جک هیدرولیک صنعت

جک هیدرولیک

از دیرباز تا کنون استفاده از جک دربلند کردن کالای سنگین و اکنون بیشتر در صنایع مختلف با ما همراه بوده است . در این مطلب به برسی جک هیدرولیک می پردازیم . برایتان خواهیم گفت که اصلا نوع هیدرولیک آن به چه منظور می باشد .

جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک ؟

نامی آشنا در بازار صنعتی ایران ! نام دیگری که این وسیله در بین اقشار مردم دارد و به همین نام نیز خوانده می شود است .  یک جک به اندازه یک پمپ هیدرولیک از اهمیت بالایی در صنعت برخوردار است .  همه افرادی که از آسانسور ( کارسلینگ) استفاده کرده اند تجریه عینی از استفاده  را داشته اند .

روش کار یک جک هیدرولیک

ظاهر این وسیله به شکل یک ستون یا همان سیلندر است ، یک نیرو به سیال داخل آن وارد می شود و سبب انتقال آن به یک سیلندر دیگر می شود . بعد از آن دیگر جک به حالت Open  در آمده است ، با همین فرمول فیزیکی ساده نیرویی کوچک به نیرون  بزرگی تبدیل شده که باعث حرکت دادن ،بلند کردن و جا به جایی اجسام می شود .

از انواع جک هیدرولیک در کجا استفاده میکنیم ؟

کاربرد و استفاده از یک سیلندر هیدرولیک از زمانی که وارد صنعت شد همینطور رو به افزایش است . از کاربرد های ارزشمند یک جک هیدرولیک می توانیم صنعت کشاورزی را مثال بزنیم . تولید وسیع محصولات نیازمند حجم بالایی از کار است که به وسیله این ماشین الات تجهیز شده به جک هیدرولیک میسر می گردد .

موارد استفاده از جک هیدرولیک بسیار گسترده است ، از همین ماشینی که روزانه با آن به سر کار می روید یا ماشینی که در حفاری های معدن ، ساخت یک ساختمان به ما کمک می کند ،این وسیله در آن نقش مهمی بر عهده دارد .

جک هیدرولیک یک طرفه

برای  این وسیله انواع گوناگونی طراحی وجود دارد اما از لحاظ کار کرد آن بخواهیم برسی نماییم دو نمونه برای آن تعریف می شود یکی جک هیئرولیک یک طرفه است و دیگری دو طرفه ! عملکرد مورد اول بسیار آسان و کاربردی است و سیال آن فقط از یک سمت وارد می شود ، به آن نیرو وارد می شود و سیلندر دومی را باز می نماید .

جک هیدرولیک دو طرفه

اما  نمونه دوم ساختاری پیچیده تر دارد وسیال مورد نظر ما از دو بخش وارد دستگاه شده و پشت سیلندر ها مستقر می گردند و به انجام فعالیت میپردازد .

نحوه انتخاب جک هیدرولیک

کاربرد بالای این ابزار باعث شده تنوع بالایی در بازار داشته باشد و انتخاب صحیح آن یک چالش برای مصرف کننده است. این موضوع صرفا به کاربرد ختم نمی شود و مهم ترین موضوع برسی نیروی مورد نیاز وارده از طرف سیلندر هیدرولیک است . بدین معنا که قبل از خرید جک هیدرولیک شما باید بیشترین نیرویی که برای نگهداری و یا سایر موارد نیاز دارید را اندازه گیری کرده و بر طبق آن به خرید محصول پردازید .

بعد از این برسی باید اندازه مورد نیاز قطرسیلندر هیدرولیک را در آورید و زمانی که طول می کشد تا جک به عملکرد فیزیکی خود برسد را برسی نمایید .

اتصال جک هیدرولیک

برای وصل کردن اولیه این وسیله سه راه حل وجود دارد که آن باز بر میگردد به نحوه انتخاب سیلندر هیدرولیک شما . با نصب صحیح آن بازخورد خوبی در عملکرد خواهید دید !

این ۳ روش با پایه هایی که برای آن تعریف می شود از مدیگر متمایز می شوند . پایه از جنس فلنج ، پایه به شکل خط و محوری وسومین آن پایه ای که از کف اتصال پیدا میکند .

نکاتی برای حفظ جک هیدرولیک :

برای محافظ تو افزایش طول عمر وبازدهی انواع سیلندر هیدرلیک باید بسیار بکوشیم . به همین خاطر در این قسمت این موارد را برای شما عزیزان ذکر می نماییم :

نکته ۱ : شاید بتوانیم بگوییم مهم ترین نکته نصب درست این محصول است ، اگر خطایی در اتصال داشته باشیم در همان اول کار زمینه را برای مشکلات بعدی جک هیدرولیک آماده می کنیم . پس این موضوع مهم را در نظر بگیرید !

نکته ۲ : در تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است نشان داده که بالا رفتن دمای این دستگاه باعث بروز مشکلات جدی می شود . چیزی که تجربه نشان داده این دمای زیاد کاری می کند که این جک در  قسمت آبندهابدنه آن تجزیه شود و این موضوع باعث بیرون آمدن سیالما شده و چنینوضعیتی خطرناک خواهد بود .

نکته ۳ : در استفاده این وسیله باید آگاه باشید و اطلاعات کافی از یک سری قوانین ساده فیزیک داشته باشید . زمانی که در نظر نمیگیریم که به چه میزان بار قراره به کدام قسمت جک هیدرولیک وارد شود و در آن مدل خاص چه فعالیت هایی و فشاری ازکدام ناحیه انجام شدنی است ممکن است رفتاری نشان دهیم که باعث ضربه به دستگاه شود .

نکته ۴ : در موارد مختلف که به یک سیستم هیدرولیک ختم می شود ، تمیزی و عدم وجود آلودگی مهم ترین موضوع در حفاظت از قطعات و وسایل می باشد . آلودگی هایی که بعد از مدتی در محیط شکل می گیرد در طولانی مدت باعث به وجود آمدن خوردگی و بیرون آمدن مایع و سیال درون جک می شود .

موارد ضروری برای تعمیرو خرید  جک هیدرولیک

ممکن است در حین استفاده از این وسیله شما ایراد هایی به وجود آید که شما آن را جدی نگیرید و به مرور زمان باعث مشکلاتی در دستگاه شما شود . این موارد را برای سیلندر هیدرولیک در این قسمت برسی خواهیم کرد.

تغییر شکل شافت یکی از آن موارد مهم است ، این موضوع باعث وارد شدن فشار نادرست به قسمتی دیگر می شود و همین موضوع به مرور باعث خرابی های بزرگ می گردد.

جک هیدرولیک یک وسیله بسیار حساس است که باز زیادی را در نقاط حساس متحمل می شود به این دلیل شما باید از آن اطمینان خاطر حاصل نمایید و مطمعن باشید که از بهترین جنس ها در آن بهره گرفته شده است . بسیاری از مواردی که دردسرساز شده جنس نا مطلوب قسمت های مختلف سیلندر هیدرولیک است .  جنس های نامطلوب باعث نشت و خروج سیال آن می شود !

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.