تکنو چیست؟

موسیقی تنها زبان در جهان است که نیازی به ترجمه ندارد. در هر سبکی باشد، عاشقان آن کاملا متوجه موسیقی خواهند شد و لذت خواهند برد. از زمان های بسیار دور، موسیقی به عنوان یک درمانگر روح عمل کرده است. در زمان شادی، غم، جشن، پیروزی، شکست، دوری، وصال، عاشقی، و بعد ها در افزایش تمرکز، بهبود روحیه، افزایش انرژی، و بسیاری دیگر، از موسیقی بهره برده اند. با گذشت زمان و پیشرفت در ساخت ساز های موسیقی، شاهد ظهور سبک جدیدی از موزیک شدیم. به مرور زمان سبک های جدید، صداهای جدید، طرفداران خاص خود را پیدا کردند. یکی از این سبک ها سبک ضربه ای و یا kick، میباشد. سبکی که به همراه یک ملودی، ضرب های یکنواخت و مستمر یا یک تمپو  (TEMPO)ثابت، نواخته میشود. تمپو سرعت و یا ریتم آهنگ می باشد که در این سبک، اکثرا در حالات بالا و یا MAX قرار دارد. یکی از این سبک های ضربه ای، سبک تکنو (techno) میباشد. خالق این سبک دی جی بن راسل بوده است.موسیقی تکنو، یک نوع ملودی الکترونیک میباشد. موسیقی الکترونیک، با استفاده از سازهای الکترونیک ساخته می شود. صداها توسط علم الکترونیک تقویت شده و ساخته میشوند. از جمله سازهای الکتریکی می توان به ارگ، گیتار برقی، پاینو، لانچ پد و غیره اشاره کرد. برای تولید صدای کاملا الکتریکی می توان از سینث سایزر، کامپیوتر، تل هارمونیوم، پولی فونی، مودیلار سینتی سایزر، تراتونیوم  بهره برد. استفاده کردن سازهای آکوستیک در این نوع سبک، اصلا رایج نیست، و اکثرا بی کلام می باشند، مگر در موارد خاصی. خود سبک تکنو، به شاخه های متفاوتی تقسیم میشود. در ادامه به انواع سبک موسیقی می پردازیم.

مقدمه تکنو

انواع سبک موزیک تکنو:

با توجه به گستردگی و فضای موجود در ساخت این سبک موسیقی، به چندین قسمت مختلف تقسیم می شود.

۱- تکنو

۲-دیپ تکنو

۳- ملودیک تکنو

۴-تک تکنو

۵- پروگرسیو تکنو

۶-هاوس تکنو

۷- اسید تکنو

۸- مینیمال تکنو

۹- امبینت تکنو

انواع سبک موسیقی تکنو

نحوه ساخت موزیک الکترونیک:

از ابتدا، صداها به وسیله ی یک ابزار الکترونیکی( سینث سایزر، میدی کنترلر و …) و یا از طریق یک ساز آکوستیک، ایجاد میشود. در حالت استفاده از سایز آکوستیک، صداها توسط برنامه، تقویت شده و با اثر گذاری افکت بر روی این صداها، فرکانس را تغییر و به یک فاز تازه ای از صدا ها، وارد میشود.

ساز الکترونیکی

موسیقی تکنو چیست:

شاید گفتن فقط اینکه تکنو چیست، نمیشود این سبک موزیک را با جمله تعریف کرد. طبیعتا موزیک را باید شنید تا معنی و مفهوم سبک و استایل موزیک را درک کرد. تکنو یک نوع رقص الکترونیکی می باشد که برای توصیف تمامی شکل های موسیقی الکترونیکی استفاده میشود. این سبک موزیک ، از پیشرفت ابزار های الکترونیکی و علم الکترونیک ساخته شده است. البته که خلاقیت سازنده ها و نوازنده ها، بی تاثیر نبوده است. این سبک بیشتر حالت ریتمیک و گام های یکسان دارد. سبک تکنو یکی از ساده ترین سبک های موسیقی می باشد, ولی در عین ساده بودن در تولید، ساخت ریتم و ملودی همراه با ضرب، بسیار سخت و دشوار می باشد. برای ساخت این سبک از موزیک، نیاز به یک نرم افزار ساخت موسیقی داریم. علاوه بر نرم افزار کامپوتری، میتوان، با یک میدی کنترلر

(midi controller) یک موزیک خوب، با رعایت تمام استاندارد ها تولید کرد. از نرم افزار های ساخت موزیک میتوان به FL studio، ableton live، cuebase، adobe audition اشاره کرد. این نرم افزار ها با داشتن انواع صداهای آماده، ریتم، کیک، بیس، اسنپ و کلی صداهای دیگر، توانای ساخت یک موزیک تکنو را به شما میدهد. با استفاده از میدی کنترلر، می توان، صداهای لازم برای ساخت این سبک از موسیقی را، بوجود آورد. این نرم افزار ها امکان ویرایش صدا، تصحیح ضرب ها، و انواع جلوه صوتی را برای شما فراهم می آورند. البته همه  اینها نیاز به علم نت شناسی و موسیقی دارد.

برترین سازنده های موسیقی الکترونیک:

با توجه به اینکه، طرفداران این سبک از موسیقی، در حال افزایش میباشد، تعداد هنرمندان و آهنگسازان این سبک هم بیشتر میشود. هر آهنگسازی و یا به اصطلاح، پرودیوسر(producer) ، زمینه فعالیتشان فقط در یک سبک از موسیقی الکترونیک بوده است. ولی با پیشرفت در زمینه آهنگسازی، در همه ی سبک ها خودشون را امتحان میکنند. از برترین موزیکسازان در همه ی سبک ها، از جمله تکنو ، میتوان به tiesto، armin van buuren، martin garix، david guetta، hardwell ، solomun، DM vegas and like mile، CARL COX.

دی جی های تکنو

بهترین دی جی های سبک تکنو :

این آمار، با توجه به اجراهای زنده، تعداد آهنگ های تولید شده، و تعداد فالوورهای هر کدام در فضای مجازی و نظر سنجی ها انتخاب میشود. انتخاب این آهنگ سازان برای بهترین دی جی، و یا آهنگ ساز، بر عهده مردم می باشد. در ادامه به ۱۵ مورد بهترینها اشاره کرده ایم.

۱- carl cox

۲- boris brejcha

۳- adam bayer

۴- paul kalkbrenner

۵- fergie

۶- gesaffelstein

۷- scooter

۸- mako

۹- leon

۱۰- aphex twin

۱۱- green velvet

۱۲- joris voork

۱۳-joe

۱۴- deburah de luca

۱۵- rezz

برترین موزیک های تکنو :

طبق نظرسنجی های انجام شده در هر سال، ۱۰ موزیک پرطرفدار را به عنوان موزیک برتر انتخاب میکنند. البته انتخاب موزیک یک نظر شخصی است و مشخص است که خیلی از نظرها متفاوت خواهند بود. بر اساس بیشترین پلی (PLAY) و بیشترین دانلود، انتخاب میشوند. .سایت های معتبر در انتخاب موزیک های تاپ، میتوان به spotify، Sound cloud، the dj list، Youtube، و Google اشاره کرد.

برترین موزیک ها  از لحاظ تعداد پلی شدن و یا دانلود شده توسط کاربران فضای مجازی:

۱- domino by oxia (2017)

۲- sandstorm by darude (2000)

۳- i wanna go bang by bjarki (2015)

۴- sky and sand by paul kalkbrenner (2008)

۵- sgadi li mi by charlotte de witte (2020)

۶- return to nowhere by charlotte de witte (2020)

۷- your mind by adam beyer (2018)

۸- bang the box by jackmaster

۹- subzero by ben klock (2009)

۱۰- spastik by richie hawtin (1993)

۱۱- ghetto kraviz by nino kraviz (2012)

۱۲- solitary daze by gabriel ananda (2014)

۱۳- drift by amelie lenz (2017)

۱۴- paradise lost by victor ruiz (2020)

۱۵- predator by dj umek (2020)

این آمار بر اساس گزارشات سایت های معتبر موزیک، و آمار رسمی در سایت گوگل می باشد. این موزیک ها جزو بهترین و پربازدیدترین موزیک ها می باشد. البته تعداد این آمار بسیار زیاد میباشد، ولی ۱۵ موزیک برتر در زمینه تکنو طبق نظر سنجی، موقتا این لیست می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + هشت =