درمان خانگی شقاق مقعدی یا درمان فیشر در خانه

بیماری شقاق مقعدی یا فیشر نوعی عارضه بسیار آزار دهنده و دردناک است. این بیماری به ظاهر یک زخم کوچک در دیواره خارجی کانال مقعد است، اما عمق آن می تواند از پوست و مخاط عبور کرده و به عضله مقعد برسد. هر مقدار مدت زمان بیشتری از شروع علائم بیماری بگذرد، درمان آن پیچیده تر خواهد شد. شقاق با ایجاد علائمی مثل درد، خونریزی، خارش و سوزش خود را نشان میدهد. درمان خانگی شقاق مقعدی یکی از روشهای از بین بردن آن است که بیشتر در مورد فیشر های حاد تاثیرگذاری دارد. در ادامه به معرفی روش هایی برای درمان شقاق در خانه می پردازیم:

افزودن فیبر به رژیم غذایی

درمان خانگی شقاق مقعدی

شاید از خود بپرسید باید برای درمان شقاق باید چه کار کنیم؟ یکی از بهترین کارهایی که میتوانید به درمان این بیماری کمک کند. دریافت فیبر کافی است. اما چرا؟ فیبر نوعی ماده مغذی است که در بدن انسان ها هضم و جذب نمیشود. در نتیجه در روده تجمع کرده و حجم مدفوع را افزایش می دهد. حتما می دانید یکی از مهمترین علت های فیشر، یبوست است که با دریافت فیبر کافی می توان این مشکل را حل نمود. برای دریافت فیبر کافی است، مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و حبوبات را افزایش دهید.

نوشیدن آب و مایعات

نوشیدن آب می تواند با نرم کردن مدفوع به رفع یبوست کمک نماید. لازم است حداقل ۸ لیوان آب در طول روز بنوشید. همچنین می توانید به جای آب، انواع آب میوه های طبیعی و یا نوشیدنی های فاقد کافئین را جایگزین نمایید.

ورزش

ورزش و فعالیت بدنی با کمک به بهبود حرکت روده می تواند یبوست را درمان کند. اگر یبوست با ورزش رفع شود، فشار کمتری به مقعد آمده و مجالی برای ترمیم زخم می یابد. بهتر است برای درمان این بیماری از ورزش های سبک مانند پیاده روی شروع کنید. حداقل در طول یک روز ۳۰ دقیقه ورزش داشته باشید.

کمپرس یخ

کمپرس یخ برای درمان شقاق در خانه

استفاده از کمپرس یخ می تواند در کاهش سریع درد بیماری موثر باشد. برای این منظور می توانید کیسه ای را از یخ پر کرده و برای ۲۰ دقیقه بر روی موضع قرار دهید. از قرار دادن مستقیم یخ بر روی موضع پرهیز کنید.

حمام سیتز

حمام سیتز یا همان نشیمن قرار دادن ناحیه نشیمنگاه، در آب گرم است. گرما گردش خون در موضع را افزایش داده و در افزایش سرعت بهبودی و ترمیم زخم موثر خواهد بود. برای این منظور می توانید یک لگن را از آب گرم پر کرده و در آن بنشینید و یا از وان استفاده کنید. در هر حال بهتر است وان و یا لگن را قبل از استفاده ضد عفونی نمایید. همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر می توانید به آن نمک اپسوم و یا جوش شیرین اضافه کنید.

داروها

داروی درمان شقاق

استفاده از داروهای بدون نسخه می تواند در بهبود علائم بیماری موثر باشد. این داروها در برطرف کردن بیماری موثر نیستند اما می توانند علائم آن را بهبود بخشند. مصرف پمادها سریع ترین روش کاهش درد، سوزش، خارش و خونریزی است. برخی از این داروها شامل پماد لیدوکائین، رکتول، ام جی و .. میشود. برای مطالعه بیشتر در این مورد صفحه پماد شقاق را مطالعه نمایید.

درمان گیاهی

در برخی مواقع استفاده از گیاهان طبیعی می تواند روشی موثر در برطرف کردن بیماری باشد. داروهای گیاهی مانند آلوئه ورا، تخم کتان و یا روغن زیتون می توانند با کاهش التهاب و عفونت زخم به برطرف کردن بیماری کمک کنند. در صفحه درمان سنتی و گیاهی شقاق بیشتر به این موضوع پرداخته شده است.

تاثیرگذاری درمان خانگی

درمان خانگی شقاق را نمی توان به عنوان روشی برای درمان قطعی این بیماری معرفی کرد. روشهای خانگی اغلب بر کنترل شرایط بیماری و بهبود علائم آن تمرکز دارند. استفاده از این درمان در برطرف کردن علت اصلی عارضه تاثیر نخواهد داشت. برای که این شقاق به طور قطع درمان شود، می بایست فشار و اسپاسم شدیدی که در عضله ایجاد شده است، برطرف شود. برای این منظور می توان از روشهای جراحی سنتی و لیزر استفاده نمود.

جراحی سنتی مشکلات و عوارض بیشماری را ایجاد می کند که مهمترین آن خطر بی اختیاری در کنترل گاز روده و مدفوع پس از جراحی است. به همین جهت امروزه به ندرت توصیه میشود. در عوض لیزر جایگزین جراحی به روش سنتی شده و هیچ یک از عوارض آن را نیز ندارد. برای اطلاع بیشتر در رابطه با لیزر توصیه می کنیم صفحه درمان شقاق را مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =