جشن های مهم ایران و جهان

همانطور که میدانید رسم و رسوم هر کشور، نشان از تاریخ و تمدن آن است. همانطور که ما ایرانی ها جشن های بسیاری همچون عید نوروز، شب یلدا و … داریم، جشن هایی نیز در سراسر جهان به پا می شود که داستان هایی در پشت آن نهفته است. هر جامعه ای، روز هایی دارد که در آن روز ها مردم مشغول جشن و پایکوبی می شوند. در پشت این جشن ها داستان های جذابی نهفته است. یکی از این جشن ها، جشن شب یلدا است که یکی از زیبا ترین رسوم ایرانیان است. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

همانطور که گفتیم، در پشت هر جشن و مناسبت، واقعه ای نهفته است. برای مثال جشن هالووین، که در تاریخ ۳۱ اکتبر برگزار می شود یکی از محبوب ترین مراسم های سنتی کشور های غربی است. در این شب مردم با خرید لباس دخترانه و پسرانه و خرید شومیز لباس های عجیب می پوشند و گریم های ترسناک می کنند و به جشن و پایکوبی می پردازند اما دلیل آن چیست؟ این رسم به بیش از ۲ هزار سال پیش باز می گردد. در آن زمان مردم معتقد بودند که در این شب، دروازه بین دو جهان مرده ها و زنده ها گشوده می شود و اراح به زمین می آیند. مردم نیز برای یک رنگ شدن با آنها، خود را به شکل های عجیب و غریب در می آوردند!

یکی دیگر از زیبا ترین رسوم دنیا، جشن شب یلدا ایرانیان است. این جشن که در تاریخ ۳۰ آذر یعنی آخرین روز پاییز برگزار می شود، در پی جشن گرفتن طولانی ترین شب سال است. در این شب طولانی و دلنشین، همه خانواده دور هم جمع می شوند و بزرگان فامیل، مشغول خواندن حافظ و گرفتن فال حافظ می شوند. خوردن انار، آجیل، شیرینی و هندوانه نیز جز جدا نشدنی این شب زیباست. در این شب، مادران با سلیقه لباس ست شب یلدا خریداری می کنند و به تن فرزندان دلبندشان می کنند تا شب زیباتری داشته باشند.

یکی دیگر از زیبا ترین رسوم ایرانیان، چهارشنبه سوری است. این شب زیبا آخرید چهارشنبه شب سال برگزار می شود که در واقع در آخرین ۳ شنبه اسفند ماه جشن گرفته می شود. در این شب مردم به آتش بازی و رقص و پایکوبی می پردازند، از روی آتش می پرند، قاشق زنی می کنند و حسابی خوش می گذرانند. البته متاسفانه در سالهای اخیر، استفاده از مواد منفرجه و خطرناک زیاد شده که منجر به خسارت های جانی و مالی بسیاری می شود. بهتر است در این شب، همچون اجدادمان، دور آتش جمع شویم، از روی آن بپریم و با هم بخوانیم : زردی من از تو، سرخی تو از من! و از آسیب ها و خطرات به دور باشیم!

عید نوروز، یکی دیگر از مراسم زیبا و دلنشین ایرانیان است. نوروز که در اول فروردین هرسال جشن گرفته می شود، نشان از سال نو و آمدن سال جدید است. سال نو شمسی، به معنای چرخیدن یک دور کامل زمین به دور خورشید است که ۳۶۵ روز طول می کشد و هر ۴ سال که سال کبیسه گفته می شود، ۳۶۶ روز می باشد. در عید نوروز، شخصیت محبوب کودکان ایرانی، عمو نوروز و حاجی فیروز که با صورتی سیاه و لباسی قرمز و دایره زنگی می خوانند و می رقصند و جشن میگیرند. البته نباید فراموش کرد که قسمت محبوب بچه ها در عید نوروز، عیدی گرفتن از فامیل و بزرگتر ها است!

کریسمس یا نوئل، یکی دیگر از جشن های محبوب مسیحیان است. در این شب که به عقیده برخی روز ۲۵ دسامبر است و به عقیده برخی دیگر شامگاه ۲۴ دسامبر، روز متولد شدن مسیح است. در این شب شخصیتی به نام بابانوئل که پیرمردی با مو و ریش سفید است با سورتمه خود می آید و به کودکان کادو می دهد. تزئین کردن درخت کریسمس یکی از زیبا ترین و پر طرفدار ترین کارها در این شب است. البته همانطور که می دانید، کریسمس در فصل سرد سال است و خرید کاپشن دخترانه و پسرانه برای آماده شدن این شب و ۱۲ روز تعطیلی پس از آن یکی از مهم ترین اقدامات است.

جشن عید پاک، یکی دیگر از جشن های مذهبی مسیحیان عزیز است. این روز به روز رستاخیز شهرت دارد و دلیل آن، به سلیب کشیدن حضرت مسیح و پس از آن دوباره زنده شدن و برخواستن ایشان است. مانند چهارشنبه سوری، این جشن هم تاریخ دقیقی ندارد و زمان آن از ۲۲ مارس تا ۲۵ آوریل متغیر است و اولین یکشنبه بعد از ماه کاملی که پس از اعتدال بهاری باشد، عید پاک گفته می شود. این روز، بزرگترین عید مسیحیان نامگذاری شده است. داستان جالب شام آخر نیز به این زمان و رویداد های آن بر می گردد. داستان اینچنین است که در شامگاه پنجشنبه، عیسی حواریون را دعوت کرد برای شام. در آن شب پس از شرب شراب و سرو غذا، به آنها اعلام کرد که به زودی دستگیر خواهد شد. پس از پایان شام، یکی از حواریون به نزد حاکم رفت و در ازای مبلغی ناچیز، مخفی گاه حضرت عیسی را لو داد. سحرگاه جمعه، عیسی را دستگیر کردند و به سلیب بستند. پس از سه روز، یاران مسیح به مدفن او رفتند تا جسد ایشان را دفن کنند اما عیسی را آنجا ندیدند و دریافتند که به نزد پروردگار رفته است. مذهبیان در این روز معمولا از خوردن گوشت اجتناب می کنند و سبزه خواری و سبزه کاری را توصیه می کنند. مسیحیان در روز شنبه مقدس به خانه تکانی، خرید و آشپزی و آماده سازی تدارکات برای عید پاک مشغول هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.