دستگاه های پرکن

دستگاه های پرکن مایع،معمولا در صنعت نوشیدنی استفاده می شوند. . یکی از مهمترین مزایای این دستگاه این است که مقدار مناسبی از مایع را که باید پر شودرا پخش می کند..

کاربردهااین نوع دستگاه پرکن می تواند طیف وسیعی از مایعات از جمله آب، نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی های گازدار را پر کند. حتی می توان از آن برای پر کردن مواد غذایی بسته بندی مانند سس، روغن پخت و پز، سوپ و سس سالاد استفاده کرد.

در اینجا انواع متداول تجهیزات پر کردن مایع وجود دارد:

  • دستگاه های پرکن مایع دستی – همانطور که از نام آن پیداست، این نوع دستگاه پرکن مایع نیازی به برق ندارد و به سادگی به کار دستی متکی است. این به افزایش دقت و سرعت خروجی در مقایسه با ریختن مایع با دست کمک می کند. دستگاه پرکن مایع دستی برای تولید در مقیاس کوچک یا آزمایشگاه مناسب است.
  • ماشین های پرکننده مایع نیمه اتوماتیک – معمولاً از سرنگ، پیستون و نازل برای اطمینان از عملکرد بدون قطره استفاده می کند. این نوع دستگاه پرکن مایع تقریباً با انواع مایعات از جمله شوینده های پاک کننده و محصولات دارویی کار می کند.
  • ماشین‌های پرکننده مایع کاملاً اتوماتیک – این نوع دستگاه پرکن مایع می‌تواند عملیات در مقیاس بزرگ و نیازهای تولید بالا را انجام دهد و آن را به یک انتخاب محبوب برای شرکت‌های بزرگ تبدیل می‌کند. عمدتاً برای ریختن تمام مایعات ویسکوزیته و مایعات حاوی محصولات غذایی استفاده می شود.
  • ماشین‌های پرکننده مایع درون خطی – این دستگاه مایع با ویسکوزیته کم و بالا را به ظروفی می‌ریزد که در یک خط در امتداد سیستم نوار نقاله قرار گرفته‌اند. می توان از آن در پرکردن مواد غذایی، لبنیات و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کرد.
  • ماشین‌های پرکننده مایع روتاری-ظروف را در امتداد ایستگاه‌های دایره‌ای مختلف حرکت می‌دهد که هر یک عملکرد خاصی مانند پر کردن، آب بندی و دربندی را انجام می‌دهند. این نوع دستگاه پرکن مایع معمولاً در صنایع نوشیدنی، غذا، خودرو و صنایع مراقبت شخصی استفاده می شود.
  • ماشین های پرکن پیستونی – این نوع دستگاه پرکن مایع می تواند محصولات را با دقت درون ظروف بریزد. در درجه اول برای پر کردن مواد با تغییرات محدود مانند لوازم آرایشی، صابون های مایع و سس های غذایی استفاده می شود

۲.دستگاه های پر کن پودری

کیسه پر کن پودری

دستگاه های پرکن پودری با تکنولوژی تغذیه مارپیچ و کنترل نور طراحی شده اند که با دقت پر شدن بالا و با فرایند پنوماتیکی مجصول شما را پر می کند. این نوع دستگاه پرکن برای پرکردن محصولات پودری مانند ارد، جو ، گندم ، انواع بلغورو…مناسب است.

کاربردها: دستگاه های پرکن پودر معمولاً در ریختن مواد افزودنی، نشاسته، خوراک، چاشنی ها و آفت کش ها در انواع مختلف بسته بندی استفاده می شوند. به این ترتیب، آنها معمولاً در صنایع غذایی و نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی و صنایع شیمیایی دیده می شوند.

۳. دستگاه های پرکن گرانولی

کیسه پرکن گرانولی

یکی از کاربردی ترین دستگاه های بسته بندی، دستگاه پرکن گرانولی می باشد که از آن ها به منظور پر کردن انواع مختلف مواد گرانولی استفاده می شود. از بین مواد گرانولی می توان به مواردی چون گرانیت، پودر، دانه گیاهی، نمک، پودر چای، دانه های قهوه، آب نبات های تکه ای، میوه های خشک، قطعات پاستا کوچک، مواد خوراکی و تنقلات، مواد غذایی حیوانات خانگی و مواد غذایی خشک مخلوط اشاره نمود. این نوع از دستگاه های پرکن به دو دسته اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می گردند.

کاربرد: این دستگاه به طور گسترده به جای دستگاه های پرکن پودر در صنایع استفاده می شود. محصولات خاصی وجود دارد که دستگاه های پرکن پودری نمی توانند آنها را پر کنند. این دستگاه در آن مکان ها استفاده می شود. این دستگاه در صنایع غذایی،شیمیایی،دارویی و…کاربردهای فراوانی دارد.

۴.ماشین آلات پر کن کپسول

پرکن کپسولی

این دستگاه با ساختاری جدید برای پر کردن مواد دارویی بصورت کپسول مناسب می باشد.دارای سیستم  برق و پنوماتیک و مجهز به شمارشگر اتوماتیک و تنظیمات جهت کنترل سرعت میباشد. دستگاه قرار دادن پوکه کپسول ,جداسازی ،پرکردن و بستن پوکه کپسول را انجام میدهد .در صورت پر کردن کپسول بصورت دستی ,اپراتورمی تواند با صرف نیروی کم  بازدهی بیشتر را ایجاد کند. مقدار پر کردن ,دقیق و مطابق با استانداردهای بهداشتی و دارویی می باشد.

 کاربردها در صنعت داروسازی برای بسته بندی داروها استفاده می شوو همچنین. در بسته بندی  کپسول های ژلاتین چه نرم و چه سخت کارآمد هستند. آاین دستگاه پر کنی توانند قرص ها و قرص های روکش دار را بسته بندی کند.

دستگاه های پرکن کپسولی علاوه بر صنایع دارویی و غذایی در کشاورزی، مراقبت های بهداشتی و مهندسی شیمی نیز کاربرد دارد.

۵.دستگاه پرکن ژل

پرکن ژل سورا صنعت

دستگاه پرکن  ژل سوراصنعت ، به صورت تمام استیل  ساخته می شود.این دستگاه ها دارای سیلندر پیستون هستند که عمل تزریق محصول به داخل ظرف را انجام می دهد.
سیلندر پیستون ها از قسمت مخزن، محصول را به داخل قالب خود کشیده، در بطری، ظرف که ما محل خروج محصول در نظرگرفته ایم تخلیه می کند.
دستگاه های پرکن ژل، دارای پی ال سی با منوی فارسی هستند.دستگاه پرکن، دارای یک یا چند نازل است که با افزایش تعداد نازل ها سرعت عملکرد دستگاه بالاتر می رود

کاربردهااز آنها برای پر کردن مایعات غلیظ مانند انواع مختلف ژل، کرم و لوسیون استفاده می شود. با این وجود، می تواند نوشیدنی های رقیق آب و محصولات خمیری مختلف را نیز پر کند. برخی از این انواع عبارتند از – شامپو، ژل مو، نرم کننده مو، کرم های آرایشی، سس های غلیظ، عسل، خمیر، پاک کننده ها، واکس ماشین و بسیاری موارد دیگر.

نتیجه گیری

دستگاه های پرکن پودری و گرانولی اتوماتیک و سایر دستگاه های پرکن به پر کردن و اندازه گیری محصولات مختلف کمک می کنند. آنها در بسته بندی بسیاری از ظروف نوشیدنی و سایر موارد در زمان بسیار کمتری مفید هستند. بهتر است جزئیات دستگاه های پرکننده را به خاطر بسپارید. در انتخاب و خرید به شما کمک می کند. بهترین کار این است که دستگاه پرکن مناسبی را انتخاب کنید تا کارآمد باشد.

مجموعه تخصصی و حرفه ای سورا صنعت ، با تجربه چندین ساله خود در عرصه تعمیرات تلاش دارد اطلاعات مکفی و کاربردی را به مخاطبان خود تقدیم نماید. امیدوار هستیم، از مطالعه ی مقاله آموزشی انواع مختلف دستگاه های پرکن بهره مند شده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − سه =