بهترین چای ایرانی کدام است؟

Hot black tea with steam and honey on a wooden table

احتمالا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده که بهترین چای ایرانی کدام است و چه فرقی بین چای‌های مختلف مثل سرگل، ممتاز، قلم و شکسته وجود دارد؟ اگر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید، با انواع مختلف چای ایرانی آشنا شده و بهترین چای ایرانی برای مصرف روزانه خود را خواهید شناخت. در آخر مقاله نیز یک پیشنهاد خوب ولی رایگان برای شما در نظر گرفتیم!

 

انواع چای ایرانی

چای ایرانی طی آخرین مرحله فرآیند تولید به انواع مختلفی از چای مثل سرگل، ممتاز، قلم، شکسته، باروتی و خاک چای تفکیک می‌شود و البته هرکدام از این‌ها نیز خود درجه‌بندی‌هایی دارند. اما این اسامی چه فرقی با هم دارند؟

چای سرگل

چای سرگل بالاترین درجه چای ایرانی است که از غنچه بوته چای به دست می‌آید و در کنار اندازه کوچکتر که به خاطر به دست آمدن از برگ‌های ظریف‌تر و کوچکتر چای است، دارای پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر چای‌ها است. طعمی تلخ و گس دارد ولی رنگ زیادی می دهد.

چای ممتاز

چای ممتاز بعد از چای سرگل در رده بعدی بین چای‌های ایرانی قرار می‌گیرد، به نسبت چای سرگل دارای اندازه کمی بزرگتر و طعم ملایمتری است ولی همچنان دارای پیچیدگی در برگ‌ها و اندازه کوچک است.

چای قلم

چای قلم از برگ‌های پایینتر چای به دست می‌آید و دارای اندازه درشت‌تری است. این چای دارای طعم ملایمتری به نسبت سایر چای‌ها و همچنین رنگ کمرنگ‌تری می‌باشد و به طور کلی قیمت ارزانتری نسبت به چای ممتاز و سرگل دارد.

چای شکسته

طی فرآیند تولید برگ‌های چای به صورت کامل باقی نمی‌مانند و شکسته و به چند تکه تقسیم می‌شوند. چای شکسته از برگ‌های خرد شده تشکیل شده و دارای وزن سبک‌تر به نسبت چای ممتاز و سرگل می‌باشد و برخلاف چای های ممتاز و قلم و سرگل پیچیدگی کمی دارد و به صورت تکه‌های صاف می‌باشد. همچنین این چای و چای باروتی که بعد از این معرفی می‌شود به خاطر اندازه کوچک خود چای‌های زوددمی می‌باشند و مناسب برای افرادی است که صبر و حوصله دم کردن ۱۵ دقیقه‌ای چای ممتاز را ندارند و می‌خواهند در کمتر از ۱۰ دقیقه چای آن‌ها دم بکشد.

چای باروتی

چای باروتی نیز مشابه چای شکسته ولی دارای اندازه ریزتر و برگ‌های خردتری می‌باشد و در دمنوش‌ها و بعضا تی‌بگ‌ها از آن به خاطر زوددم بودن و زود رنگ پس دادن استفاده می‌شود.

بهترین چای ایرانی

تمام این توضیحات را به شما دادیم تا بگوییم بهترین چای ایرانی بسیار به ذائقه و سلیقه افراد بستگی دارد. ممکن است شما چای قلم درشت که جز ارزانترین چای‌ها است را بپسندید، یا چای سرگل و ممتاز که دارای بیشترین قیمت چای ایرانی هستند. ما به تجربه در فرآیندی که هرسال برای انتخاب چای کارخانه‌های مختلف برای انتخاب و فروش طی می‌کنیم، دیده‌ایم که بعضی افراد به چای قلم که قیمت کمتری دارد و بعضی به چای سرگل که گرانترین چای ایرانی است تمایل دارند.

حالا ممکن است بپرسید: برای اینکه بفهمیم طعم و عطر کدام نوع چای را می پسندیم، باید از هر کدام یک بسته بخریم و امتحان کنیم؟ این کار اصلا صرفه اقتصادی ندارد!

ما پاسخ شما را اینطور می دهیم؛ نه اصلا. بسته تست چای برای انتخاب مناسب ترین نوع آن در درکام رایگان است!!

ما در درکام سعی می کنیم تا یک سبد غذایی سالم و طبیعی برای مشتریان عزیزمان فراهم کنیم. ما برای انتخاب چای ایرانی مرغوب، بیش از ۲۰ مدل مختلف چای را از بهترین کارخانه‌های چای ایران انتخاب می‌کنیم و به افراد مختلف که سال‌هاست چای ایرانی مصرف می‌کنند می‌دهیم تا امتحان کرده و به طعم، رنگ و عطر آن‌ها امتیاز دهند. سپس بر اساس این امتیاز‌ها، بهترین چای‌های ایرانی را از انواع مختلف انتخاب کرده و برای فروش به مشتریان خود عرضه کنیم. پس حداقل برای یک بار هم که شده، چای درکام را امتحان کنید؛ بعد از آن دیگر لب به چای خارجی نمی زنید!

1 نظر
  1. نوشین می گوید

    جالب بود من فقط چای ممتاز رو میشناختم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + ده =