تست سریع کرونا

RT- PCR، تست الیزا و رپید تست ها مهمترین تست های تشخیصی انتی ژن و انتی بادی کرونا هستند. در RT-PCR با تکثیر ژنوم ویروس در شرایط ازمایشگاهی با کمک دستگاه RT- PCR ویروس کرونا تشخیص داده می شود. روش RT-PCR روشی بسیار دقیق و حساس است که تیتر ویروس در نمونه بیمار مورد بررسی قرار می گیرد.

این در حالی است که برای تشخیص انتی بادی در افرادی که در گذشته به این بیماری مبتلا شده اند یا در تماس با فرد بیمار بوده اند، از روش الیزا استفاده می شود. اما برای تشخیص انتی ژن های ویروس کرونا ا ز رپید تست ها استفاده می شوند. آنتی ژن در واقع به عنوان بخشی از ساختمان ویروس محسوب می شود و سیستم ایمنی بدن فرد انها را به عنوان عامل بیگانه تلقی می کند و علیه انتی بادی تولید می کند.

رپید تست های کرونا کیت های هستند که براساس تکنیک lateral flow ایمنوانسی طراحی شده اند و می توان حضور یا عدم حضور انتی ژن های ویروس را ردیابی کرد. این نوع کیت ها نیازی به دستگاه خاصی ندارند و شما در منزل می توانید به راحتی ان را انجام دهید. ما در این مقاله ابتدا نحوه نمونه گیری صحیح و سپس نحوه استفاده از رپید تست آنتی ژن و در اخر نیز نحوه خواندن جواب از روی کیت به شما اموزش داده می شود.

اگر فردی به هر نحوی در تماس ویروس قرار گرفته باشد، یعنی اینکه چه به بیماری کرونا مبتلا شده باشد یا اینکه در تماس با فرد مبتلا قرار گرفته می شود، ردیابی انتی ژن ها این ویروس در بدن فرد مورد نظر قابل انجام است. حالا سوال اینجاست که اساس کار این نوع کیت ها چگونه است و این کیت ها چطور این نوع انتی ژن ها را تشخیص می دهند. اول بایستس بدانیم که چه چیزی به آنتی ژن ها متصل می شود و انها را قابل ردیابی می کند؟

همانطور که می دانید در بدن فرد بیمار ساختارهای ویروسی که ما انها را به عنوان انتی ژن می شناسیم باعث تحریک سیستم ایمنی بدن فرد می شوند و بدن علیه آنها آنتی بادی تولید می کنند. حالا انتی بادی چیه؟ برای پاسخ به این سوال بایستی گفت آنتی بادی ها ساختارهای پروتئینی هستند که شبیه حرف Y انگلیسی هستند و از دو سر به آنتی ژن متصل می شوند و از این طریق مانع انتشار ویروس در بدن می شود.

راهنمایی و آموزش استفاده از تست سریع کرونا در منزل

بعد از تهیه کیت، دست های خود را با اب و صابون بشوئید. سپس سواب استریل را از کاور جدا کرده و ان را وارد حفره بینی خود کنید. بعد از تماس سواب به نازوفارنکس، سواب را از بینی خارج کنید و ان را حدودا یک دقیقه آن را داخل بافر مخصوص کیت قرار دهید. سواب را از بافر خارج کنید، سپس دو قطره از نمونه را به چاهک نمونه اضافه کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و نتایج را بخوانید. بعد از پایان کار دست های خود را مجددا با اب و صابون بشوئید و کیت و تمام وسایل ان را داخل یک کیسه زیپ دار قرار داده و داخل سطل زباله قرار دهید. روی نوار تست آنتی بادی ضد ویروس کرونا نصب شده است، در صورتی که آنتی ژن COVID-19 در بدن شما وجود داشته باشد، این انتی بادی ها به آن آنتی ژن ها متصل می شوند.

نحوه انجام تست کرونا سریع

 

چگونگی انجام تست کرونا سریع

نحوه خواندن نتایج تست در کیت های رپید تست

نتیجه مثبت

دو خط رنگی ظاهر می شود. یک خط رنگی باید همیشه در منطقه کنترل (C) و یک خط دیگر در منطقه تست(T) ظاهر می شود.

نتیجه منفی

فقط یک خط رنگی در منطقه کنترل (C) ظاهر می شود.

نتیجه اشتباه

عدم استفاده از مقدار کافی نمونه و یا طراحی اشتباه کیت در کارخانه باعث می شود که هیچ خطی حتی خط کنترل نیز ظاهر نشود که در این حالت بایستی تست را با کیت دیگری دوباره تکرار کرد.

130 بیمار کرونایی در بیمارستان بقیةالله (عج) بستری هستند | خبرگزاری فارس

مزیت تست آنتی ژن

  1. در کوتاهترین زمان ممکم نتیجه ازمایش مشخص می شود.
  2. نیاز به ابزار و مهارت خاصی ندارد به راحتی از داروخانه ها قابل دسترسی است.

معایب تست آنتی ژن

برخلاف آزمایشPCR، آزمایش آنتی ژن فقط می تواند تعیین کند که آیا یک ویروس فعال در بدن شما وجود دارد یا خیر و از طرفی هم در این تست نمی توان مقادیر کمی از ویروس یا موارد بدون علامت را به همان دقتی که آزمایش PCR می تواند تشخیص دهد. تست سریع دقت کمتری دارد و احتمال منفی کاذب بیشتر است. بعلاوه، این آزمایش تنها زمانی مشخص می‌شود که ویروس در بدن شما فعال باشد، به این معنی که تشخیص موارد بدون علامت – زمانی که کسی هیچ علامتی نداشته باشد – با آزمایش آنتی ژن دشوارتر است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شانزده =