تفاوتهای دستکشهای وینیل و نیتریل و لاتکس چیست

در پزشکی از سه مدل دستکشهای یکبار مصرف بیش از بقیه استفاده می شود. در این مطلب می خواهیم کمی به تفاوتهایی که این سه مدل دستکش با یکدیگر دارند بپردازیم. دستکشهایی که هر کدام خاصیت خودشان را دارند و در جایگاه خاصی بهتر است از آن ها استفاده شود. دستکشهایی که ممکن است نامشان را شنیده باشید. اما ندانید که چه هستند و چه کاربردی دارند. با دانستن تفاوت های این دستکشها با یکدیگر می شود با توجه به نیاز از آن ها استفاده کرد. هر کدام را مختصر معرفی خواهیم کرد. هم چنین در پایان خواهیم دانست هر کدام چه فرقی با آن یکی دارند و چرا برخی از آن ها در کارهای خاصی بیشتر استفاده می شوند.

 

یکی از ساده ترین این دستکشها دستکش وینیل است. این دستکشها را به احتمال شما نیز زیاد استفاده کرده باشید. دستکشهایی که حتی در ابزار فروشی ها نیز زیاد به فروش می رسند. این دستکشها عمومی هستند. دستکشهایی آزاد و راحت که در دو سایز مدیوم و لارج در بازار هستند. شفاف هستند و به دست نمی چسبند. ضد حساسیت هستند و می شود به راحتی از آن ها حتی در کارهای روزانه عمومی مثل پخت و پز و رنگ کردن دیوار استفاده کرد. در پزشکی و در بیمارستان ها هم استفاده می شوند. در کارهای ساده تری که در آن خطر میکروبی زیاد و بحرانی نیست می شود از این دستکشها استفاده کرد. نسبت به دو دستکشی که در ادامه معرفی می کنیم این دستکشها قیمت پایین تری دارند. در داروخانه ها نیز می توانید آن ها را به راحتی پیدا کنید. استفاده از این دستکشها در اتاق های عمل و برای معاینه بیماران خطرناک توصیه نمی شود. اما برای کارهای ساده با خطرات پایین می شود از آن ها استفاده کرد.

دستکش لاتکس پر مصرف ترین دستکش در حرفه پزشکی می باشد. دستکشی که از روز اول آن را برای استفاده در حرفه پزشکی ساخته اند. این دستکشها سفید و یا شیری رنگ هستند. در سه اندازه بزرگ و کوچک و متوسط وجود دارند که به تبع با توجه به اندازه دست می توان آن ها را خریداری کرد. خریداری کردن اندازه درست آن ها خیلی مهم است. چرا که نباید گشاد باشند. اگر گشاد باشند آلودگی می تواند از محل عبور و مرور هوا وارد آن ها شود. اگر هم خیلی تنگ باشند ممکن است در حین کار پاره شوند و باز هم باعث خطر آفرینی شوند. این دستکشها برای استفاده در معاینه بیماران خطرناک قابل استفاده هستند. به هیچ عنوان میکروب و ویروس نمی تواند از آن ها رد شود. درجه ایمنی بالایی از این نظر دارند. به همین خاطر در حرفه پزشکی جزو مهم ها هستند و خیلی مورد استفاده واقع می شوند. آن ها را به نام دستکشهای بین المللی و استاندارد حرفه پزشکی می شناسند. از نظر قیمت متوسط هستند. آن ها را می توانید از مراکز فروش کالاهای پزشکی و یا در برخی دارو خانه ها پیدا کنید. این دستکشها هم ضد حساسیت هستند و ایجاد آلرژی نمی کنند. مگر این که درست از آن ها استفاده نشود. به طور مثال به خاطر جنس پلاستیکی شان نباید آن ها را رد معرض شعله قرار داد. چرا که جمع می شوند و ممکن است بسوزند. اگر با حرارت کار می کنید و این دستکشها را در دست دارید باید خیلی مراقب باشید. حرارت می تواند آن ها را سوراخ کند.

نمونه بعدی که از دو دستکش قبلی که معرفی کردیم حرفه ای تر و پیشرفته تر است دستکش نیتریل است. این دستکشها نمونه جدیدتری هستند که از روی لاتکس ساخته شدند. تمامی ویژگی های لاتکس را دارند. به طور مثال در همان اندازه ها تولید می شوند. یعنی سه سازی مدیوم و لارج و اسمال را می توانید در مورد آن ها پیدا کنید. و این که آلودگی های میکروبی از این دستکشها نیز نمی تواند عبور کند. از نظر ظاهر تفاوتشان این است که رنگی هستند. یعنی اصلا سفید رنگ تولید نمی شوند و به راحتی از همین ویژگی می شود آن ها را نسبت به لاتکس تمییز داد. و یک ویژگی بسیار عالی نسبت به لاتکسها دارند. آن هم این است که نسبت به الکل و مواد الکلی و ضدعفونی کننده ها و برخی اسیدها حساسیت کمتری دارند. پس بسیار مناسب کار در آزمایشگاه های پزشکی هستند. بسیاری از کارشناسان آزمایشگاه در حین کار از این دستکشها استفاده می کنند. یک فرق نیتریل این است که صنعتی تر است. مواد اولیه آن بیشتر در محیط های شیمیایی ساخته می شود. پس ممکن است گاهی گران قیمت تر باشد. لاتکس اما ریشه طبیعی دارد. ماده اولیه اش از نوعی درخت که لاتکس نام دارد گرفته می شود. به همین خاطر قیمت پایین تری نسبت به نیتریل دارد.

باید توجه داشته باشید که هر سه دستکشی که معرفی کردیم خوب و کاربردی هستند. اما هرکدام موارد استفاده مختلف و متفاوتی دارند. به طور مثال لاتکس جواب کار یک پزشک را می دهد. درست است که می تواند از نیتریل هم استفاده کند. و یا وینیل برای یک پرستار و کسی که در یک محیط پزشکی کار می کند گزینه خوبی است و خیلی هم نیازی نیست از دو دستکش دیگر که گران قیمت تر هستند استفاده کند. با توجه به موردی که می خواهیم کار کنیم می توانیم از هر کدام از این ها استفاده کنیم. باید توجه کنیم که محیط کارمان آلودگی میکروبی دارد و یا خیر. و این که آیا می خواهیم با الکل ها کار کنیم و یا خیر. سپس با توجه به نیازمان هر کدام از این دستکشها را به کار ببریم. همه این دستکشها در بازار موجود هستند و به راحتی می شود آن ها را تهیه کرد. هم چنین در انواع برند های ایرانی و خارجی در بازار وجود دارند. در مراکز پزشکی و داروخانه ها معمولا راحت تر می شود آن ها را تهیه کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 7 =