تجهیزات پزشکی بسیار پرکاربر

تجهیزات پزشکی

معمولا یکسری از تجهیزات پزشکی برای استفاده افراد  در منزل یا محل کار مورد استفاده قرار می گیرد. نوع تخصص و کاربرد این نوع لوازم اصلا پیچیده نیست و همه افراد به راحتی با توجه به نوع نیازشان می توانند از ان ها استفاده کنند. معمولا به این لوازم تجهیزات پزشکی خانگی نیز گفته می شود. در زیر درباره یکسری از پرکاربردترین این لوازم توضیح خواهیم داد.

 

مچ بند دست

مچ دست که از تعداد زیادی غضروف و عصب تشکیل شده است به دلایل مختلفی و بنابر فعالیت زیاد دچار آسیب میشود. یکی از روش های درمانی موثر که میتواند مشکلات این منطقه را برطرف کند، استفاده از مچ بند دست است.

مهم ترین علت هایی که میتواند سبب مشکلات ناحیه دست شود میتوان به تاندونیت، آرتروز، سندروم تونل کارپال و در رفتگی و کشیدگی مچ اشاره کند.

مچ‌بند دست یک وسیله حمایتی طبی بوده که با اعمال فشار مناسب بر روی منطقه و کنترل کردن حرکات مچ، میتواند به درمان عضو آسیب دیده بپردازد.

انواع مچ بند دست طبی:

۱-مچ بند دست آتل دار: این وسیله برای آسیب دیدگی های شدیدی که در ناحیه مچ اتفاق افتاده مانند کشیده شدن و در رفتن مچ و یا جهت ریکاوری پس از شکستگی مورد استفاده قرار میگیرد. این اورتز میتواند در دو نوع مچ‌بند آتل دار و مچ شست بند آتل دار تولید شود.

درصورتیکه انگشت شست نیز همزمان با مچ دچار آسیب شود از نوع مچ شست بند آتل دار استفاده میگردد.

۲-مچ بند دست ساده کشی: از این وسیله بیشتر هنگام ورزش در ورزشکارانی که قصد تمرینات کششی و مخصوصا وزنه برداری دارند استفاده میشود. دارای کش قابل تنظیم بوده و میتوانند میزان سفتی و شلی آن را تنظیم نمایند.

۳-شست بند(اورتز شست): هنگامیکه انگشت شست سبب آسیب دیدگی شده باشد از این وسیله استفاده میگردد.

اورتز شست دارای آتل بوده و حرکات انگشت را محدود و باعث کاهش تورم و درد میشود.

مچ بند دست امروزه یکی از مهم ترین لوازم طبی است که به دلیل شیوه زندگی امروزی بسیار مورد استفاده افراد قرار می گیرد. حال اگر بخواهیم تعریف درستی از مچ بند دست داشته باشیم باید بگوییم که مچ بند دست مچ افراد را در هر سنی در مدت فرایند درمان که پس از آسیب دیدگی انجام می شود در حالت ثابت نگه می دارد. در کلینیک های متفاوتی شما می توانید این مچ بند ها را دریافت کنید اما این نکته را نباید فراموش کنید که پایین بودن کیفیت مچ بند ست می تواند آسیب های جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد به همین دلیل هم ما به شما پیشنهاد می کنیم تا مکان معتبری را برای خرید مچ بند دست انتخاب کنید.

هنگامی که فرد آسیب دیده از مچ بند دست استفاده می کند، می تواند با این کار از مچ خود محافظت کنند تا آسیبی مضاعف به آن نرسد همچنین استفاده از آن ها باعث می شود تا از فشاری که بر روی ناحیه آسیب دیدگی به وجود آمده است بکاهد.

یکی دیگر از فوایدی که مچ بند دست می تواند به افراد آسیب دیده بدهد، به وجود آمدن محدودیت هایی است که برای مچ دست به وجود می آورد به همین دلیل باعث می شود تا طول فرآیند درمان کاهش یابد.

مچ بند دست می تواند در بسیاری از موارد روند درمان را سریع تر پیش ببرد چرا که از آسیب دیدگی بیش از اندازه جلوگیری می کند. همین عامل باعث شده است تا پزشکان متعددی بهترین روش مکمل درمان را مچ بند دست بدانند و در اولین معاینات این مچ بندها را به فرد بیمار پیشنهاد دهند.

اصولا افراد به دلیل مراقبت از مچ دست بعد از شکستگی یا پیچ خوردن مچ دست در هنگام ورزش های تخصصی از آن ها استفاده می کنند.

مچ بند دست می تواند به تسریع در درمان صدمه هایی اعمم از کشیدگی های مکرر و آسیب ها به بندهای مچ دست کمک شایانی داشته باشد. یکی از مهم ترین کمک هایی که مچ بند دست می تواند داشته باشد برای درمان تونل سندرم کارپ است.

اصولا بسیاری از پزشکان مچ بند دست را حتی برای نیمه دررفتگی نیز تجویز می کنند تا روند درمان را تسریع کند و درمان فرد آسیب دیده نیز بهتر انجام شود. اصولا مچ بند دست توانسته است در علم پزشکی امروزی جایگاه ویژه ای را نیز داشته باشد. اما واقعیت این است که  امروزه مدل های متفاوتی از مچ بند دست به بازار عرضه شده است، اما فراموش نکنید که هر نوع از این ها ممکن است نه تنها به درمان شما کمک نکند بلکه آسیب های بیشتری نیز به شما برساند بنابراین سعی کنید با افراد متخصص در این زمینه و دارای تجربه مشورت نمایید و بهترین را برای خود خریداری کنید تا روند درمان هرچه سریع تر انجام شود.

 

کتف بند

منعطف ترین مفصل بدن انسان، کتف است. بطوریکه ممکن است بر اثر اتفاقات کوچک، استفاده و فشار بیش ازحد، ضربه خوردن و یا در ورزش دچار آسیب شود. از روش های درمانی که می بایست برای درمان این منطقه مورد استفاده قرار بگیرد، کتف بند است.

مزایای استفاده از کتف بند:

۱- جلوگیری از بد جوش خوردن شانه

۲- بالاآوردن شانه و افزایش گردش خون

۳- بی حرکت کردن شانه و تسریع روند درمانی

استفاده از کتف بند امری مهم در تکمیل پروسه درمان است. بطوریکه در صورت عدم استفاده از این محصول، امکان بیشتر شدن درد شانه وجود دارد.  همچنین این احتمال وجود دارد که شانه در جای درست خود قرار نگیرد و آسیب دیدگی دائمی بوجود آید.

 

مکانیزم عمل شانه بند،  درواقع مانند گچ گرفتن است که اجازه میدهد درعین  ثابت و بی حرکتی شانه، بتوانید با خیال راحت فعالیت های خود را انجام بدهید.

 

نکات مهم برای خرید یک کتف بند خوب:

۱- استفاده از مواد باکیفیت: بریسی که از الیاف مناسب تهیه شده باشد میتواند سبب افزایش گردش خون بیشتر و افزایش دهنده مراحل درمان باشد.

۲- قابلیت حفاظت کامل از شانه: اورتزی که تهیه میکنید باید بتواند از کل منطقه شانه حمایت کند و به خوبی شانه را بالا نگه دارد.

هرچه افتادگی مفصل به سمت پایین با کمک شانه بند کمتر باشد، نتیجه درمان زودتر و بهتر است.

 

انواع بریس شانه:

۱- ثابت کننده شانه و بازو: این وسیله دارای دو قسمت بوده که میتواند شانه و بازو را ثابت قرار دهد.

۲- کتف بند یک طرفه: هنگام آسیب دیدگی در ناحیه یک کتف میتوان از این محصول استفاده کرد.

۳- ابداکشن بریس شانه

کتف بند ها امروزه به دلیل شیوه ی زندگی افراد و ایجاد عارضه هایی که در ادامه به آن ها می پردازیم، توانسته اند سالانه فروش بسیار بالایی را داشته باشند. ما در ادامه شما را بیشتر با کتف بند آشنا می کنیم.

کتف بندها که حالت کشسانی نیز دارند و به شکل یک کتف طراحی شده اند، بیشتر برای عارضه های ژنتیکی و آسیب دیدگی های ناحیه شانه مورد استفاده قرار می گیرند. کتف بندها می توانند یکی از مهم ترین و یکی از تاثیر گذارترین روش های درمانی برای عارضه هایی که افراد به آن ها دچار می شوند شد. تعدادی از این عارضه ها مانند: قوز کمر و صدمه هایی  که در قسمت کتف و یا حتی سرشانه ها رخ می دهد. این عارضه ها می توانند در جوامعی مشخص شایع تر باشند به همین دلیل هم است که ما امروزه در جامعه خود افرادی با این نوع از عوارض را شاهد هستیم. این عوارض بیشتر به دلیل سبک زندگی نادرست و گاها عوامل ژنتیکی و آب و هوایی نیز ممکن است برای افراد رخ دهد. متاسفانه امروزه افراد به دلیل شیوه ناصحیح نشستن و ورزش کردن های غیر اصولی آسیب های جدی به خود می رسانند. این عارضه ها حتی گاها ممکن است افرادی را که کارهای سنگین را بر عهده دارند مانند کولبرها درگیر کنند که کتف بند می تواند درمان را بسیار تسریع کند.

 

امروزه بسیاری از افراد به دلیل نداشتن آگاهی های لازم از این کتف بندها در هنگام آسیب دیدگی استفاده نمی کنند. اما بسیاری از پزشکان کتف بند را درمانی بسیار موثر در زمینه بهبود آسیب دیدگی می دانند. حتی شما با خرید کتف بند می توانید دردهای شدید ناشی از کوفتگی را نیز درمان کنید و یا آن ها را بهبود ببخشید.

 

کتف بند به دلیل جلوگیری از تحرک ناحیه آسیب دیده کمک می کند تا ستون فقرات در بخشی که آسیب دیده است به درستی سر جای خود قرار بگیرد به همین دلیل هم داشتن یک کتف بند مناسب می تواند به شما کمک کند تا بتوانید دردهای خود را کاهش دهید و روند درمان را اصولی تر پیش بگیرید.

 

ممکن است در ابتدای خرید شما و استفاده از آن، بستن کتف بند برای مدت طولانی کاری دشوار به نظر بیاید اما واقعیت این است که تنها چند روز اول این کتف بند ممکن است شما را خسته کند اما در مراحل بعد شما به آن عادت می کنید. هرچند کتف بند های جدید به شیوه ای طراحی شده اند که بسیار لطیف بوده و شما را در حین استفاده از آن ها اذیت نخواهند کرد. این کتف بندها در سایزهای متفاوتی قابل استفاده هستند حتی برای فرزندان شما که ممکن است در مدرسه دچار آسیب دیدگی های شایعی شوند، می توانید از آن ها استفاده کنید تا روند بهبود را تسریع ببخشید.

 

قوزک بند پا

از روش های درمانی موثر که برای بهبودی و درمان مشکلات مچ پا که توسط متخصصین تجویز میشود، استفاده از قوزک بند پا است.به برآمدگی استخوان پا که در انتهای ساق قرار دارد قوزک می گویند.

عوامل متعددی میتواند باعث بروز آسیب در این منطقه شوند مانند: رگ به رگ شدن، چرخیدن قوزک به طرف بیرون، تاندونیست، کف پای صاف و یا شکستگی استخوان تاثیر قوزک بند پا برای درمان چگونه است؟

هنگام فعالیت های ورزشی، راه رفتن های سریع و یا دویدن، فشارها و لرزش های شدیدی به مچ پا وارد میشود که میتواند سبب کوفتگی شود.

 

مچ بند پا، فشارهای وارد شده را کاهش داده و امکان فعالیت را آسان میکند. همچنین میتواند در برابر فشارهای وارده مقابله کند.لازم به ذکر است که این وسیله میتواند با گرم کردن و افزایش موضعی دمای بدن، به کاهش التهاب و درد کمک میکند.

چه زمانی باید از مچ بند پا استفاده کنیم؟

از این وسیله بطور کلی  در هنگام فعالیت های روزانه و ورزش به جهت تقویت و حفظ ثبات و پایداری مچ در زمانیکه آسیب به حدی باشد که با گرم نگه داشتن مشکل برطرف شود، میتوان استفاده کرد از جمله:

*هنگام رگ به رگ شدن و کوفتگی

* پیچ خوردن

*التهاب تاندون آشیل

* دوره ریکاوری ناشی از جراحی

انواع قوزک بند طبی:

۱- قوزک بند کشی: این وسیله درموارد آسیب های خفیف و تقویت مچ پای ضعیف به کار میرود.

۲-قوزک‌بند آتل دار: از این بریس هنگامی که پا بطور مکرر پیچ میخورد، دوره نقاهت پس از عمل و یا التهاب تاندون استفاده میشود.

۳- قوزک بند ورزشی: یکی از آسیب پذیرترین افراد که مستعد پیچ خوردن مچ پا هستند ورزشکاران می باشند.

این اورتز، راحتی و نفوذپذیری بیشتری را حین ورزش فراهم میکند و در برابر فشارهای وارد شده مانند نوعی ضربه گیر عمل میکنند.

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قوزک پای شما دچار آسیب دیدگی شده باشد و تا مدتها درد آن را تحمل کرده باشید اما یک روش موثر و یک اقدام پیشگیرانه این است که شما از قوزک بند ها استفاده کنید در واقع قوزک بند پا شما را از هر گونه آسیب حفظ می‌کند و حتی به درمان سریع این ناحیه از پای شما یاری می رساند در واقع قوزک بند پا دارای انواع متفاوتی می باشد که ما در ادامه به کاربرد هر کدام از آنها می پردازیم چراکه آسیب در این ناحیه می تواند به سایر نواحی بدن نیز به خصوص مچ پا آسیب برساند

اما اگر برای شما سوال باشد که چه زمانی باید از قوزک بند پا استفاده کنیم باید به شما بگوییم که اگر به دنبال ورزش تخصصی و یا اگر کار سختی را به طور روزمره انجام می دهید، قوزک بند پا یکی از ارکان اصلی برای شما محسوب می شود برخی از بزک بند پا راحت و با کشیدن روی پا کاملاً پوشیده می شوند، اما ممکن است برخی از این قوزک بند پا به بستن نوار چسب های روی آن احتیاج داشته باشد در واقع آن ها بر اساس نوع آسیب دیدگی و میزان درد انواع متفاوتی دارد به طور مثال قوزک بند پا ای که کمترین محافظت را فراهم می کند اصولاً قوزک بند پای کشیدنی است که ویژگی تقویت کنندگی ندارد این نوع بیشتر برای به حداقل رساندن درد پس از آسیب به فرد کمک می کند.

این نکته که کدام یک از این نوع قوزک بند پا برای شما مفید است بر عهده پزشک معالج شما می باشد به همین دلیل هم سریعاً پس از آسیب دیدگی و یا جهت پیشگیری از آسیب در ناحیه مچ پا به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا بهترین نوع را دریافت کنید و دچار آسیب دیدگی بیشتری نشوید.

گردن بند طبی

یکی از روش های درمانی که به جهت اصلاح ستون فقرات و گردن مورد استفاده قرار میگیرد گردن بند است.

درد گردن یکی از درد های شایعی است که به علت حرکات نامناسب سر و بدن و یا خم شدن نادرست و پیوسته گردن، بر اثر کار و یا کار با کامپیوتر ،بسیاری از افراد ممکن است دچار آن شوند.

گردن بند طبی از جمله وسایل ارتوپدی است که برای حفاظت از مهره های گردن و کمک به کاهش درد ستون فقرات استفاده میشود. این وسیله یک روش ایمن و غیر تهاجمی برای پیشگیری و درمان آسیب های گردنی است.

موارد استفاده از گردن بند طبی :

۱- دیسک و آرتروز گردن

۲- مراقبت های پس از شکستگی مهره ها

۳- بهبود آسیب شلاقی گردن

۴- ثابت نگهداشتن و جلوگیری از حرکات سر در زمان آسیب دیدگی

انواع گردن بند طبی:

بطور کلی گردن‌بندها به دو دسته نرم و سخت تقسیم میشوند. در نوع سخت، میزان اعمال فشار بیشتر بوده و این وسیله حرکات و خم شدن را متوقف میکند. درحالیکه در نوع نرم، میزان حرکات گردن توسط گردن‌بند کنترل میشود.

۱-گردنبند طبی نرم: جنس این نوع اورتز از فوم نرم و داخل آن با ماده اسفنجی مانند پوشانده شده است و برای آسیب دیدگی های خفیف و دردهای عضلانی ناشی از فرسایش گردن مورد استفاده قرار میگیرد‌.

۲گردنبند طبی سخت: از این وسیله برای آسیب های جدی مانند شکستگی مهره ها، دیسک و بیرون زدگی مهره ها استفاده میشود. این اورتز عموما از دو بخش تشکیل شده که قسمتی که به طرف بیرون است از ماده پلاستیکی و سفت و بخشی که در داخل است از ماده نرمی تشکیل میشود.

همانطور که میدانید امروزه به دلیل شیوه زندگی افراد و اصولی نبودن ورزش ها و همچنین استفاده زیاد از رایانه ها البته به شکل ناصحیح مشکلات گردن بین افراد بسیار زیاد شده است گردن یکی از اعضای مهم بدن محسوب می شود چراکه ستون فقرات به طور کامل به گردن و اصل هستند و هر گونه آسیب گردن ممکن است به نخاع و یا ستون فقرات آسیب های جدی برساند به همین دلیل هم افراد سعی دارند تا کمترین آسیب به این ناحیه از بدن برسد در واقع گردن مکانی برای ثبات و پشتیبانی ستون فقرات می باشد و گردنبند طبی وظیفه دارد تا ناحیه گردن را بی‌حرکت نگه داشته و از پشتیبانی ستون فقرات گردنی شما مراقبت نماید و یا به درمان مشکلات گردنی و ستون فقرات شما بپردازد در واقع گردنبند طبی یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن دردهای گردن و اصطلاحاً ناهنجاری های ستون فقرات گردنی می باشد افراد می توانند با استفاده از گردنبند طبی به مقابله با ضعف عضلات و همچنین پشتیبانی از گردن در دوره بهبودی بپردازد یکی از آسیبهایی که ممکن است در طول زندگی فرد به گردند برسد مربوط به ورزش های تماسی غیر اصولی و یا حادثه در میان انجام ورزش های تخصصی می باشد بیشتر ورزشکاران از گردنبند طبی برای حفاظت و درمان آسیب دیدگی های گردن استفاده می کنند چرا که با استفاده از این گردن بند طبی می توانند با خیالی آسوده و آرامش خیال به ورزش خود ادامه دهند و از حادثه های بعدی جلوگیری نمایند.

امروز پزشکان برای افرادی که در تصادفات وسایل نقلیه موتوری که آسیب جدی بر روی گردن آنها و یا بر روی ستون فقرات گردنی ایا سر تاثیر گذار بوده است گردن بند طبی را پیشنهاد می دهد تا در دوره نقاهت پس از عمل جراحی از آنها استفاده کنند و یا اگر این تصادفات سطحی بوده بدون عمل جراحی و تنها با بستن این گردنبندها می توانند درمان را تا حد زیادی پیش بگیرند فراموش نکنید که این تشخیص تنها بر عهده پزشک معالج شما می باشد به همین دلیل پس از آسیب دیدگی سریعاً به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا زمان در سطح بستن گردنبند طبی را به شما بازگو کند.

گردنبند های طبی انواع متفاوتی دارد و می توان گفت که به ازای هر آسیب دیدگی گردن از دردهای خفیف تا دردهای شدید دارای انواع متفاوتی هستند گردنبند های طبی نرم بهترین انتخاب برای فردی است که به دلیل کار زیاد ایا فشارهای سنگین بر روی گردن وی دردی را در ناحیه احساس می کند.

گردنبند طبی این قابلیت را دارد تا سر و گردن شما را ثابت نگه دارد و از درد و آسیب دیدگی های ناشی از بی توجهی جلوگیری کند در واقع گردن شما کاملاً بی‌تحرک نگه داشته داشتن می شود اما نکته قابل توجه اینجاست که با این وجود حرکات سر و گردن را محدود می‌کند و شما را از زندگی روزمره خود باز نمی دارد آنها همچنین در حین حرکت از ماهیچه ها نیز پشتیبانی می کند.

اما نکته ای که نباید آن را فراموش کرد این است که گردن بند طبی را باید از مکان هایی تهیه کرد که از نظر کیفی و از نظر بهداشتی مطمئن باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

زانو بند طبی

زانو یکی از نقاط آسیب پذیر بدن بوده که ممکن است بر اثر فعالیت های سبک و یا سنگین دچار آسیب شود. یکی از روش های درمانی برای درمان و کاهش زانو درد، استفاده از زانوبند است.

انواع زانو بند طبی:

۱-زانو بند کشی: از این وسیله برای پیشگیری از آسیب و درمان آسیب دیدگی های خفیف زانو مانند کشیده شدن و آرتروز استفاده میشود.

این اورتز همچنین برای افراد مسن که دچار درد زانو هستند و یا ورزشکارانی که میخواهند از وقوع آسیب جلوگیری نمایند مورد استفاده قرار میگیرد.

مکانیسم عمل بدین گونه است که با افزایش گرما و گردش خون به حفاظت و کنترل حرکات کمک میکنند.

۲- زانو بند طبی آتل دار: این بریس، جهت آسیب دیدگی های شدید مانند پارگی رباط صلیبی استفاده میشود. دارای چهار و یا دو آتل جانبی برای حفظ بیشتر زانو و جلوگیری از جابجایی آن می باشد.

۳-زانو بند طبی نواری: از این اورتز هنگام التهاب تاندون کشکک زانو استفاده میشود. این عارضه بیشتر در ورزشکارانی که زیاد حرکات جهشی دارند و یا می دوند مشاهده میشود.

۴- زانو بند طبی کشکک باز: در مواقعی که موضع آسیب دیده، منطقه کشکک باشد از این بریس استفاده میشود. فضای بیضی شکل باز در جلوی این زانوبندها برای حفظ و نگهداری کشکک تعبیه شده است.

چگونه سایز زانو بند را درست انتخاب کنیم؟

بطور کلی دو روش برای انتخاب صحیح زانوبند وجود دارد.

۱- استفاده از تست دو انگشت: در این روش ابتدا اورتز را داخل پا کرده و چسب های آن را می بندید. سپس دو انگشت خود را وارد زانوبند میکنید

الف) اگر دو انگشت به سختی وارد شد یعنی زانو بند تنگ بوده و باید چسب های آن را شل تر نمایید.

ب) اگر دو انگشت به راحتی وارد شد، انگشت سوم را نیز داخل اورتز کنید. اگر به راحتی وارد شد یعنی زانوبند شل است. مجددا این مرحله را با محکم تر کردن چسب های آن تست کنید.

درصورتیکه باز هم شل بود یعنی سایز زانوبند بزرگ است.

۲- استفاده از جدول تعیین سایز: میتوانید با استفاده از متر، دور زانو خود را اندازه گرفته و با کمک جدول زیر سایز خود را انتخاب کنید.

همانطور که میدانید انواع متفاوتی از زانوبند طبی وجود دارد که بر اساس عملکرد و میزان درد متفاوت است نکته مهم در رابطه با انتخاب زانوبند طبی این است که نباید در عملکرد طبیعی زانوی شما اختلال ایجاد نماید چرا که احتمال آسیب دیدن بخش های دیگر بدن را نیز افزایش می دهد یا حتی ممکن است در فعالیت های ورزشی بازیکنان دیگر نیز صدمه بزند زانو بند طبی به دلیل اثر بخشی مناسب باید با شرایط اندامی بیمار و همچنین مشکل وی طراحی و ساخته شود.

مفصل زانو یکی از مهم ترین مفصل هایی است که وزن شما را در بدن تحمل می کند و اغلب دچار آسیب های جدی می شود و این آسیب های جدی ممکن است تا سال ها برطرف نشود و باعث ایجاد ناراحتی های متفاوت در بدن شما بشود در واقع ماهیچه ها و ربات هایی که از زانو حمایت می کنند باید آنقدر قوی باشند در شرایط حساس به خوبی وظیفه خود را انجام دهند و کمترین آسیب را ببینند در واقع این امر آنها را قادر می سازد تا در برابر فعالیت هایی که زانو مقاومت لازم را داشته باشد آسیب دیدگی چندانی نداشته باشد

یکی از انواع آنها زانو بند جلوگیری کننده است این زانوبند وظیفه دارد تا به درمان آسیب هایی که در باشگاه های ورزشی برای افراد رخ میدهد بپردازد و از رباط جانبی داخلی محافظت نماید این نوع از زانو بند طبی به کاهش سفتی و خشکی زانو و همچنین محافظت از رباط های متقاطع جلویی و جانبی خارجی می‌پردازد

مطالعات زیادی در رابطه با ارزیابی میزان آسیب در میان آسیب دیدگان و استفاده از این نوع زانو بند طبی انجام شده است بسیاری از این آسیب‌دیدگان بازیکنان ورزشهای همگانی مانند راگبی بوده‌اند در این مطالعه نشان داده شد که آن دسته از بازیکنانی که این زانو بند طبی را نداشتند دقیقاً دو برابر بیشتر از بازیکنانی که از پیش زانو بند طبی را استفاده شده‌اند آسیب دیده اند به همین منظور پژوهشگران دریافتند که بازیکنان می توانند با استفاده از از این نوع زانو بند طبی از ایمنی بیشتری برای بازیهای گروهی و ورزش های سنگین استفاده کنند.

یکی دیگر از انواع زانو بند طبی نوع عملکردی آن است که بیشتر در موارد آسیب دیدگی های ورزشی توانبخشی و یا زمانی که فرد جراحی زانو و یا رباط صلیبی قدامی انجام داده باشد از این نوع زانوبند طبی بیشتر برای دوران نقاهت و پس از آسیب دیدن زانو و برای حمایت از ثانوی در حال التیام استفاده می شود هر چند که این نوع از زانوبند طبی گونه های متفاوت دارد و بسته به شدت صدمه و یا عمل جراحی شما توسط پزشک تجویز می شود رایج ترین گونه برای آسیب های ملایم تا متوسط رباط جانبی بیشتر از جنس نئوپرن کشی می باشد اما برای آسیب های شدید تر باید از زانو بند طبی با چهار چوب محکم و لولا استفاده کرد.

اما نکته ای که نباید آن را فراموش کرد این است که زانو بند طبی را باید از مکان هایی تهیه کرد که از نظر کیفی و از نظر بهداشتی مطمئن باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 

کمر بند طبی

کمردرد از دردهای رایجی است که به علت فشار زیاد وارد شده به مهره ها، فرسایش و دیسک، مورد آسیب قرار میگیرد. کمربند طبی از روش های درمانی موثری است که توسط متخصصین تجویز میشود.

این وسیله طبی با گرم نگه داشتن و ثابت قرار دادن مهره ها، اجازه اعمال فشار به ستون فقرات را نداده و با محدود کردن حرکات ستون فقرات و پشتیبانی از آنها در روند بهبودی تاثیر میگذارد.

مزایای استفاده از کمربند طبی:

۱- کمک به تکمیل درمان پس از عمل جراحی

۲- تقویت عضلات و مهره های کمر

۳-  کاهش فشار بر روی کمر

۴-  کاهش گرفتگی عضلات و تنش ها

۵- تسکین دهنده درد هنگام فعالیت و جابجایی ها

انواع کمربند طبی:

بسته به اینکه چه مشکل و آسیبی در موضع بوجود آمده، پزشک متخصص بریس مورد نیاز شما را تجویز میکند.

۱- کرست کمر دورسولومبو ساکرال: این اورتز، هم میتواند خمیدگی و قوز ناشی از خم شدن در نوجوانان و یا بزرگسالان را درمان کند و هم میتواند باعث تقویت مهره ها شود.

۲- کمر بند آتل دار: از این وسیله برای آسیب هایی نظیر  دیسک و آرتروز ستون فقرات استفاده میشود.آتل های جانبی این محصول، به حفظ بیشتر و نگهداری مهره ها کم میکند.

۳- کمربند کار: برای افرادیکه شغلشان به گونه ای بوده که وسایل سنگین بلند میکنند و یا این گونه موارد، استفاده از کمر بند کار به جهت جلوگیری از اعمال فشار مناسب و درضمن راحتی در استفاده بسیار موثر است.

۴-کمر بند قرقره ای: از این اورتز جهت پیشگیری و درمان دیسک کمر و ستون فقرات استفاده میشود. قابلیت تنظیم فشار بر روی منطقه داشته و سبب گرم شدن ناحیه کمر، لگن و پشت میشود.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام شنیدن نام کمربند طبی بخواهید درباره ی ویژگی های آن ها و کاربرد آن ها بیشتر بدانید و یا انواع آن را با یکدیگر مقایسه کنید. ما در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا می کنیم. میلیون ها نفر در دنیا وجود دارند که هر روزه از یک نوع کمردرد رنج می برند چرا که مشکلات کمردرد انواع متفاوتی دارد و ممکن است هر فرد به یکی از آن ها دچار شود. از دردهای خفیف گرفته تا دردهای شدید که فرد را از زندگی روزمره خود باز می کند.

همانطور که گفته شد مشکلات کمر درد بسیار متنوع هستند و گاها می توان گفت که به اندازه ی هر فرد یک مشکل کمری وجود دارد، به همین دلیل هم به همان اندازه انواع مختلف کمربندهای طبی وجود دارد.

آمار نشان می دهد که انواع مختلف کمر درد ها میلیون ها نفر را درگیر می کند و تا آن ها تا سال های زیادی این دردها را تحمل می کنند. بسیاری از این درد ها مختص به آن ستون فقرات می شود و یکی از راه حل های موثر و گاها قطعی آن، استفاده از کمربند طبی می باشد چرا که آن ها می توانند در طی زمان ستون فقرات را شکل دهند و به حالت پیشین خود بازگردانند. کمربند طبی مخصوص کمر با مقابله با درد و ناراحتی ناشی از فعالیت های مختلف و کمک به درمان و بهبودی طیف گسترده ای از آسیب ها یا بیماری ها، ثبات بیشتری را برای ستون فقرات فراهم می کنند.

یکی از عوامل مهمی که باید هنگام انتخاب به آن توجه کنید کیفیت و همچنین مکانی است که کمربند طبی خود را از آن خریداری می کنید.

در واقع اگر کمر شما آسیب ببیند، کمربند طبی می تواند به عنوان یک پشتیبان و تقویت کننده کمر شما عمل کند در واقع این نوع کمربند طبی برای تعادل و همچنین ثبات بدنی شما از خارج از بدن فشار وارد می‌کند و همین کار است که از آسیب در امان می مانید.

اما نکته ای که نباید آن را فراموش کرد این است که گردن بند طبی را باید از مکان هایی تهیه کرد که از نظر کیفی و از نظر بهداشتی مطمئن باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. برای مشاوره بیشتر با مجموعه ما در تماس باشید

پشت کمر به طور طبیعی تقویت کننده های پیش ساخته خودش را دارد و به عضلات ناحیه پایینی کمر ملحق میشود و همچنین به عضلات پایین کمر نیز متصل می شود که دور تا دور کمر را احاطه کرده است به همین دلیل هم شما می توانید از کمربند طبی برای جلوگیری از آسیب های کمری استفاده نمایید اما اگر شما دچار آسیب دیدگی کمری شده اید باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کرده و با توجه به نوع آسیب دیدگی شما کمربند متناسبی را تجویز نماید

یک نوع از کمربند ها که بسیار تخصصی هستند مربوط به افرادی است که پس از عمل کمر از آنها استفاده می کنند تا مهره های آنها به حالت اولیه خود برگردد و از درد بیش از اندازه جلوگیری کند.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + هشت =