ثبت برند جهانی چه مزایایی دارد؟

برند یا علامت تجاری به عنوان طرح یا ترکیبی از نشان های قابل رویت در نظر گرفته می شود که در عین حال قابلیت این را دارد که کالاها یا محصول شخص را از سایرین متمایز سازد. علامت تجاری، لوگو و برند همه در نتیجه یک اثر را به جای می گذارند و در بازار امروز از مهم ترین اقدامات هر صاحب کسب و کار و سرمایه می باشد.

ثبت قانونی برند سبب می شود تا اشخاص ثالث و رقبا این اجازه را نداشته باشند که از علامت شما استفاده کنند. لذا ثبت برند از جهت جلوگیری از سوء استفاده سایرین بسیار حائز اهمیت است. همچنین لازم به ذکر است پس از ثبت علامت تجاری، متقاضی می تواند آن را به صورت قانونی به شخص دیگری انتقال دهد و از این طریق نیز درآمد داشته باشد.

افراد اعم از حقیقی و حقوقی در حالتی که قصد دارند گستره فعالیت خود را در عرصه بزرگ تری عملی کنند، اقدام به ثبت برند جهانی می کنند. ثبت برند جهانی مزایا و حقوق قابل توجهی را برای متقاضی آن به دنبال می آورد که به آن نیز می پردازیم. ثبت علامت تجاری چه در داخل کشور یا چه به صورت جهانی و بین المللی باشد، تضمین کننده حقوق انحصاری مالک یا مالکین آن می باشد. به این معنا که برای شخصی به غیر از مالک علامت امکان استفاده و بهره برداری وجود ندارد.

از نگاهی دیگر علامت تجاری بین المللی با رسمیت بخشیدن به فعالیت، سود قابل توجهی را برای مالک خود به همراه می آورد. ثبت علامت تجاری جهانی برای افرادی که قصد حضور در بازار بزرگ بین المللی را دارند امری واجب است چراکه تضمین کننده کیفیت ارائه خدمات یا محصول شما به حساب می آید. فعالیت در عرصه جهانی به دلیل فزونی عرضه و تقاضا این احتمال را بیشتر می کند که متقلبین به فکر سوء استفاده از علامت تجاری شما باشند. برای جلوگیری از امر مذکور باید متقاضی پیش از هر اقدامی در مراجع قانونی علامت تجاری مورد نظر را به ثبت رسانده باشید.

در نهایت می توان گفت ثبت علامت تجاری در عرصه بین المللی سبب می شود که علاوه بر بهره مندی از این مزایا بتوانید از یک سری حقوق برای گسترش فعالیت تان با علامت نیز استفاده نمایید.

ثبت برند مادرید

سازمان جهانی ثبت علامت تجاری یا وایپو، به جهت جلوگیری از ثبت منطقه ای و کشوری هر علامت تجاری، نظام ثبت علامت بین المللی را معرفی نمود. مطابق با پروتکل مادرید، هر علامت تجاری پس از طی روند اجرایی و تبعیت از قواعد مربوطه به ثبت می رسد. لازم به توجه است برای ثبت علامت تجاری جهانی یا ثبت بین المللی علامت تجاری باید ابتدا علامت را در کشور مبدأ به ثبت رسانده باشید.

در ثبت برند مادرید در وهله اول باید مطابق با قوانین کشور خود برای ثبت علامت تجاری مورد نظر تان عمل کنید. پس از ثبت علامت تجاری در داخل کشور با تکمیل مدارک و طی روند اجرایی که بر حسب مورد متفاوت است، می توان علامت را در عرصه جهانی به ثبت رساند. بدون شک با توجه به قواعد خاص ثبت بین المللی مادرید، متقاضیان باید این امر را به متخصصین و وکلای این حوزه بسپارند.

فی المجموع ثبت بین المللی مادرید برای رسمیت داشتن، قانونی بودن علامت و همچنین ارزش گذاری علامت های تجاری روی کار آمد. یکی از لازمه های فعالیت بین المللی ثبت رسمی است به این جهت که اشخاص و سرمایه گذاران تمایل بیشتری به عقد قرارداد با این اشخاص را دارند. یا به صورت دیگر با عدم ثبت علامت امکان استعلام کیفیت از آن گرفته می شود و با کالا های دیگر به اشتباه گرفته می شود. علامت انتخابی برای محصول یا خدمت باید به گونه باشد که ذهن مشتری خرید بعدی از آن برند راحت تر باشد و در بازار رقابتی امروزه گمراه نشود.

مسدود سازی راه هرگونه سوء استفاده برای اشخاص، تمایل اشخاص به عقد قرارداد و تعامل بیشتر با شما از مواردی است که ثبت قانونی را در مرکز توجه قرار می دهد. همچنین تاثیر قابل توجه در بازاریابی و تبلیغات علامت و جلوگیری از دزدیده شدن از جمله دیگر مواردی است که نمی توان آن ها را نادیده گرفت.

ثبت برند بین المللی

ثبت برند در اتحادیه اروپا امکان فعالیت اقتصادی در بیش از بیست و هفت کشور عضو را فراهم می کند. این نشان دهنده فرصت تجاری ارزشمندی است که این نوع ثبت برای اشخاص ایجاد می کند. ایران نیز جزو کشورهای پیرو توافق مادرید می باشد در نتیجه امکان ثبت بین المللی علامت های تجاری پس از ثبت رسمی در کشور ایران فراهم می باشد.

از آنجا که این روزا بسیاری از صنایع و شرکت های ایرانی برای کسب درآمد بیشتر علاقه مند به کسب درآمد دلاری و صادرات به کشورهای اروپایی هستند، با ثبت برند بین المللی در سیستم مادرید یا اتحادیه اروپا می توان این امر را محقق نمود.

خدمات ثبت جهانی برند

برای ثبت جهانی برند نیاز به خدمات یکپارچه و کامل از شروع تا پایان این فرایند می باشد. کارشناسان این حوزه می بایست تسلط لازم بر آخرین تغییرات قانون ثبت جهانی برند در وایپو را داشته باشند. علاوه بر آن در مراحل اولیه که برند باید در ایران ثبت شود با انجام این پروسه در ایران نیز باید آشنا باشند. نکته مهم دیگر این است که کلیه مکاتبات برای ثبت مادرید به زبان انگلیسی می باشد، لذا کارشناسان موسسه حقوقی و ثبتی که برای این کار انتخاب شده اند می بایست تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند.

در بسیاری از پروژه های ثبت برند که با پیچیدگی های بیشتری همراه هستند در برخی مراحل نیاز به همکاری با یک وکیل در اتحادیه اروپا است. این بخش پرچالش مستلزم آگاهی موسسه از نحوه انتخاب وکیل ثبت برند خارجی و برقراری ارتباط موثر و پیگیری تا زمان حصول نتیجه می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.