تفاوت برش در انواع روشهای برش فلزات چیست؟

ساخت فلز یک گام اساسی در ایجاد انواع قطعات، اجزا و ماشین آلات فلزی است. تقریباً در طول هر فرآیند ساخت، مواد فلزی مورد نیاز باید برش داده شوند – با این حال، چندین نوع روش برش فلز وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

کدام نوع برش فلز برای کاربرد شما مناسب است؟ برای کمک به تصمیم گیری، در اینجا نگاهی به برخی از متداول ترین فناوری ها و رویکردهای برش فلز می اندازیم.

سوزاندن

همچنین به عنوان جوش شناخته می شود، سوزاندن فلز به فرآیند گرم کردن اجزای فلزی تا دمایی گفته می شود که می توانند شکسته شوند و در امتداد یک الگو شکل بگیرند. سوزاندن و جوشکاری اغلب برای اتصال دو جزء فلزی مختلف استفاده می شود و برای سوزاندن و جوشکاری موفق به ابزارهای تخصصی نیاز است. ریشه‌های سوزاندن فلزات در آهنگری نهفته است، یک تخصص جوشکاری آهنگری که شامل حرارت دادن و چکش‌زنی در تلاش برای اتصال آهن و فولاد به یکدیگر است.

سنگ زنی

سنگ زنی یک فرآیند برش فلز است که در ساخت استفاده می شود. سنگ زنی واقعی فلز برای خلاص شدن از اجزای فلزی از لبه های ناهموار با سوراخ کردن، صاف کردن جوش ها و در برخی موارد، ایجاد لبه های تیز استفاده می شود.

سنگ زنی تقریباً همیشه با دست و با استفاده از ماشین سنگ زنی انجام می شود، اگرچه برخی از عملیات های بزرگتر دارای ماشین های تکمیلی هستند که برای این فرآیند استفاده می کنند. انواع مختلفی از ماشین آلات مورد استفاده برای سنگ زنی وجود دارد، از جمله آسیاب های نیمکتی، آسیاب های سیلندر، آسیاب های سطحی، آسیاب های بیتی و غیره. از آنجا که سنگ زنی یک فرآیند دستی است، اغلب یکی از مراحل فشرده تر و گران تر در ساخت است.

دریل کاری

حفاری یکی دیگر از اقدامات مهم برای ساخت فلز است. حفاری فلز برای ایجاد سوراخ هایی با مشخصات دقیق در یک جزء یا سطح فلز استفاده می شود. خود سوراخ با اعمال فشار و چرخش در بالای جزء یا سطح فلزی ایجاد می شود.

شاید جالب باشد بخوانید :

هنگام ایجاد قطعات و اجزایی که به سایر اجزای فلزی یا به اجزای ساخته شده از مواد دیگر متصل می شوند، اغلب لازم است سوراخ هایی برای عبور اتصال دهنده ها ایجاد شود. انواع مختلف فلز بسته به نیازهای خاص حفاری، به سطوح مختلف فشار و انواع مختلف ابزار نیاز دارند.

جت آب

فرآیند جت آب شامل مخلوط کردن آب با ساینده فلزی و سپس اعمال آن با نیروی زیاد بر روی جزء فلزی است که نیاز به شکل‌گیری دارد. روش جت آب اجازه می دهد تا سطح فلز دقیق در طول فرآیند ساخت. بسیاری از سازندگان حرفه ای به شدت به شکل دهی و برش جت آب تکیه می کنند زیرا نسبتاً سریع و ارزان است. فرآیند جت آب همچنین سطوح تمیز و لبه های صاف را تولید می کند که مواد ساخته شده با کیفیت شناخته شده اند.

همه فلزات را نمی توان با حرارت زیاد استفاده کرد. اگر حرارت خیلی زیاد باشد، می توانید شکل و خود مواد را به خطر بیندازید. فلزات حساس به روشی نیاز دارند که با حرارت به سطح آسیب نرساند. برش واترجت روش عالی برای آن است. برش واترجت تأثیر طبیعت بر فلز را با سرعت بسیار بالاتری تقلید می کند. این فلز از طریق فن آوری واتر جت فرسایش می یابد و به راحتی امکان برش فلز را فراهم می کند. برش واترجت هم برای مواد نرم و هم برای مواد سخت قابل استفاده است. فشار بالای جریان آب می تواند فلز را به راحتی برش دهد. اگر قدرت یک واشر برقی و یک کاتر واترجت را مقایسه کنید، میزان قدرتی که دریافت می کنید ۳۰ برابر بیشتر از یک واشر برقی است. مواد مختلف را می توان به طور همزمان با ضخامت حداکثر ۴ اینچ برش داد. برای کاهش آشفتگی، روش برش واترجت را می توان در زیر آب انجام داد. انجام این کار در زیر آب نیز باعث کاهش پاشش در محل کار می شود. هنگام استفاده از واترجت محتاط باشید زیرا این فناوری بسیار قدرتمند است.

پلاسما

پلاسما یکی از روش های جدیدتر برای برش فلز است. در فرآیند برش پلاسما، سازندگان از مشعل های پلاسما استفاده می کنند که قوس الکتریکی را از اکسیژن یا گاز بی اثر متفاوت عبور می دهند. این قوس الکتریکی به طور همزمان فلز مذاب ناخواسته را از بین می برد و سطح فلز را برای شکل دهی و شکل دهی ذوب می کند. روش پلاسما را می توان برای برش یا شکل دادن انواع مختلف فلز از جمله آلومینیوم، برنج، مس و فولاد ضد زنگ استفاده کرد.

برش اکسی سوخت یا برش شعله

برش شعله ای برش اکسیژن است که امکان برش مواد توسط شعله گاز اکسیژن را فراهم می کند. تکنیک برش اکسی سوخت برای جداسازی و شکل دادن به اجزای فولادی استفاده می شود. فرآیند برش اکسی سوخت از یک مشعل استفاده می کند که به شعله گاز اکسی سوخت اجازه می دهد تا به مقدار متمرکز عبور کند. یک حلقه بیرونی از جت ها با پیش گرم کردن سطح کمک می کند. سپس جریان اکسیژن به ناحیه ای که باید قطع شود هدایت می شود. واکنشی رخ می دهد که باعث اکسید شدن سریع فولاد می شود و با فشار گاز ماده حذف می شود. این کارآمد است و می تواند به صورت دستی و کامپیوتری انجام شود.

لیزر

برای حداکثر دقت و کنترل، فناوری برش لیزری فلز را برای کاربرد خود انتخاب کنید. در طول فرآیند برش لیزری، یک پرتو نور بسیار متمرکز در دمای بالا برای برش یک جزء به اشکال و اندازه های خاص استفاده می شود. با توجه به اینکه برش لیزری چقدر دقیق است، یک سیستم کامپیوتری معمولاً به صورت پشت سر هم برای مدیریت فرآیند استفاده می شود.

فرآیندهای برش لیزری فلز معمولاً زمانی برای ساخت استفاده می‌شوند که رعایت نقشه‌ها و دقت در مقایسه با نقشه‌های طراحی از بالاترین اهمیت برخوردار است. برش لیزری نیز یکی از فشرده ترین و پرهزینه ترین روش های برش فلز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 9 =