تاثیر موسیقی بر هوش کودکان

عصب شناسان میان آموزش موسیقی و فعالیت های اجرایی ارتباطی را کشف کرده اند مادر آلبرت انیشین موسیقی دان با استعدادی بود که در تمام طول زندگی اش همزمان با رشد فرزندانش زیباترین آثار را خلق کرد. آلبرت انیشتین از سن ۶ سالگی نواختن ویولن را شروع کرد.

در سن ۱۳ سالگی سوناتای موزارت را اجرا می کرد. انیشین یکبار گفت: زندگی بدون نواختن موسیقی برای من غیرقابل تصور است.من رویاهای روزمره ام را در موسیقی زنده می کنم. زندگی ام را در قالب موسیقی می بینم… در زندگی خارج از موسیقی لذتی وجود ندارد.
به عنوان پدر یک فرزند ۶ ساله، باید بگویم که از اینکه دخترم به نواختن پیانو و ویولن علاقمند است، بسیار خوشحالم.

آیا شما هم در سن رشد هیچ کدام از آلات موسیقی را امتحان کردید؟

تحقیقاتی در بیمارستان کودکان بوستون توسط روانشناسان کودک  انجام شده که نشان داده میان آموزش موسیقی و فعالیت کودکان و بزرگسالان ارتباط وجود دارد. مطالعات قبلی رابطه میان آموزش موسیقی و توانایی های شناختی را تایید کرده اما کمتر به تاثیرات آموزش موسیقی بر روی عملکرد اجرایی پرداخته است.
کارکردهای اجرایی (EF) به عنوان رویه های شناختی سطح بالایی معرفی می شوند که افراد را قادر می سازند سریعا اطلاعات را پردازش و بازیابی کنند، رفتارهایشان را منظم نمایند، انتخاب های خوب داشته باشند، مشکلات را حل کنند، برای تغییر تقاضای ذهنی برنامه ریزی و تعدیل نمایند.

بخش دیگر EF داشتن انعطاف پذیری شناختی است که به معنی توانایی برای هماهنگ شدن با وظایف جدید است. عصب شناسان از تصویرسازی ذهنی MRI در تحقیقات جمعی خود استفاده کردند تا به ارتباط بیولوژیکی میان آموزش موسیقی و بهبود کارکرد اجتماعی پی ببرند.
تحقیق ارتباطات رفتاری و عصبی کارکرد اجرایی در موسیقی دانان و افراد معمولی در ژوئن ۲۰۱۴ در مجله PLOS ONE منتشر شد.

عملکرد اجرایی

دکتر نادین گاب از آزمایشگاه عصب شناسی شناختی در بیمارستان کودکان بوستون در این مجله اعلام کرد که:

از آنجایی که عملکرد اجرایی شاخصی مهم حتی بیشتر از IQ در موفقیت علمی است، ما فکر می کنیم که یافته هایمان دلالت های قدرتمندی دارند.
او می افزاید: در حالیکه مدارس زیادی برنامه های آموزش موسیقی را از کلاس های خود حذف کرده اند و بیشتر وقت خود را صرف آماده سازی برای آزمون های تئوری می کنند، یافته های ما نشان میدهد که آموزش موسیقی به بچه ها کمک خواهد کرد تا آینده علمی بهتری داشته باشند.
آموزش موسیقی باعث تغییرات اساسی در ساختار و فعالیت ذهن افراد جوان می شود.

سه مزیت ذهنی آموزش موسیقی:

  1. موسیقی دانان توانایی زیادی برای ترکیب اطلاعات دریافتی از حواس شنوایی، لامسه و بینایی دارند
  2. آغاز آموزش قبل از سن هفت سالگی بیشترین تاثیر را خواهد داشت.
    سنی که در آن آموزش موسیقی آغاز می شود بر روی آناتومی مغز در بزرگسالی تاثیر خواهد گذاشت.
  3. مدارهای مغزی که در آماده سازی موسیقایی از طریق آموزش نظامند شکل گرفته اند، باعث می شوند که کمتر به کارکرد حافظه وابسته شویم و بیشتر در درون ذهن ارتباطات برقرار شود.

موسیقی دانان بزرگسال و بچه هایی که آموزش موسیقی دیده اند در تحقیقات بوستون عملکرد بهتری در جوانب مختلف کارکرد اجرایی داشتند. در FMRI کودکانی که تحت آموزش موسیقی بوده اند، فعالیت بهتری در نواخی کرتکس پیش مغزی از خود نشان داده اند که باعث شده بهتر در انجام فعالیت های ذهنی تغییرات را صورت دهند.

نواحی مغزی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد شامل:

ناحیه موتور پس ساختی، ناحیه بسمندی و کرتکس پیش مغزی جانبی سمت راست. تمامی این نواحی مغزی به کارکرد اجرایی متصل هستند. جالب است که فعالیت پیشرفته مغز در درون سایر نواحی مغزی که مستقیما با عملکرد اجرایی در ارتباط نبوده مانند اینسولا و مخچه نیز مشاهده شده است.
در مطالعه ای که در ماه می ۲۰۱۴ توسط دانشگاه لیورپول انجام شد مشخص شد که آموزش موسیقی می تواند جریان خون را در نیم کره چپ مغز افزایش دهد. این قسمت مسئول یادگیری موسیقی و زبان است.

نتیجه گیری:

آموزش موسیقی ممکن است بر روی دستاورد علمی فرد تاثیر بگذارد محققان و روانشناسان کودکان بوستون نتیجه گیری کردند که کودکان و بزرگسالانی که آموزش موسیقی دیده اند عملکرد اجرایی بهتری نسبت به افراد غیر موسیقی دان دارند به ویژه اینکه انعطاف پذیری شناختی، عملکرد حافظه و سرعت پردازش شان بیشتر است.

محققان متوجه شدند که کودکانی که ابزار موسیقی می نوازند ممکن است توانایی های اجرایی داشته باشند که آنها را جذب موسیقی می کند. برای ایجاد ارتباط سببی میان آموزش موسیقی و عملکرد اجرایی بهتر، نیاز است که به مطالعه بیشتر بر روی کودکان در طول زمان پرداخت و به صورت تصادفی نمونه ها را بررسی کرد.
به نظر اندیشمندان برای محصلان، سیاست گذاران و والدین لازم است که به برنامه های آموزش موسیقی اهمیت دهند تا نتایج بهتری بدست آورند.

 

سوالات متداول

آموزش موسیقی قبل از هفت سالگی چه تاثیراتی دارد؟

آغاز آموزش قبل از سن هفت سالگی بیشترین تاثیر را خواهد داشت. سنی که در آن آموزش موسیقی آغاز می شود بر روی آناتومی مغز در بزرگسالی تاثیر خواهد گذاشت.

مدارهای مغزی که در آماده سازی موسیقایی چه تاثیراتی دارند؟

مدارهای مغزی که در آماده سازی موسیقایی از طریق آموزش نظامند شکل گرفته اند باعث می شوند که کمتر به کارکرد حافظه وابسته شویم و بیشتر در درون ذهن ارتباطات برقرار شود.

آیا شما آموزش دوره های موسیقی و خلاقیت کودکان را هم دارید ؟

بله ، هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می کنیم. برای اطلاعات بیشتر به بخش دوره های آموزشی در همین سایت مراجعه کنید .

نواحی مغزی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد شامل چه قسمت هایی هستند؟

ناحیه موتور پس ساختی، ناحیه بسمندی و کرتکس پیش مغزی جانبی سمت راست. تمامی این نواحی مغزی به کارکرد اجرایی متصل هستند.

آموزش موسیقی چه تاثیری در مغز ایجاد می کند؟

آموزش موسیقی می تواند جریان خون را در نیم کره چپ مغز افزایش دهد. این قسمت مسئول یادگیری موسیقی و زبان است.

خلاقیت و ساخت چیزهای جدید موجب چه چیزی می شود؟

خلاقیت و ساخت چیزهای جدید می‌تواند موجب رشد جسمی، احساسی و روانی مغز می شود. مغز نوزاد از همان بدو تولد، تمام نورون‌ها را دارد، اما فقط یک چهارم از ارتباط‌های بین آنها متصل شده است.

چگونه بازی با کودک باعث اعتماد به نفس او می شود؟

یادگیری با همدیگر به کودکتان کمک می‌کند تا احساس کند که شما آنها را جدی می‌گیرید – آنها در هنگام بازی فقط وقتشان را تلف نمی‌کنند و چیزی از آن یاد می‌گیرند و این امر باعث افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.