توصیه هایی برای استفاده از لامپهای کم مصرف

بارها شنیده شده است که مصرف برق لامپ های فلورسنت کم مصرف بسیار کمتر است و به همین دلیل استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه و توصیه می شود. از سوی دیگر شنیده می شود که این لامپ ها به دلیل داشتن تشعشع خطرناک هستند. در این راستا تصمیم به استفاده از این لامپ ها موضوعی است که برای مصرف کنندگان ساده به نظر نمی رسد و دارای ابهاماتی است.

بر همین اساس مرکز ایمنی هسته ای کشور در گزارشی اطلاعاتی را ارائه کرده است تا براساس واقعیات و اطلاعات علمی تصمیم گیری شود.

مزایای استفاده از لامپ های کم مصرف در مقایسه با لامپ های رشته ای

مصرف برق و هزینه کمتر، عمر مفید بیشتر، کاهش آلودگی های مربوط به تولید برق در نیروگاه ها و کاهش گرمای محیط در تابستان از جمله مزایایی است که استفاده از لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای برای مصرف کنندگان می باشد.

معمولا توان مصرفی یک لامپ کم مصرف با روشنایی یکسان با یک لامپ رشته ای حدود ۲۰ تا ۳۳ درصد انرژی مصرفی یک لامپ رشته ای است که به این معنی است که روشنایی یک لامپ کم مصرف ۱۵ وات تقریباً می باشد. برابر با روشنایی یک لامپ معمولی ۶۰ وات است.

همچنین قیمت برق مصرفی لامپ های کم مصرف تقریبا یک چهارم قیمت برق مصرفی لامپ های فیلمی با روشنایی مشابه است. در این میان عمر مفید لامپ های کم مصرف بسته به نوع و کیفیت آنها به طور کلی بین ۴۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت است در حالی که عمر مفید لامپ های رشته ای بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت تخمین زده می شود. یعنی عمر مفید لامپ های کم مصرف تقریباً ۸ تا ۱۰ معادل عمر مفید لامپ های رشته ای است.

با توجه به کاهش مصرف برق لامپ های کم مصرف، با استفاده از آنها و کاهش تولید برق، آلودگی های ناشی از تولید برق در نیروگاه ها کاهش می یابد به طوری که در صورت جایگزینی لامپ رشته ای ۷۵ وات با لامپ کم مصرف ۲۰ وات. لامپ
در طول عمر مفید یک لامپ، مصرف برق تقریباً ۵۵۰ کیلو وات کاهش می یابد.

لامپ کم مصرف

همچنین با روشن کردن لامپ های رشته ای محیط را گرم می کند و این تاثیر در مورد لامپ های کم مصرف بسیار کمتر است. لامپ های رشته ای درصد قابل توجهی از انرژی مصرف شده به عنوان گرما را در اختیار محیط قرار می دهند، اما لامپ های کم مصرف درصد بیشتری از این انرژی را به نور تبدیل می کنند.

معایب استفاده از لامپ های کم مصرف

به گزارش مهر، شاید بتوان قیمت های بالاتری را برای لامپ های فلورسنت کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای دریافت کرد. وجود جیوه در آنها و تشعشعات فرابنفش از جمله معایب لامپ های کم مصرف است.

قیمت لامپ های کم مصرف ۳ تا ۱۰ برابر قیمت لامپ های رشته ای با روشنایی مشابه است. همچنین، تمام لامپ های کم مصرف حاوی مقادیر کمی جیوه هستند که در زمان خاموش و سرد بودن لامپ در حالت مایع باقی می ماند، اما با روشن و روشن شدن لامپ، بسیاری از اتم های جیوه تبخیر می شوند. بخار جیوه در طبقه بندی مواد یک ماده بسیار سمی محسوب می شود و حتی در حالت مایع نیز تماس با جیوه برای سلامتی خطرناک تلقی می شود.

جیوه برای مغز، کلیه ها، سیستم عصبی مرکزی و اندام های حیاتی انسان مضر است و اگرچه مقدار جیوه در یک لامپ کم است، اما باید شکسته شود. طول موج این پرتوها بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر است و مقدار کمی از این اشعه به دلیل تولید ویتامین D برای بدن مفید است، اما تابش بیش از حد استاندارد اثرات نامطلوبی بر سلامتی دارد و همچنین می تواند به پوست و چشم آسیب برساند.

اشعه ماورا بنفش لامپ های کم مصرف

کارشناسان حفاظت در برابر تشعشعات کشور برای پاسخ به ابهامات موجود، ۵۰ نمونه لامپ کم مصرف تولید داخل را با ۶ برند و مدل مختلف و با مهر استاندارد ایران مورد بررسی قرار دادند و اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از آنها را بر اساس محدودیت های مواجهه استاندارد ملی ایران را مقایسه کردند.

نتایج به دست آمده برای لامپ های کم مصرف با توان کمتر از ۶۵ وات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض تابش لامپ کم مصرف در فاصله بیش از ۳۰ سانتی متر از لامپ های رشته ای محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست. همچنین قرار گرفتن در معرض چهار لامپ کم مصرف در فاصله بیش از ۶۰ سانتی متر از لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست.

قرار گرفتن در معرض n تشعشع با توان ۲ لامپ کم مصرف در فاصله بیش از ۳۰ × n سانتی متر از لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست، اما توصیه می شود تعداد لامپ ها را انتخاب کنید. که نور محیط کافی باشد. زیرا با روشن شدن لامپ های اضافی تشعشعات غیر ضروری انجام می شود.

نتایج به دست آمده برای لامپ های کم مصرف با توان بیش از ۶۵ و کمتر از ۱۰۰ وات نیز نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض تابش لامپ کم مصرف در فاصله بیش از ۶۰ سانتی متر از لامپ محدودیت زمانی ندارد و نمی باشد. برای فرد خطرناک است

قرار گرفتن در معرض تابش چهار لامپ کم مصرف در فاصله بیش از ۱۲۰ سانتی متر از لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست.

همچنین قرار گرفتن در معرض n تابش به توان ۲ لامپ کم مصرف در فاصله بیش از ۶۰ × n از لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست. اما توصیه می شود تعداد لامپ ها به اندازه ای باشد که نور محیط کافی باشد.

این نتایج به دست آمده برای تابش فرابنفش لامپ های کم مصرف در ایران با نتایج و اندازه گیری های انجام شده در چند کشور دیگر همخوانی دارد.

لامپ کم مصرف

توصیه های نهایی برای استفاده از لامپ های کم مصرف

به کاربران توصیه می شود فقط از لامپ هایی استفاده کنند که مهر و موم استاندارد دارند و از لامپ های کم مصرف در فواصل کمتر از ۳۰ سانتی متر از لامپ استفاده نکنند. مثلاً در چراغ های مطالعه و رومیزی یا آباژورهایی که در فواصل بسیار کم از افراد روشن می شوند، بهتر است از لامپ های کم مصرف استفاده نکنید.

با تمام این ویژگی ها، افراد باید تصمیم بگیرند که در چه مواردی از لامپ های کم مصرف استفاده کنند و در چه مواردی بهتر است لامپ های رشته ای را انتخاب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 4 =