تاریخچه آدیداس

آدیداس از سال ۱۹۴۹ به عنوان آدیداس شناخته می شود. آدیداس یک شرکت چند ملیتی آلمانی است که در Herzogenaurach آلمان مستقر است و کفش، پوشاک و لوازم جانبی را طراحی و تولید می کند. این برند بزرگترین تولید کننده لباس ورزشی در اروپا و دومین تولید کننده بزرگ در جهان پس از نایک است. فروش آدیداس در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۲۱.۹۱۵ میلیارد یورو بوده است. نام آدیداس (نوشته شده توسط شرکت “آدیداس”) مخفف نام بنیانگذار آدولف (“آدی”) داسلر است.

این شرکت توسط آدولف “آدی” داسلر تاسیس شد که پس از بازگشت از جنگ جهانی اول کفش های ورزشی را در  لباسشویی مادرش در هرتزوگنوراخ تولید کرد. در سال ۱۹۲۴ برادر بزرگترش رودلف به عنوان Gebrüder Dassler Schuhfabrik به او ملحق شد.

adidas_history

این شرکت توسط آدولف “آدی” داسلر تاسیس شد که پس از بازگشت از جنگ جهانی اول کفش های ورزشی را در  لباسشویی مادرش در هرتزوگنوراخ تولید کرد. داسلر در توسعه کفش های ویژه دویدن برای چندین رویداد ورزشی مشارکت داشت.به منظور ارتقاء کیفیت کفش های ورزشی نیز طراحی هایی کرد. داسلر دونده آمریکایی جسی اوونز را متقاعد کرد که از کفش های دست ساز خود در المپیک تابستانی ۱۹۳۶ استفاده کند. در سال ۱۹۴۹، پس از وقفه در روابط بین برادران، آدولف آدیداس را تأسیس کرد و رودولف پوما را تاسیس کرد، که رقیب تجاری آدیداس شد. آرم سه نوار، علامت تجاری آدیداس است و به عنوان بازاریابی در طراحی لباس و کفش این شرکت مورد استفاده قرار گرفت.

داسلر در توسعه کفش های دونده برای چندین رویداد ورزشی مشارکت داشت. پس از چهار مدال طلای اوونز، نام و شهرت کفش داسلر برای ورزشکاران و مربیان از سراسر جهان شناخته شد. این تجارت موفقیت آمیز بود و داسلرها قبل از جنگ جهانی دوم سالانه ۲۰۰،۰۰۰ جفت کفش می فروختند.

Adolf-Dassler

برادران داسلر در ماه مه ۱۹۳۳ به NSDAP پیوستند و همچنین به عضویت نیروهای ملی سوسیالیست در آمدند. علاوه بر این، از سال ۱۹۳۵ تا پایان جنگ، آدولف درجه سرپرستی ورزش را در جوانان هیتلر به عهده گرفت. در طول جنگ، این شرکت آخرین کارخانه کفش ورزشی کشور را اداره می کرد و عمدتا کفش های ورماخت را تأمین می کرد. در سال ۱۹۴۳، مجبور به توقف تولید شدند و از امکانات و نیروی انسانی این شرکت برای تولید سلاح های ضد تانک استفاده شد. از سال ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ حداقل ۹ کارگر در دو محل شرکت کار می کردند.

کارخانه داسلر که در جنگ جهانی دوم برای تولید سلاح های ضد تانک مورد استفاده قرار می گرفت، تقریباً در سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای آمریکایی تخریب شد، اما وقتی همسر آدولف داسلر، آلمانی ها را متقاعد کرد که این شرکت و کارکنان آن فقط به تولید کفش های ورزش علاقه دارند، از این کار نجات یافتند. برادران در سال ۱۹۴۷، از هم جدا شدند. رودولف شرکت جدیدی به نام رودا تأسیس کرد- توسط رودولف داسلر، که بعداً به پوما تغییر نام داد.

شاید جالب باشد بخوانید :

پوما و آدیداس پس از جدایی وارد یک رقابت تلخ شدند. در واقع در شهر هرتسوگنوراچ بر سر این موضوع دچار اختلاف شد.حتی دو باشگاه فوتبال شهر به دلیل این جریان تقسیم شدند. این دو برادر هرگز آشتی نکردند و اگرچه اکنون در یک قبرستان دفن شده اند، اما تا آنجا که ممکن است از یکدیگر فاصله دارند.

در سال ۱۹۴۸، در اولین بازی فوتبال پس از جنگ جهانی دوم، چندین نفر از اعضای تیم ملی فوتبال آلمان غربی از کفش پوما استفاده کردند، از جمله هربرت بوردنسکی، اولین گل زن آن دوران پس از جنگ.

در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۰، پوما به دونده آلمانی آرمین هری پول داد تا در فینال دوومیدانی ۱۰۰ متر پوما را بپوشد. هری قبلا آدیداس پوشیده بود و از موسس آدیداس درخواست پول کرد، اما آدیداس این درخواست را رد کرد.

آدیداس سالها بزرگترین نام برای کفش های ورزشی بود، اما رقابت در دهه ۱۹۷۰ به ویژه با شرکت های جدید مانند نایک از عظمت او کاهید.

پس از یک دوره آشفتگی پس از مرگ هورست داسلر، پسر آدولف داسلر در سال ۱۹۸۷، این شرکت توسط برنارد تاپی، صنعتگر فرانسوی، به مبلغ ۱.۶ میلیارد ین (امروز ۲۴۳.۹ میلیون ین) خریداری شد که البته با وام خرید اما او نتوانست قسط ها را پرداخت کند، در نتیجه رابرت لوئیس دریفوس، دوست برنارد تاپی، در سال ۱۹۹۴ مدیرعامل جدید شرکت شد.

تحت رهبری او، آدیداس گروه سالومون را در سال ۱۹۹۷ خرید. اگرچه سالومون بیشتر به خاطر محصولات ورزشی زمستانی شهرت داشت، اما سالومون همچنین صاحب گلف ساز TaylorMade بود. آدیداس به نام آدیداس-سالومون AG تغییر نام داد و در سال ۲۰۰۱ و به دنبال مدل نایک وارد خرده فروشی شد. در سال ۲۰۰۴ این شرکت با طراح لباس استلا مک کارتنی همکاری موفقی داشت.

در سال ۲۰۰۵، آدیداس سالومون را فروخت، اما نام تجاری TaylorMade را حفظ کرد. در سال بعد نام شرکت به آدیداس AG تغییر نام داد. خریدهای بعدی آدیداس شامل ریباک (۲۰۰۶)، صاحب برند کفش Rockport و Five Ten (2011)، تولید کننده کفش های ورزشی در فضای باز بود. آدیداس در سال ۲۰۱۷ TaylorMade را فروخت.

دریفوس یک مدیر لایق و شایسته است. او آدیداس را زنده کرد. او با ادغام آدیداس یا چند شرکت دیگر و خرید شرکت هایی چون ریباک، توانست رقابت زیادی با نایک، رقیب دیرینه اش داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.