خواص انگشتر ها از نظر اسلام

در مورد سنگ ها و انگشتر ها، تاریخچه ی آن ها، خواصشان و خیلی از موارد دیگر معمولا اطلاعات کم و مبهمی وجود دارد.امروز با انتشار این مطلب به تشریح و توضیح این موارد میپردازیم.

تاریخچه سنگ و انگشتر:

سنگ های قیمتی از زمان های بسیار قدیم توجه بشر را به خود جلب کرده اند و به همین علت مدت هاست که در جواهرات مورد استفاده قرار می گیرند. یک گوهر باید زیبا باشد تا مورد توجه قرار گیرد حال این زیبایی طبق چه معیاری مشخص می شود؟

زیبایی یک سنگ یا انگشتر ساخته شده از آن به وجود رنگ های جذاب و گاهی به کمبود رنگ در آن بر می گردد. در حالت دوم، زلالی شدید سنگ و عکس العملش در مقابل تابش نور این جذابیت را فراهم می کند. الگو و درخشش یک گوهر از دیگر ویژگی هایی است که باعث زیبایی سنگ های قیمتی می شود.

ویژگی ها و خواص انگشتر :

علاوه بر استفاده از سنگ های قیمتی در جواهرات برای ایجاد جذابیت، گوهرها توسط بسیاری از تمدن ها برای خواص و ویژگی هایشان مورد استفاده قرار می گرفتند. سنگ های مختلف با خواص مختلف! به عنوان مثال، تصور می شد که با پوشیدن الماس در نبرد از فرد در برابر ارواح و جادو محافظت می شود. موارد جدیدی از این اعتقادات در دنیای مدرن امروزی هچنان ادامه دارد.

سنگ های قیمتی، برش خورده و صیقل میشوند و سپس به عنوان بیانیه ای در حلقه ها و در انگشتر مردانه استفاده می شوند (به خصوص در جامعه شیعه). این انگشترها نه تنها به عنوان یک باور فرهنگی بلکه به عنوان سمبل معنویت پوشیده می شوند. گفته می شود که این یک “سنت” است (یکی از اعمال پیامبر اسلام محمد صلی الله علیه و آله و سلم) هم برای زن و هم برای مرد که انگشتر در دست کنند.

بررسی و خرید انگشتر :

فروشگاه اینترنتی خاص باکس یکی از بزرگترین و معتبرترین فروشگاه های عرضه کننده انواع انگشتر و زیور آلات است که می‌توانید برای خرید انگشتر به آن مراجعه فرمایید.

مفهوم انگشترهای حاوی گوهرهای قیمتی این سوال را ایجاد می کند که چرا به پوشیدن آن توصیه می شود؟ به همین دلیل می خواهیم خصوصیات عمیق و معنوی سنگ های قیمتی را بررسی کنیم. ممکن است تاکنون به صورت جزئی از خواص آن ها چیزی شنیده باشید اما به صورت دقیق به بررسی خواص سنگ ها نپرداخته باشید پس با ما همراه باشید.

” قشنگ، گرانبها، یک زیبایی کلاسیک” کلماتی هستند که اکثر ما وقتی به یک سنگ قیمتی نگاه می کنیم که در رکاب نقره ای قرار گرفته است به ذهنمان خطور میکند. در انگشتر ها گاهی بر روی رکاب یا خود نگین کلمات اسلامی و اسامی اعضای اهل بیت حک شده. آیا محو تماشای این جواهرات نمی شوید؟

خداوند سنگ های معینی را با خواص منحصر به فرد نازل کرده است و توصیه می شود که سنگ های قیمتی با انگشت دست ارتباط داشته باشند، به همین دلیل است که اکثر انگشترها در زیر نگین باز می باشند که باعث می شود پرتوها از گوهر و خواص آن از طریق پوست نفوذ کنند و بدن را قادر می سازد تا از انرژی ها و خواص بی نظیری که هر سنگ زینتی دارد استفاده کند.

شناخت انگشتر و سنگ اصلی :

در حالی که برخی اعتقاد دارند این سنگ ها در زندگی روزمره به شما کمک می کنند، برخی دیگر معتقدند وقتی شما با آن ها دعا می کنید بیشترین سود را برای شما دارند. در غیر این صورت، شما فواید کامل سنگ را احساس نمی کنید. با این حال، اگر گوهر شما اصلی نباشد، سنگ نمی تواند برای شما سودی داشته باشد!

آزمایش های مختلفی وجود دارد که با انجام آن می توانید دریابید گوهر انگشتر شما اصلی است یا نه؟ یکی از آزمایش هایی که برخی از افراد انجام می دهند استفاده از فندک برای اعمال گرما بر روی سنگ است. اگر سنگ ذوب شود، تقلبی و از جنس پلاستیک می باشد. اما همه سنگ های جعلی ذوب نمی شوند. بنابراین آزمایش های دیگری نیز باید انجام شود، به همین دلیل اگر قصد خرید انگشتر دارید باید از یک فروشگاه معتبر جواهرات خود را خریداری کنید. که ضمانت معتبر مرتبط با کیفیت و اصالت انگشتر یا در مواقع نیاز برای انگشتر های گران قیمت شناسنامه نیز ارائه کند.

انواع انگشتر :

 • انگشتر یاقوت
 • انگشتر عقیق
 • انگشتر فیروزه
 • انگشتر حدید
 • انگشتر درنجف

۱. انگشتر یاقوت

سنگ یاقوت | Ruby به عنوان استاد تمام سنگ ها شناخته می شودبه همین جهت جزو گران ترین گوهرها شناخته می شود. اعتقاد بر این است که این سنگ دارای مزایای بسیاری از قبیل عزت و زیبایی است و همچنین در مقابله با غم و اندوه به پوشنده کمک می کند و ایمنی مصرف کننده را به همراه می آورد. اما انگشتر یاقوت به دلیل هزینه بالای آن، به اندازه انگشتر عقیق و فیروزه پوشیده نمی شود.

طبق متون قدیمی گفته می شود که عمق رنگ یاقوت نسبت به سلامت فرد پوشنده تغییر می کند.

خواص انگشتر یاقوت از دید اسلام :

 • از کمبود خون جلوگیری می کند
 • به درمان بیماری های خونی کمک می کند
 • از طریق حواس به صاحب در برابر خطر کمک می کند
 • و فقط با نگاه کردن به آن، به بهبود بینایی کمک می کند.

امام جعفر صادق (ع) از امیرالمومنین نقل کرده اند: یاقوت “فقر و تنش را رفع می کند”
به گفته امام نهم، امام جواد (ع) با پوشیدن انگشتر یاقوت، “نگرانی ها را متوقف می کند”
به گفته امام هشتم، امام رضا (ع)، “یاقوت مشکل را آسان می کند”

۲. انگشتر عقیق

متداول ترین انگشتر، انگشتر عقیق می باشد. زیرا در بسیاری از کشورها به راحتی تهیه می شود و جزو ارزانترین گوهرهاست، سنگ عقیق در ادیان دیگر مانند هندوئیسم و سیکیسم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و اعتقاد بر این است که خواص مختلفی دارد که یکی از این خواص محافظت از پوشنده در برابر بدبختی ها و دشمنان می باشد.

بهترین نوع عقیق جگری رنگ از یمن است که پیدا کردن آن گران و دشوار می باشد. با این حال، انگشتر های اصلی عقیق را می توان از ایران، عراق، سوریه و لبنان خریداری کرد.

خواص انگشتر عقیق از دید اسلام :

 • شادی در قلب
 • غم و عصبانیت را از بین می برد
 • احساس قدرت و شجاعت می بخشد
 • عقیق سیاه کودکان را از چشمان حسادت محافظت می کند

نه تنها از عقیق برای انگشترها استفاده می شود، بلکه از آن به عنوان مهره های تسبیه نیز استفاده می شود، همانطور که امام موسی کاظم (ع) فرموده است که “استفاده از تسبیح عقیق ثواب بسیار زیادی دارد.”
امام نهم برای مسلمانان شیعه، امام محمدتقی (ع) اظهار داشت: “عقیق فقر را از بین می برد و اختلافات را در قلب فرد حل می کند.” امام جعفر صادق (ع) نیز اظهار داشت که انگشتر عقیق در هنگام مسافرت ایمنی را به شخص منتقل می کند. گفته می شود که عقیق پرتوهای خورشید را جذب می کند و انرژی را به سمت پوشنده پخش کرده که این امر مزایای زیادی به همراه دارد.

۳. انگشتر فیروزه

انگشتر فیروزه نیز در بسیاری از فرهنگ ها به طور معمول پوشیده می شود زیرا اعتقاد بر این است که پیروزی و یاری الهی، به کسی که آن را بپوشد بخشیده می شود. این گوهر توسط بسیاری از مسلمانان و همچنین غیر مسلمانان از مناطقی مانند هند، پاکستان و عراق پوشیده می شود.

گوهر فیروزه سنگی شکننده است، به این معنی که هنگام پوشیدن آن باید مراقب باشید. اما خوبی این سنگ این است که زیاد گران نمی باشد و در صورت مشکل شما می توانید نگین انگشتر خود را تعویض کنید.
بهترین فیروزه به رنگ آبی آسمانی است که یکی از سنگ های مشهور موجود در ایران می باشد.

خواص انگشتر فیروزه از دید اسلام :

 • در برابر جادو و چشم شر محافظت می کند
 • در برابر مشکلات قلبی ، مالاریا و افسردگی محافظت می کند

گفته می شود بهتر است به محض آشکار شدن هر گونه ترک بر روی فیروزه، آن را از دست در بیاورید.

احادیث مبتنی بر فیروزه:

به نقل از امام جعفر صادق (ع):” دست هایی که فیروزه می پوشد فقر نمی بیند.”
پیامبر اکرم (ص) فرمودند که “خداوند دعای کسی که فیروزه می پوشد را بی پاسخ نمی گذارد.”
امام صادق (ع) روایت کرده است: “دستی با انگشتر فیروزه که در نماز بلند می شود، نسبت به هر دست دیگری نزد خدا عزیزتر است.”

۴. انگشتر حدید

برای گوهر حدید و انگشتر حدید گفته شده است که نیاز نیست همیشه آن را در پست کنید و توصیه می شود که آن را بیش از حد طولانی نپوشید. بیشتر توصیه شده که اگر در ارتباط با موضوعی و یا محیطی بدبین هستید انگشتر حدید را بپوشید.

خواص انگشتر حدید از دید اسلام :

 • دور نگه داشتن شیطان
 • عزت نفس
 • اعتماد به نفس
 • موجب ایجاد تمرکز می شود

در برخی منابع گفته شده است که امام علی (ع) هنگام ورود به جنگ آن را می پوشید.
به گفته امام صادق (ع)، سنگ در نجف خوشحالی و سهولت در کارها را به استفاده کننده می دهد و حدید معمولاً برای استحکام و غلبه بر دشمنان شما پوشیده می شود. در صورت ترس از بدگویی، این سنگ نیز باید پوشیده شود زیرا این سنگ شیطان را دور نگه می دارد.

با این حال، این دو سنگ مانند بسیاری از سنگ های دیگر محبوب نیستند. دلیل این امر این است که به راحتی قابل یافتن و خریداری نمی باشند. سنگ در نجف فقط در نجف عراق یافت می شود و به راحتی در دسترس نیست.

۵. انگشتر دُر نجف

با نگاهی گذرا به آن، خداوند پاداش زیارت حج عمره را به فرد می بخشد.
زیبایی گوهر در نجف این است که مانند سایر سنگ های قیمتی بسیار پرهزینه نیست و از آنجا که خداوند “مهربان” است، این گوهر را در دسترس فقیر و ثروتمند به صورت یکسان قرار داده است.

خواص انگشتر دُر نجف از دید اسلام :

همانطور که امام جعفر صادق فرموده است: “خوشبختی در قلب ایجاد می کند”، “نگاه کردن به درنجف قلب مؤمنین را اعم از زن و مرد خوشحال می کند و درد چشم هایشان را درمان می کند”

 • در درمان انواع بیماری چشم کمک کننده است
 • برای همه مفید است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.