تفاوت قفسه بندی راهرو باریک و خود راهرو

قفسه بندی راهرو باریک و خود راهرو دو نوع قفسه بسیار کاربردی برای انبارهایی است که با کمبود فضای داخلی مواجه هستند. این قفسه ها هر دو از قطعات قفسه راک تولید شده و بدنه تمام فلزی بسیار مقاومی دارند. از نظر ساختار و نحوه چیدمان بار قفسه های راهرو باریک و خود راهرو کاملا با هم تفاوت دارند و نباید یکسان در نظر گرفته شوند. در ادامه به چند مورد از تفاوت های این دو نوع قفسه اشاره خواهیم داشت.

قفسه بندی خود راهرو چیست؟

قفسه بندی خود راهرو یکی از قفسه های زیرمجموعه قفسه پالت راک است که استفاده از آن می تواند تا ۷۰ درصد بهره وری از انبار را افزایش دهید. این قفسه ها از اجزای قفسه راک تولید میشوند اما هیچ راهروی جانبی برای ردیف های قفسه در نظر گرفته نمیشود. راهروهای جانبی به داخل قفسه انتقال پیدا نموده و شبیه به تونل در دل قفسه اجرا میشوند.

تونل های در نظر گرفته شده در قفسه های خود راهرو یا درایون برای چیدمان بارهای پالتی کاربرد دارند. بارهای پالتی توسط لیفتراک به دهانه تونل انتقال یافته و سپس به داخل آن هدایت میشوند. بار از انتهای پالت تا ابتدا چیده شده و با توجه به اینکه انتهای تونل باز است یا خیر نحوه خروج پالت تفاوت خواهد داشت. در برخی از این قفسه ها انتهای تونل باز است و از فضای خالی اختصاص داده شده به آن می توان پالت را با لیفتراک از قفسه خارج کرد.

یکی از مهم ترین ویژگی های این قفسه ها، استفاده از مهاربندهای مختلف برای افزایش ایمنی و مقاومت سازه است. از جمله مهاربندهای قفسه های خود راهرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازوی خاص و پیچ و مهره ای سقف به همراه اتصالات مهاربندها
 • مهاربند ضربدری و پیچ و مهره ای در سقف
 • بازوی خاص و پیچ و مهره ای در پشت
 • رابط بین قاب با استفاده از ریل
 • کفی ستون دو تکه و خاص
 • رول بولت مخصوص متناسب با ارتفاع سیستم

قفسه بندی راهرو باریک چیست؟

یکی دیگر از انواع قفسه های بسیار کاربردی در انبارهای صنعتی، قفسه بندی راهرو باریک است. این قفسه ها شباهت بسیار زیادی با پالت راک دارند و تنها تفاوت در عرض راهروها است. عرض راهروهای انبار در این قفسه ها کمتر از انبارهایی است که پالت راک استفاده می کنند. به همین دلیل چیدمان بار در این قفسه ها توسط لیفتراک قابل انجام نیست و به جای آن از ریچتراک استفاده میشود. ریچتراک عرض کمتری نسبته به لیفتراک داشته و براحتی در راهروهای باریک می توانند تردد داشته باشند.

از جمله اجزای این قفسه ها می توان به قاب، محافظ قاب، ستون قفسه، بازوی پالت اشاره کرد که همگی فلزی و بسیار مقاوم هستند. این قفسه ها با اتصالات فلزی به زمین متصل شده و کاملا ثابت خواهند بود و احتمال سقطو و ریزش در صورت اجرای صحیح بسیار کم است.

کاربردهای این قفسه ها شامل موارد زیر است:

 • چیدمان و انبار بشکه و کویل و غیره
 • انبار لوازم خانگی با وزن های سنگین
 • چیدمان و انبار ابزار آلات و قطعات یدکی
 • استفاده از قفسه راهرو باریک در سردخانه
 • استفاده از قفسه راهرو باریک در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی
 • انبار محصولات و اقلام مورد نیاز فروشگاه های بزرگ و هایپرمارکت ها
 • انبار کارگاه های بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی
 • مورد استفاده در انبار مواد اولیه کارخانجات

تفاوت نحوه چیدمان بار در قفسه راهرو باریک و خود راهرو

با توجه به تعاریفی که برای این دو نوع قفسه ارائه شد، تفاوت های آنها را می توان درک کرد. از مهم ترین تفاوت ها در قفسه راهرو باریک و خود راهرو می توان به نحوه چیدمان بار اشاره کرد. در قفسه های خود راهرو از لیفتراک برای چیدمان بارهای پالتی استفاده میشود. این در حالیست که قفسه های راهرو باریک نمی توانند از لیفتراک استفاده کنند و ریچتراک گزینه مناسب تری است.

دلیل این تفاوت در عرض راهروها و مکان تردد ماشین آلات است. هر دو نوع این قفسه ها برای چیدمان بارهای پالتی کاربرد دارند و نیاز به ماشین آلات برای حمل بار دارند.

تفاوت در ساختار قفسه

از دیگر تفاوت های قفسه بندی راهرو باریک و خود راهرو می توان به ساختار آنها اشاره کرد. در قفسه های خود راهرو تونل در قفسه اجرا میشود و برای چیدمان پالت ها کاربرد دارد. در قفسه های راهرو باریک مانند پالت راک است و در هر سلول می توان پالت ها را قرار داد و تونل وجود ندارد.

علیرغم تفاوت هایی که در دو قفسه خود راهرو و راهرو باریک وجود دارد، کاربرد آنها با هم فرق ندارد. هر دو نوع این قفسه ها را می توان در انبارهای صنعتی برای چیدمان بارهای پالتی به کار برد.

تفاوت قیمت قفسه خودراهرو و راهرو باریک

لازم به ذکر است که قیمت این قفسه ها بر اساس ابعاد، وزن و کیفیت متریال به کار رفته در آنها تعیین می گردد. به همین دلیل نمی توان به طور دقیق مشخص کرد که کدام یک از این دو قفسه قیمت بالاتر یا کمتری دارند. هر اندازه ابعاد قفسه و تعداد طبقات و ارتفاع آنها بیشتر باشد، به همان نسبت وزن بیشتری داشته و فلز بیشتری در آنها به کار رفته است. در نهایت این قفسه ها گران تر خواهند بود.

طراحی و ساخت قفسه بندی خود راهرو و راهرو باریک

به دلیل اهمیت و نقش بسیار زیاد این قفسه ها در انبارهای صنعتی، استانداردهای متعددی در طراحی و ساخت آنها باید رعایت شود. این قفسه ها بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید شده و به صورت سفارشی نیز در ابعاد مختلف قابل تولید هستند. برخی از برندها محصوصلات سفارشی ارائه داده و بعضی محصولات آماده دارند. بهتر است گزینه هایی را انتخاب کنید که طراحی استاندارد داشته و به صورت سفارشی محصول را طراحی و تولید می کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =