بررسی و معرفی انواع پارچه

پارچه‌ها را می‌توان به دو دسته پارچه‌های الیاف مصنوعی و پارچه‌های الیاف طبیعی دسته‌بندی کرد. پارچه‌های الیاف طبیعی از الیاف طبیعی تولید می‌شوند، انواع پارچه الیاف طبیعی عبارتند از: پارچه پنبه‌ای، ابریشمی، پشمی، کتان و … . پارچه‌های الیاف مصنوعی با فرایندهای شیمیایی به مرحله تولید می‌رسند، به همین دلیل به این پارچه‌ها الیاف مصنوعی می‌گویند. انواع پارچه الیاف مصنوعی عبارتند از : پارچه ریون، نایلون، پلی استر، ویسکوز و … . برای دوخت و خرید لباس یلدا می توان از همه این پارچه ها استفاده کرد.
پارچه برزنت

این پارچه بر اساس جنس و کاربرد به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود. پارچه برزنت به دلیل جنس ضخیم و ضد آب بودن آن در ساخت چادر و کاور به کار برده می‌شود. پارچه برزنتی از پلی استر همراه با روکش یورتان یا پلاستیک‌ مانند پلی‌اتیلن تولید و به دو صورت پنبه و پلی پنبه در بازار عرضه می‌شوند. پارچه‌های برزنتی ضد آب برای دوخت چادرهای مسافرتی، کامیون و نظامی کاربرد دارند زیرا این پارچه‌ها روکشی از PVC دارند. این پارچه به صورت ساده و طرح‌دار موجود می‌باشد. برزنت از چند لایه نخ تشکیل شده است که چند نوع دارد:
برزنت ۱ لا ۵ لا
برزنت ۲ لا ۳ لا
برزنت ۳ لا ۳ لا
برزنت ۳ لا ۶ لا
پارچه کشمیر

یکی از انواع پارچه پارچه کشمیر می‌باشد که نوعی پشم است و از موی نوع خاصی از بز تولید و عرضه می‌شود. پارچه کشمیر یکی از بهترین و لطیف‌ترین نوع پشم است که در تولید لباس‌های سبک وزن برای هوای سرد استفاده می‌شود.
اگرچه کشمیر مانند سایر انواع پشم‌ها عایق خوبی نیست، اما بسیار نرم‌تر و ظریف‌تر است، همین موضوع باعث نازک بافته شدن کشمیر می‌شود. کشمیر مانند پشم گوسفند عمل نمی‌کند و عایق آن چنان خوبی نیست، اما به دلیل نرم بودن می‌توان آن را زیر لباس و در تماس با پوست پوشید، که همین نرم بودن باعث می‌شود تا از پارچه کشمیر لباس زیر و زیر پیراهن تولید شود.
امروزه، پارچه کشمیر در چین تولید می‌شود، اما در کشورهای آسیای مرکزی همچنان تولید پارچه کشمیر رونق دارد. تولید کشمیر با افزایش جمعیت جهان و کاهش فقر همچنان در حال افزایش است و چین در آینده نیز صادرکننده اصلی کشمیر باقی خواهد ماند.
پارچه شانل

شانل پارچه‌ای منحصر بفرد است که از ابریشم، پنبه، پشم و ریون تولید می‌شود. این پارچه به نوعی کرکی، نرم و براق است.شانل پیشرفتی جدید در صنعت نساجی است، زیرا اولین بار در قرن هجدهم معرفی شد و محبوبیت آن در صنعت مد در سال های اخیر افزایش یافته است. پارچه شانل در صنعت مد و دکوراسیون منزل بسیار پرکاربرد است.
در ابتدا از پارچه شانل برای روتختی، فرش و مبل استفاده می‌شد. اما امروزه در صنعت مد و لباس نیز به کار برده می‌شود. از این پارچه می‌توان به عنوان پرده در فصل‌های سرد نیز استفاده کرد.
پارچه شیفون

شیفون اصطلاحی است که برای اشاره به انواع مختلف پارچه‌ که همه ویژگی‌های مشابهی دارند، استفاده می‌شود. این پارچه شفاف است، بدین معنی که وزنی سبک و بافتی ساده دارد و نیمه شفاف است.
این پارچه در اصل از ابریشم تولید شده و اوایل تولید آن در اواسط قرن نوزدهم بین زنان طبقه بالا اروپا و ایالات متحده بسیار گران قیمت بود و تقاضای زیادی داشت. این پارچه برای اولین بار در فرانسه تولید شد. اما تولید این پارچه در عصر صنعتی با افزایش قدرت در سراسر جهان گسترش یافت. در چند دهه اول ۱۹۰۰، ابریشم شیفون در ایالات متحده تولید تقریبا وسیعی داشت و تولیدکنندگان این پارچه در آمریکا شروع به جایگزینی ابریشم با یک ماده دیگر برای تولید شیفون کردند. اولین پارچه شیفون بدون ابریشم در سال ۱۹۳۸ با نایلون تولید شد.
پارچه شیفون بیشتر برای تولید لباس زنانه استفاده می‌شود. این پارچه بسیار ظریف است، بنابراین در تولید پوشاک روزانه استفاده نمی‌شود. بلکه، از آن برای تولید لباس شب یا بلوز برای مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود.
پارچه کتان یا نخی

پارچه کتان و نخی هر دو پارچه‌هایی با دوام، تنفس‌پذیر و نرم هستند که از الیاف طبیعی تولید شده‌اند.
پنبه یا نخ الیاف اصلی است. پارچه نخی از الیاف طبیعی گیاهان پنبه ساخته شده است. کتان مانند نخ الیاف طبیعی است، اما زمان برداشت و تولید آن بیشتر طول می‌کشد، زیرا بافت الیاف پارچه کتان سخت است. کتان پارچه‌ای مناسب برای حوله، رومیزی، دستمال سفره و روتختی است.
پارچه کرپ

کرپ یک روش بافت پارچه است که منجر به یک بافت موج‌دار و سه بعدی می‌شود. پوشاک و سایر منسوجات تولید شده با پارچه کرپ ظریف هستند و برای مراسم تشریفاتی استفاده می‌شوند.
امروزه کرپ بیشتر در لباس‌های مد روز و انواع لباس‌های مجلسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پارچه کرپ به دلیل بافت ظریفی که دارد معمولاً در تولید روسری، لباس شب و انواع لباس‌های سبک استفاده می‌شود. کرپ پشمی از کرپ ابریشم دوام بیشتری دارد‌، بدین معنی که می‌توان از آن در تولید لباس‌های سنگین‌تر مانند ژاکت، کاپشن و هودی استفاده کرد.
پارچه داماسک یا پارچه طرح‌دار

طرح‌ها را می‌توان روی پارچه چاپ یا گلدوزی کرد، اما در مورد پارچه داماسک طرح با استفاده از ماشین بافندگی ژاکارد، روی پارچه بافته می‌شود. داماسک در بسیاری از خانه‌ها به کار برده می‌شود، زیرا بادوام بودن و طرح‌های متنوع آن باعث می‌شود که برای روکش و پرده عالی باشد.
از داماسک برای رومیزی، لباس، روسری و شال، کیف‌های دستی، پرده و روکش و همچنین کاغذ دیواری استفاده می‌شود.
پارچه ژرژت

ژرژت نوعی پارچه کرپ است که اصولا از ابریشم خالص تولید می‌شود. اما از الیاف مصنوعی مانند ابریشم، ویسکوز و پلی استر نیز ساخته می‌شود. خیاط فرانسوی Georgette de la Plante این پارچه ابریشمی معروف را در اوایل قرن بیستم معرفی کرد.
از پارچه ژرژت برای تولید انواع لباس زنانه، ساری هندی، رومیزی و روکش بالشت استفاده می‌شود.
پارچه گینگهام

پارچه گینگهام نوعی پارچه پنبه‌ای یا پارچه مخلوط با پنبه است که با نخ رنگی بافته شده است. پارچه گینگهام معمولاً یک الگوی دو رنگ دارد و ترکیبات محبوب آن قرمز و سفید یا آبی و سفید است. الگوی آن می‌تواند در اندازه‌های مختلف تولید شود. الگوی این پارچه برگشت‌پذیر است و از هر دو طرف یکسان به نظر می‌رسد. پارچه گینگهام به دلیل هزینه کم و سهولت در تولید، پارچه محبوبی است.
این پارچه برای پیراهن مردانه و زنانه و رومیزی استفاده می‌شود.
نتیجه‌گیری
امروزه با توجه به پیشرفت‌های قابل توجه در صنعت نساجی، انواع پارچه مانند برزنت، کرپ، گینگهام و… در دسترس عموم قرار دارد. پارچه‌ها به دوسته الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این پارچه‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خودشان را دارند. برای تولید کاپشن دخترانه و کاپشن پسرانه از پارچه کرپ پشمی استفاده می‌شود. در زمان خرید شومیز زنانه باید به جنس آن توجه کنید، بهترین پارچه برای شومیز زنانه پارچه کرپ، شیفون و ژرژت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.