تفاوت پکیج دیواری و زمینی

پکیج این وسیله گرمایشی مطابق با مصرف مشتریان عزیز در دو مدل زمینی و دیواری طراحی و تولید میشود که امروز قصد داریم به بررسی این دو مدل پکیج بپردازیم و تفاوت پکیج زمینی و دیواری را به طور کامل بیان کنیم .

پکیج :

پکیج وسیله ی گرمایشی که علاوه بر تامین آب گرم مصرفی برای گرمایش منزل هم کاربرد دارد. با توجه به عملکرد بالا، قیمت مناسب و اشغال فضای کم از منزل امروزه بسیار مورد توجه سازندگان منازل و مردم قرار گرفته است.سازندگان این وسیله با توجه به میزان مصرف مشتریان محترم اقدام به تولید پکیج در دو نوع زمینی و دیورای کرده اند که باید با در نظر گرفتن فاکتورهایی که در این مقاله ذکر میشود بهترین پکیج را برای منزل انتخاب نمایید .

پکیج ها علاوه بر محل استقرار آنها، از نظر نوع سوخت مصرفی نیز دارای دسته بندی می باشد. از این دستگاه ها می توان با توجه به دسترسی به نوع سوخت و هزینه های مربوط استفاده نمود. پکیج های که از سوخت های مختلف استفاده می کنند را که می توان به این صورت دسته بندی نمود: پکیج زمینی برقی، پکیج زمینی گازی، پکیج زمینی دوگانه سوز (گازی – گازوئیلی)، پکیج های زمینی سه گانه سوز (برقی – گازی – گازوئیلی)، پکیج دیواری برقی، پکیج دیواری گازی

 

پکیج برقی :که در هر دو مدل دیواری و زمینی در بازار موجود و بدون صدا است. طبیعتا این پکیج نسبت به سایر پکیج‌ها برای محیط زیست مناسب‌تر است.

پکیج گازسوز: هم مانند پکیج برقی در هر دو مدل دیواری و زمینی در بازار موجود و بدون صدا است.

پکیج دوگانه سوز: یک پکیج زمینی است که می‌توان آن را هم در موتورخانه و هم خارج از واحد مسکونی نصب کرد.

پکیج گازوئیل :سوز نیز یک پکیج زمینی با امکان نصب در موتورخانه و خارج از واحد مسکونی است.

ویژگی های پکیج زمینی:

اگر مصرف آب شما بالاست و جزء کسانی هستید که بسیار با آب گرم کار میکنند ما به شما پکیج زمینی را پیشنهاد میکنیم چرا که بودن مخزن اضافی در این پکیج‌ ها باعث می شود تا با ذخیره آب گرم، در خانه‌ هایی که بیش از یک حمام دارند، امکان استفاده از آب گرم ساده‌ تر فراهم شود. این پکیج‌ ها در ابعاد متفاوت و طبق نیاز مشتریان انتخاب می‌ شود.

علاوه بر این پکیج‌ های زمینی در دو نوع مشعل ‌دار و بدون مشعل هستند که معمولاً از پکیج‌ های مشعل ‌دار برای متراژ های پایین ‌تر و از دستگاه‌ های بدون مشعل نیز در متراژ های بالا استفاده می‌ شود. پکیج زمینی بدون مشعل معمولاً به شکل گازی، گازوئیل و دوگانه سوز تولید می شود.

معمولاً انتخاب اندازه و ظرفیت حرارتی خروجی پکیج زمینی به متراژ مکانی که قرار است نصب شود، بستگی دارد. به عنوان مثال در متراژ های ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر بهتر استفاده از پکیج‌ های ۲۸۰۰۰ Kcal و برای متراژ های بالاتر نیز استفاده از پکیج‌ های قوی ‌تر توصیه می ‌شود. معمولاً عواملی مانند سیستم‌ های گرمایشی موجود، تعداد حمام و سرویس ‌های بهداشتی، موقعیت مکانی ساختمان و باز یا بسته بودن اطراف آن، تعداد طبقات بنا، و … در انتخاب میزان قدرت و اندازه ظرفیت پکیج‌ های زمینی تاثیر دارند.

مزایای پکیج زمینی:

-قابلیت استفاده همزمان آبگرم مصرفی و سیستم گرمایشی
-دارای مخزن ذخیره آبگرم است.
-توان حرارتی بیشتر جهت تأمین گرمایش محیط‌های بزرگ و یا چند واحد مسکونی یا اداری

معایب پکیج زمینی:

-اندازه بزرگ آن فضای بیشتری اشغال می‌کند.
-درصورت نداشتن فن آن را در فضای بیرونی مانند بالکن نمی‌توان نصب نمود.
-سخت بودن تنظیم دما
-ایجاد صدای زیاد
-اکثر مواقع مشکل پکیج زمینی از ترموستات و مخزن است.

ویزگی های پکیج دیواری:

اما پکیج های دیواری که میشود به عنوان یکی از بهترین تولیدات چند سال اخیر به آن نگاه کرد چرا که باعث حذف موتورخانه های قدمی شده و با استفاده از پکیج دیواری می شود از شر موتور خانه و شوفاژ راحت شد. از پکیج دیواری برای گرم کردن آب مصرفی خانواده و حتی آب گرم مورد نیاز شوفاژ استفاده می شود. پیش از این هزینه های بسیاری برای گرمایش تولیدی توسط موتور خانه ها مصرف می شد. افزون بر هزینه، سوخت و نگهداری آنها نیز کار سخت و زمان بری بود. تعمیر پکیج بسیار راحت تر از یک موتورخانه با حجم بزرگ و پیچیده می باشد. همچنین در مصرف هزینه ها نیز صرفه جویی می شود. پکیج ها فضای کمی اشغال می کنند، مخصوصا پکیج های دیواری. بازدهی بالایی دارند . پکیج هر واحد به صورت جداگانه می باشد که این باعث استقلال واحد های مسکونی می شود. علت محبوب شدن پکیج دیواری در ارگان های اجرایی مزیت های بیشمار آنها هم بوده است. به گونه ای که این روز ها استفاده از موتور خانه ها کمتر مشاهده می شود.

پکیج دیواری همان گونه که از اسمش پیداست معمولا داخل آشپزخانه و یا آبدار خانه بر روی دیوار نصب می شود . جهت ایجاد ایمنی بهتر است استفاده از دودکش دو جداره توصیه می شود. با این کار هوای مورد نیاز دستگاه از محیط بیرونی تامین شده و خطری ساکنین را تهدید نخواهد کرد.

مزایای پکیج دیواری:

-استقلال كامل هر واحد مسكوني
-عدم اشغال فضاي مفيد
-سهولت در نصب ، راه اندازی ، سرويس و نگهداری
-ايمني بسيار بالا
-تنظيم دما به ميزان دلخواه
-كاركرد آرام و بدون صدا
-پکیج‌های دیواری در مصرف انرژی نیز بسیار بهینه هستند. برای مثال در این دستگاه‌ها به هیچ عنوان هدر رفتن آب را شاهد نیستیم

معایب پکیج دیواری:

-در مقایسه با سیستم‌های مرکزی، پکیج‌های دیواری عمر کمتری دارند.
-در خانه‌هایی با متراژ بالا(بیشتر از ۳۰۰ متر) کارایی کمتری دارد.
-در صورتی که فشار آب ساختمان بالا یا پایین باشد، عملکرد پکیج دیواری مختل و با مشکل مواجه خواهد شد.
-اکسیژن و رطوبت هوا در محلی که پکیج نصب شده است، کاهش پیدا می‌کند.

پکیج زمینی بخریم با دیواری؟

بعد از مطالعه مقاله تصمیم گیری خرید پکیج دیورای و یا زمینی باید طبق نظر مصرف کننده و در نظر گرفتن مصرف شما و میزیان فضای مورد نظر برای نصب پکیج انجام شود تا بهترین گزینه را انتخاب کنید .هر کدام از این محصولات دارای مزایا و معایبی هستند که با توجه به متفاوت بودن توان تولیدی هریک متقاضی برای هرکدام در بازار وجود دارد.

نکات کلی خرید پکیج زمینی و یا دیواری:

-در مکان‌هایی که نیاز به گرمای بیشتری است پکیج زمینی بهترین گزینه است.
-نصب پکیج زمینی در بیرون از ساختمان مجاز نیست
-پکیج زمینی معمولاً دارای مخزن ذخیره آب گرم یا مخزن کوئل‌دار می‌باشند.
-پکیج دیواری فضای کمتری را نسبت به پکیج زمینی اشغال می‌کند.
-پکیج دیواری معمولاً برای ذخیره آب مخزنی ندارد و آب گرم مصرفی را به صورت لحظه‌ای گرم می‌کند.
-کاربرد پکیج‌های زمینی اکثراً در ساختمان‌های چند طبقه و ویلاها استفاده می‌شود و تعمیر پکیج بیشتر مرتبط با ترموستات و مخزن آن است.
-پکیج زمینی توان حرارتی بالاتری نسبت به پکیج دیواری دارد.
-پکیج دیواری اغلب دارای ابعاد کوچک‌تری است و شبیه کابینت دیواری است که روی دیوار نصب می‌شود.
-پکیج زمینی ابعاد بزرگ‌تری دارد و قابل نصب بر روی دیوار نیست. پس همانند کابینت زمینی، بر روی زمین و غالباً داخل آشپزخانه نصب می‌شود.
-مسافت و فاصله زیاد بین پکیج دیواری و محل مصرف آب گرم، از قدرت دستگاه کاسته و کارکرد آن را دچار اختلال می‌کند.
-رسوب گذاری پکیج‌های دیواری، به دلیل سختی موجود در آب بسیار معمول است.
-نصب، سرویس و تعمیر پکیج دیواری بسیار آسان است و هزینه تعمیر و سرویس آن نصب به پکیج زمینی کمتر است.
-پکیج زمینی به نسبت موتورخانه‌ها از قدرت بیشتری برخوردار هستند، همچنین هزینه نصب، سرویس و تعمیر کمتری از موتورخانه‌ها دارند.
-پکیج زمینی اغلب با مخزن آب گرم و دیگ چدنی و ظرفیت حرارتی از ۲۸ کیلو تا ۱۵۰ کیلو وات است اما پکیج دیواری اغلب با مبدل حرارتی کار می کنند و مخزن آبگرم ندارند و ظرفیت حرارتی آنها از ۱۸ کیلو تا ۳۲ کیلو وات می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =