تختال چیست؟

اسلب فولادی یا تختال یکی از مهمترین محصولات صنعت فولاد است. با توجه به خواص منحصر به فرد این محصول، استفاده از آن در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، ساخت و ساز، صنایع دریایی و… بسیار متداول است که در این مقاله به جزئیات کامل این محصول فولادی بسیار با ارزش صحبت خواهیم کرد.

اسلب فولادی به شکلی تولید می‌شود که ضخامت آن کمتر از ۴.۷۵ میلی‌متر باشد. این محصول به عنوان یکی از مهمترین محصولات نهایی فرآورده‌های فولادی شناخته می‌شود. در واقع، اسلب فولادی به عنوان یکی از مواد اولیه ایجاد شده در فرآیندهای تولید فولاد و محصولات فولادی مختلف مانند انوغ ورق های فولادی مانند ورق سیاه ، ورق گالوانیزه و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی های اسلب فولادی یا تختال

اسلب فولادی به دلیل خواص منحصر به فرد خود، در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، ساخت و ساز، صنایع دریایی و… کاربرد دارد. از جمله خواص اسلب فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مقاومت بالا در برابر خوردگی: اسلب فولادی به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی، در صنایع دریایی و خودروسازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، علت مقاومت بی نظیر آن روش تولید ان در فرایند گرمایشی بسیار بالا می باشد.
 •  قابلیت خمش و تغییر شکل: اسلب فولادی به دلیل قابلیت خمش و تغییر شکل، در صنایع ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تولید مواد ساختمانی دگیر مانند میلگرد ،ورق سیاه و … استفاده می شود.
 •  مقاومت بالا در برابر فشار: اسلب فولادی به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر فشار، در صنایعی مانند ساخت و ساز و صنایع دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • قابلیت جوشکاری بالا: اسلب فولادی به دلیل قابلیت جوشکاری بالا، در صنایع ساخت و ساز، خودروسازی و… بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرآیند تولید اسلب فولادی

تولید اسلب فولادی به دو صورت کربنی و غیرکربنی انجام می‌شود. در روش کربنی، آهن با استفاده از کک و ذوب کربن، به فولاد تبدیل می‌شود. در روش غیرکربنی، توده‌های آهن و فولاد به همراه فولاد بازیافتی با استفاده از فرآیندالکتریکی، به فولاد تبدیل می‌شوند.

در فرآیند تولید اسلب فولادی یا تختال ، ابتدا باید فلز آهن از معدن استخراج شده و به شکل سنگین و بزرگ درآید. سپس در کوره‌های ذوب، با استفاده از ذغال سنگ یا گاز طبیعی، به دمای بسیار بالا می‌رسانند تا به فولاد تبدیل شوند. در این مرحله، تخلیه فلزات از کوره ذوب و جداسازی آن‌ها از ذغال سنگ، به وسیله‌ی پمپاژ هوا و واکنش‌های شیمیایی صورت می‌گیرد.

بعد از ذوب و تبدیل فلز آهن به فولاد، برای کنترل کیفیت و تنظیم خواص مکانیکی و شیمیایی فولاد، عملیاتی به نام تفکیک و تصفیه فولاد صورت می‌گیرد. در این مرحله، با استفاده از پودرهای شیمیایی، درصد کربن، سیلیسیم، منگنز و دیگر عناصر در فولاد تنظیم می‌شود.

در ادامه، فولاد به شکل نوارهایی با ضخامت کمتر از ۴.۷۵ میلی‌متر و با عرض مختلف برش خورده و به عنوان اسلب فولادی تولید می‌شود. سپس اسلب فولادی به وسیله‌ی دستگاه‌های غلتک‌کننده، به شکل مسطح شده و برای فرآیندهای بعدی در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

قیمت اسلب فولادی یا تختال به چه دلایلی وابسته است؟

۱. قیمت فلز آهن

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت اسلب فولادی، قیمت فلز آهن است. با توجه به اینکه فلز آهن به عنوان یکی از مواد اولیه تولید اسلب فولادی استفاده می‌شود، تغییرات قیمت فلز آهن می‌تواند به شدت بر روی قیمت اسلب فولادی تأثیر بگذارد که در این سایت قیمت اسلب فولادی به صورت روزانه وارد می شود و یکی از موادری که برای خریداران اسلب فولادی اهمیت دارد قیمت روزانه تختال یا اسلب فولادی است که بر اساس آن خرید عمده انجام می دهند و میتوانند برای خرید های خود برنامه ریزی کنند.

۲. قیمت انرژی

تولید اسلب فولادی به یک میزان زیادی از انرژی نیاز دارد و هرگونه تغییر بر قیمت انرژی بر قیمت تختال نیز اثرگذار می باشد و دولت هر کشور برای حمایت از تولید محصولات فولادی باید با رعایت استاندارد های تولید و رعایت حق تولیدکنندگان برای استفاده از انرژی ارزانتر در جهت تولید گام بردارند.

شاید جالب باشد بخوانید :

۳.قیمت مواد اولیه

در تولید تختال فولادی، علاوه بر فلز آهن، از مواد دیگری مانند کربن، سیلیسیوم و منگنز نیز استفاده می‌شود که قیمت آن ها نیز بر قیمت  تختال تاثیر گذاری میباشد.

۴. تغییرات نرخ ارز

تغییرات نرخ ارز نیز به شدت بر روی قیمت اسلب فولادی تأثیر می‌گذارد. بسیاری از کشورها به عنوان صادرکننده اسلب فولادی فعالیت می‌کنند و تغییرات نرخ ارز می‌تواند به طور مستقیم بر روی قیمت اسلب فولادی تأثیر بگذارد.

۵. تقاضای بازار

در صورتی که تقاضا برای این محصول بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

۶. ظرفیت تولید

ظرفیت تولید نیز به شدت بر روی قیمت اسلب فولادی تأثیر می‌گذارد. در صورتی که ظرفیت تولید کم باشد و تقاضا برای این محصول بیشتر باشد،نرخ تختال بیشتر می شود.

۷. شرایط بازار جهانی

تحولات بازار جهانی نیز به شدت بر روی قیمت اسلب فولادی تأثیر می‌گذارد. این شرایط شامل تغییرات تقاضا و عرضه، تحریم‌های تجاری، نوسانات قیمت فلزات و مواد اولیه و… می‌شود.

۸. شرایط داخلی کشور

شرایطی مانند سیاست‌های دولتی، تحریم‌های داخلی، قوانین و مقررات، هزینه‌های تولید و… می‌تواند به شدت بر روی نرخ تختال فولادی تأثیر بگذارد.

روش‌های پوشش دهی اسلب فولادی

اسلب فولادی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و قابلیت جوشکاری بالا، به شکل وسیعی در صنایع مختلف استفاده می‌شود. برای افزایش مقاومت به خوردگی و زیبایی دهی به اسلب فولادی، می‌توان از روش‌های پوشش دهی زیر استفاده کرد:

 •  روش رنگ‌آمیزی:  اسلب با پوشش رنگی پوشیده می‌شود. این روش علاوه بر زیبایی دادن به سطح، می‌تواند از خوردگی و زنگ زدگی آن جلوگیری کند.
 •  روش گالوانیزه کردن: با پوشش رویی از روی فلز روی پوشیده می‌شود. این روش می‌تواند مقاومت به خوردگی اسلب فولادی را افزایش دهد.
 • روش پوشش دهی با پلیمر:  اسلب فولادی با پوشش پلیمری پوشیده می‌شود که می‌تواند از خوردگی، زنگ زدگی و تأثیرات جوی محافظت کند. این روش به دلیل داشتن ویژگی‌های ضد خوردگی و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت، در صنایعی مانند خودروسازی، ساختمانی و صنایع دریایی استفاده می‌شود.
 • روش فسفاته کردن: در این روش، اسلب فولادی با پوششی از فسفات پوشیده می‌شود. این پوشش می‌تواند از خوردگی، زنگ زدگی و سایر آسیب‌های سطحی جلوگیری کند. علاوه بر این، این پوشش می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای پوشش‌های رنگی و پلیمری نیز استفاده شود.

  کارخانه های مطرح تولید کننده اسلب فولادی

 • کارخانه فولاد خوزستان
 • کارخانه فولاد مبارکه
 • کارخانه فولاد هرمزگان

که هر کدام از کارخانه های نام برده به بهترین  شکا اسلب فولادی را در جهت استفاده های مختلف در صنعت تولید میکنند تا خریداران ان ها بتوانند بهترین استفاده  از محصولات خود داشته باشند .

 

1 نظر
 1. مرتضی می گوید

  ممنون جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − ده =