خدمات CMM چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

معمولا برای اندازه گیری دقیق ابعاد فیزیکی و هندسی قطعات دو روش کلی وجود دارد. یکی استفاده از روش های سنتی و دستی که واقعا عذاب آور بوده و با خطاهای انسانی زیادی همراه هستند و یکی هم استفاده از دستگاه CMM یا دستگاه اندازه گیری مختصات می باشد. Coordinate Measuring Machine ابزاری است که می تواند با استفاده از فناوری مختصات، ابعاد قطعات ساخته شده را اندازه گیری نماید.

CMM چیست؟

آیا تا بحال چیزی در مورد دستگاه CMM شنیده اید؟ مطمئنا اگر با صنعت و قطعات صنعتی سروکار داشته باشید، حتما اسم این دستگاه از گوشه و کنار به گوشتان رسیده است. شاید بارها شنیده باشید که بسیاری از صنایع بزرگ و حرفه ای از دستگاهی جادویی استفاده می کنند که کیفیت محصولات آنها را چند برابر کرده است. ولی آنها چه دستگاهی را مورد استفاده قرار داده اند؟ این دستگاه شگفت انگیز چگونه به افزایش کیفیت محصولات آنها کمک می کند؟ اصلا چگونه باید با این دستگاه کار کرد؟ همه این سوالات در این مقاله بررسی خواهند شد، پس یکم صبر داشته باشید.

حتی برای تولید یک مداد یا یک خودکار هم در مرحله نهایی، کیفیت آن را آزمایش می کنند. در دنیای صنعت و تجارت محصولی می تواند فروش فوق العاده ای داشته باشد که کیفیت خود را به نحوی به اثبات رسانده باشد. به عبارتی مشتریان و کاربران به یک تضمین خوب و بدون نقص نیاز دارند تا به شما و محصولاتتان وفادار بمانند. دستگاه CMM با وجود اینکه هیچ وقت در لیست دستگاه های تولید اصلی قرار نگرفته است، اما می تواند این تضمین را فراهم سازد. چگونه؟ با کنترل کیفیت محصولات (قطعات). به عبارتی می توان گفت که اگر که اگر این دستگاه نباشد، تمام فرآیند تولید به طور کلی به هم میریزد و کیفیت تولید و سود حاصل از آن را به خطر می اندازد.

چرا به دستگاه CMM نیاز داریم؟

وقتی بحث ساخت و تولید قطعات صنعتی به میان می آید، مهمترین مسئله مطابقت ابعاد فیزیکی و هندسی قطعات با مدل های سه بعدی و طراحی شده آنها می باشد. یعنی چی؟ شما یک قطعه را در نرم افزار طراحی می کنید و شروع به ساخت و تولید آن می کنید. برای اینکه بفهمید که آیا ابعاد قطعه تولید شده با مدل سه بعدی شما مطابقت دارد یا نه، به یک ابزار وسیله مخصوص و دقیق نیاز دارید. دستگاه CMM طراحی شده است تا یک اندازه گیری دقیق از ابعاد و مختصات محصول در اختیار شما قرار دهد. نقش مهمی که این دستگاه در حفظ گردش کار دارد، آن را به ابزاری کاربردی و ضروری در فرآیند تولید تبدیل کرده است.

معمولا برای اندازه گیری دقیق ابعاد فیزیکی و هندسی قطعات دو روش کلی وجود دارد. یکی استفاده از روش های سنتی و دستی که واقعا عذاب آور بوده و با خطاهای انسانی زیادی همراه هستند و یکی هم استفاده از دستگاه CMM یا دستگاه اندازه گیری مختصات می باشد. Coordinate Measuring Machine ابزاری است که می تواند با استفاده از فناوری مختصات، ابعاد قطعات ساخته شده را اندازه گیری نماید. ابعادی که این دستگاه اندازه گیری می کند شامل ارتفاع، عمق و عرض محصول در محور X و  Y و Z است.

پس با این اوصاف جواب این سوال که چرا به CMM نیاز داریم، چیست؟ روش های سنتی و دستی محدودیت های زیادی دارند و به شدت به مهارت و دقت پرسنل و کارکنان متکی است. اگر یک قطعه ناقص و ایراد دار از زیر دست هر کدام از این پرسنل فرار کند و به مشتری عرضه شود، باید منتظر ضررها و نارضایتی های زیادی باشید. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که هرچه یک قطعه پیچیده تر باشد، بررسی و ارزیابی آن نیز سخت تر می شود. CMM اینجاست تا با سرعت بخشیدن و ساده تر کردن فرآیندهای بازرسی پس از تولید، در هزینه و زمان صرفه جویی کند و سود زیادی را نیز نصیب شما کند. حالا این دستگاه عالی چگونه کار می کند؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

روش اندازه گیری CMM (نحوه عملکرد)

گفته شد که برای اندازه گیری ویژگی های فیزیکی یک جسم یا قطعه از دستگاه اندازه گیری مختصات استفاده می شود. ولی این دستگاه چگونه ابعاد فیزیکی و هندسی را اندازه گیری می کند؟ در بیانی خیلی ساده، این فرآیند از یک پروب که بر روی سومین محور متحرک دستگاه نصب شده است، استفاده می کند و ابعاد قطعه مورد نظر را اندازه گیری می کند. پروب چیست؟ Probe ها کاوشگرهایی هستند که برای تماس فیزیکی به جای استفاده از نور و لیزر، از نوک کروی شکل از یاقوت یا هر ماده سفت دیگری استفاده می کند.

در قسمت بالایی دستگاه CMM یک دروازه متحرک وجود دارد که این دروازه متحرک سنتون عمودی مجهز به پروب را به حرکت در می آورد. Coordinate Measuring Machine می تواند پروب را در امتداد محور X و Y و Z هدایت کند و تمامی جنبه ها و ابعاد قطعه را به صورت دیجیتالی اندازه گیری می کند. وقتی پروب با جسم تماس پیدا می کند، قلم یک پالس الکتریکی ایجاد می کند که می توان آن را با رایانه تنظیم کرد. این دستگاه را بگونه ای می توانید تنظیم کنید که به طور خودکار به اندازه گیری قطعات یکسان بپردازد. به عبارتی دیگر لازم نیست برای قطعات یکسان دوباره فرآیند را تنظیم کنید. این دستگاه هم برای آزمایش و بازرسی کیفیت یک قطعه و هم برای ارزیابی مطابقت آن با مدل سه بعدی طراحی شده، مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و محدودیت های دستگاه CMM

اگر هنوز دلایل اهمیت این دستگاه را درک نکرده اید، باید بگوییم که صرفه جویی در زمان و هزینه، تضمین کیفیت تولید شده، سازگاری با بسیاری از ابزارها و قطعات، مشارکت کمتر اپراتور و کاهش خطاهای انسانی و … از جمله مزایای دستگاه اندازه گیری مختصات محسوب می شوند. CMM نیز مانند هر دستگاهی ممکن است با ضعف ها و محدودیت هایی همراه باشد که عبارتند از:

  • پروب باید حتما سطح قطعه را لمس کند.
  • قطعات نرم ممکن است آسیب ببینند.
  • برای هر دستگاه باید پروب مناسب انتخاب شود.

منبع: فارکو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 7 =