دستکشهای لاتکس و نیتریل چه شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند

در بین دستکشهایی که در حرفه پزشکی استفاده می شود دو نوع لاتکس و نیتریل کاربردهای زیادی دارند. این دو مدل به عنوان حرفه ای ترین دستکشهایی که پزشکان مورد استفاده قرار می دهند شناخته شده است. این دو مدل از دستکشها در همه جاهای دنیا در جاهای درمانی و پزشکی استفاده می شوند. در این مطلب قصد داریم شباهت ها و تفاوت های این دو دستکش پر کاربرد را مورد بررسی قرار دهیم. خواهیم گفت که این دو از چه نظر شبیه هم هستند و از چه نظر با هم تفاوت دارند.

تفاوت های ظاهری

ابتدا باید بدانیم که وقتی دستکشی را می بینیم از کجا بفهمیم که لاتکس است تا نیتریل. از روی ظاهر به راحتی می توانید این دو را از هم تشخیص دهید. چرا که دستکش لاتکس تنها به رنگ شیری و سفید است. در حالی که دستکش نیتریل معمولا رنگی است و در رنگ های به غیر از سفید و شیری تولید می شود. معمولا نیتریل را در رنگ های سبز و آبی و دیگر رنگ ها می سازند. رنگ بندی نیتریل بسیار گسترده است. حتی رنگ های نارنجی و قرمز نیز در بین این دستکشها دیده می شود. در حالی که لاتکس هرگز این رنگ بندی را نداشته و ندارد. آن هم به دلیل موادی است که در هر کدام از این دستکشها استفاده می شود. نیتریل کمی صنعتی تر و مدرن تر است. این تفاوت سبک و ساخت حتی در رنگ بندی اش هم محسوس است.

کشسانی هر کدام چطور است

اگر می خواهید بدانید که با توجه به کاری که می خواهید انجام بدهید با کدامیک راحت تر خواهید بود پاسخ این است که هر دوی این دستکشها از این نظر مثل هم هستند. یعنی نرم و انعطاف پذیرند. وقتی آنها را در دست می کنید به دست شما می چسبند. البته که باید اندازه ای از آنها را خریداری کنید که برای دست شما مناسب است.

تفاوت در واکنش با ضدعفونی کننده ها

ممکن است بخواهید در طول روز دستکشی را در دست داشته باشید. یا این که بخواهید با دستکشتان زیاد کار کنید. در این صورت اگر با مواد یا سطوحی در تماس هستید که ممکن است آلوده باشند ممکن است نیاز باشد که دستکشتان را ضد عفونی کنید. در این صورت باید دقت کنید. شاید جالب باشد بدانید که این دو دستکش در این موضوع با هم تفاوت بسیار دارند. نیتریل را به راحتی می توانید ضدعفونی کنید. در حالی که لاتکس به الکل و ضد عفونی کننده ها به شدت حساس است. اگر لاتکس با این مواد تماس پیدا کند واکنش شیمیایی می دهد. البته ممکن است در ظاهر حتی این واکنش را مشاهده نکنید. اما تماس لاتکس با ضد عفونی کننده باعث می شود که ساختار آن به هم بریزد. این اتفاق ممکن است با بروز حفره هایی تمام شود. حفره هایی که می تواند باعث این شوند که موادی که با آن کار می کنید به سطح دست شما برسند. در این صورت ممکن است واکنش های پوستی به وجود بیاید.

تفاوت در مواد اولیه مورد استفاده

این دو دستکش شباهت های زیادی به هم دارند. اما فاکتور جالبی وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. ماده اولیه ای که لاتکس را از آن می سازند از یک درخت گرفته می شود. می توان گفت که ایده اولیه و ماده اولیه آن به طبیعت باز می گردد. این در حالی است که نیتریل یک دستکش صنعتی به شمار می رود. مواد اولیه ای که در نیتریل استفاده می شود را به روش های صنعتی و شیمیایی به دست می آورند.

تفاوت در قیمت

همان طور که متوجه شدید نیتریل از لاتکس حرفه ای تر است. در واقع نیتریل ویژگی هایی دارد که لاتکس ندارد. می توان گفت که دستکشهای نیتریل به روز شده لاتکس هستند. گونه ای که با توجه به محیط آزمایش و خطر آفرین بودن آن طراحی شده است. بدیهی است که قیمت آن نیز کمی بیشتر است. البته که این تفاوت قیمت خیلی زیاد نیست. معمولا این دو دستکش تفاوت قیمت زیادی با هم ندارند.

کدامیک بهتر است؟

هر کدام از این دستکشها با توجه به کاری که شما می خواهید با آن انجام دهید ممکن است مناسب یا نا مناسب باشند. اگر محیط کار شما بسیار اسیدی است نیتریل انتخاب بهتری برای شماست. اما اگر تنها در محیطی آلوده میکروبی کار می کنید می توانید از لاتکس یا نیتریل استفاده کنید. معمولا در مراکز بیمارستانی لاتکس استفاده بیشتری دارد. لاتکس نیز در مدل استریل و معمولی وجود دارد. مدل استریل آن برای جراحی استفاده می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 12 =