تفاوت متانول و اتانول و کاربردهایشان

الکلها ترکیبات متفاوتی دارند. با توجه به این که با چه روشی تولید شده باشند ساختارشان با یکدیگر متفاوت است. دو نوع از اصلی ترین الکلها متانول و اتانول هستند. در این مطلب می خواهیم برخی از تفاوت های اساسی این دو را با یکدیگر مورد برسی قرار دهیم. و در ادامه خواهیم گفت که هر کدام برای چه کارهایی استفاده می شوند.

 

الکلهای متانول از چوب به دست می آیند

اگر در اینترنت جست و جوهایی کرده باشید دیده اید که برخی افراد از الکلهایی نام می برند که به آن الکل چوب می گویند. فرآیندی شیمایی باعث می شود که از چوب بتوان الکل به دست آورد. این الکل در شیمی متانول نام دارد. برخی نیز به آن الکل چوب می گویند. امروزه در برخی از شرکت هایی که در زمینه محصولات شیمی فعالیت دارند این الکلها را به صورت شیمیایی تولید می کنند. و از آن ها برای استفاده در مواد صنعتی، رنگ ها و… استفاده می کنند. کارخانه ها معمولا این الکلها را در تیراژ بالا برای ساخت محصولاتی مثل رنگ ها از شرکت های تولید محصولات شیمیایی می خرند.

 

الکلهای اتانول از میوه به دست می آیند

نوع دیگری از الکلها که کاربرد فراوان دارد متانول است. این الکلها از میوه به دست می آیند. سیب، نیشکر، گندم و… می تواند باعث تولید متانول ها شود. این الکلها یکی از پر کاربردترین نوع الکلها هستند. در پزشکی از این الکلها کاربردهای بسیار می شود. در محیط های درمانی، آزمایشگاهی و… اتانول بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اتانولهای پزشکی با سه درجه ۷۰ و ۹۶ و ۹۹.۸ درصد تولید می شوند. با توجه به این که در چه حیطه ای و با چه کاری استفاده می شوند می توان از هر کدام از این سه استفاده کرد. معمولا جهت ضدعفونی کردان از ۷۰ و برای آزمایش و شستن دستگاه از ۹۹.۸ استفاداه می کنند. هر سه تنها از اتانول هستند. در واقع جهت حساسیت کار از افزودنی مثل رنگ و … در آن ها استفاده نمی شود. به طور مثال نوع ۹۶ حاوی ۹۶ درصد از اتانول و ۴ درصد آب است.

 

الکل سفید یا طبی

شاید نام الکلهای سفید یا پزشکی/طبی را هم شنیده باشید. این الکلها همان اتانول هستند. روی بطری این الکلها ممکن است نام اتیلیک یا اتیل را هم ببینید. این بدین معنی می باشد که پایه ساختاری آن ها از نوع اتانول است. این الکلها برای استفاده در محیط های آزمایشگاهی و مراحل انجام آزمایش استفاده می شوند. هم چنین به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می شوند. در دوره کرونا این الکل ها به از بین بردن و کمک به پیش گیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار کمک کردند. در محیط های بیمارستانی نیز این نوع از الکلها برای ضدعفونی سطوح و ابزار های پزشکی بسیار استفاده می شوند.

 

الکلهای صنعتی

این الکلها پایه متانول یا همان الکل چوب دارند. و استفاده و کاربردهایشان خیلی تفاوت دارد. در کارخانه های رنگ سازی و… این الکلها استفاده می شوند. این نوع از الکلها دارای بوی متفاوت و رنگ متفاوت هستند. صنعتی ها رنگ زرد دارند. اما طبی ها معمولا سفید هستند. هم چنین علائم متفاوتی دارند. برای این که به اشتباه استفاده نشوند روی صنعتی ها ممکن است برچسب خطر هم به چشم بخورد.

 

الکل ۷۰ درصد

یکی از انواع الکلهای مورد استفاده در پزشکی است. این الکلها از نوع طبی و اتانول هستند. اصلی ترین کاری که می کنند ضدعفونی کنندگی است. به خصوص برای از بین بردن ویروس از روی سطوح پر تماس مثل میز و… بسیار استفاده می شوند. این الکلها مدل هایی هم دارند که صرفا برای ضدعفونی کردن دست استفاده می شود. در این مدل ممکن است کمی نرم کننده هم اضافه شده باشد. به دلیل این که از خشکی دست پیش گیری کند. این الکلها در داروخانه ها معمولا در بسته بندی ها و حجم های مختلف به فروش می رسند.

 

الکلهای صنعتی سمی و کشنده هستند

یکی از ویژگی های اصلی که در الکلهای صنعتی وجود دارد فرمول آن هاست. همان طور که گفتیم ساختار پایه الکل چوب دارند. و به همین خاطر به شدت برای بدن مضر هستند. اگر حتی مقدار کمی از این الکلها به اشتباه وارد بدن شود می تواند عواقب سنگینی داشته باشد. مثل این که ممکن است منجر به تشنج شود. هم چنین می تواند باعث سکته، مسمومیت های شدید و حتی مرگ شود. در حالی که الکلهای طبی هرگز چنین واکنش هایی را در بدن ایجاد نمی کنند. توجه شود که الکلهای صنعتی باید از دسترس کودکان دور باشند. چرا که بسیار خطرناک هستند و اگر به اشتباه وارد بدن شوند ممکن است اتفاقات بسیار بدی بیفتد.

 

الکلهای صنعتی خاصیت ضدعفونی کننده ندارند

اگر به الکلی برای از بین بردن ویروس و یا پاکسازی سطوح نیاز دارید هرگز نمی توانید به سراغ الکلهای صنعتی بروید. این الکلها هرگز نمی توانند ویروس ها و سایر میکروارگانیسم ها را از بین ببرند. در حالی که ساختار الکلهای طبی به گونه ای است که با نابود کردن غشای اطراف ویروس می توانند آن ها را خرد کنند. در واقع ویروس ها را نابود می کنند و کاملا از بین می برند.

الکلهای طبی می توانند برای از بین بردن ویروس و باکتری از روی سطوح پر تماس مثل میز کار و حتی دست ها استفاده شوند. همچنین در آزمایشگاه ها جهت ضدعفونی کردن محل تزریق از این نوع از الکلها استفاده می کنند. پدهای الکلی حاوی الکلهای پزشکی ۷۰ هستند که بر روی یک پد مربعی شکل قرار گرفته است. با استفاده از این محصولات می توان یک تزریق ایمن انجام داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 8 =