تاسیس چاپخانه

در چاپخانه خدماتی مانند چاپ فلکسی، بنر، لمینت، تراکت، پوستر، بروشور، لیبل سی دی، چاپ تمبر، چاپ کتاب و پایان‌نامه به ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی، صاحبان مشاغل و حتی عموم مردم ارائه می‌شود.در هنگام ارائه این خدمات، مبلغی به‌عنوان هزینه مواد اولیه به‌عنوان سود دریافت می‌شود.

نکات راه اندازی چاپخانه چیست؟

توجه به چند نکته اساسی در هنگام راه اندازی چاپخانه ضروریست. داشتن علم کافی درباره تاسیس چاپخانه به شما کمک می‌کند که این کار را اصولی جلو ببرید و از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید. با در نظر گرفتن نکات زیر در تاسیس چاپخانه خود بهتر عمل کنید:

 • داشتن دانش و اطلاعات کافی از مباحث مربوط به چاپ و داشتن علاقه، استعداد و پشتکار در راه اندازی چاپخانه.
 • شما به‌عنوان صاحب یک مغازه چاپخانه، نباید به کسب و کار خود فقط به دید ابزاری برای درآمدزایی نگاه کنید. چرا که به‌مرور زمان جذابیت کار برای شما کمتر شده و به‌مراتب از اهداف پیشروی خود دورتر می‌شوید و ممکن است کیفیت و بازدهی کار شما افت پیدا کند.
 • کارکنان و کارمندانی که در چاپخانه شما کار می‌کنند حتماً باید با علم ویراستاری آشنایی کافی را داشته باشند. به یاد داشته باشید که ویرایش و اصلاح متون پس از نگارش امری ضروری است و حتماً باید بادقت کافی و به‌صورت کامل انجام شود. همچنین رعایت دستور زبان، املا، نگارش، نظم و آراستگی مطالب از جمله مواردی است که باید موردتوجه قرار گیرد.
 • علاوه بر صاحب چاپخانه، تمامی کارکنان و کارمندان باید با روند چاپ، انواع چاپ، چاپ دیجیتال و افست آشنا باشند.
 • مطمئن شوید که در روند استخدام کارکنان، فاکتورهایی مثل حرفه‌ای بودن، کاربلد و خلاق بودن را در نظر گرفته اید. از آنجایی‌ که ممکن است به عنوان مدیر چاپخانه در طول روز در محیط کار حضور نداشته باشید؛ باید کارکنانی را استخدام کنید که با امور چاپ آشنایی کافی داشته باشند و مسائل مربوط به چاپ و طراحی و صحافی و نحوه ارتباط با مشتری را بلد باشند.

شما باتوجه‌به این نکات و رعایت آنها، باعث بالارفتن کیفیت و در نتیجه میزان رضایتمندی مشتریان و درصد فروش خواهید شد.

راه اندازی چاپخانه در ۶ مرحله

برای تاسیس چاپخانه مانند هر کار دیگری باید یک نقشه راه داشته باشید. با نقشه راه یک برنامه ریزی درست خواهید داشت و این روش به شما کمک خواهد کرد که تا پیش نیازهای تاسیس چاپخانه را شناسایی کنید و حتی مواردی را که نمیدانید با آن مواجه بشوید. دانستن این موضوعات به مسیر پیشرفت شما کمک بهینه‌ای می‌کند.

مرحله اول: نوشتن طرح تجاری

همیشه داشتن یک برنامه روشن و طرح تجاری برای موفقیت یک کارآفرین ضروری است. داشتن طرح اجرایی و جامع تجاری به شما کمک می‌کند تا پیش‌نیازهای راه اندازی چاپخانه را ترسیم کرده و برخی ناشناخته‌ها را کشف کنید. موضوعات مهمی که باید بررسی شوند، عبارت‌اند از:

 • هزینه‌های راه اندازی چاپخانه چقدر است؟
 • درآمد ماهانه شما چقدر است؟
 • اهمیت نوشتن طرح تجاری مغازه چاپخانه چیست؟

هزینه‌های راه اندازی چاپخانه شامل چه مواردی می‌شود؟

هر کسب‌وکار در ابتدا و برای راه اندازی نیاز به یک سرمایه دارد که چگونه خرج کردن و مدیریت آن امری بسیار حائز اهمیت است. برای شروع می‌توانید با مرور مطالب زیر یک لیست از هزینه‌ها تهیه کرده و باتوجه‌به نیاز خود آنها را دسته‌بندی و استفاده کنید:
هزینه‌های موردنیاز برای شروع کار به دودسته تقسیم می‌شوند:
۱- هزینه‌های اولیه
۲- هزینه‌های جاری
در ادامه به بررسی هرکدام به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.

هزینه‌های اولیه راه اندازی چاپخانه شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟

قبل از تشریح این نوع از هزینه‌ها، باید اضافه کرد که به‌ غیر از این دو دسته، هزینه‌هایی تحت عنوان هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده نیز وجود دارد. مثل هزینه تعمیرات اولیه‌ای که در ابتدا برای تغییر ظاهر مکان مورداستفاده، صرف می‌شود. اما هزینه‌های اولیه جزء دسته‌ای هستند که صرفاً در شروع کار هزینه شده و نیازی به هزینه مجدد ندارند. اما میزان آنها بسته محل چاپخانه شما و متراژ آن قابل تغییر است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به هزینه‌های مربوط به خرید تجهیزات چاپخانه (دکوراسیون و قفسه‌ها، دستگاه‌های چاپ، تجهیزات انبار داری و…) اشاره کرد. البته لازم به ذکر است بعضی اقلام مانند خرید اولیه وسایل هم نیاز به خرید اولیه و هم نیاز به شارژ مجدد دارند.

هزینه‌های جاری راه اندازی چاپخانه شامل کدام اند؟

هزینه‌های جاری شامل هزینه‌هایی هستند که ماهانه باید پرداخت شوند. این دسته شامل هزینه قبوض آب و برق، دستمزد خدمه فروش، هزینه نظافت، اجاره ماهیانه و هزینه شارژ کارتریج و لوازم مصرفی چاپخانه می‌شوند. البته راه‌هایی جهت کاهش این نوع هزینه‌ها نیز وجود دارد. از جمله این راه‌ها می‌توان به افزونه حقوق و دستمزد اشاره کرد که به راحتی روند صدور فیش حقوقی را در کم‌ترین زمان تعریف کرده و امکان نگهداری آن‌ها را برای ماه‌های بعد فراهم کرده است.

سرمایه اولیه راه اندازی چاپخانه در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

سرمایه اولیه از مهم‌ترین پایه های راه اندازی هر کسب و کار است. یکی از مواردی که قید شدن آن در اساسنامه شرکت ضروری است، سرمایه اولیه شرکت است. سرمایه اولیه راه اندازی چاپخانه به عوامل مختلفی از جمله محل مکان اجاره شده، نوع و تعداد وسایل خریداری شده دارد. به طور میانگین برای شروع تأسیس و راه اندازی چاپخانه می‌توان سرمایه اولیه‌ای حدود ۱ میلیارد تومان را در نظر گرفت.

درآمد راه اندازی چاپخانه چقدر است؟

درآمد ماهانه چاپخانه بستگی به سطح چاپخانه، دستگاه‌های چاپ، وسعت مغازه، مکان اجاره شده، تعداد پرسنل و نحوه بازاریابی دارد. اگر راه اندازی چاپخانه به شکلی اصولی و با اطلاعات کافی انجام شود، به طور میانگین می‌توان گفت در ماه درآمدی حدود ۵۰ میلیون تومان خواهد داشت.

 

مزایا و معایب راه اندازی چاپخانه چیست؟

در هنگام راه اندازی چاپخانه در کنار مزایای آن باید حتماً معایب راه اندازی را نیز در نظر گرفت. از معایب و مزایایی که باید به آن در هنگام راه اندازی توجه شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معایب:

 • قیمت بالای دستگاه‌های مورداستفاده که منجر به بالارفتن سرمایه اولیه موردنیاز خواهد شد. همچنین تعمیرات و شارژ دستگاه‌ها نیز از هزینه بالایی برخوردار است.
 • رقابت در این عرصه بسیار بالا می‌باشد ازاین‌رو می‌بایست جهت کسب مشتری بیشتر، بازاریابی بهتری نسبت به رقبای خود داشته باشید.
 • شما به‌عنوان مدیر یا صاحب یک چاپخانه نیاز دارید تا به‌صورت دائم در رأس کار حضور داشته و پیوسته بر روی کار کارکنان و کیفیت آن نظارت داشته باشید.

مزایا:

 • سودآوری مناسب چاپخانه نسبت به سایر مشاغل مرتبط
 • در ایام سیاسی و انتخاباتی، ظرفیت فروش بسیار بالایی برای این مشاغل ایجاد می‌شود.
 • تنوع بالای خدمات از خدمات فرهنگی تا خدمات اقتصادی و تبلیغاتی
 • افزایش حجم خدمات ارائه شده در طول سال و فصلی نبودن این کسب و کار

 

آیا راه اندازی چاپخانه مناسب شماست؟

قطعاً اطلاع از نقشه راه، قبل از راه اندازی هر کسب و کاری، مسیر پیشروی شما را آسان‌تر می‌کند. اما پاسخ به این سؤال قبل از هر اقدامی ضروری است که اصلاً هدف شما از راه اندازی چاپخانه و انتخاب آن چیست؟ چقدر از انتخاب راه اندازی مغازه چاپخانه به‌عنوان یک شغل مطمئن هستید؟
تا به اینجا با تمامی مراحل راه اندازی چاپخانه، از تصمیم تا اقدام آشنا شدید. اکنون نوبت شما است که با استفاده از دانش و اطلاعات خود، درست تصمیم بگیرید و آماده راه اندازی مغازه چاپخانه شوید.در انتها پیشنهاد می‌شود با استفاده از نرم افزار حسابداری محک ضمن نظم دادن به محاسبات حسابداری و اطمینان از عدم بروز اشتباه، سرعت فروش در چاپخانه خود را بیشتر کرده و اعتماد مشتری را نیز جلب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − دوازده =