درمان یائسگی

یائسگی بیشتر از اینکه یک مرحله از زندگی خانم‌ها باشد، یک کابوس بزرگ است که نامش برای هیچ زنی خوشایند نیست. بسیاری از زنان با هر ترفند و شیوه‌ای به دنبال درمان یائسگی هستند و یا اینکه تلاش می‌کنند آن را به تعویق بیندازند.

پیش از هر چیز باید گفت که یائسگی چون بلوغ مرحله‌ای از تکامل جسم و جنس زنانه است و با داروهای طبیعی و شیمیایی می‌توان عوارض و معضلات ناشی از آن را به حداقل رساند. آشنایی با علائم، نشانه‌ها و واقعیت دوره‌ای به نام یائسگی، زنان را هنگام مواجهه با آن آماده‌تر آگاه‌تر می‌کند. نیازی به ترس نیست. با پیشرفت علم پزشکی و از طرف دیگر با کمک از طب سنتی می‌توان عوارض ناشی از یائسگی را کاهش داد.

یائسگی و علائم آن

یائسگی به دوره‌ای گفته می‌شود که در آن زنان قدرت باروری را از دست می‌دهند و تخمدان‌ها قادر به ادامه فعالیت تخمک سازی نیستند. در این دوره برعکس دوران بلوغ که آغاز توانایی باروری و قاعدگی است، قاعدگی‌های ماهانه قطع می‌شود و درصورتی‌که یک سال از آخرین تاریخ قاعدگی گذشته باشد به‌طورقطع می‌توان گفت یائسگی اتفاق افتاده است.

بسیاری از زنان از تجربه چنین شرایطی واهمه دارند و بخشی از آن‌هم به این برداشت غلط برمی‌گردد که یائسگی به معنای پیری و سالخوردگی است. درصورتی‌که یائسگی هم همچون مراحل دیگر زندگی چون بلوغ یا بارداری و شیردهی یک مرحله طبیعی از زندگی است که مزایا و معایب خود را دارد.

بهتر است تمام تصورات خود از یائسگی را دور بریزید و به این فرآیند از دریچه علم نگاه کنید. علم مطمئن‌ترین منبع جهت دریافت اطلاعات است. همان‌طور که گفته شد شروع یائسگی با نامنظمی در عادات ماهانه و درنهایت قطع شدن آن همراه است. این اتفاق به‌طور متوسط در سنین بین ۴۵ الی ۵۵ سال رخ می‌دهد.

گاهی ممکن است یائسگی زودتر از موعد مقرر اتفاق بیفتد که به آن یائسگی زودرس می‌گویند و این اتفاق می‌تواند تبعات ناخوشایند روانی و جسمی برای فرد داشته باشد. البته با پیشرفت علم راهکارهایی جهت درمان یائسگی زودرس وجود دارد. که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم کرد.

(زنانی که فقط رحم را خارج می‌کنند یک یا دو سال زودتر از موعد یائسه می‌شوند) همچنین ابتلا به سرطان و تحت پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی قرار گرفتن نیز عملکرد تخمدان‌ها را مختل و به یائسگی ختم می‌شود. به همین دلیل امروزه پیشنهاد پزشکان به زنان جوان پیش از شروع شیمی‌درمانی فریز کردن تخمک است که در آینده بتوانند با کمک لقاح مصنوعی بارورشده و مادر شدن را تجربه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =