بیش فعالی کودکان چیست

یکی از اختلالاتی که در مورد کودکان وجود دارد مشکل بیش فعالی است که برخی نیز آن را یک بیماری می دانند. این مشکل در عصر جدید بیش از پیش پرداخته شده و به آن اهمیت ویژه ای داده می شود. بیش فعالی موجب آسیب هایی در کودک و آزارهایی برای کودکان می شود. به همین دلیل است که امروزه برنامه های تلوزیونی و کتاب های زیادی در مورد آن صحبت کرده و مسئله را باز کرده اند. سوالی که برای خیلی از مردم پیش می آید این است که آیا بیش فعالی قبلا وجود نداشته است؟ چرا تنها امروز این نام به گوش می رسد. در ادامه در این مورد به بررسی های دقیق تری می پردازیم.

آیا بیش فعالی در زمان قدیم وجود نداشت؟

بیش فعالی
شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که بیش فعالی یک اختلال نوین است یا سابقه زیادی داشته است. ببینید بیش فعالی قبلا هم وجود داشته. اما در قدیم هم ناشناخته بوده است و نامی از آن به گوش نمی رسیده و هم کمتر بوده است. یکی از مواردی که بیش فعال بودن را شدت می دهد وجود خانه های کوچک و فاقد حیاط است. در زمان های قدیم آپارتمان کمتر بود. بیشتر خانه ها حیاط داشتند و بچه ها می توانستند انرژی خود را از طریق بازی کردن و دویدن در حیاط تخلیه کنند. اما امروزه خانه های کوچک تر امکان تحرک را از کودکان گرفته اند. تا کودک بازی می کند همسایه ها شکایت می کنند و والدین مجبور به سرکوب کودک می شوند. به همین دلیل انرژی در کودک تجمع یافته و می تواند به شکل بیش فعالی بروز کند.

همچنین در زمان های قدیم کودکان در کوچه ها بازی می کردند. همسایه ها با یکدیگر صمیمی بودند و بچه ها نیز دوست و رفیق خوبی برای هم محسوب می شدند. بازی کردن عصر یکی از تفریحات عمومی همه خانواده ها از فقیر تا مرفه بود. اما امروزه همسایه ها همدیگر را نمی بینند. بازی کردن در کوچه ها و خیابان ها امنیت ندارد. هر لحظه ممکن است خودرو یا موتور سیکلتی با بچه تصادف کند. به همین جهت بسیاری از خانواده ها مانع بازی کردن کودک در کوچه و خیابان می شوند.

 

تاثیر کمبود زمان خانواده ها در بیش فعالی

بیش فعالی
در زمان قدیم خانواده ها زمان بیشتری داشتند تا با بچه ها باشند. وجود بچه های دیگر قد و نیم قد امکان سر رفتن حوصله را از بین می برد. بچه ها در خانه کلی هم بازی داشتند. همچنین مادرها شاغل نبودند و تنها پدر خانه به تنهایی می توانست خرج همه بچه ها را بدهد. مادر می توانست خود کنار بچه ها باشد. بودن مادر باعث آرامش همه اعضای خانه به خصوص کودکان می شد. اما امروزه کودکان در زمانی که به مادر نیاز دارند باید تنها بمانند. در این صورت عصبی و پرخاشگر می شوند. خانواده ها چون شاغل هستند کودک را هر روز پیش یک نفر می برند. مدام مهدکودک عوض می شود و همین نداشتن یک آرامش ثابت در تشدید بیش فعالی تاثیر خواهد گذاشت. البته برخی خانواده ها با استفاده از یک پرستار کودک نیاز به آرامش کودک در خانه را تا حد زیادی تامین می کنند.

در زمان قدیم مردم بیشتر پارک می رفتند و دیگر کودکان نگران سر و صدا کردن نبودند. هرچه می خواستند داد و فریاد می کردند و از این طرف به آن طرف می دویدند. اما امروز دیگر تمام ساعات اصلی باید سر کار باشند و کودک باید در خانه یا مهد باشد و شب به خانه بازگردد. نبود فرصت کافی برای بردن کودک به اماکن جمعی برای شادی می تواند موجب تشدید بیش فعالی شود.

کودکان بیش فعال را به ورزش تشویق کنید

بیش فعالی
مشوق کودکانتان باشید تا انرژی شان را از طریق ورزش تخلیه کنند. به این صورت هم بیش فعالی کمتر و کمتر می شود و هم سلامت جسم و روانشان بهتر می شود. می توانید از این انرژی زیاد به بهترین وجه ممکن استفاده نمایید. آنها را در یک رشته ورزشی خوب ثبت نام کنید. انرژی آنان از بقیه بیشتر است و شاید بتوانند از این راه موفقیت های بزرگی در زمینه ی ورزش به دست بیاورند. آنها پس از ورزش کردن انرژی اضافه شان تخلیه شده و بیشتر آرام و قرار می گیرند. به همین دلیل کمتر شیطنت می کنند یا به کارهای خطرناک دست می زنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =