درمان خانگی بواسیر (هموروئید) و داروهای گیاهی

بواسیر چیست؟ بواسیر یا هموورئید یکی از شایع ترین بیماریهای مقعدی است و منظور از آن تورم سیاهرگ های کانال مقعدی و یا خارج از مقعد است. علت این بیماری فشار و کشش شدید عضله ی مقعدی است که در اثر عوامل مختلفی مثل بارداری، زایمان، رابطه مقعدی، یبوست و … روی می دهد.

درمان خانگی بواسیر (هموروئید)
درمان خانگی بواسیر مجموعه ای از روشهایی است که می توانند به تسکین علائم و یا حداقل جلوگیری از پیشرفت بیشتر این عارضه کمک کنند. برای درمان بیماری، این توصیه ها جدی بگیرید!! مهمترین این روشها عبارتند از :

فیبر
مهمترین ماده مغذی که باید حتما در رژیم غذایی این بیماران گنجانده شود، فیبر است. فیبر را می توانید به طور طبیعی و با مصرف انواع میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات دریافت کنید. هر فرد به طور متوسط به ۳۰ الی ۳۵ گرم فیبر در طول روز نیاز دارد. به شما این اطمینان را میدهیم که اگر این ماده را به اندازه کافی دریافت کنید، هرگز دچار یبوست و هموروئید نمی شوید.

فیبر های خوراکی در بدن انسان قابلیت هضم و جذب ندارند، بنابراین در روده ها تجمع می کنند و با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست کمک می کنند.

توجه داشته باشید که فیبر باید به تدریج به رژیم غذایی افزوده شود. زیرا مصرف حجم زیادی از آن می تواند در روده و معده حجم زیادی از گاز را تولید کنند و بیماری را تشدید نماید.

بیماران مبتلا به این عارضه باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند تا بتوانند زودتر به درمان نهایی برسند. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله “برای درمان بواسیر چه بخوریم؟” را مطالعه کنید.

درمان های خانگی در بهترین حالت، روشی است که به جهت تسکین علائم بیماری کاربرد دارد و هرگز نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد.

نوشیدن آب
برای درمان هموروئید خود تنها کافی است جمله ” آب مایع حیات است.” را جدی بگیرید. آب می تواند در درمان هر بیماری به خصوص دفع سموم از بدن موثر باشد. نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی به نرم کردن مدفوع و عبور راحت تر آن از دستگاه گوارش کمک کند.

نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب در طول روز برای همه افراد ضروری است. به جای آب می توانید نوشیدنیهای متنوع و فاقد الکل، شکر و کافئین را نیز جایگزین نمایید.

ورزش; بهترین ورزش برای درمان بواسیر چیست؟
ورزش و فعالیت بدنی از روشهای موثر برای کنترل عامل بیماری یا همان یبوست است. ورزش می تواند فعالیت های روده را افزایش دهد، و به دفع راحت تر کمک کند. البته نوع ورزش نیز بسیار مهم است. انجام ورزش هایی سنگین مانند وزنه برداری به هیچ وجه توصیه نمیشود. حتماً برای درمان بیماری خود ۳۰ دقیقه زمان برای ورزش های سبک مانند پیاده روی اختصاص دهید. ورزش کگل یکی از بهترین ورزش های بواسیر است که جهت تقویت عضله لگن کاربرد داشته و می تواند به درمان و بهبود سریع این بیماری کمک کند.

نشستن در آب گرم (حمام سیتز)
حمام سیتز یا حمام نشیمن به پیچیدگی اسم آن نیست. برای انجام این روش تنها کافی است یک لگن پر از آب گرم داشته باشید. البته اگر در منزل وان دارید، استفاده از آن پیشنهاد بهتری است.

برای این منظور تنها کافی است وان یا لگن مورد نظر را با آب گرم پر کنید. میزان گرمای آب هر مقدار بیشتر باشد، بهتر است. گرما گردش خون در این ناحیه را افزایش داده و به بهبود سریع تر بیماری کمک می کند. برای نتیجه گیری بهتر نکات زیر را به یاد داشته باشید :

دمای آب باید به حدی باشد که پوست نسوزد.
بهتر است قبل از هر اقدامی لگن را ضدعفونی کنید.
برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید به اندازه یک قاشق به آب، نمک اپسوم یا جوش شیرین اضافه کنید.
حداقل برای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در این آب گرم بنشینید.
بهترین زمان برای حمام نشیمن بعد از دفع مدفوع است.

کیسه یخ
استفاده از کیسه یخ یا کمپرس سرد یکی از روشهای درمان درد بواسیر است. سرما می تواند به سرعت درد را کاهش دهد. برای این منظور می توانید کیسه ای را از یخ پر کرده و برای ۱۰ دقیقه بر روی موضع قرار دهید. از تماس مستقیم یخ با پوست اجتناب نمایید.

کیسه آب گرم برای بواسیر
استفاده از گرما می تواند در کنترل درد و دیگر علائم این بیماری موثر باشد. برای این منظور کیسه آب گرم را از آب جوش پرکنید و برای ۳۰ دقیقه روی موضع درد قرار دهید.

داروهای بدون نسخه
مصرف داروهای بدون نسخه یکی از روش های درمان این بیماری است که سریعا علائم آن را رفع می کند، اما همانند سایر روشها درمان قطعی این عارضه نخواهد بود. از مهمترین این داروها می توانیم به پماد و شیاف آنتی هموروئید اشاره کنیم.

درمان گیاهی بواسیر
داروی گیاهی بواسیر از دیر باز وجود داشته و مجموعه ای گسترده از گیاهان را تشکیل می دهد. در زمان مصر باستان از برگ های اقاقیا برای درمان این بیماری استفاده می کردند. اما امروزه گیاهان دیگری برای این منظور به کار می رود. در ادامه مثال های بیشتری از این نوع درمان می زنیم:

سرکه سیب
سرکه سیب از خوراکی هایی است که خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند در درمان هموروئید موثر باشد. برای مصرف این داروی گیاهی بواسیر دو روش وجود دارد:

یک قاشق چایخوری سرکه سیب را می توانید در یک فنجان آب حل کنید و دو مرتبه در روز از آن بنوشید.
پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و بر روی مقعد به آرامی ماساژ دهید. تماس سرکه با بواسیر ممکن است سوزش خفیفی را ایجاد کند که به سرعت رفع میشود.
برای اینکار حتما از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید. این کار می تواند خارش و سوزش را به سرعت رفع کند. برای نتیجه گیری مثبت باید برای حداقل ۲ هفته و روزی ۲ مرتبه از سرکه سیب استفاده کنید.

بهتر است برای درمان بواسیر داخلی سرکه سیب را بنوشید و برای درمان بواسیر خارجی آن را استعمال نمایید.

وازلین برای درمان بواسیر
در واقع مصرف وازلین نمی تواند به هیچ وجه کمکی به درمان بواسیر کند، اما استعمال آن در مقعد یک فایده ی بسیار مهم دارد! و آن عبور راحت تر مدفوع از مجرای رکتوم است. وازلین به دلیل چرب بودن و خاصیت لزجی می تواند بدون آنکه به مقعد و زائده ی بواسیر آسیب وارد شود، عبود مدفوع را راحت تر کند.

به همین جهت وازلین می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری جلوگیری کند. برای استفاده از وازلین می توانید مقداری از آن را اطراف دریچه مقعد استعمال نمایید.

 

فندق جادوگر
این گیاه همانند اسم خود جادو و یا بهتر بگوییم معجزه می کند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد سوزش است که می تواند در رفع سریع علائم بواسیر موثر باشد. به علاوه فندق جادوگر دارای خواص قابضی است و در رفع بیماری موثر خواهد بود.

برای استفاده از این گیاه می توانید عصاره آن را تهیه کرده و پنبه ای را در این عصاره خیس کنید و برای حداقل ۱۰ دقیقه بر روی موضع مورد نظر قرار دهید. تکرار این درمان تا ۳ مرتبه در روز منعی ندارد.

روغن درخت چای
حتما با خواص روغن درخت چای آشنایی دارید. این روغن دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند ناحیه مقعد را از هر میکروبی ضد عفونی نماید.

این روغن به حدی قوی است که نباید از آن به صورت خالص استفاده نمود. بلکه می بایست آن را به نسبت ۳ به ۱ با روغن زیتون و یا آب مخلوط کنید و سپس از آن استفاده کنید. از این روش می توان تا ۳ مرتبه در روز استفاده نمود.

سیر
آیا سیر برای بواسیر خوب است؟ سیر دارای خواص بیشماری است و می تواند با خواص آنتی بیوتیکی و ضد التهابی خود علائم این بیماری را تسکین دهد. برای این منظور می توانید چند حبه سیر را در آب بجوشانید و مایع حاصل را توسط پنبه بر روی موضع اعمال کنید. این محلول را می توانید برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی موضع قرار دهید و سپس بشویید.

برای درمان نوع داخلی هموروئید می توانید پس از فشردن سیر (برای خارج کردن آب آن) آن را برای یک شب تا صبح به شکل شیاف در رکتوم قرار دهید.

آلوئه ورا
آلوئه ورا درمان گیاهی بواسیر خارجی است. خواص زیبایی و سلامتی گیاه آلوئه ورا بر هیچکس پوشیده نیست. این گیاه مناسب درمان التهاب پوست، سوختگی و انواع لک است. در ضمن خواص ضد التهابی این گیاهی در رفع التهاب و تورم این بیماری نیز موثر است.

برای این منظور می توانید برگ تازه این گیاه را تهیه کرده و ژل آن را خارج کنید و بر روی موضع در ناحیه بواسیر خارجی اعمال کنید. برای درمان نوع داخلی این بیماری می توانید ژل داخل آن را به صورت نوار های کوچک برش زده و در مقعد قرار دهید.

درمان هموروئید با عسل
یکی دیگر از روش ها درمان بواسیر با عسل است. این خوراکی مقوی دارویی ضد التهاب است که می تواند تا حدودی به کاهش علائم بیماری نیز کمک کند. برای استفاده از عسل برای زخم بواسیر میتوانید به صورت روزانه آن را بر روی موضع استعمال نمایید.

یک ترکیب عالی که با استفاده از موم عسل و روغن زیتون ساخته میشود، می تواند به عنوان درمانی برای این بیماری استفاده شود. برای ساخت این داروی طبیعی مخلوط مساوی از موم عسل و روغن زیتون را در ماکروویو قرار دهید تا موم آب شود. اجازه دهید این مخلوط خنک شده و سپس روی مقعد استعمال نمایید. این دارو نمیتواند درد را کاهش دهد، اما به عنوان دارویی قابض شناخته میشود که می تواند در رفع التهاب نیز موثر باشد.

چای کیسه ای
چای سیاه می تواند به عنوان یک قابض طبیعی برای رگ های آسیب دیده عمل کند. در ضمن چای حاوی آنتی اکسیدان است و در رفع علائم بیماری به خصوص التهاب و تورم آن موثر عمل می کند.

برای این منظور چای کیسه ای را برای چند دقیقه در آب جوش خیس کنید و پس از خنک شدن بر روی موضع قرار دهید. این درمان را می توانید تا سه بار در روز تکرار کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.