دستگاه پانل بر چیست و چه کاربردی دارد ؟

دستگاه پانل یکی از اعضای خانواده ماشین آلات صنایع چوب می باشد که دارای دو مدل پانل افقی اتوماتیک و پانل ام دی اف عمودی می باشد. کاترهای پانل دارای یک تیغه اره بزرگ هستند که برای برش پنل ها با اندازه های مختلف به قطعات کوچکتر استفاده می شود. استفاده از تیغه های اره مدور معمولا در انواع مختلف منجر به استفاده از کاتر پانل در طیف وسیعی از کارها می شود.

دستگاه پانل بر بهترین دستگاه برای برش با دقت بالا با نرم افزارهای مدرن است که به کاربر امکان دستیابی به بالاترین سطح کارایی و استفاده از مواد اولیه را می دهد.

این دستگاه به شما کمک می کند تا قطعات را به راحتی و با دقت بالا برش دهید. صرف نظر از اینکه در چه نوع کار نجاری هستید، این دستگاه محصول مناسبی برای شماست.

چگونه با دستگاه پنل کار کنیم؟

روش کار پانل کاترها به این صورت است که صفحات مواد اولیه روی میز این دستگاه ثابت شده و توسط یک اهرم فشار محکم می شود و سپس یک تیغه اره بر روی یک حامل در سراسر صفحات مواد اولیه حرکت داده می شود و عملیات برش مطابق با آن انجام می شود. به برنامه کامپیوتری پانل ها بر اساس نوع بارگذاری به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

برش های تابلویی که از جلوی دستگاه بارگیری می شوند و ورق های مواد اولیه از جلوی دستگاه به داخل کشیده می شوند.

برش های تابلویی که از پشت و از پشته ماشین بارگیری می شوند.
به کمک اهرم های حامل تیغ اره به کار رفته در پنل می توان محصولات مختلفی از جمله بدنه کابینت آشپزخانه و چارچوب ساختمان و مواردی از این دست تولید کرد. با تنظیمات نیمه اتوماتیک، تیغه اره را می توان برای انجام کارهای مختلف در یک روز استفاده کرد، اگرچه برخی از آنها نیاز به تنظیمات دستی دارند.

دستگاه پانل افقی

یکی از انواع مختلف برش پانل افقی است. همانطور که از نام این دستگاه مشخص است این دستگاه به صورت افقی قرار گرفته و تیغه آن نیز در همین حالت قرار دارد. یکی از معیارهایی که انواع این کاتر پانل را متمایز می کند، حداکثر طول ورقی است که می تواند برش دهد.

کاترهای پانل افقی از نظر سیستم برش به دو نوع مجزا تقسیم می شوند. این دو دسته ریل هادی استوانه ای و ریل خطی مستقیم هستند. اگر بخواهیم مقایسه ای جزئی بین این دو انجام دهیم، می توان گفت که در مدل راهنمای استوانه ای سطوح صاف تری را می بینیم. همچنین از نظر طول عمر و دوام دستگاه، مدل استوانه ای از مقاومت بیشتری برخوردار است. اجزای افقی ثابت و در همه مدل ها یکسان هستند. اجزای اصلی این دستگاه عبارتند از:

  • جدول
  • تخت برش
  • راهنمای برش طولی
  • تیغه اصلی
  • تیغه شیار

این اجزا در اکثر مدل های پانل افقی دیده می شوند. البته دستگاه های مدرن و مدرن تر دارای قطعات اضافی و امکانات بیشتری هستند. تیغه های این دستگاه قلب دستگاه است. بدون این تیغه ها برش دقیقی وجود ندارد. همانطور که مشخص است، این تیغه ها هستند که انواع طبقه بندی پانل را تعیین می کنند. در مدل افقی تیغه اصلی و شیار هر دو در یک جهت هستند.

در ابتدا یک تیغه شکاف (با قطر کمتر) را می بینیم. این تیغه به دلیل ظرافتی که دارد برش های سطحی و کم عمق را در صفحات ایجاد می کند. تیغه بعدی که در دستگاه می بینید تیغه اصلی است.

این تیغه قطری بیشتر از تیغه اول یعنی شیاردار دارد. مشخص است که کار این تیغه برش های اصلی است. میز برش در این دستگاه نقش اساسی در هدایت صفحات دارد. میزهای برش در اکثر برش های پانل افقی از فولاد ساخته شده اند.

دلیل استفاده از فولاد جلوگیری از سر خوردن و جابجایی صفحات در حین برش است. به طور کلی این دستگاه نیاز به مکان خاصی ندارد. تنها چیزی که باید به آن توجه کنید صافی سطحی است که روی آن قرار گرفته است.

شاید جالب باشد بخوانید :

دستگاه پانل ایستاده

مدل عمودی یکی دیگر از انواع کاتر پانل است. از بسیاری جهات، این دستگاه شبیه همتای خود – مدل افقی است. تفاوت اصلی این دو مدل در محل قرارگیری میز برش است. در حالت عمودی همانطور که از نامش پیداست میز اصلی آن به صورت عمودی قرار می گیرد.

پانل عمودی دارای دو جزء اصلی است:

قالب اره ای: این قالب توسط قطعه کار که عموماً به صورت قاب تخته ای چوبی یا پلاستیکی است پشتیبانی می شود. هدف این قطعه جلوگیری از پیچ خوردگی و جابجایی صفحات در حین کار و برش می باشد.
حامل تیغه اره: تیر عمودی با تیغه اره.
از جمله مصارف عمودی می توان به برش پانل های کامپوزیت آلومینیومی، چوب و مشتقات آن، سرامیک، پلاستیک و … اشاره کرد.

تاکنون با هر دوی این دستگاه ها آشنایی نسبی داشته اید. بیایید به سوالی که کمی پیشتر پرسیدیم برگردیم.

پانل افقی یا عمودی؟

مدل های افقی فضای بیشتری را اشغال می کنند. برعکس، مدل های عمودی به فضای کمتری نیاز دارند. از طرفی دخالت نیروی انسانی در فرآیند آن کمتر است.

بنابراین، اگر به فضا و نیروی انسانی کافی دسترسی ندارید، باید به سراغ کاترهای عمودی پانل بروید. همچنین این دستگاه از نظر سرعت، دقت و ایمنی بر افقی ارجحیت دارد. اما اگر صاحب کارگاه های بزرگ با تولید گسترده تر هستید، مدل افقی گزینه مناسب تری است.

زیرا این دستگاه به دلیل قابلیت برش بالا می تواند چندین صفحه را همزمان برش دهد. این به معنای کار سریعتر و تولید بیشتر است.

سیستم راهنمایی دقیق

تجهیزات راهنما یکی از فاکتورهای اساسی در برش های پانل دستی برای رقابت با مدل های تمام اتوماتیک است. این تجهیزات در مدل های افقی و عمودی کمی متفاوت هستند. در پنل عمودی لوله راهنما را می بینیم. اگر در مدل افقی از ریل راهنما استفاده شود. نکته مهم در اینجا این است که این قطعات به درستی به دستگاه متصل شده اند تا دقیق ترین خروجی را از دستگاه بگیرید.
انتخاب برند سازنده
اکنون که می دانیم پنل چیست، شرکت سازنده نقش اساسی در کیفیت و عملکرد دستگاه دارد. البته اکثر دستگاه های پنل موجود در کشور ما وارداتی هستند. به همین دلیل است که در هنگام خرید به شما کمک زیادی می کند تا با این شرکت ها آشنا شوید.

قیمت دستگاه پانل ام دی اف چنده؟

قیمت دستگاه پنل به عوامل مختلفی بستگی دارد که قبلا در مورد برخی از آنها صحبت کردیم. یکی از این عوامل عمودی یا افقی بودن آن است. با توجه به اینکه پنل های افقی عموما ظرفیت تولید بالاتری نسبت به مدل های ایستاده دارند، قیمت آنها نیز با آنها متفاوت است.

این دستگاه ها ممکن است نسبت به یکدیگر قابلیت های متفاوتی را برای سهولت در عملیات برش و افزایش راندمان و استفاده بهینه از ورق های مواد اولیه ارائه دهند که بر قیمت دستگاه تأثیر می گذارد.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت آنها می توان به کیفیت ساخت اشاره کرد. قطعا پانل های ساخت اروپا به دلیل کیفیت ساخت بهتر نسبت به ارزش نیروی کار، قیمت بالاتری نسبت به آسیای شرقی دارند.

دانستن اینکه پنل چیست و چه کاربردی دارد و انتخاب پنل به شما کمک می کند زمان کمتری را برای برش دقیق صفحات صرف کنید و همچنین در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

از آنجایی که ماشین آلات نجاری هر روز در حال توسعه و تغییر هستند، انتخاب ماشین از این طیف وسیع کمی دشوار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =