جراحی ریشه دندان چگونه انجام می شود؟

جراحی ریشه دندان عفونی یک روش دندانپزشکی است که برای درمان عفونت در مرکز دندانپزشکی استفاده می شود.درمان ریشه دردناک نیست و می تواند دندانی را که در غیر این صورت باید به طور کامل برداشته شود نجات دهد. با ما همراه باشید تا درباره این روش رایج و همچنین خطرات جراحی کانال ریشه دندان بیشتر بدانید.زیرا برای همه سوال است که جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود؟

جراحی کانال ریشه دندان اسیب دیده چیست؟

جراحی کانال ریشه دندان اسیب دیده یک روش دندانپزشکی است که شامل برداشتن مرکز نرم دندان یعنی پالپ است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی تشکیل شده است که به رشد دندان کمک می کند.زمانی که بخش داخلی دندان دچار عفونت و التهاب شود، جراحی کانال ریشه انجام می شود. در اکثر موارد، دندانپزشک زمانی که شما تحت بی حسی موضعی هستید، کانال ریشه را انجام می دهد.

چه زمانی به جراحی ریشه دندان عفونی نیاز است؟

کانال ریشه زمانی انجام می‌شود که بخش داخلی نرم دندان که پالپ نامیده می‌شود، آسیب دیده یا ملتهب یا عفونی شود.تاج دندان می تواند دست نخورده باقی بماند حتی اگر پالپ مرده باشد. برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی بهترین راه برای حفظ ساختار دندان است.عفونت در مرکز دندان (کانال ریشه) توسط باکتری هایی ایجاد می شود که در دهان زندگی می کنند و به دندان حمله می کنند. با جراحی ریشه دندان شکسته، دندان های خود را نجات دهید.

دلیل آسیب به پالپ دندان:

 • پوسیدگی دندان
 • پر کردن حفره ها
 • آسیب به دندان ها در نتیجه ضربه، مانند زمین خوردن
 • ضعیف شدن دندان هنگام انجام چند روش دندان پزشکی

رایج ترین علائم عفونت دندان چیست؟

شایع ترین علائم پالپ آسیب دیده شامل درد در دندان و تورم و احساس گرما در لثه است.اما دربرخی موارد ممکن است:

 • درد هنگام خوردن یا نوشیدن غذا و نوشیدنی سرد یا گرم
 • درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن
 • لق شدن دندان
 • تورم لثه در نزدیکی دندان آسیب دیده
 • حساسیت مداوم دربرابر گرما و سرما
 • درد هنگام اعمال فشار
 • ترشح چرک از دندان آسیب دیده
 • گونه یا فک متورم

جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام می شود ؟ آیا کانال ریشه دندان درد دارد؟

درمان ریشه دندان شکسته در مطب دندانپزشکی انجام می شود. وقتی برای قرار خود می‌رسید، یک تکنسین شما را تا اتاق درمان همراهی می‌کند، به شما کمک می‌کند روی یک صندلی قرار بگیرید، و یک پیش‌بند دور گردنتان قرار می‌دهد تا لباس‌هایتان را از لکه‌ها محافظت کند.اما جراحی کانال ریشه دندان چگونه انجام می شود؟ درمان ریشه دندان شکسته شامل ۵مرحله است:

مرحله ۱: بی حس کننده موضعی

دندانپزشک مقدار کمی داروی بی حس کننده را روی لثه شما در نزدیکی دندان آسیب دیده قرار می دهد. پس از اثرگذاری، یک بی حس کننده موضعی به لثه های شما تزریق می شود.

مرحله ۲: برداشتن پالپ

هنگامی که دندان شما بی حس است، متخصص دندانپزشک  یک سوراخ کوچک در بالای دندان ایجاد می کند. هنگامی که پالپ عفونی یا آسیب دیده در معرض دید قرار گرفت، متخصص با استفاده از ابزارهای خاصی به نام فایل، آن را با دقت خارج می کند. آنها مخصوصاً مراقب تمیز کردن تمام مسیرها (کانال) دندان شما خواهند بود.

مرحله ۳: آنتی بیوتیک ها

هنگامی که پالپ برداشته شد، دندانپزشک ممکن است محل را با یک آنتی بیوتیک موضعی بپوشاند. برای اینکه اطمینان حاصل شود که عفونت از بین رفته است و از عفونت مجدد جلوگیری می کند. هنگامی که کانال ها تمیز و ضد عفونی شدند، دندانپزشک دندان را با یک خمیر سیلر و مواد لاستیکی مانند به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. آنها همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کنند.

مرحله ۴: پر کردن موقت

دندانپزشک با پر کردن دهانه کوچک بالای دندان با یک ماده نرم و موقت، عمل را به پایان می‌رساند. این درزگیر به جلوگیری از آسیب دیدن کانال ها توسط بزاق کمک می کند.

مرحله۵: ترمیم دائمی دندان

در بیشتر موارد، برای محافظت از دندان درمان شده  به روکش دندان نیاز دارید. تاج های دندان به صورت سفارشی ساخته می شوند و ساخت آن معمولاً دو تا سه هفته طول می کشد. وقتی تاج شما آماده شد، پرکننده موقت برداشته شده و تاج دائمی قرار می گیرد. تاج دندان مصنوعی است که می تواند از چینی یا طلا ساخته شود. مزیت تاج ظاهر واقعی آن است .ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به احساس دندان بعد از عمل عادت کنید. این طبیعی است و جای نگرانی نیست.

عمل جراحی کانال ریشه دندان عفونی چقدر طول می کشد؟

میانگین زمان درمان ریشه دندان اسیب دیده ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. موارد پیچیده تر ممکن است حدود ۹۰ دقیقه طول بکشد. یک کانال ریشه معمولاً برای تکمیل نیاز به یک یا دو جلسه دارد. بسته به میزان عفونت در دندان شما، درمان ریشه ممکن است به یک یا دو نوبت نیاز داشته باشد.

آیا جراحی کانال ریشه دندان دردناک است؟ آیا کانال ریشه دندان درد دارد؟

خیر، کانال‌های ریشه معمولاً بدون درد هستند زیرا اکنون دندانپزشکان قبل از عمل از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دندان و نواحی اطراف آن استفاده می‌کنند. بنابراین، در طول عمل نباید هیچ دردی احساس کنید. با این حال، درد و ناراحتی خفیف برای چند روز پس از انجام کانال ریشه طبیعی است.درک این نکته مهم است که کانال های ریشه دردناک نیستند و نباید از ترس از درد از این روش اجتناب کنید. در واقع، اکثر افرادی که نیاز به عمل ریشه دارند، کسانی هستند که از قبل درد دارند و عمل کانال ریشه در واقع به کاهش ناراحتی آنها کمک می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =