بهترین منابع یادگیری آیلتس

در این بخش فهرستی از بهترین منابع یادگیری آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک را به شما زبان آموزان گرامی معرفی می کنیم. تهیه کتاب‌ها و منابع معتبر آیلتس یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. شما وقت، انرژی و پول‌تان را صرف این منابع می‌کنید با این امید که به نمره مورد نظرتان در آزمون رسیده و مدرک آیلتس را به دست آورید. اما همه کتاب های آیلتس مثل هم نیستند و به روش یکسان تالیف نشده‌اند. ضمنا کتابی که به یک نفر کمک می‌کند، لزوما برای سایر افراد موثر نیست.

در این مطلب به معرفی بهترین کتاب‌ها و منابع آزمون آیلتس می‌پردازیم و آن‌ها را براساس نقاط قوت‌شان رتبه‌بندی می‌کنیم. همانند آشنایی با مراحل طراحی سوالات آیلتس ، شناخت این منابع نیز به شما کمک می‌کند به روش بهتر، موثرتر و هوشمندتری در مسیر آمادگی برای آزمون آیلتس قدم بردارید.

در این مقاله تعدادی از منابعی را که در کلاس های تدریس خصوصی آیلتس برای آمادگی شرکت در آزمون آیلتس به داوطلبان آموزش داده می شود را معرفی می کنیم.

 

بهترین منابع آیلتس برای تقویت واژگان

آزمون آیلتس نیاز به دایره واژگان بسیار گسترده دارد. توانایی شما در یافتن واژگان ضروری و مترادف آن‌ها تاثیر زیادی روی نمره نهاییتان خواهد داشت. اسپلینگ هم در آزمون آیلتس لحاظ می‌شود و هنگام یادگیری لغات جدید باید به این جنبه هم دقت کنید.

همانطور که در مقاله ۱۰ تکنیک یادگیری سریع لغات انگلیسی اشاره کردیم، از بهترین روش‌های تقویت واژگان برای آزمون آیلتس، خواندن مقالاتی است که خوب نوشته شده‌اند و به محتوای متون آیلتس شباهت دارند. در حین مطالعه متون هم از لغات جدید یادداشت برداری کنید. این منابع خبری برخی از بهترین منابع یادگیری آیلتس در زمینه تقویت واژگان هستند:

  • com
  • New York Times
  • The Washington Post
  • CBC News
  • The Australian

یکی دیگراز منابع خوب در این زمینه (Barron’s Essential Words for the IELTS) است. هر بخش از این کتاب شامل سوالات تمرینی و متونی است که درک شما از کلمات جدید را تقویت می‌کنند. البته این کتاب برای زبان‌آموزان سطح متوسط طراحی شده و اگر تسلط خیلی زیاد یا خیلی کم روی واژگان انگلیسی دارید، این منبع برایتان مناسب نخواهد بود. چنانچه زمانی کمتر از شش هفته برای مطالعه زمان دارید توصیه نمی کنیم که این کتاب را بخوانید، اما برای کسانی که زمان کافی دارند، این یک منبع تکمیلی فوق‌العاده خواهد بود.

بهترین منابع آیلتس برای تقویت گرامر

اگر به تمرین گرامر بیشتری نیاز دارید، بهترین منبع برای خودآموزی ویرایش چهارم (Understanding and Using English Grammar) است. این کتاب شامل سوالات تمرینی و توضیحات بسیار ساده از پیچیده‌ترین نکات گرامری است. این منبع آیلتس برای انگلیسی زبانان غیربومی در سطح پیشرفته طراحی شده است. بنابراین اگر با گرامر زبان انگلیسی و درک نکات گرامری مشکل دارید، کتاب (Fundamentals of English Grammar) به همراه CD و پاسخ‌نامه را به شما توصیه می‌کنیم که برای سطح متوسط طراحی شده است.

بهترین منابع آیلتس برای تقویت نوشتار (رایتینگ)

بخش نوشتاری آزمون آیلتس بسیار دشوار است و برای تکمیل دو سوال رایتینگ فقط یک ساعت زمان دارید. حتی انگلیسی زبانان هم می‌توانند در این بخش دچار مشکل بشوند. به همین خاطر باید تا جایی که می‌توانید به کمک منابع رسمی خودتان را آماده کنید. برای این بخش وقت کافی بگذارید و اگر ممکن بود از انگلیسی زبانان درباره مهارت‌ نوشتارتان نظرسنجی کنید. اگر هم کسی را ندارید که نوشته‌هایتان را با او چک کنید، از پاسخ‌نامه منابع آیلتس استفاده کنید.

اگر وقت بیشتری برای آماده‌سازی آیلتس دارید، هر روز یک موضوع را در نظر بگیرید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بدون وقفه درباره آن موضوع بنویسید. سعی کنید این کار را در چارچوب مدل‌های نوشتاری آزمون آیلتس انجام بدهید. با انجام این تمرین می‌توانید ایده‌های پیرامون موضوعات را با سرعت بیشتری بسط بدهید و دیگر نیاز به جستجوهای طولانی برای پیدا کردن کلمات مناسب نخواهید داشت. توصیه می‌کنیم تمرین را با این ۵۰۰ کلمه پیشنهادی برای آزمون آیلتس پیاده کنید.

بهترین منابع آیلتس برای تقویت شنیداری

بخش شنیداری آزمون آیلتس شامل لهجه‎های مختلف از جمله انگلیسی، امریکایی، استرالیایی و … است. به همین خاطر منابع شنیداری که برای آزمون آیلتس استفاده می‌کنید باید تنوع بالایی داشته باشند. برخی از منابع پیشنهادی ما عبارتند از:

  • Ted Talks
  • This I Believe
  • Listen and Watch
  • BBC Radio
  • (ABC News (Australia

بهترین منابع آیلتس برای تقویت خواندن

هر روز و هر چقدر می‌توانید مطالعه انگلیسی داشته باشید. برای اینکار از همان منابعی که در بخش تقویت واژگان معرفی کردیم، استفاده کنید. این منابع در همان سطح و سبکی هستند که در آزمون آیلتس خواهید دید. به جز این‌ها هم فقط روی منابعی تمرکز کنید که برایتان جالب هستند؛ کتاب، مجله، نشریات دانشگاهی و … . مطالعه روزانه مهترین عامل موفقیت در بخش ریدینگ آزمون آیلتس است.

بهترین منابع آیلتس برای تقویت گفتار (اسپیکینگ)

صحبت کردن با انگلیسی زبانان بومی بهترین روش ممکن برای تقویت مهارت‌های گفتاری است. اگر فرصت تعامل با این افراد در محل زندگی‌تان را دارید، حتما اینکار را بکنید. اگر این امکان را ندارید، در کلاس‌های تقویت زبان یا دوره‌های آنلاین شرکت کنید. از امکانات شبکه‌های اجتماعی هم غافل نشوید. فراموش نکنید بدون صحبت کردن به زبان انگلیسی به طور مداوم نمی‌توانید این بخش از آزمون آیلتس را پشت سر بگذارید.

این منابع برای SELF Study هستند و نه لزوماً کلاس های حضوری ( البته در مفید بودنشان در کلاس نیز شکی نیست.)

سعی شده است تا منابعی معرفی شود که نسخه رایگان آنها در اینترنت یا کانال کتاب های آفرینش یافت شود.

با اولین کتاب ها شروع کنید، اگر برایتان آسان بودند، به سراغ level بعدی بروید. در هر سطحی حس کردید که تا نیمی از مطالب برایتان جدید و نا آشنا است، همانجا سطح شماست. ( نمرات پایان هر سطح میتواند به شما در یافتن سطحتان کمک کند.)

توصیه می‌شود پس از پایان هر سطح، از یک استاد کار کشته آیلتس بخواهید تا شما را آزمایش کند و بسته به سطحتان، شما را راهنمایی نماید.

این لیست فقط یک پیشنهاد است: در هر سطحی، یک مدرس مجرب (یا خودتان) با ارزیابی صحیح می‌تواند هر کتاب مفید دیگری را جایگزین برخی از کتاب های لیست زیر کند.

Level 1
Basic Tactics for listening
Grammar Betty Azar , the RED one
Oxford word skills
The main course book: Bridge to IELTS , band 3 – ۴

Level 2
Listen Here
Developing tactics for listening
Grammar Betty Azar , the BLUE one, chapters 1 to 10
Focus on vocabulary , 1 the first half
The main course book: complete IELTS 4 – ۵

Level 3
Expanding tactics for listening
Grammar Betty Azar , the BLUE one , chapters 11 to 20
Focus on vocabulary1 , the second half
The main course book: complete IELTS 5 – ۶.۵

Level 4
Focus on vocabulary 2
Complete IELTS 6.5 – ۷.۵
Cambridge 6 and 7

Level 5
Destination C1 C2
Ready for IELTS
Cambridge 8,9,10,11,12,13
IELTS Plus 3
IELTS trainer

Listening
Collins listening for IELTS
TED TALK

Reading
Collins reading for IELTS
Inside reading , all levels
Focusing on academic skills
Focusing on general skills

Writing
Collins writing for IELTS
Longman writing academic English level 4
Barrons writing for IELTS

Grammar
Cambridge grammar for IELTS

 

Vocabulary
Cambridge vocabulary for IELTS
Collins vocabulary for IELTS

برای مطالعه بیشتر درباره آزمون آیلتس و نمره بندی هر یک از مهارتها مقاله تدریس خصوصی آیلتس و برای آشنایی بیشتر با منابع مهم این آزمون مقاله ۵ مورد از منابع آیلتس بدون استاد را بخوانید.

منبع: تدریس خصوصی pte

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =