بوراکس و خواص آن

بوراکس چیست؟
بوراکس یک ماده سفید پودری است که به نام‌های سدیم بورات، سدیم تترابورات یا تترابورات دی سدیم نیز شناخته می‌شود. به طور گسترده ای به عنوان یک پاک کننده خانگی و یک تقویت کننده برای مواد شوینده لباسشویی استفاده می شود. این ترکیبی از بور، سدیم و اکسیژن است.

بوراکس اغلب در بستر دریاچه‌های خشک در مکان‌هایی مانند دره مرگ کالیفرنیا یافت می‌شود، جایی که آب تبخیر شده و ذخایر مواد معدنی را پشت سر گذاشته است.

اسید بوریک از همان ترکیب شیمیایی بوراکس ساخته شده است و حتی شبیه آن است. اما در حالی که بوراکس معمولا در تمیز کردن استفاده می شود، اسید بوریک عمدتا به عنوان یک آفت کش استفاده می شود. اسید بوریک حشرات را با هدف قرار دادن معده و سیستم عصبی آنها می کشد.

هر دو بوراکس و اسید بوریک به صورت پودر می توانند در صورت بلعیده شدن مضر باشند، به ویژه برای کودکان. آنها همچنین می توانند پوست شما را تحریک کنند.

موارد مصرف خانگی بوراکس
شناخته شده ترین کاربرد بوراکس به عنوان یک پاک کننده است، اما می توانید این ماده را در بسیاری از محصولات خانگی دیگر، از جمله:

خمیر دندان ها و دهانشویه های تخصصی
لوازم آرایشی مانند لوسیون ها، کرم های پوست، مرطوب کننده ها، کرم های ضد آفتاب و محصولات مراقبت از آکنه
رنگ و لعاب سرامیکی
علفکشها
بوراکس همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده برای تهیه “اسلایم” برای کودکان است.

تحقیقات پزشکی
دانشمندان در حال بررسی این موضوع بوده اند که آیا ترکیبات موجود در بوراکس ممکن است به بدن شما در مبارزه با بیماری هایی مانند آرتریت یا پوکی استخوان کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای دانستن اینکه آیا ممکن است یا چگونه کار می کنند مورد نیاز است.

آیا بوراکس بی خطر است؟

با این حال، حتی اگر بوراکس یک ماده معدنی طبیعی باشد، این لزوماً به معنای بی خطر بودن آن نیست.

بوراکس اغلب به عنوان یک حشره کش، به ویژه در برابر مورچه ها استفاده می شود. این بدیهی است که سطحی از سمیت را نشان می دهد که ممکن است پس از عبور از دوز معین برای انسان و حیوانات خانگی مضر باشد. تاکنون مطالعه‌ای مبنی بر اینکه انسان‌ها تحت تأثیر مقادیر کمی بوراکس که معمولاً در لوازم تمیز کردن استفاده می‌شود، تحت تأثیر قرار نگرفته است.

در سال ۲۰۱۱، گروه کاری محیط زیست (EWG) گزارشی را منتشر کرد که در آن توصیه کرد بوراکس را از محصولات پاک کننده سبز حذف کنید. سال بعد، EWG موضع خود را در راهنمای سال ۲۰۱۲ برای تمیز کردن سالم تکرار کرد. به گفته مگان بویل EWG، بوراکس و مواد مشابه آن می توانند باعث تحریک پوست و چشم و اختلال در هورمون ها شوند.

علاوه بر این، کرستن هادسون برای موسسه ارگانیک نوشت: «بررسی ایمنی توسط آژانس حفاظت از محیط زیست نشان داد که قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای بوراکس یا اسید بوریک ، باعث آتروفی بیضه در موش‌های نر می‌شود». وی افزود: “مطالعات روی حیوانات همچنین اختلال در تخمک گذاری و باروری در ماده ها در مواجهه با بوراکس را نشان می دهد.” با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این اثرات در انسان نیز قابل مشاهده است، وجود ندارد.

جایگزین های بوراکس

به جای خرید بوراکس و اسید بوریک می توانید از محصولات خانگی زیر برای تمیز کردن خانه خود استفاده کنید:

سرکه: مقدار مساوی آب و سرکه را می توان با هم مخلوط کرد و در یک بطری اسپری قرار داد. این محلول را می توان برای تمیز کردن سینک ها، پیشخوان ها و کف خانه در آشپزخانه و حمام استفاده کرد.

لیمو: می توان از آن برای تمیز کردن کف صابون و لکه های آب سخت استفاده کرد. همچنین در تمیز کردن برنج و مس خوب است. لیمو را می توان با جوش شیرین مخلوط کرد تا خمیری برای تمیز کردن ظروف و تمیز کردن سطوح ایجاد شود. روغن زیتون مخلوط با آب لیمو، جلا دهنده خوبی برای مبلمان چوبی است. ابتدا لیمو را روی یک ناحیه کوچک استفاده کنید تا مطمئن شوید اسیدیته آن باعث سفید شدن ناخواسته نمی شود.

جوش شیرین: یک پاک کننده غیر ساینده خوب و همچنین یک خوشبوکننده برای سطل های زباله، یخچال و لباسشویی است. به علاوه، می‌توان از آن برای تمیز کردن دندان‌ها و تقویت لباس‌هایتان استفاده کرد.

نحوه استفاده ایمن از بوراکس

خرید مواد شیمیایی  باید از مکان های معتبر صورت پذیرد. به طور کلی، اگر اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید، استفاده از بوراکس به عنوان یک محصول پاک کننده بی خطر است. استفاده ایمن از بوراکس شامل به حداقل رساندن مسیرهای قرار گرفتن در معرض است.

 

در اینجا نکات ایمنی وجود دارد که باید رعایت کنید:

 

از محصولات آرایشی حاوی بوراکس استفاده نکنید.

از استنشاق پودر بوراکس با حفظ فاصله ایمن از دهان خودداری کنید.

هنگام استفاده از بوراکس به عنوان یک ماده تمیز کننده در اطراف خانه از دستکش استفاده کنید.

بعد از شستن با بوراکس، ناحیه ای را که در حال تمیز کردن آن هستید با آب کاملاً بشویید.

پس از استفاده از بوراکس در صورتی که روی پوست شما نفوذ کرد، دست های خود را با صابون بشویید.

اطمینان حاصل کنید که لباس‌هایی که با بوراکس شسته شده‌اند، قبل از خشک کردن و پوشیدن، کاملاً آبکشی شده باشند.

هرگز بوراکس را در دسترس کودکان قرار ندهید، چه در جعبه باشد و چه در اطراف خانه استفاده شود. برای تهیه اسلایم با بچه ها از بوراکس استفاده نکنید.

از استفاده از محصولات بوراکس و اسید بوریک در اطراف حیوانات خانگی خودداری کنید. این شامل اجتناب از استفاده از بوراکس به عنوان یک آفت کش روی زمین، جایی که حیوانات خانگی ممکن است معمولا در معرض قرار بگیرند، می شود.

بوراکس را دور از چشم، بینی و دهان خود نگه دارید تا هنگام استفاده به عنوان یک محصول پاک کننده، خطرات قرار گرفتن در معرض آن را به حداقل برسانید.

هنگام استفاده از بوراکس هرگونه زخم باز روی دستان خود را بپوشانید. بوراکس به راحتی از طریق زخم های باز روی پوست جذب می شود، بنابراین پوشاندن آنها می تواند خطر قرار گرفتن در معرض آن را کاهش دهد.

اگر می خواهید یک اسلایم کاملاً ایمن برای بازی کودک خود درست کنید، برای یک دستور العمل بهتر است از نشاسته استفاده کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + هفت =