تجهیزات ایمنی چیست؟ با انواع وسایل ایمنی آشنا شوید

تجهیزات ایمنی چیست؟ یکی از دغدغه‌های اصلی هر انسانی هنگام حضور مستمر در محیط‌های حادثه‌آفرین، تضمین حفظ ایمنی و سلامتی فردی است. طبیعتا این نیاز در کارکنان مشاغل پرخطری نظیر جوشکاری، آتش‌نشانی، نجاری، عمران و…، به مراتب بیشتر احساس می‌شود؛ لذا فراهم کردن امنیت محیط کاری به ویژه برای صاحبان این مشاغل امری ضروری است. اما ایجاد چنین فضایی پیش از هر چیز نیازمند تجهیزات ایمنی مناسب و کارآمد است. تجهیزات ایمنی شامل ابزاری است که فرد از آن برای محافظت از خود و اندام‌هایی نظیر سر، دست، چشم و… که بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی هستند، در برابر وقوع خطرات احتمالی در حین انجام کار، استفاده می‌کند.

احساس آسودگی حاصل از امنیت به مراتب در افزایش کارایی افراد و بهبود کیفیت عملکرد آن‌ها تأثیر مثبت خواهد گذاشت، همین امر ضرورت آشنایی با لوازم ایمنی را افزایش می‌دهد؛ لذا در ادامه به معرفی تعدادی از این تجهیزات می‌پردازیم:

کلاه ایمنی

شاید اولین وسیله‌ای که هنگام خرید ابزار به ذهن فرد خطور می‌کند همین کلاه ایمنی باشد و البته که استفاده از آن در هنگام کار نیز ضروری می‌باشد. استفاده از کلاه ایمنی در مشاغل مختلفی از جمله آتش‌نشانی، ساختمان سازی و برق‌کاری رایج است که به ترتیب با رنگ‌های قرمز، زرد و آبی تعریف می‌شوند. جنس کلاه‌های ایمنی با توجه به کارایی آن‌ها از پلی کربنیت تا پلاستیک و فایبرگلاس می‌تواند متفاوت باشد. هدف اصلی استفاده از کلاه ایمنی، محافظت از سر در برابر ضربه، حریق، مواد مذاب و ولتاژ است که البته باید از کیفیت مناسبی نیز برخوردار باشد.

دستکش ایمنی

یکی دیگر از لوازم پرکاربرد ایمنی، دستکش‌ها هستند که به منظور حفظ سلامت دست‌ها از آسیب‌دیدگی‌های ناشی از حرارت، اشعه‌های مضر، برش، برق‌گرفتگی و همچنین جلوگیری از بیماری‌های پوستی ناشی از کار با مواد شیمیایی طراحی می‌شوند. دستکش‌های ایمنی در مواردی از جمله اطفاء حریق و کار با دستگاه‌های برش و جوش کاربرد دارند و همچنین می‌توانند به عنوان عایق برق عمل کنند. آنچه در انتخاب دستکش ایمنی اهمیت دارد علاوه بر توجه به کارایی و مقاومت بالا در برابر عوامل خارجی که بسیار ضروریست، توجه به راحتی و طراحی مناسب آن است؛ چراکه هرگونه ایجاد اختلال در حواس و تمرکز، به مراتب ایمنی کار را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کفش ایمنی

از دیرباز، توجه به ایمنی و سلامت پاها برای بشر اهمیت داشته است زیرا پا عضوی است که به واسطه‌ی راه رفتن، بیشترین تماس و اصطکاک را با کف محیط‌های کالبدی و طبیعی دارد، لذا استفاده از کفش و پایپوش را شاید بتوان به عنوان نخستین لوازمی معرفی کرد که انسان برای حفظ ایمنی خود طراحی کرده‌است. قطعا نقش استفاده از کفش مناسب در محیط‌های کاری پرخطر پررنگ‌تر است. کفش‌های ایمنی برای محافظت پاها در برابر اشیاء نوک‌تیز، سقوط اجسام، مواد مذاب حاصل از جوشکاری، شوک‌های الکتریکی و … در انواع مختلف و کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند.

کفش‌های ایمنی به منظور محافظت از پا در برابر حریق، از جنس چرم و به منظور مقابله با برق‌گرفتگی از جنس پلاستیک سخت ساخته می‌شوند که تحمل ولتاژهای بالا را داشته باشند؛ همچنین در گروهی از این کفش‌ها در قسمت پنجه و کف از فولاد و فلز استفاده می‌شود تا از پا دربرابر ضربه‌های احتمالی ، فشار و سوراخ شدن محافظت نمایند. در قسمت سرپنجه‌ی کفش‌هایی که به منظور محافظت از جریان برق طراحی می‌شوند به جای فلز از کامپوزیت استفاده می‌کنند که علاوه بر نارسایی، سبک‌تر است؛ این کفش‌ها همچنین باید در برابر آب و رطوبت نفوذناپذیر باشند که خطر برق‌گرفتگی را به حداقل برسانند. ماده‌ی دیگری که در ساخت کفش‌های ایمنی استفاده می‌شود بوتیل است که در برابر گرما، مواد خورنده و اسیدی، الکتریسیته، پارگی و ساییدگی مقاوم است. البته کفش‌های ایمنی برای هر یک از این موارد به صورت اختصاصی نیز طراحی می‌شوند که افراد باید بسته به شرایط و محیط کاری خود کفش مناسبی را انتخاب کنند.

لباس ایمنی

لباس ایمنی از دیگر لوازمی است که با داشتن قابلیت ‌های ویژه‌ی محافظتی از سایر لباس‌های کار متمایز می‌شود. از جمله مشاغلی که استفاده از لباس ایمنی در آن مرسوم است آتش‌نشانی می‌باشد زیرا بیشترین خطری که در کار اندام فرد را تهدید می‌کند سوختگی ناشی از آتش‌سوزی است. گونه‌ای از لباس‌های آتش‌نشانی ممکن است قابلیت محافظت از بدن در برابر الکتریسیته و رطوبت را نیز داشته باشند. لایه‌ی خارجی لباس‌های آتش‌نشانی از جنس نومکس و کولار است که علاوه بر مقاومت در برابر حرارت و حریق، در برابر سایش و پارگی نیز مقاوم است؛ لایه‌ی بعدی لایه‌ی محکمی است که قابلیت ضدرطوبتی دارد و جریان هوا را از خود عبور می‌دهد و لایه‌ی آخر یا داخلی از جنس نومکس و ویسکوز است که مانع انتقال حرارت به بدن می‌شود.

عینک ایمنی

چشم‌ها به عنوان یکی از حساس‌ترین اعضاء بدن، برای مقابله با تهدیدهای خارجی در محیط‌های خطرآفرین به محافظی بیش از پلک‌ها نیاز دارند. عینک‌های ایمنی از جمله ابزاری هستند که در حین انجام کارهایی از جمله جوشکاری کاربرد دارند و از چشم در برابر نور شدید جوش و یا برخورد مواد مذاب محافظت می‌کنند. عینک‌های مهندسی، سنگبری، آزمایشگاهی و… از دیگر انواع عینک‌های ایمنی هستند که در جلوگیری از اثرات مخرب اشعات فرابنفش، لیزر، مواد اسیدی، ضربه، خراش و غیره کاربرد دارند.

ماسک ایمنی

ماسک‌ها از دیگر ابزاری هستند که در حفظ سلامت ریوی انسان نقش مهمی ایفا می‌کنند. انواع ماسک‌های ایمنی جهت محافظت از سیستم تنفسی در برابر آلودگی‌های ناشی از غبار، گازهای سمی، مواد شیمیایی و صنعتی طراحی می‌شوند. هرچند ماسک‌های دیگری نیز وجود دارند که کل صورت را پوشش می‌دهند و وظیفه‌ی آن‌ها حفاظت از چشم و پوست در مقابل خطرات احتمالی در حین انجام کار است. این ماسک‌ها در مواردی چون جوشکاری، مقابله با دود و حریق، کار با مواد آزمایشگاهی و … کاربرد دارند.

کلام پایانی

چنانکه دریافتیم، تجهیزات ایمنی از ملزومات حفظ سلامت کارکنان در فضاهای کارگاهی و مقابله با آسیب‌های حاصل از حوادث محیطی است و عدم استفاده از ابزار مناسب و کارآمد ممکن است به قیمت جان یک انسان تمام شود. ما در ابزارآلات بساز برآنیم تا دسترسی آسان و سریع تری را جهت خرید تجهیزات ایمنی برای شما فراهم کنیم تا بتوانید بهترین و با کیفیت ترین محصولات را به سادگی برگزینید و خریداری نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + چهار =