درمان لکنت زبان با دستگاه لکنت شکن!

درمان لکنت زبان با دستگاه لکنت شکن : این‌ها نمونه تبلیغاتی است که در برخی از سایت‌ها و مجلات مشاهده می‌شود و متاسفانه عده‌ای از گفتار درمانگران نیز که توانایی چندانی در امر درمان لکنت زبان ندارند به این تبلیغات دامن زده و از این طریق امرار معاش می‌نمایند.

باید اعتراف نمود که متاسفانه D.A.F یا هر دستگاه لکنت شکن دیگری با هر نام علمی یا تجاری دیگر نمی‌تواند به صورت موردی و به تنهایی نقش قطعی در درمان لکنت زبان ‌ایفا نماید ، کما اینکه هیچکس نمی‌تواند ادعا کند لکنت تنها با تجویز قرص یا شربت قابل درمان است واین به دلیل ماهیت متفاوت لكنت با دستگاه‌های مورد اشاره و یا داروها می‌باشد.

D.A.F به دستگاه “لكنت شكن” هم معروف است و انسان با مشاهده این عبارت بطور ناخود آگاه به یاد چیزهایی مانند کشتی یخ شکن !! يا لاستیک یخ شکن !! یا قند شکن !! می‌افتد که بدلیل استفاده از لفظ قاطع (شکن) اثر روانی و تلقینی خاصی را که معنای صددرصد دارد روی شنونده یا بیننده خصوصاً افراد دارای لکنت زبان یا خانواده وی ‌ایفا نموده و تصور می‌کنند که با این دستگاه می‌توانند خود را از دام لکنت برهانند.

درمان لکنت زبان با دستگاه لکنت شکن

هیچ مرجع دانشگاهی تاکنون نقش مستقل این دستگاه را در خصوص درمان لکنت تایید ننموده است. D.A.F در حقیقت شکل تغییر یافته یک دستگاه اکوی معمولی است که زمان تاخیر باز پخش آن به محدوده یک دهم ثانیه تا یک ثانیه افزایش یافته است.

یکی از پارامترهای قطعی در درمان لکنت، اراده و عوامل ذهنی و روانشناختی می‌باشد و دستگاه‌ها و داروهای لکنت زبان هیچگاه نمی‌توانند بطور پایدار محرک اراده انسان باشند و همواره نقش غیرفعال دارند ، داروها یا دستگاه‌ها اگر هم نقشی در درمان لکنت داشته باشند، اولاً این نقش کمکی، سطحی و گذرا است و ثانیاً دستگاه‌ها می‌توانند فقط نقش هشدار دهنده و نیز فیدبک را ‌ایفا نمایند.

دستگاه های لکنت شکن

بدیهی است که انسان همواره نمی‌تواند سختی با یک دستگاه بودن را تحمل نماید و نهایتاً این ارادۀ شخص است که او را به سمت انجام تمرینات هدفمند یا روش‌هایی سوق خواهد داد که منجر به بهبودی او شود البته اینجانب (دکتر محمد احسان تقی زاده) معتقدم درمان قطعی لکنت با  D.A.F غیر ممکن است و فقط با روش شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان و روانشناختی امکان درمان قطعی لکنت زبان میسّر است و هیچ مستنداتی تا این زمان از اشخاص دارای لکنت زبان گزارش نشده که مبین درمان آنان توسط D.A.F یا همان لکنت‌شکن باشد، همواره بخاطر داشته باشید:

لكنت پیچیده تراز آن است که با یک دستگاه که ادعا میشود (لكنت‌ها) را درمان می‌کند، درمان شود بدلیل اینکه علل لکنت‌ها و انواع لکنت زبان متفاوت‌تر از آن‌اند که همه آن‌ها! با یک روش ویک دستگاه واحد! درمان شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.