در انتخاب ماسک به این نکات توجه کنید

این روزها که کرونا به شدت شیوع پیدا کرده است استفاده از ماسک بسیار مهم است. همچنین مهم است که از چه ماسکی استفاده می شود. مهم است که ماسکی استفاده کنیم که حرفه ای و استاندارد باشد. ماسکی که احتمال ابتلا به این ویروس خطرناک را به حداقل برساند. در روزهایی که ممکن است فروشندگان متقلب بخواهند تنها برای سودشان محصولی غیراستاندارد را به ما بفروشند مهم است کمی اطلاعاتمان را بیشتر کنیم. اگر بتوانیم یک محصول استاندارد را تشخیص دهیم بهتر می توانیم از خودمان در این شرایط محافظت کنیم.

 

توجه به تعداد لایه ها و استاندارد بودن آنها

یکی از موارد مهم برای تشخیص یک ماسک خوب دقت به لایه های آن است. برای جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها باید از ماسک سه لایه استفاده شود. با توجه به تعداد لایه ها می توانیم خیلی از ماسک های غیراستاندارد را از انتخاب خود حذف کنیم. ممکن است خیلی ها به شما بگویند این ماسک دو لایه است اما لایه هایش فلان است. یا برخی بگویند این ماسک از سه لایه هم بیشتر لایه دارد و بهتر است. بهتر است فریب این افراد را نخورید.

و در قدم بعدی باید به استاندارد بودن لایه ها توجه داشته باشید. در یک ماسک استاندارد از لایه های از جنس اسپان باند و ملت بلون استفاده می شود. دقت کنید که لایه های دیگر نباید در ماسک باشد. اسپان باند پارچه ای ضدحساسیت است. این لایه، برای لایه های رویی و زیرین ماسک استفاده می شود. ملت بلون نیز باید در وسط لایه ها وجود داشته باشد. اگر این لایه در ماسک انتخابی شما نباشد هیچ خاصیتی ندارد. در واقع بدون وجود لایه ملت بلون، میکروارگانیسم ها می توانند از لایه های ماسک رد شوند. پس نمی تواند ماسک خوبی در این روزهای کرونایی باشد. این لایه، لایه ای بدون بافت است. اگر لایه های ماسک را قیچی کنید این لایه را در وسط دو لایه دیگری که از اسپان باند است می بینید.

 

توجه به اینکه ماسک گیره بینی داشته باشد

حتما دیده و شنیده اید که این روزها چقدر گفته می شود وقتی ماسک می زنید گیره بینی در بالای آن را حالت دهید. این کار باعث می شود که ورود جریان هوای آلوده به میکروارگانیسم ها از بالای ماسک تقریبا ناممکن شود. به همین دلیل در این روزهای کرونایی نیز به وجود گیره بینی در بالای ماسک تاکید می شود. دقت کنید که تنها این که ماسک شما لایه های خوبی داشته باشد کافی نیست. حتما باید گیره بینی در بالای ماسک شما قرار گرفته باشد. گیره بینی از جنس پلاستیک یا فلز است. معمولا این گیره در ماسک های حرفه ای در مراحلی که ماسک تولید می شود در ماسک واقع می شود. در ماسک های ساده تر که از استانداردهای کمتری برخوردار هستند نیز این قسمت با چسب به بالای ماسک و در قسمت وسط درج می شود.

 

توجه به اینکه ماسک شما بسته بندی خوبی داشته باشد

مهم است که ماسک به چه صورتی به شما عرضه می شود. از خریدن ماسک های فاقد بسته بندی به خصوص در این روزهای کرونایی پرهیز کنید. شما نمی دانید شخصی که ماسک را از داخل بسته بیرون آورده است، دستانش عاری از ویروس و آلودگی بوده است یا خیر. همچنین نمی دانید ماسک در چه شرایطی نگهداری شده باشد. حتی ممکن است در محیطی بوده باشد که ویروس کرونا نبوده است. اما ممکن است ذرات آلوده هوا به آن ورود پیدا کرده باشد. در این صورت می تواند عامل ایجاد واکنش های آلرژیک و ناراحتی های تنفسی شود. پس بهتر است ماسکی را بخرید که یک بسته بندی خوب داشته باشد.

 

توجه به این که ماسک پرسی باشد

اگر به دنبال این هستید که بهترین ماسک را در این روزها بخرید ما انتخاب ماسک های پرسی را توصیه می کنیم. ماسک هایی که به روش اولتراسونیک تولید می شوند. این روش، روشی حرفه ای برای تولید ماسک است. در این روش تمامی قسمت های ماسک با حرارت به یکدیگر می چسبند. از ویژگی های خیلی خوب این روش این است که دخالت دست در آن وجود ندارد. پس احتمال آلوده شدن ماسک از بین می رود. در این روش، حتی قرار دادن ماسک در جعبه نیز به کمک دستگاه انجام می شود. پس از ابتدا تا انتها سالم و عاری از آلودگی پیش خواهد رفت.

بهتر است از خرید ماسک هایی که قسمتی از آنها چسبی است پرهیز کنید. چسبی بودن کش یا گیره بینی نشان می دهد که به روش اولتراسونیک تولید نشده است. در واقع یک شخص گیره بینی و کش را با چسب حرارتی می چسباند. یعنی دخالت دست برای تولید این ماسک ها وجود دارد. این ماسک ها به هیچ عنوان در این شرایط تولید نمی شوند. آن هم در شرایطی که ویروس کرونا تا این اندازه قوی است و از طریق دست آلوده می تواند به جایی سرایت پیدا کند.

 

بهتر است ماسک دوختی نباشد

این روزها خیلی افراد پارچه های ماسک را تهیه کرده اند و در خانه و آن هم با چرخ خیاطی ماسک می دوزند. توجه کنید که گفتیم ماسک استاندارد باید حرارتی باشد و بدون دخالت دست تولید شده باشد. این گفته چند دلیل دارد که توضیح خواهیم داد.

یکی این که ممکن است ماسک به وسیله دست شخصی که آن را دوخته است و یا قرار گرفتن در محیطی آلوده دچار آلودگی های میکروبی و ویروسی شده باشد.

دلیل مهم تر دیگر اما این است که وقتی سوزن در لایه های ماسک فرو می رود در واقع حفره ای در ماسک ایجاد می شود. شاید این فضای خالی به وسیله چشم دیده نشود. اما در ماسک راهی برای عبور ویروس ایجاد شده است. دقیقا به این دلیل نباید دراین شرایط از این ماسک ها استفاده نمایید.

 

ماسک را به خاطر رنگ و زیبایی انتخاب نکنید

بهتر است این روزها انتخاب سلیقه ای را کنار بگذارید. مهم ترین فاکتور شما برای انتخاب یک ماسک این است که لایه ها و اجزای آن همه درست باشد. هرگز ماسک را به دلیل رنگ خاص یا بسته بندی و دلایل دیگر انتخاب نکنید. ویروس کرونا به هیچ وجه شوخی بردار نیست. خود دیده و شنیده اید که چه تعداد بالایی روزانه جانشان را به خاطر ابتلا به کرونا از دست دادند. مبادا با در نظر نگرفتن فاکتورهای مهم شما نیز مبتلا شوید.

البته توجه کنید که ماسک های رنگی و جور و واجوری که این روزها دیده می شوند نیز می توانند استاندارد باشند. منظور این است که فقط به دلیلز زیبایی ماسکی را نخرید. اگر لایه هایش درست بود و دیگر فاکتورهای گفته شده را داشت حال می توانید از بین رنگ های موجود انتخاب کنید. در گذشته بیشتر ماسکها بیشتر سفید بودند. اما امروزه حتی ماسک مشکی و آن هم با استاندارد های لازم هم دیده می شود. اما ماسک های فاقد استانداردهای لازم و آن هم رنگارنگ و طرحدار هم زیاد دیده می شود. دقت کنید که با چه معیارهایی ماسک را انتخاب می کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هشت =