بهترین مکان ها برای شکار شفق قطبی

شفق قطبی یا شفق های شمالی، در ارتفاعات ۱۰۰ تا بیش از ۴۰۰ کیلومتری جو زمین هستند و ذرات باردار خورشید در میدان مغناطیسی زمین به دام می افتند. شفق قطبی نتیجه یک نمایش نوری رنگارنگ و رقصنده است. اگر می‌خواهید خودتان در این نمایش‌های نورانی تماشا کنید، مکان‌های بسیار در دسترس‌تری وجود دارد. می توانید در تور شفق قطبی شرکت کنید یا خودتان اقدام به مسافرت به یکی از مکان های لیست شده بکنید.

 

در کجاها می توان شفق قطبی را شکار کرد؟

در عرض های جغرافیایی قطبی، شفق های قطبی می توانند در هر شب تاریک ظاهر شوند. شب های طولانی زمستان خوب هستند اما لزوما بهترین زمان نیستند. نزدیک بهار و پاییز یعنی اسفند – فروردین و شهریور و مهر ماه، میدان مغناطیسی زمین اجازه می دهد تا ذرات خورشیدی بیشتری با جو تعامل کنند و شفق قطبی ایجاد کنند!

به یاد داشته باشید: علاوه بر آب و هوا، آسمان تاریک و فصل مناسب کلید اصلی شکار شفق قطبی است. و همینطور شب های بدون ماه را امتحان کنید.

 

روسیه

مورمانسک در روسیه بزرگترین شهر جهان فراتر از مدار قطب شمال است که ۳۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد. آب و هوا در مورمانسک، تماشای شفق قطبی را به یک تجربه لذت‌بخش تبدیل می‌کند. در این جا آب و هوای منفی ۱۰ درجه را خواهید داشت.

مورمانسک، در منتهی الیه شمال غربی نزدیک فنلاند، از بیش از ۴۰ روز شب مداوم لذت می برد و آن را به یکی از مقاصد برتر جهان برای شفق قطبی تبدیل کرده است و با بیش از ۳۰۰ هزار جمعیت، می توانید از تمام آسایش های تمدن جهان وطنی لذت ببرید.

شما می توانید با قطار (۳۰ ساعت) یا پرواز (۲ ساعت) از مسکو یا سنت پترزبورگ به مورمانسک بروید. برای تجربه شفق قطبی در مورمانسک، برنامه خود را از اواخر شهریور تا اواسط فرودین تنظیم کنید و درنظر داشته باشید که در دمای گرمتر از منفی ۱۰ درجه سانتی گراد شفق قطبی را راحت تر می توانید شکار کنید.

 

ایسلند

حتی بدون نورهای شمالی، ایسلند یک مکان ماورایی برای بازدید است، با یخچال‌های طبیعی، آب‌فشان‌ها، آبشارهای عظیم و آتشفشان‌ها. طول و عرض جغرافیایی این کشور هم مناسب تماشای شفق قطبی است، اما آب و هوا همواره مساعد نخواهد بود. با این حال، یک جاده ساحلی خوب در سراسر کشور به شما امکان می دهد آسمان های صاف را تعقیب کنید.

ساحل غربی و ریکیاویک بهترین مکان ها و اواسط مرداد تا اواسط فروردین بهترین زمان برای دیدن شفق قطبی در ایسلند هستند.

 

ایالات متحده آمریکا

فیربنکس که فقط دو درجه پایین تر از قطب شمال نزدیک فرودگاه بین المللی و نزدیک به پارک ملی دنالی واقع شده است، بهترین مکان در ایالات متحده برای تماشای شفق قطبی است. حتی سیستم پیش بینی خود را دارد و تورهایی را ارائه می دهد تا بازدیدکنندگان را از چراغ های شهر دور کند. اواسط مرداد تا اواسط فروردین بهترین زمان است.

 

کانادا

یلونایف در کانادا پایتخت سرزمین‌های شمال غربی دارای دهکده شفق قطبی و فعالیت‌های ویژه برای گردشگری نورهای شمالی است.

کانادا به دلیل عرض جغرافیایی شمالی و آلودگی نور کم، بهشتی برای تماشای شفق قطبی است. در سایر نقاط این کشور، وود بوفالو و پارک ملی جاسپر مکان‌های دیدنی محبوبی هستند. اواسط مرداد تا اواسط فروردین بهترین زمان هستند.

 

نروژ

بزرگترین منطقه شهری در شمال نروژ در ۳۵۰ کیلومتری شمال مدار قطب شمال قرار دارد، اما به لطف گلف استریم، خط ساحلی به طور شگفت انگیزی دمای متوسطی دارد. همچنین دارای مناظر زیبا، آبدره های باشکوه و کوه های آلپ لینگن است.

روستای ارفیوردبتن در نزدیکی ترومسو مکانی مناسب برای تماشای قطبی در نروژ است. جزایر لوفوتن و شهرهای شمالی دورتر آلتا، نوردکاپ و کرکنس دیگر مکان های مناسب برای شکار نورهای شمالی هستند. زمان مناسب سفر به این مکان ها برای بازدید شفق قطبی از اواسط شهریور تا اواخر اسفند می باشد.

 

سوئد

شمالی‌ترین شهر سوئد، کیرونا، دروازه‌ای برای جاذبه‌های اطراف است. هتل آیس هتل، پارک ملی کوهستانی آبیسکو، فرهنگ محلی سامی، و گوزن های شمالی فراوان وجود دارد. یک رانندگی کوتاه از شهر شما را به یک نقطه خوب برای تماشای شفق قطبی می برد. آب و هوا در اینجا بسیار پایدارتر از سواحل نروژ است، اما همچنین سردتر است.

 

فنلاند

در منطقه لاپلند فنلاند، رووانیمی به عنوان دروازه ای به پارک های ملی مجاور عمل می کند. جایی که در زمستان می توانید درختان پوشیده از برف یخ زده به نام مجسمه های تیکی را همراه با شفق شمالی ببینید. زمان مناسب سفر به این مکان ها برای بازدید شفق قطبی از اواسط شهریور تا اواخر اسفند می باشد.

 

گرینلند

ممکن است برای دیدن شفق های شمالی خیلی دور از شمال باشید. در شمال گرینلند چنین است. اما برای دیدن شفق‌های قطبی زیبا و جاذبه‌هایی مانند یخچال قالرعلیق که دارای کوه‌های یخ شناور کوچک است، به سمت جنوب بروید. در جنوب گرینلند نیز می توانید شفق های قطبی را همراه با مناظر زیباتر تجربه کنید. از اواخر ماه مرداد تا اواخر ماه فروردین می توانید برای تماشای شفق قطبی در گرینلند برنامه ریزی کنید.

 

تاسمانی و نیوزلند

همواره درباره شفق‌های شمالی بیشتر از شفق‌های جنوبی می‌شنوید، زیرا مکان‌های کمتری برای دیدن شفق‌های قطبی از نیمکره جنوبی وجود دارد. بهترین شانس شما برای مشاهده شفق های قطبی جنوبی در تاسمانی و نیوزلند است. جایی که آسمان تاریک به شما کمک می کند تا شفق های قطبی فعال را در افق جنوبی ببینید. اینها نزدیکترین مکانهای قابل دسترس به قطب مغناطیسی جنوب، خارج از قطب جنوب هستند.

در تمام طول سال برای تماشای شفق قطبی در نیوزلند و تاسمانی می توانید اقدام کنید اما نزدیک بهار و پاییز یعنی اواخر اسفند-اوایل فروردین و اواخر شهریور-اوایل مهر بهترین زمان ها هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =