دستگاه لبه چسبان یعنی چه ؟

استفاده از دستگاه لبه چسبنده در فرآوری مصنوعات چوبی متداول است، زیرا هنگام برش این مصنوعات مانند ام دی اف و نئوپان لبه های ناهموار و ناصافی در لبه کار ایجاد می شود. به همین دلیل لبه های محصولات باید مجهز به نوار نازکی باشد تا کیفیت سطح پوشش داده شده در سراسر قطعه حفظ شود. این عمل با کمک دستگاه لبه چسب به خوبی انجام می شود.

اگرچه لبه چسبان باعث زیبایی محصولات می شود، اما افزایش مقاومت دلیل اصلی استفاده از لبه چسبان در تولید و استفاده از محصولات ساخته شده با ام دی اف، نئوپان و … می باشد به عبارت دیگر جلوگیری از پر شدن لب و افزایش مقاومت در برابر تغییر شکل. همچنین در برابر آسیب های محیطی مانند گرما و رطوبت از مزایای مهم لبه چسب می باشد.

در گذشته لبه قطعات را با نوار چسب و با وسیله ای مانند آهن می چسباندند. این عملیات بسیار زمان بر و سخت بود و کیفیت مطلوبی را برای محصول ایجاد نکرد.

اما امروزه این فرآیند توسط دستگاه های پیشرفته و اتوماتیک انجام می شود که ضمن افزایش سهولت و سرعت عمل، کیفیت بالاتری را نیز برای محصول به ارمغان می آورد.

لبه چسبان در ماشین های اتوماتیک به روش های مختلفی انجام می شود. این مراحل که به آنها «ایستگاه» می گویند در دستگاه های مختلف صنعتی و نیمه صنعتی متفاوت است. به جز ایستگاه ها، سرعت، ابعاد، رطوبت، چسب و مصرف برق این دستگاه ها نیز متفاوت است.

فرآیند کار دستگاه لبه چسب عموماً شامل وارد کردن قطعه کار به داخل دستگاه، چسباندن لبه های آن، اتصال نوار به لبه کار به وسیله غلتک و حرارت دادن برای چسباندن نوار به لبه است. پس از گذراندن این مراحل، در نهایت برای تراز و زیبایی بیشتر، لبه های کار آسیاب و صیقل داده می شود.

همانطور که گفته شد تعداد ایستگاه های دستگاه های لبه چسب در دستگاه های مختلف متفاوت است. این عدد از سه ایستگاه در دستگاه های ساده تا دوازده ایستگاه در دستگاه های پیشرفته متغیر است. هر چه ایستگاه های بیشتر و فرآیند لبه چسب پیشرفته تر باشد، قیمت لبه چسب بالاتر می رود. ایستگاه های دستگاه لبه چسب را به طور کلی می توان به دسته های زیر تقسیم کرد.

– غلتک یا تسمه نقاله

– ایستگاه پیش گرمکن

– ایستگاه پیش آسیاب

– ایستگاه اسپری

– ایستگاه چسب

– ایستگاه غلتکی تحت فشار

– ایستگاه اره کاری سروتزان

– ایستگاه فرز بالا و پایین

– ایستگاه نبش

– ایستگاه دبیرستان بار

– ایستگاه پرداخت سطح و چسب

– ایستگاه پولیش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =