خطرات آلزایمر

 

آلزایمر یکی از معروف ترین بیماری های مربوط به حافظه می باشد. بسیاری از مردم این بیماری را با نام فراموشی می شناسند. چرا که در نتیجه ی آن فرد بیمار قدرت حافظه اش را از دست می دهد. آلزایمر در اثر باعث می شود تا قسمت هایی از مغز که مربوط به حافظه است آسیب ببیند. این آسیب ها می تواند روی حافظه ی کوتاه مدت یا بلند مدت اثر بگذارد. با توجه به شدت آسیب مشکل نقص در حافظه نیز بیشتر می شود. فراموشی هایی که در اثر آلزایمر ایجاد می شود ممکن است کم یا زیاد باشد. ولی در کل این فراموشی ها ممکن است خطراتی برای بیمار ایجاد نماید. بیماری آلزایمر در بین سالمندان بیشتر رخ می دهد. از آنجا که عده ای از سالمندان محترم نیز به دلیل این که فرزندانشان ازدواج کرده اند و یا به هر دلیلی نمی توانند کنارشان بمانند تنها هستند باید مواظب این آسیب ها بود. آلزایمر یک بیماری خاموش است. اما در ادامه برخی از خطراتی را که این بیماری می تواند برای سالمندان ایجاد نماید را مرور می کنیم.

فراموشی موقعیت جغرافیایی

فراموش کردن ناگهانی این که همین الان و در همین لحظه کجا هستند در اثر مشکل در حافظه ی کوتاه مدت ایجاد می گردد. فرض کنید که سالمندی برای خرید از خانه خارج می شود. اما ناگهان فراموش می کند که الان کجاست. این مشکل باعث احساس ترس و سردرگمی شدیدی خواهد شد. همچنین ممکن است مسیری را اشتباه برود و گم شود. قابل ذکر است که برخی افراد سودجو با آگاه شدن به این که سالمندی آلزایمر دارد اقدام به اخاذی هایی نیز می کنند. به همین جهت توصیه می شود که به هیچ وجه این افراد را تنها خارج از خانه نفرستید. چرا که ممکن است در اثر فراموش کردن موقعیت جغرافیایی در معرض خطراتی قرار گیرند.

فراموش کردن وسایل

سالمندانی که دچار فراموشی هستند مدام فراموش می کنند که فلان وسیله را کجا گذاشته اند. به طور مثال در اثر فراموش کردن این که قرص ها و داروهای خود را کجا گذاشته اند دچار آسیب هایی می شوند.به طور مثال باید در ظهر دارویی را بخورند. اما به دلیل این که نمی دانند دارو کجاست زمان زیادی می گذرد و ممکن است دچار عوارض جسمی شدیدی شوند.

فراموش کردن نسبت دیگران

یکی از موارد شایع در آلزایمر این است که فرد بیمار فراموش می کند که اطرافیان او که هستند و چه نسبتی با او دارند. پزشکان در این زمینه با موارد مشابه زیادی در این زمینه رو به رو شده اند. مواردی شبیه به این که وقتی فرزند یا دیگر بستگان بیمار وارد خانه شده اند گمان کرده است که غریبه ای وارد خانه شده و قصد آسیب زدن به آنها را دارد. به همین جهت گویی که با دزد مقابله می کنند به سمت آنها حمله کرده اند تا از نظر خودشان از او دفاع کنند. به همین جهت به اطرافیانشان آسیب زده اند.

آلزایمر

فراموش کردن این که کیستند

یکی از پیامدهای آلزایمر که در اثر آسیب های جدی مغز به وجود می آید این است که فرد هویت خویش را نمی داند. نمی داند که کیست و چه هویتی دارد. به همین جهت اگر کسی نام او را بپرسد سردرگم و دچار تشویش می شود. این جور افراد حتی در تنهایی نیز با فکر کردن به خود و یا با نگاه کردن به آلبوم تصاویر دچار یک استرس و هیاهوی درونی می شوند. اکثر این افراد یا بیش از حد پرخاش گر و عصبی هستند و یا بیش از حد منزوی می شوند و به گوشه ای پناه می برند. بهترین کار این است که آنها را با تماشای تلوزیون و کارهای دیگر مشغول است. این افراد نباید بیش از حد بیکار باشند.

فراموش کردن زمان

برخی از افراد آلزایمری نمی توانند موقعیت زمانی که در آن هستند را تجسم کنند. به طور مثال ممکن است تصور کنند در زمان جوانی و در همان عصر و موقعیت هستند. به همین جهت وقتی از خانه خارج می شوند متوجه خواهند شد که همه چیز با تصورات آنها متفاوت است. لباس پوشیدن مردم و رفتار آنها مانند مردم همان عصر نیست. شاید بتوان حسی که اصحاب کف در زمان خروج از غار داشتند را به حس این افراد تشبیه نمود!

راه حل چیست؟

افراد آلزایمری باید تحت مداوا قرار بگیرند. همیشه باید با یک پزشک مشورت کنند. برخی از اختلالات آنها با داروهایی قابل کنترل است. همچنین با رعایت هایی می توان از پیش روی بیشتر بیماری جلوگیری نمود. اما یک توصیه مشترک در همه روش های درمان وجود دارد. این که به هیچ وجه نباید چنین افرادی را تنها در خانه گذاشت. از آنجا که برخی فرزندان به دلیل این که ازدواج کرده اند و بسیاری مسائل دیگر نمی توانند همیشه پیش آنها باشند نگهداری از آنها یک دغدغه جدی است.

می توان از اطرافیان مانند همسایه ها و یا قوم و خویش خواهش کرد تا از آنها نگهداری کنند تا تنها نباشند. اما اگر چنین امکانی فراهم نبود چه؟ آن وقت سالمندان آلزایمری چه خطراتی ممکن است ببینند؟ امروزه مراکز زیادی وجود دارد که پرستار سالمند برای خدمت رسانی به این بزرگواران را عرضه می کنند. این افراد می توانند در طول روز پیش سالمندان بمانند و مراقب حال و روزشان باشند. به آنها در امور روزانه کمک می کنند و داروهایشان را در زمان مقرر به آنها می دهند. همچنین در کارهای شخصی مانند رفتن به دستشویی و بلند شدن و… می توانند کمک حال باشند. وجود یک پرستار در منزل برای مراقبت از این بزرگ تر ها می تواند بخش زیادی از دغدغه های این خانواده ها را بکاهد. دیگر نیازی نیست تا نگران باشیم در زمانی که در خانه نیستیم حال پدر یا مادر پیرمان چگونه است. آیا نیاز به کاری دارد و یا کمکی می خواهد؟ خیالمان راحت است که یک فرد حرفه ای که در این زمینه تجربه زیادی دارد از او نگهداری می کند. این باعث می شود تا علاوه بر مراقبت از او تنهایی اش نیز پر شود. از آنجا که سالمندان بیشتر از تنهایی ناراحت هستند دیگر می توانند یک هم صحبت خوب و یک رفیق صمیمی نیز پیدا نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.