تفاوت بین مانیتور و تلویزیون چیست؟ کدام مناسب تر است؟

تفاوت بین مانیتور و تلویزیون به اندازه و ظاهر محدود نمی شود. اگرچه امروزه این دو محصول شباهت های ساختاری زیادی دارند، اما نمی توان تفاوت های آنها را به سادگی انکار کرد. شاید فکر کنید با خرید مانیتور می توانید از آن به عنوان تلویزیون استفاده کنید. یا اینکه تلویزیون جای مانیتور کامپیوتر را برای شما می گیرد. در همین حال، دانستن تفاوت بین مانیتور و تلویزیون به شما ایده خوبی از کاربردها، مزایا و محدودیت های هر دستگاه می دهد. در زیر به تفاوت های تلویزیون و مانیتور می پردازیم تا بتوانید با قابلیت های مختلف این دو نمایشگر آشنا شوید.

معیارهای تفاوت بین مانیتور و تلویزیون

برای تجزیه و تحلیل تفاوت بین تلویزیون و مانیتور، باید قابلیت ها و ویژگی های مختلف را با هم مقایسه کنید. چند سال پیش، زمانی که LCD ها و LED ها جدید بودند و تلویزیون ها ساده تر بودند، تصور اتصال آنها به دستگاه های دیگر غیرممکن بود. این تلویزیون ها کانال های ارتباطی اختصاصی ندارند و نمی توان آنها را به دستگاه های دیگر متصل کرد. (به جز پخش کننده های DVD و VCD و …).

اما با گذشت زمان تلویزیون های LCD و LED با پورت های مختلف مانند VGA و HDMI وارد بازار شدند که این مدل ها قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند. بنابراین بسیاری از کاربران به جای مانیتور از تلویزیون استفاده می کنند. اما تفاوت بین مانیتور و تلویزیون گاهی اوقات محدودیت هایی ایجاد می کند که کاربران همچنان باید با آن مواجه شوند. به عنوان یکی از مهم ترین تفاوت های مانیتور و تلویزیون. می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد و تنوع پورت ها

اگرچه تلویزیون ها روز به روز به پورت ها و خروجی های جدیدتر و پیشرفته تری مجهز می شوند اما می توان گفت تنوع پورت ها در مانیتورها بیشتر است. علاوه بر خروجی HDMI که تقریباً در همه تلویزیون ها وجود دارد، مانیتورها دارای اتصالات دیگری مانند Display Port هستند. خروجی صفحه نمایش قادر به پوشش تصاویر با وضوح بالاتر است. البته یک تفاوت بین مانیتور و تلویزیون به تعداد پورت ها مربوط می شود. به عنوان مثال، بسیاری از تلویزیون ها دارای چندین پورت HDMI هستند. در حالی که مانیتورها معمولا فقط یک خروجی HDMI دارند و به همین دلیل نمی توان چندین دستگاه را به آنها وصل کرد.

سرعت نمایش تصویر

دومین تفاوت بین مانیتور و تلویزیون به سرعت نمایش تصویر مربوط می شود. این صفحه نمایش برای نمایش نرم افزار یا گرافیک طراحی شده است. بنابراین، نمایش عکاسی آن بسیار سریعتر از تلویزیون است. اگرچه سرعت تصویر روی صفحه نمایش کمتر از ۱۰ میلی متر در ثانیه است، اما حتی سریع ترین تلویزیون ها نیز می توانند به ۴۰ تا ۶۰ میلی متر در ثانیه برسند.

اندازه و اندازه

شاید جالب باشد بخوانید :

یکی دیگر از تفاوت های مهم بین مانیتور و تلویزیون اندازه آنهاست. تلویزیون ها معمولاً بزرگتر از ۴۰ اینچ هستند.اگرچه اندازه دستگاه معمولاً بین ۲۴ تا ۲۷ اینچ است. به همین دلیل، بسیاری از گیمرها ترجیح می دهند بازی های خود را در تلویزیون انجام دهند. البته مانیتورهای بازی بزرگتر نیز توسط شرکت های دیگر تولید می شوند.

کیفیت تصویر

در ادامه بررسی تفاوت های مانیتور و تلویزیون به یکی از مهم ترین موارد یعنی کیفیت تصویر می رسیم. در این بخش، تلویزیون برنده است، زیرا بالاترین وضوح را دارد. حتی مانیتورهای بزرگ نیز نمی توانند با گوشی های هوشمند، ال جی OLED و سامسونگ QLED رقابت کنند.

تعادل رنگ

هنگام مقایسه تلویزیون و مانیتور، تعادل رنگ عامل مهمی است. در این بخش از تلویزیون بهتر است و این دستگاه بهترین کیفیت را ارائه می دهد.

تراکم پیکسلی

تفاوت بین مانیتور و تلویزیون با تراکم پیکسل مشخص می شود. تراکم پیکسلی به تعداد پیکسل های نمایش داده شده در یک اینچ مربع اشاره دارد. هرچه چگالی کمتر باشد، وضوح تصویر کمتر است.

ارزیابی میزان بهبود

نرخ تازه سازی به معنای سرعتی است که در آن تصاویر به روز می شوند. نرخ رفرش نمایشگر جدید ۶۰ هرتز است. این به این معنی است که تصویر ۶۰ بار در ثانیه به روز می شود. اگر کارت گرافیک مانیتور به اندازه کافی قدرتمند باشد، می توان نرخ فریم مانیتور را افزایش داد.

تلویزیون بهتر است یا مانیتور؟

این یک سوال بسیار کلی است و پاسخ به عوامل زیادی بستگی دارد. بسته به استفاده شما، تلویزیون یا مانیتور ممکن است گزینه بهتری باشد. مانیتور گزینه راحت تری برای اتصال به کامپیوتر است. از سوی دیگر، برخی از برنامه های کامپیوتری ممکن است با وضوح و کیفیتی که انتظار دارید بر روی تلویزیون شما کار نکنند. تلویزیون بزرگ است و اگر از آن به عنوان مانیتور استفاده می کنید، باید فاصله را به درستی تنظیم کنید. اما اگر می خواهید فیلم ها را با کیفیت فوق العاده بالا تماشا کنید، احتمالا تلویزیون را ترجیح می دهید. دانستن تفاوت بین مانیتور و تلویزیون به شما در انتخاب درست کمک می کند. همچنین برای تعمیر مشکلات مانیتور خود می‌توانید از مرکز تعمیرات مانیتور درخواست کمک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =