توسعه کسب و کارهای سنتی با کمک فضای آنلاین

تا همین چند سال پیش کسب و کارها به صورت سنتی اداره می‌شدند. یک فرد که دارای مهارتی بود دکانی را در بازار اجاره می‌کرد کمی تجهیزات یا کالا تهیه می‌کرد و به مشتریان خود عرضه می‌کرد. این کاسبان سنتی صبح‌ها با گفتن به امید خدا کرکره حجره خودشان را بالا می‌دادند و منتظر می‌شدند تا یک مشتری که به محصولات یا خدمات آنها نیاز داشت به سراغشان بیاید.

آن زمان‌ها مفهوم بازاریابی و مشتری‌یابی برای بازاریان ناشناخته بود بطوریکه اگر کسی به آنها می‌گفت شما برای توسعه بازار خود نیاز به مارکتینگ، آن هم از نوع دیجیتالش را دارید تعجب می‌کردند.

امّا جهان به شدت تغییر کرده است. ورود تکنولوژی‌های پیشرفته به خصوص گوشی‌های هوشمند دید مردم را گسترش داده است. آنها دیگر برای خرید روزانه خود هم به سراغ سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی می‌روند و با بررسی قیمت و کیفیت چندین فروشگاه، به انتخاب محصول یا خدمت موردنظر خود می‌پردازند.

آیا کسب کار سنتی همچنان باید سنتی باقی بماند؟

این سوالی است که امروزه ذهن بسیاری از صاحبان کسب و کارهای سنتی را به خود درگیر کرده است.

واقعیت این است که امروزه اگر کسب و کاری نتواند بر جریان تکنولوژی سوار شود به ورطه نابودی کشیده خواهد شد. حالا اگر ماهیّت یک کسب و کار هم سنتی باشد باز هم نیاز دارد تا از خدمات الکترونیک برای رشد بیشتر و راحتی مشتریان خود استفاده کند.

اگر شما یک کسب و کار سنتی دارید و در حال حاضر هم مشتریان خاص خود را دارید باید کمی نگران شوید زیرا بازارهای رقابتی به سمتی خواهند رفت که شما دیر یا زود مجبور خواهید شد از فضای آنلاین برای رشد و بقای تجارت خود استفاده کنید.

من اطلاعاتی از فضای آنلاین ندارم چطور وارد چنین فضایی بشوم؟

ممکن است شما دغدغه این را داشته باشید که اطلاعاتی از فضای آنلاین ندارید و نمی‌توانید به راحتی وارد این فضا شوید. بله این نگرانی چیز مهمی است که ذهن شما را به خود درگیر کرده است. امّا خوشبختانه امروزه برای این مشکل نیز راهکارهای متعددی ارائه شده است.

در حال حاضر آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ بسیاری هستند که تمامی خدمات مورد نیاز شما در فضای آنلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس زیاد نگران نباشید با یک جستجو کوچک می‌توانید بهترین این آژانس‌ها را بیابید و خدمات خود را به آنها بسپارید.

کمی دانش و اطلاعات داشته باشیم هم بد نیست!!!

درست است که شما می‌توانید خدمات خود را از شرکت‌ها و استودیوهای تبلیغاتی به راحتی دریافت کنید ولی بهتر است که کمی دانش و اطلاعات اولیّه در حوزه‌های بازاریابی آنلاین داشته باشید.

ما در این پست قصد داریم اطلاعات اولیّه‌ای را در اختیار شما بگذاریم تا شما بتوانید راه خود را پیدا کنید پس با ما همراه باشید.

از کجا شروع کنم؟

برای اینکه وارد فضای آنلاین شوید باید بتوانید اهداف خود را بشناسید. شناخت هدف به شما کمک می‌کند تا بتوانید تصمیمات درستی را بگیرید. در این مرحله شما می‌توانید از مشاوران حرفه‌ای در حوزه کسب و کار استفاده کنید. مشاوری که برای خود انتخاب می‌کنید باید تجربه کافی را داشته باشد تا راهنمایی‌های درستی را به شما ارائه کند.

ورود به فضای آنلاین

ساده ترین راه برای ورود به فضای آنلاین این است که یک پیج در اینستاگرام برای کسب و کار خود راه بیندازید. شما می‌توانید برای راه‌اندازی پیج خودتان اقدام کنید یا به استخدام یک ادمین بپردازید. پیج اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا بتوانید به مشتریان جدیدی دست پیدا کنید یا اینکه محصو.لات و خدمات خود را به مشتریان قبلی خود معرفی کنید.

اینستاگرام مارکتینگ از موضوعاتی است که می‌تواند باعث رشد سریع یک کسب و کار شود. البتّه موفقیت در اینستاگرام نیاز به این دارد که بصورت حرفه‌ای فعالیت کنید. برای این کار شما می‌توانید با استودیوهای تولید محتوا قراردادهای کاری امضا کنید و فرآیند تولید محتوای خود را به آنها بسپارید. چنین شرکت‌هایی با داشتن اتاق‌های فکری که در اختیار دارند تاثیرگذارترین محتواها را در اختیار شما قرار خواهند داد.

انواع محتوای اینستاگرامی

ما در اینستاگرام شاهد انواع محتواهای گرافیکی، .ویدئویی، عکس و انیمیشن هستیم. اگر محصولات متعددی را به مشتریان سنتی خود عرضه می‌کرده‌اید شما نیاز دارید تا با کمک یک عکاس تبلیغاتی از محصولات خود عکاسی نمایید. یک عکس واضح و با کیفیت می‌تواند به مشتریان شما کمک کند تا خرید سریعتر و مطمئنی را تجربه کنند.

طراحی سایت گام بعدی

بعد از اینکه پیج اینستاگرام خود را راه انداختید و توانستید به آن مسلط شوید زمان آن می‌رسد که پا را فراتر بگذارید و یک سایت حرفه‌ای برای خود راه بیندازید. شاید سوال کنید چه دلیلی وجود دارد که علیرغم داشتن یک پیج اینستاگرامی به سراغ طراحی سایت بروید؟

در پاسخ باید بگوییم که اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک زمین اجاره‌ای محسوب می‌شوند که هر آن ممکن است در آنها تحریم شویم یا به هر دلیلی کارآیی بازاریابی خود را از دست بدهند. به همین دلیل بهتر است تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نچینیم و به فکر یک سایت خوب برای خود باشیم.

یک سایت خوب چند؟

تعرفه طراحی سایت بستگی به عوامل مختلفی دارد. از امکانات سایت بگیرید تا نحوه طراحی بر روی قیمت طراحی سایت اثر می‌گذارد. مثلا قیمت‌های طراحی سایت در مشهد ممکن است به نسبت شهر تهران ارزان‌تر باشد زیرا هزینه تمام شده شرکت‌ها در مشهد به نسبت تهران کمتر است.

چه جور سایتی داشته باشم؟

اگر شما یک شرکت خدماتی هستید شاید یک سایت معمولی نیاز شما را برطرف کند. ولی اگر یک فروشگاه هستید که محصولات مختلفی را برای فروش به مشتریان دارید به سراغ طراحی سایت فروشگاهی بروید. خوشبختانه امروزه سیستم‌های مدیریت محتوای مختلفی نظیر وردپرس وجود دارند که شما می‌توانید با کمک آنها یک فروشگاه اینترنتی کامل را برای خود راه بیندازید.

البتّه فراموش نکنیم که تنها داشتن یک فروشگاه اینترنتی پایان کار نیست و شما برای موفقیت در فضای آنلاین هنوز در مراحل اولیه کار هستید.

بعد از طراحی سایت باید چی کار کنم؟

بعد از اینکه سایت خود را راه انداختید باید حتما به فکر رشد کسب و کاری خود باشید. به عنوان مثال شما باید برای سایت خود اینماد بگیرید یا درگاه بانکی معتبری تهیه کنید. البتّه یک کار مهم دیگر این است که شما سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه یا در اصطلاح سئو کنید. سئو بدین معنا است که سایت شما با یک کلمه کلیدی در موتورهای جستجو بالا بیاید.

خوب کار تمام است؟

قطعا نه. یک کسب و کار آنلاین نیاز به نظارت، ارزیابی و بهینه شدن همیشگی دارد. باید شما بتوانید آمار کسب و کار خود را تحلیل کنید و با اجرای کمپین‌های تبلیغاتی مختلف به رشد بالایی برسید.

شاید تصور کنید که آنچه در بالا گفتیم خیلی سخت است و شما نمی‌توانید تمامی این کارها را به تنهایی اجرایی نمایید. نگران نباشید مشاوران کسب و کاری و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مختلف آماده هستند تا تمامی خدمات مورد نیاز شما را در اختیارتان بگذارند.

1 نظر
  1. Sajjad می گوید

    محتوای بسیار خوبی بود، بنظرم برای ورود به یک کسب و کار آنلاین باید از یک مشاور حرفه ای کسب و کار کمک گرفت تا هزینه تجربه کردن ها کاهش پیدا کنه و سریعتر به نتیجه مطلوب برسیم. استودیو چکاد رو تا جایی که من می شناسم و تجربه چندین پروژه باهاشون رو داشتم از جمله جاهایی هستش که می تون انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ رو با بهترین کیفیت‌ها عرضه کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.