بیمه نامه وسایل الکترونیک چیه و چه چیزهایی رو پوشش میده؟

استفاده روزانه و پرکاربرد موبایل، تبلت و لپ تاپ، باعث میشه این وسایل گرون قیمت در معرض آسیب قرار بگیرن. معمولا بیشترین خسارتی که این وسایل رو تهدید میکنه، شکستن، نفوذ آب به درون اونها و سرقت هستش که در اینجور مواقع باید هزینه زیادی رو برای تعمیر یا جایگزین کردنشون متقبل بشیم.

بنابراین با توجه به اینکه بیمه نامه وسایل الکترونیک، دستگاه های نو و حتی کارکرده رو تحت پوشش قرار میده و حق‌بیمه اون تقریبا ۵% قیمت دستگاه هست، توصیه میشه از این بیمه‌نامه استفاده کنین.

دستگاه های تحت پوشش در بیمه دستگاه های الکترونیکی:

·         موبایل

·         تبلت

·         لپ تاپ

·         کنسول بازی

·         ساعت هوشمند

·         رایانه رومیزی (All in One)

 

پوشش‌های بیمه وسایل الکترونیک:

  • آتش‌سوزی
  • نوسانات ولتاژ برق
  • سرقت (با شکست حرز)*
  • نفوذ مایعات و آب ‌خوردگی
  • بلایای طبیعی (سیل، زلزله و …)
  • ضربه فیزیکی و شکستن (سقوط از ارتفاع)

 

سرقت با شکست حرز یعنی به کار بردن زور، تخریب، گذشتن از موانع (در، دیوار، حصار و پنجره) بدون کلید و با استفاده از ابزار غیرمتعارف; به عبارت دیگه، سارق باید برای ورود به محل مانعی رو از پیش رو برداره تا سرقت رو انجام بده. این پوشش سرقت هایی رو شامل میشه که توسط سارقین، کاملا خارج از محل مورد بیمه و تقریبا بدون ارتباط نزدیك با بیمه گذار انجام بشه و مثلا شامل سرقت دستگاه از دست بیمه گذار موقع تردد از سطح خیابان نمیشه!

 

خدمات VIP در بیمه وسایل الکترونیک:

با خرید خدمات VIP، خدمات تخصصی و تعمیرات در زمان و مکان مورد نظر شما انجام میشه. با ارائه این سرویس خیال شما از بابت مدت زمان و کیفیت تعمیر دستگاه راحت میشه و همچنین با توجه به حضور تعمیرکار در محل، دیگه لزومی نداره نگران حفظ اطلاعات و حریم شخصی باشید.

 

مدت بیمه نامه وسایل الکترونیک:

این بیمه نامه به صورت سالیانه صادر میشه.

 

ارزش دستگاه در بیمه وسایل الکترونیک:

برای پیدا کردن ارزش دستگاه باید میانگین قیمت بازار رو در نظر بگیرین، چون قیمتی بیش از حد معمول فقط باعث پرداخت حق بیمه اضافی میشه و قیمتی پایین تر هم باعث میشه دچار قاعده نسبی و ماده ۱۰ بشین!

ماده ۱۰ و قاعده نسبی!!!

هر مال و شئ قیمت مشخص و معینی در بازار داره و هر کس باید مال خودش رو به قیمت واقعی روز و متداول بازار بیمه کنه و به همون نسبت هم حق بیمه پرداخت کنه. به همین دلیل “ماده ده قانون بیمه تأکید میکنه که اگه مال خودتون رو به کمتر از قیمت واقعی بیمه کنین، شرکت بیمه هم حق داره در زمان پرداخت خسارت، به همون نسبتی که ارزش مال کمتر درنظر گرفته شده و حق بیمه کمتری پرداخت شده، به همون نسبت هم از میزان پرداخت خسارت کم کنه. در اینصورت ما به التفاوت خسارت به عهده خودتون هستش!

 

فرانشیز در بیمه وسایل الکترونیک:

فرانشیز بخشی از هر خسارت هستش که شرکت بیمه نسبت به اون تعهدی نداره و به عهده خود بیمه‌ گذاره. فرانشیز در این بیمه نامه در بین شرکتهای مختلف ۳۵% تا ۴۰% هستش; به عبارت دیگه شرکت از ۱۰۰% مبلغ خسارت شما، ۳۵ یا ۴۰ درصد رو کم میکنه و مابقی رو به بهتون پرداخت میکنه.

 

استهلاک در بیمه وسایل الکترونیک:

در بیمه وسایل الکترونیک، از ارزش دستگاه شما هیچ استهلاکی کسر نمیشه، بلکه محاسبه و پرداخت خسارت بر اساس ارزش روز دستگاه و کسر فرانشیز مطابق شرایط بیمه نامه هستش.

 

تعداد دفعات استفاده از بیمه نامه وسایل الکترونیک:

در طول مدت بیمه نامه فقط یکبار امکان استفاده از اون رو دارین و بعد از دریافت خسارت بیمه نامه باطل میشه. اما اگه قصد تمدید اون رو داشته باشین، برای دفعه بعد مشمول ۳۰% تخفیف میشین و با مبلغی کمتر از قبل، بیمه نامه براتون تمدید میشه.

 

ابطال بیمه نامه وسایل الکترونیک:

لطفا به هنگام خرید دقت کنین، در حال حاضر امکان لغو بیمه لوازم الکترونیک وجود نداره.

 

نحوه ی ارائه خدمات در بیمه وسایل الکترونیک:

در این بیمه نامه معمولا برای خسارت پولی پرداخت نمیشه و خسارت از دو روش زیر جبران میشه:

۱)      تعمیر دستگاه توسط مراکز طرف قرارداد

۲)      تعویض دستگاه با نمونه نو:

در صورتیکه به تایید کارشناسان مراکز خدمات تخصصی طرف قرارداد، امکان تعمیر و برطرف کردن کامل مشکل دستگاه وجود نداشته باشه (یعنی خسارت کلی اتفاق افتاده باشه)، بعد از دریافت فرانشیز از شما، دستگاه با نمونه نو از همون مدل تعویض میشه.

 

مرجع تشخیص دهنده تعمیر، تعویض قطعات یا تعویض کلی دستگاه، “مرکز تخصصی صدور و پشتیبانی بیمه نامه های تجهیزات الکترونیکی شرکت مربوطه” هستش و تضمین میکنه که دستگاه شما در کوتاهترین زمان ممکن و با استفاده از بهترین قطعات یدکی، توسط کارشناسان مجرب تعمیر بشه. 

 

مدت زمان تعمیر در بیمه وسایل الکترونیک:

حداکثر مدت زمان در نظر گرفته شده برای تعمیر دستگاه ۱۵ روز کاری هستش. البته مدت زمان دقیق انجام تعمیرات بستگی به نوع خسارت وارده و قطعات یدکی مورد نیاز داره و ممکنه در بعضی موارد خاص طولانی تر بشه.

 

خرید بیمه تجهیزات الکترونیکی

مرحله اول: برای شروع وارد سایت https://bimic.ir می شویم و مانند تضویر زیر روی تب بیمه نامه تجهیزات الکترونیکی کلیک می کنیم.

کادری به شکل زیر باز می شود، در این کادر باید نوع دستگاه را مشخص کنید، اگر می خواهید موبایل لپ تاپ خود را بیمه کنید باید نوع دستگاه را موبایل یا لپ تاپ انتخاب کنید.

سپس قیمت دستگاه، برند و مدل را انتخاب می کنیم حتما فرانشیز را روی ۳۵ درصد قرار دهید و سپس دکمه محاسبه حق بیمه را فشار دهید 🙂 تا به مرحله بعدی برویم.

 

 

مرحله دوم: در اینجا از شما خواسته می شود اگر قبلا در سایت عضو بوده اید در سایت ورود کنید یا اگر در سایت عضو نبوده اید ثبت نام کنید.

ما چون قبلا عضو بوده ایم، با اطلاعات خودمان وارد سایت می شویم.

در ادامه خرید بیمه نامه تجهیزات الکترونیکی، از شما خواسته میشود در سایت عضو شوید.

مرحله سوم: در اینجا شما باید شرکت بیمه مدنظر خود را انتخاب کنید. متاسفانه در تصویر زیر شرکت های بیمه جا نشده اند، اگر شما روند خرید که بسیار هم ساده است را مطابق با آموزش ها ادامه بدهید مشکلی نخواهید داشت.

 

در صفحه اطلاعات بیمه نامه، باید شرکت مدنظر خود را انتخاب کنید تا بیمه نامه برای شما صادر شود.

مرحله چهارم: این مرحله ممکن است کمی از شما وقت بگیرد چون باید مشخصات دستگاه و مشخصات خودتان ( مشخصات بیمه گذار ) را وارد کنید.

اگر در هنگام خرید سوالی یا مشکلی برایتان پیش آمد می توانید با کارشناسان تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنید.

در مرحله ثبت مشخصات، ابتدا مشخصات دستگاه و سپس مشخصات بیمه گذار ( مشخصات خودتان ) را وارد کنید.

مرحله پنجم: در اینجا از شما خواسته می شود که اطلاعات وارد شده را تایید کنید، حتما با دفت کامل مشخصات وارد شده را بررسی کنید تا مشکلی پیش نیاید.

پس از تایید به مرحله پرداخت میروید،

لازم است قبل از خرید اطلاعات وارد شده را بررسی و تایید کنید.

مرحله ششم: در اینجا با کارت اعتباری خود هزینه بیمه نامه را پرداخت می کنید تا بیمه نامه شما صادر شود 🙂

اینجا آخرین مرحله خرید بیمه نامه تجهیزات الکترونیکی است، پرداخت شما به منزله نهایی کردن خرید بیمه نامه است.

تبریک می گوییم بیمه نامه تجهیزات الکترونیکی شما آماده است، بیمه ضامن امنیت شما از هر لحاظ است، آن را جدی بگیرید.

استثنائات در بیمه وسایل الکترونیک:

موارد زیر موجب ابطال بیمه نامه شده و هزینه‌ها طبق تعرفه مصوب اتحادیه‌های مربوطه از مشتری دریافت خواهد شد:

·       آثار ناشی از بازکردن دستگاه، دستکاری قطعات، تعمیر، ارتقاء و تغییر در قطعات و مشخصات دستگاه توسط مراکز یا کارشناسانی غیر از مرکز خدمات شرکت مربوطه، استفاده در محیط ‌های آلوده و پر گرد و غبار، بکارگیری آداپتورهای متفرقه

·       اشکالات نرم افزاری، سیستم عامل و هرگونه عملیات و تغییرات نرم افزاری شامل ریکاوری، نصب درایور، ویروس یابی، بازیابی و کپی اطلاعات، عملیات روت کردن، نصب یا تغییر سیستم عامل و رام‌ های اصلی به غیر رسمی، عمل قفل گشایی بر روی راه اندازی ها، بکارگیری نرم افزارهای کاربردی غیر رسمی یا آلوده به ویروس

·       هر گونه صدمه مانند شکستگی صفحه نمایش و قاب پشت اون یا اثر هرگونه ضربه بر روی دستگاه که هنگام انتقال و تحویل توسط پست، پیک، شرکت های حمل و نقل و … اتفاق افتاده باشه

·       مخدوش بودن بیمه نامه، شماره سریال یا برچسب هولوگرام و سایر برچسب های دستگاه و بیمه نامه

·       لوازم جانبی و مصرفی (باتری، شارژر، کابل‌ها، سوکت و پورت‌ها) تحت پوشش این بیمه‌نامه نیست!

 

مقایسه بیمه موبایل با گارانتی موبایل:

گارانتی و بیمه موبایل، پوشش های متفاوتی رو شامل میشن و میتونن مکمل همدیگه باشن. به طور مثال گارانتی موبایل، خطراتی مثل تعویض قطعات، عدم کارایی گوشی و … رو شامل میشه، درحالیکه بیمه موبایل خطراتی مثل سرقت، شکستگی، آتش‌سوزی، حوادث طبیعی و … رو تحت پوشش قرار میده.

گارانتی موبایل:

گارانتی تضمین میکنه که اجزای سخت افزاری گوشی شما در بازه زمانی مشخص شده به طور خود به خود و بدون دخالت عوامل جانبی دچار مشکل نمیشه و اگه شد، اون رو به صورت رایگان تعمیر میکنه. مثلا اگه در مدت زمان ۱ سال مادربرد گوشی، دوربین یا سایر قطعات سخت افزاری داخل دستگاه بدون اینکه شما دخالتی در خرابی اونها داشته باشید خراب بشن، شرکت ارائه دهنده خدمات گارانتی اون رو تقریبا بدون دریافت هزینه تعمیر میکنه.

اما گارانتی نقطه ضعف هایی هم داره و موارد زیر رو شامل نمیشه!:

·        خرابی ناشی از بکارگیری لوازم جانبی تایید نشده شرکت

  • خرابی ناشی از دخالت کاربر یا بی دقتی اون در استفاده از دستگاه
  • خرابی ناشی از آب خوردگی، شکستگی، نوسانات ولتاژ برق، سرقت، حوادث غیرمترقبه مثل سیل و آتش سوزی و …
  • گارانتی معمولا ۶ ماه تا ۱ سال از زمان خرید پوشش داره و بعد از اون دیگه کاربردی نداره!

اینها موارد شایعی هستن که باعث آسیب رسیدن به دستگاه های الکترونیکی از جمله موبایل میشن، ولی هیچکدوم تحت پوشش گارانتی نیستن. متاسفانه تعداد زیادی از کاربران از خدمات شرکت هایی ارائه دهنده گارانتی ناراضی هستن! طبق ادعای خیلی از این کاربران، این شرکت ها سعی میکنن هر خرابی رو به کاربر نسبت بدن و از تعمیر رایگان گوشی خودداری کنن!

در سمت مقابل، بیمه موبایل تمام مواردی که گارانتی شامل نمیشه رو تحت پوشش قرار میده و تقریبا در ازای هر اتفاقی که برای گوشی شما رخ میده خودش رو مسئول دونسته و غرامت پرداخت میکنه از جمله خرابی های ناشی از آب خوردگی، افتادن گوشی و شکستن ال سی دی، به سرقت رفتن دستگاه و … .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.