خواص بی‌نظیر ویتامین C روی پوست و بدن

ویتامین C همیشه دردسترس است و پیدا کردن آن در مواد خوراکی و منابع آن سخت نیست، اما آیا شما می‌دانید این ویتامین دقیقاً چه فوایدی برروی پوست, مو و سلامت شما دارد؟ شاید شما هم دوست داشته باشید درباره ویتامین C بیشتر بدانید پس این مطلب را در بی‌جامه تا انتها دنبال کنید.

ویتامین C چیست و چه کار می‌کند؟

ویتامین C را به عنوان اسید L-ascorbic نیز شناخته می‌شود. این ویتامین محلول در آب است و به طور طبیعی در برخی از مواد خوراکی موجود است. برخلاف خیلی از حیوانات بدن انسان نمی‌تواند این ویتامین را تولید کند و حتی نمی‌تواند آنرا نگه‌دارد.

ویتامین سی ( Vitamin C ) یک آنتی اکسیدان است که به تولید آنتی اکسیدان‌های دیگر بدن نیز کمک می‌کند. همچنین ویتامین C به جذب آهن بدن بسیار کمک می‌کند و باعث بهبود زخم و بافت‌های بدن می‌شود. همچنین این ویتامین تاثیر مضرر رادیکال‌های آزاد بر پوست و بدن را از بین می‌برد.

در مصرف متوسط ۳۰ الی ۱۸۰ میلی‌گرم در روز این ویتامین ۷۰ تا ۹۰ درصد آن جذب می‌شود اما هنگام مصرف بیش از ۱ گرم در روز ویتامین سی ( Vitamin C ) بدن شما کمتر از ۵۰ درصد آنرا جذب می‌کند.

میزان عناصر مختلف موجود در ویتامین C

 • اسکوربات سدیم : ۱۱۱ میلی‌گرم سدیم در هر ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C
 • اسکوربات کلسیم : ۹۰ تا ۱۱۰ میلی‌گرم در هر ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C
 • اسکوربات منیزیم : مصرف روزانه منیزیم نباید بیش از ۳۵۰ میلی‌گرم باشد.
 • اسکوربات پتاسیم : مصرف روزانه پتاسیم نباید بیش از ۱۱ گرم باشد.
 • اسکوربات منگنز : مصرف روزانه منگنز نباید بیش از ۱۱ میلی‌گرم باشد.
 • اسکوربات روی : دریافت روزانه روی نباید بیش از ۴۰ میلی‌گرم باشد.
 • اسکوربات مولیبدن : مصرف روزانه مولیبدن نباید بیش از ۲ گرم باشد.
 • اسکوربات کروم : حداکثر مصرف روزانه کروم مشخص نشده است. اما RDA ( میزان مصرف پیشنهادی )  بین ۵۰ تا ۲۰۰ میکروگرم برای بزرگسالان و نوجوانان است.

علائم کمبود ویتامین C چیست ؟

در اثر مصرف کم ویتامین سی ( Vitamin C ) بدن شروع به نشان دادن واکنش‌هایی از می‌کند مثل:

 • لثه‌هایی متورم می‌شوند یا خونریزی می‌کنند.
 • التهاب لثه ( گینویویت )
 • زخم‌ها دیرتربهبود پیدا می‌کنند.
 • موها خشک و شکننده می‌شوند.
 • پوست خشک و آسیب دیده می‌شود.
 • خونریزی بینی
 • ضعف ایمنی بدن
 • مفاصل متورم شده و درد می‌کنند.
 • ممکن است فرد اضافه وزن هم پیدا کند.

مصرف ویتامین C کافی نه تنها مانع از پدید آمدن این علائم می‌شود، بلکه کلی خواص و مزایا دارد که در ادامه می‌خواهیم راجب این موضوع و عملکرد ویتامین C صحبت کنیم.

خواص و مزایای استفاده ویتامین C چیست ؟

۱. بهبود سلامت قلب

طبق تحقیقات مرکز آموزش آمریکا, ,ویتامین C در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نقش زیادی ایفا می‌کند. مطالعات همچنین نشان داده که مقدار بیشتر ویتامین C در پلاسما می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

مطالعات دیگری نشان می‌دهد که ویتامین سی ( Vitamin C ) می‌تواند به عنوان ورزش برای قلب شما عمل ککند. مقدار منظم ویتامین C می‌تواند فعالیت پروتئینی به نام endothelin-1 را مختل کند که منجر به سفتی رگ‌های خونی کوچک می‌شود که در نهایت منجر به حمله قلبی می‌شود. این ویتامین همچنین می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد و شریان‌های خونی را انعطاف پذیر نگه‌دارد.

همچنین ویتامین C کمک به بهبود جریان خون در شریان‌های تحت فشار می‌کند و از این رو حمل اکسیژن رسانی را نیز بهبود می‌دهد. یکی دیگر از مطالعات هند می‌گوید که میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین C می‌توانند از بیماری‌های قلبی جلوگیری کنند. این مطالعه نشان می‌دهد که یک رژیم گیاه‌خواری غنی از ویتامین C می‌تواند ۱ درصد کلسترول خون را کاهش دهد که خطر ابتلا به حمله قلبی را ۲ درصد کاهش می‌دهد.

همچنین این ویتامین کمک به کاهش سطح کلسترول سرم می‌کند که به جلوگیری از بیماری قلبی عروقی کمک می‌کند.

۲. تنظیم فشار خون

در گزارش پزشکی جان هاپکینز نشان داد دوزهای زیاد ویتامین C می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. این عملکرد ویتامین C به اثرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی آن مربوط می‌باشد. ویتامین C به عنوان یک دیورتیک عمل می‌کند و باعث می‌شود که کلیه‌ها سدیم و آب بیشتری را خارج کنند که این کار باعث کاهش فشار از روی دیوارها و رگ‌های خونی می‌شود.

ویتامین C می‌تواند از اکسید نیتریک که یک مولکول شناخته شده برای پاکسازی رگ‌های خونی است محافظت کند. با مصرف مکمل‌های ویتامین C در یک دوز ۵۰۰ میلی‌گرم در روز می‌توانید فشار خون سیستولیک را ۴ امتیاز کاهش دهید و فشار خون دیاستولیک را به میزان ۱.۵ درصد در مدت ۲ ماه کاهش دهید.

در مطالعات دیگر ویتامین C نشان داد که افزایش انقباض خونی که فشار خون را کاهش می‌دهد افزایش می‌دهد و حتی مانع از تحرک عروقی می‌شود.

۳. افزایش ایمنی بدن

کمبود ویتامین C باعث کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌های خاص می‌شود. همانطور که در یک مطالعه ویتامین C با افزایش قدرت و حفاظت از ارگانیزم سیستم ایمنی را تحریک می‌کند.

علاوه بر حفاظت از سیستم ایمنی بدن، ویتامین C باعث کاهش شدت آلرژی‌های مختلف می‌شود و با عفونت‌های بدن مبارزه می‌کند. این کار را با افزایش در تسریع T-cell در پاسخ به عفونت انجام می‌دهد. همچنین مشخص شده افراد که دارای زخم هستند می‌تواند با استفاده از دوز مناسب ویتامین C به بهبود آن کمک کنند. مواد مغذی موجود در این ویتامین میزان کلاژن سنتز را بهبود می‌بخشد که در نتیجه باعث تسریع در روند بهبود زخم می‌شود.

همچنین ویتامین سی ( Vitamin C ) به کاهش زمان سرما خوردگی کمک می‌کند. البته هنوز این مسئله کامل ثابت نشده که این ویتامین انسان را از سرما خوردگی محافظت می‌کند اما مطمئناً طول مدت سرما خوردگی را کاهش می‌دهد. همچنین به بهبود آسم نیز کمک می‌کند اما باز هم نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه است و این موضوع قطعی نیست.

۴. کمک به جلوگیری از سرطان

مطالعات متعدد آزمایشگاهی نشان داده که دوزهای بالا ویتامین C می‌تواند رشد پروستات, کبد, روده بزرگ و سایر سلول‌های سرطانی را کاهش دهد و غلظت بیشتر ویتامین C همچنین ممکن است در درمان سرطان نیز کمک کند.

تجویز ویتامین C به بیماران دارای سرطان منجر به کاهش زیادی در حجم تومور بدون عوارض جانبی شد. همانطور که در مطالعات مختلف آسکوربات سلول‌های سرطانی را نیز کاهش می‌دهد. گزارش دیگری از دانشگاه کورنل اعلام کرده است که ویتامین C باعث توقف سرطان روده بزرگ می‌شود.

۵. کمک به درمان آرتروز

ویتامین C می‌تواند به جلوگیری از بیماری آرتروز کمک کند اما استفاده بیش از حد از این ویتامین نتیجه عکس می‌دهد پس مصرف دور مناسب برای جلوگیری از تشدید آرتروز بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده که افرادی که ویتامین C کمتر استفاده می‌کنند سه برابر بیشتر در خط ابتلا به آرتروز هستند اما باز هم باید این ویتامین به اندازه مصرف شود. میزان مصرف مناسب ویتامین C برای مردان ۹۰ میلی‌گرم در روز و برای زنان ۷۵ میلی‌گرم است.

۶. بهبود عملکرد چشم

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف ویتامین C می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. ویتامین C هنگامی که استفاده می‌شود ۲۰ درصد خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهد. همچنین با جلوگیری از ایجاد رادیکال‌های آزاد از آسیب مولکولی به بافت چشم جلوگیری می‌کند. ویتامین C همچنین می‌تواند عملکرد سلول‌های شبکیه چشم را بهبود بخشد. این ویتامین همچنین به سلامت عروق خونی در چشم کمک می‌کند.مصرف منظم ویتامین C همچنین می‌تواند در درمان یوئیت ( التهاب لایه میانی چشم ) کمک کند.

۷. بهبود پره اکلامپسی

براساس مطالعاتی ویتامین C به درمان پره اکلامپسی ( فشار خون بالا در دوران بارداری ) کمک می‌کند. با این حال نیاز به تحقیقات بیشتری است. استرس اکسیداتیو می‌تواند مسئول پره اکلامپسی باشد و از آنجا که ویتامین C مقابله می‌کند با استرس اکسیداتیو به این خاطر جلوگیری می‌کند از پره اکلامپسی و این بیماری را بهبود می‌بخشد.

۸. حفظ سلامت لثه‌ها

کمبود ویتامین C می‌تواند باعث جلوگیری از بیماری‌ها لثه کند. این به این دلیل است که کمبود ویتامین C باعث تضعیف مویرگ‌ها می‌شود. در واقع اولین نشانه کمبود ویتامی سی ( Vitamin C ) خونریزی لثه است. ویتامین C مسئول سلامت دندان‌ها و لثه‌ها است.

۹. کمک به درمان آلرژی

وقتی بدن شما هیستامین آزاد می‌کند آلرژی ایجاد می‌شود، بیوشیمیایی مصرف ویتامین C موجب کاهش هیستامین می‌شود و به همین خاطر آلرژی از بین می‌رود. نتایج مطالعات در ژاپن نشان داده که ویتامین C باعث افزایش ایمنی بدن و رفع آلرژی می‌شود. همچنین ویتامین C در درمان تب یونجه کمک می‌کند.

۱۰. خشکی دهان را کاهش می‌دهد

برخی مطالعات نشان می‌دهد ویتامین C به جلوگیری و حتی درمان خشکی دهان کمک می‌کند. با این حال نیاز به تحقیقات بیشتری درباره این موضوع است.

۱۱. تنظیم قند خون

مصرف منظم ویتامین سی ( ۱۰۰۰ میلی‌گرم ) میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ را تنظیم می‌کند. ویتامین C همچنین می‌تواند آسیب‌های عروقی خون مربوط به دیابت را بهبود بخشد. تحقیقات در ژاپن مشخص کرده که ویتامین C می‌تواند دیابت را کنترل کند زیرا این ویتامین باعث تحریک مکانیسم انسولین شده که به درمان کمک می‌کند.

۱۲. درمان عفونت‌های ویروسی

براساس مطالعات انجام شده ویتامین C در درمان آلرژی‌ها موثر است. در گذشته از ویتامین C برای درمان بیماری‌های عفونتی مثل سرخک, هرپس, اوریون و پنومونی ویروسی استفاده می‌شد. این نشان می‌دهد که ویتامین C به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می‌شده است. همچنین از آنجا که ویتامین C آنتی اکسیدان است با رادیکال‌های آزاد مضر مبارزه می‌کند و به درمان عفونت‌های ویروسی کمک می‌کند.

همچنین ویتامین C در درمان مونونوکلئوز ( میزان غیرعادی گلبول‌های سفید خون که باعث تب زردی می‌شود) کمک می‌کند. همچنین با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند که باعث منونوکلئوز می‌شود.

۱۳. جلوگیری می‌کند از بیماری اسکوربوت

البته این روزها این بیماری بسیار کم شده، این بیماری در اثر کمبود ویتامین C بوجود می‌آید. ویتامین C برای در امان ماندن دریانوردان بیش از ۳۰۰ سال پیش مصرف می‌شده. آنها در جیره غذایی خود از آبلیمو استفاده می‌کردند تا اسکوربوت نگیرند.

۱۴. کاهش سطح سرب خون

ویتامین C به کاهش میزان سر خون در سیگاری‌ها کمک می‌کند. و مطالعات دیگری نشان می‌دهد که غذاهایی با ویتامین C بالا سیستم ایمنی بدن را افزایش دهند و جلوگیری کنند از افزایش سرب در خون، با این حال برخی مطالعات هم مصرف ویتامین C را بی‌تاثیر با کاهش سرب خون می‌دانند.

۱۵. کاهش سکته مغزی

خوردن غذاهایی با ویتامین C می‌تواند باعث کاهش سکته مغزی شود. ویتامین C با کاهش فشار خون سکته مغزی را کاهش می‌دهد. البته سطح پایین ویتامین C خطر خونریزی خودبخودی مغزی را افزایش می‌دهد. ویتامین C همراه با آهن می‌تواند خطر سکته مغزی را تا ۴۲ درصد کاهش دهد.

۱۶. رفع اضطراب و بی‌حوصلگی

مطالعات در مورد بیماران بستری شده ثابت کرده که مصرف مقدار کافی ویتامین C می‌تواند خلق و خو آنها را بهبود بخشد. مکمل‌های ویتامین C نیز برای کاهش اضطراب در دانشجویان مفید است.

۱۷. کمک به کاهش وزن

مصرف ویتامین C کافی اکسیداسیون چربی بدن را در طول ورزش افزایش می‌دهد، از این رو کمبود ویتامین C می‌تواند مانع از دست دادن وزن و چربی شود. ویتامین C همچنین باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود که این کار باعث کاهش وزن می‌شود.

۱۸. افزایش انرژی

ویتامین C مانع حس کردن درد و خستگی بشوید. علاوه بر این ویتامین C باعث افزایش تمرکز و کاهش خستگی تا ۵۵% درصد می‌شود. در مطالعاتی که در کره انجام شد مشخص شد ویتامین C به طور قابل توجهی خستگی را از کارمندان دور می‌کند. همچنین مکمل‌های ویتامین C برای بهبود سطح فعالیت بدنی در مردان بسیار موثر است.

خواص ویتامین C بر پوست چیست ؟

فواید ویتامین C به پوست بسیار زیاد است به عنوان مثال علاوه بر مصرف خوراکی می‌توانید از این ویتامین به صورت موضعی استفاده کنید و از فواید آن استفاده کنید. این ویتامین کلاژن را تحریک می‌کند و پوست را از آسیب‌ها به دلیل آلودگی محافظت می‌کند.

۱۹. جای زخم و سوختگی را بهبود می‌بخشد

تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین C می‌تواند به بهبود زخم کمک کند و جای سوختگی شدید را کاهش دهد. آنتی اکسیدان‌ها در ویتامین C به درمان تاول و ضایعات پوستی کمک می‌کند و از آنجایی که ویتامین C بهه رشد بافت و پوست جدید کمک می‌کند به خوبی مناسب برای جای سوختگی و زخم است.

۲۰. رفع آفتاب سوختگی

خواص آنتی اکسیدانی ویتامین C در سنتز کلاژن نقش دارد و در درمان آفتاب سوختگی کمک می‌کند. مصرف ویتامین C خوراکی یا مصرف موضعی روغن ویتامین C می‌تواند به بهبود وضعیت سوختگی کمک کند. اما توجه داشته باشید که ویتامین C باید به عنوان یک افزودنی برای کرم ضدآفتاب استفاده شود نه جایگزین آن، همچنین این ویتامین باعث کاهش اثرات قرمز ناشی از UVB-induced می‌شود.

۲۱. کمک به درمان اگزما

یک روش درمان خوب برای اگزما ترکیبی از ویتامین C و روی است که ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C را با ۱۵ میلی‌گرم روی هرروز استفاده کنید تا اگزما شما بهبود پیدا کند.

۲۲. کمک به تولید کلاژن

ویتامین C ماده مورد نیاز برای تولید هیدروکسی پرولین و هیدروکسیلیسین است که هردو برای اتصال مولکول‌هایی که کلاژن تولید می‌کنند ضروری است. از این رو شرکت‌های تولید محصولات مراقبت پوست از آن استفاده می‌کنند. کمبود کلاژن باعث می‌شود که پوست خسته و بی‌روح شود. کلاژن پوست را از ریشه جوان می‌کند و چین و چروک و علائم پیری را کاهش می‌دهد.

۲۳. محافظت در برابر تغییر رنگ پوست

ویتامین سی DNA را از واکنش‌های فتوشیمیایی محافظت می‌کند که می‌تواند منجر به تومور, تغییر رنگ پوست و چندین نوع سرطان پوست شود. همچنین تولید دیریم پیریمیدین که علت اصلی ملانوم در انسان است را مهار می‌کند. این باعث می‌شود که جلوگیری کند از لکه‌های که در اثر افزایش سنن بوجود آمده و باعث جوان‌تر و روشن‌تر شدن پوست شما می‌شود.

۲۴. بافت پوست را بهبود می‌بخشد

کلاژن همچنین ساختار عروق خونی را بهبود می‌بخشد. رگ‌های خونی کوچک زیر پوست میزان اکسیژن و مواد مغذی پوست را حفظ می‌کنند. بدون مواد مغذی کافی پوست خشک و آسیب دیده می‌شود. کرم‌های حاوی ویتامین C باعث بهبود ظاهر و بافت پوست می‌شوند.

ویتامین C باعث تشکیل الاستین می‌شود که سلول‌های پوست را ضخیم‌تر می‌کند که باعث محافظت و بهبود سلول‌ها می‌شود. این ضخیم سازی پوست باعث حفظ رطوبت و افزایش گردش خون در سطح پوست می‌شود.

منبع مجله اینترنتی بی جامه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =