آشنایی با دستگاه گرانول ساز

همانطور که میدانید امروزه پلاستیک ها و مواد پلیمری در زندگی روزمره ما نقش مهمی را ایفا میکنند و در بسیاری از لوازم دور و بر ما از این ماده مهم استفاده میشود برای تولید پلاستیک به مواد اولیه نیاز است که این ماده گرانول نام دارد . در کل میتوان گفت گرانول شکلی از مواد پلیمری است که به عنوان ماده اولیه در تولید پلاستیک و محصولات مشابه آن کاربرد دارد .

گرانول به عنوان ماده اولیه در صنعت پلاستیک استفاده میشود. دستگاه های گرانولساز وظیفه ساخت گرانول یا پلاستیک دانه دانه را به عهده داشته و پلیمر های قابل بازیافت برای ساخت مواد جدید در دستگاه گرانول ساز ذوب شده و به صورت دانه های ریز از انتهای دستگاه بیرون میآیند. مواد اولیه پلیمری به کمک پیچ های داخل دستگاه گرانولساز فشرده شده و سپس ذوب میشوند. سپس از طریق پمپاژ کردن ، آن ها را به سمت نقطه خروجی دستگاه هدایت کرده و رشته های خروجی گرانول پس از بریده شدن توسط تیغه دستگاه گرانولساز به شکل گرانول یا همان دانه های ریز در آمده و این دانه ها حرارت بالایی داشته و از طریق نیروی گریز از مرکز به سرعت چرخانده شده تا در تماس با هوا سرد شوند .

آشنایی با دستگاه گرانول ساز
آشنایی با دستگاه گرانول ساز

مزایای دستگاه گرانولساز

بکارگیری از دستگاه گرانول ساز از لحاظ زیادی برای صنایع پلاستیک سازی دارای مزیت میباشد که برخی از این مزایا ها به شرح زیر میباشد :

۱ ) کاهش هزینه ها

دستگاه گرانولساز به نسبت سایر دستگاه های قالب گیری پلاستیک، هزینه کمتری داشته و استفاده از آن دارای بهره وری بالاتری میباشد. زیرا استفاده از دستگاه گرانولساز ، نرخ دور ریز مواد اولیه را شدیدا کاهش داده و پسماند های ایجاد شده میتواند به عنوان ماده اولیه به چرخه تولید بازگردد. همچنین این دستگاه ها را میتوان ۲۴ ساعته، در طول هفت روز هفته استفاده نمود .

۲ ) دارای انعطاف پذیری بالا

از آن جا که دستگاه گرانول برای قالب زدن محصولات پلاستیکی از سطح مقطعی ثابتی استفاده میکند ، دارای انعطاف بیشتری برای طراحی و قالب زدن محصولات پلاستیکی خواهد داشت و این مزیت نیز، دستگاه های گرانولساز را تبدیل به یک دستگاه مناسب برای تولید ورق های پلاستیکی نموده است.

۳ ) امکان تغییر شکل بعد از قالب گیری

بخاطر این که پلاستیک های خروجی از دستگاه به صورت کامل خشک نشده، امکان تغییر شکل ظاهری آن وجود دارد و به تولید کنندگان  نیز، امکان استفاده از ابزارهایی نظیر ، قالب ها و غلطک های پلاستیکی را میدهد . همچنین بخاطر وجود چنین مزیتی ، میتوان از بروز خطاهای مربوطه جلوگیری نمود.

آشنایی با دستگاه گرانول ساز
آشنایی با دستگاه گرانول ساز

انواع گرانول و روند تولید پلیمر های پلاستیکی

دستگاه ها و ماشین هایی که به گرانول تولید شده توسط دستگاه گرانولساز کوچک شکل میدهند شامل خطوط اکستروژن و تزریق و … میباشند. مواد پلاستیکی بازیافت و آسیاب شده به علت ورقه ای بودن و دارای لبه های تیز، قادر نیستند داخل قیف های دستگاه جای گیرند و از طرفی نیز به علت غیر یکنواختی اندازه هایشان ، زمان میکس شدن آن ها متفاوت است.

✍ سفارش ساخت و فروش دستگاه گرانولساز

گروه صنعتی بهساز پلیمر با سابقه بیش از دو دهه و دارای مجوز و پروانه بهره برداری از سازمان صنایع و معادن در عرصه ساخت انواع دستگاه های گرانولساز سعی دارد تا برای شما عزیزان بهترین انتخاب خود را مهیا سازد و تا حد ممکن از هزینه های اضافی که امکان دارد در آینده برای شرکت های تولید کننده ایجاد شود ، جلوگیری نماید.

سفارش ساخت دستگاه گرانول ساز
سفارش ساخت دستگاه گرانول ساز

دستگاههای گرانول ساز ساخت شرکت بهساز پلیمر به صورت کلی از نظر کیفیتی در دو مدل و نوع می باشد

نوع اول دستگاه گرانول ساز های هستند که در ساخت آن از لوازم و قطعاتی استفاده شده ،  که اکثر سازندگان دستگاه گرانول ساز ایرانی از آنها استفاده می‌کنند

در ساخت این نوع گرانولساز از سیلندر مارپیچ  ایرانی ( که بصورت عامیانه با اسم سیلندر با لوله توپ یا مته چاهی شناخته شده )  و گیربکس های دو یا ۳ محور  ساخت ایران استفاده می گردد.همچنین لوازم تابلو برق نیز از ترموستاتهای دمای ایرانی و لوازم تابلو برق چینی استفاده می شود.

موتور اصلی نیز از الکتروموتور چینی درجه ۲ می باشد .

نوع دوم دستگاه های ساخت این شرکت که به عنوان دستگاه با کیفیت بالا و گارانتی بالا می باشد بوده  که در ساخت این دستگاه‌ها از گیربکس  مخصوص اکسترودر ساخت چین و همچنین از سیلندر ماردون چینی استاندارد برای دستگاه گرانول سازی  استفاده شده است . همچنین برای لوازم تابلو برق نیز از ترموستات های مارک آتونیکس کره و کنتاکتور و  کلید حرارتی مارک ال اس کره استفاده شده است.

برای موتور اصلی نیز از الکتروموتور ساخت ترکیه و یا مارک موتوژن یا چینی درجه یک  استفاده شده است

در هر دو نوع دستگاه که چه با لوازم چینی درجه یک یا کره ای ساخته شده و چه نوع با لوازم کره ای و چینی درجه یک هر دو دستگاه قابلیت تولید گرانول را داشته ولی کیفیت  گرانول تولیدی و ظرفیت تولید در دستگاههای هم سایز متفاوت میباشد

قطعاتی مثل گیربکس یا الکتروموتور یا لوازم تابلو برق ، بیشتر روی عمر و اصطحلاک دستگاه و دردسر های سرویس دستگاه تاثیر دارند ولی نوع سیلندر مارپیچ و برخی قطعات علاوه بر عمر دستگاه ، تاثیر مستقیم بر کیفیت گرانول تولیدی و ظرفیت تولید دارند که بسیار مهم میباشد

علت توضیح مطالب فوق و عنوان نوع قطعات دستگاه بخاطر همین امر بود که تفاوت قیمت های موجود در بازار و بین سازندگان چه علتی دارد . چون برای مثال قیمت یه گیربکس چینی مخصوص اکسترودر با یک گیربکس ایرانی ساخت تراشکاری در بعضی از سایزها تا ۴ برابر اختلاف قیمت دارد و یا در مورد سیلندر مارپیچ نیز قیمت سیلندر مارپیچ استاندارد چینی درجه یک با سیلندر ایرانی درجه دو یا چینی درجه ۲ حداقل ۲ تا ۳ برابر می باشد و حتی در برخی موارد نیز برخی قطعات اصلی دستگاه در دستگاههای گرانولساز استاندارد و غیر استاندارد ، برای پایین آوردن قیمت کلا حذف می‌شود مانند فیلتر و توری که با نبود این قطعه دردسر تولید و مدت زمان توقف برای تمیز کردن سوراخ های کلگی بسیار بالا خواهد بود

انواع دستگاه گرانولساز

در حالت کلی دستگاه های گرانول ساز در دو نوع تک مارپیچ و دو مارپیچ طبقه بندی میشوند دستگاه های تک مارپیچ دارای یک پمپ میباشند و به ندرت نیازمند تعمیر میباشند بعلاوه این دستگاه ها به نسبت به دستگاه گرانولساز دو مارپیچ کاربرد بیشتری دارند و به خاطر داشتن مکانیسم ساده تر ، قیمت کمتری نیز دارند . دستگاه گرانولساز تک مارپیچ نیز به انواع رشته ای و عدسی و دو مرحله ای تقسیم میشوند.

انواع دستگاه گرانول ساز
انواع دستگاه گرانول ساز

تفاوت های دستگاه گرانولساز تک مارپیچ و دو مارپیچ

از تفاوت های این دو نوع دستگاه نیز میتوان گفت دستگاه ساخت گرانول تک مارپیچ برای پمپاژ حجم بالایی از مواد مورد استفاده قرار میگیرد و دستگاه دومارپیچ نیز برای هم زدن و ترکیب مواد مناسب تر میباشد. از دیگر تفاوت های دستگاه گرانول ساز تک مارپیچ و دو مارپیچ ، دستگاه گرانول تک مارپیچ جهت تولید گرانول در صنایع بازیافت مورد استفاده قرار میگیرد و دستگاه دو مارپیچ نیز برای میکس و ترکیب مورد استفاده قرار میگیرد. تفاوت دیگر این دو نوع دستگاه گرانول ساز، مصرف انرژی در نوع دو مارپیچ کمتر بوده و حرارت کمتری نیز تولید میکند و سرعت بالایی داشته و از انواع مواد اولیه میتوان در آن گرانول کرد. چنانچه میخواهید این فرآیند در فشار بالایی انجام گیرد دستگاه های تک مارپیج انتخاب مناسب تری برای شما میباشد.

انواع دیگر دستگاه های گرانول ساز :

– دستگاه گرانولساز پلیمری

– دستگاه گرانولساز گیاهی

– دستگاه گرانولساز فومی

– دستگاه گرانولساز کامپاندی

– دستگاه گرانولساز مستربچ

نمونه و مشخصات چند نوع از دستگاههای تولید گرانول پلیمری :

ساخت و فروش انواع دستگاه گرانولساز رشته ای و عدسی واتر رینگ

دستگاه گرانولساز رشته ای
دستگاه گرانولساز رشته ای

ظرفیت ۱۰۰ – ۹۰۰ کیلو در ساعت

در ساخت دستگاه از قطعات با مارک و برندهای زیر استفاده شده است :

– سیلندر مارپیچ چینی مارک شین لو
– گیربکس مارک GUAMO
– لوازم تابلو برق ls کره و آتونیکس کره

سایز و قطر سیلندر مارپیچ ۱۰۰ . ۱۱۰ . ۱۲۰ . ۱۳۰ . ۱۳۵ . ۱۵۰ و ۱۸۰

با قیمت مناسب نسبت به مارک و کیفیت قطعات به کار رفته در ساخت

مشخصات کلی دستگاه گرانول ساز

مشخصات کلی دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانولساز رشته ای و قابل تبدیل به واتر رینگ
با ظرفیت ۵۰۰ – ۶۰۰ کیلو در ساعت
( نسبت به سنگینی و سبکی مواد )
برای مواد pet

– سیلندرمارپیچ چینی گازگیردار :
قطر مارپیچ ۱۵۰ میلی و طول مفید ۴۸۰ سانت ( با گارانتی)

– گیربکس اکسترودر :
سایز ۳۷۵ چینی مارک GUAMO
( با گارانتی)

– الکتروموتور :
چینی درجه یک توان ۱۳۲ kw

– فیلترتوری کله جکی:
با توری خور قطر ۵۰ سانت
از فولاد cm5 بدون نشتی مواد با جک و یونیت هیدرولیک
( با گارانتی )

– تابلوبرق :
با ترموستات آتونیکس کره و کنتاکتور LS کره
( با گارانتی )

– المنت سرامیکی :
با بدنه استیل با کاور فن استیل و دمنده مارک الکتروژن

– اینورتر :
توان ۱۳۲ kw مارک کومارک
با لوازم داخلی ABB
( ۲ سال گارانتی )

– وان آب خک کن
گالوانیزه و با فن خنک کننده و دمنده

– آسیاب کاتر خورشیدی ایرانی ۳۳ تیغه دوموتوره.
( ۱ سال گارانتی )

مارک قطعات بکار رفته در ساخت دستگاه کرانولساز
مارک قطعات بکار رفته در ساخت دستگاه کرانولساز

دستگاه گرانولساز pet پت از پرک و آسیابی بطری و ورق پت

ساخت و فروش انواع دستگاه گرانولساز رشته ای و عدسی واتر رینگ

ظرفیت ۱۰۰ – ۹۰۰ کیلو در ساعت

با توجه به تخصصی بودن دستگاه گرانولساز پت نسبت به دستگاه گرانولساز سایر مواد پلیمری لذا در ساخت این دستگاه از سیلندر مارپیچ وارداتی و گیربکس مخصوص اکسترودری مارک Guamo چین استفاده کردیم

ظرفیت دستگاه نسبت به سفارش مشتری از ۴۰۰ تا ۹۰۰ کیلو در ساعت قابل سفارش میباشد

دستگاه گرانولساز تک مارپیچ آب سرد : PP.PS.PE.ABS

با ظرفیت ۵۰ – ۵۰۰ کیلوگرم / مارپیچ ۷۵ میلی – ۱۵۰ میلی / ۲۵ – ۳۳ L/D

Singel Screw Rcycled PP.PS.PE.ABS granules making Machin

(water ring pelletizing )

دستگاه گرانولساز تک هوا خشک عدسی : PP.PS.PE.ABS

با ظرفیت ۵۰ – ۵۰۰ کیلوگرم / مارپیچ ۷۵ میلی – ۱۵۰ میلی / ۲۵ – ۳۳ L/D

Singel Screw Rcycled PP.PS.PE.ABS granules making Machin

(Air cooling pelletizing )

دستگاه گرانولساز دو مارپیچ آب سرد : PVC.PE.PC.PET.PA.EVA.ABS.PBT etc

با ظرفیت ۲۵۰ – ۷۰۰ کیلوگرم / دو مارپیچ مارپیچ ۶۵ میلی – ۷۰ میلی

Twin Screw Rcycled PVC.PE.PC.PET.PA.EVA.ABS.PBT etc granules making Machin

(water ring pelletizing )

دستگاه گرانولساز دوپیچ هوا خشک عدسی : PVC.PE.PC.PET.PA.EVA.ABS.PBT etc

با ظرفیت ۲۵۰ – ۷۰۰ کیلوگرم / دو مارپیچ مارپیچ ۶۵ میلی – ۷۰ میلی

Twin Screw Rcycled PVC.PE.PC.PET.PA.EVA.ABS.PBT etc granules making Machin

(Air cooling pelletizing )

قیمت دستگاه گرانول ساز

قیمت دستگاه گرانول ساز به عوامل متعددی مانند ظرفیت و حجم دستگاه، جنس مواد بکار رفته ، وجود سیستم های گازگیری و اختلاط و ساده و پیشرفته بودن دستگاه بستگی دارد. هرچقدر دستگاه ویژگی بیشتری داشته باشد ، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت به عنوان مثال دستگاهی با ظرفیت بیشتر و پیشرفته تر مسلما قیمت بیشتری خواهد داشت از این رو پیشنهاد میشود قبل از اقدام به خرید دستگاه با کارشناسان ما در تماس باشید تا بر حسب نیاز شما بهترین گزینه را به شما معرفی کنند.

معرفی گروه صنعتی بهسازان پلیمر

گروه صنعتی بهسازان پلیمر با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید ظروف یکبار مصرف فعالیت داشته و از بدو شروع همیشه سعی نموده که با استفاده از علم روز در این صنعت ماشین آلات تولیدی خود را از نظر فنی و کیفی در بالاترین سطح نسبت به موقعیت و امکانات موجود کشور ، طراحی و تولید نماید  .

لازم به توضیح و تذکر است که در بین سازندگان دستگاه در ایران فقط  ۲ یا ۳ واحد دارای مجوز و پروانه بهره برداری از سازمان صنایع و معادن هستند که گروه صنعتی بهساز پلیمر از سال ۷۹ تحت پروانه بهره برداری سازمان صنایع فعالیت می‌نماید.

و همچنین متاسفانه اکثر آگهی دهندگان در فضای اینترنت با عنوان سازنده دستگاه ظروف یکبارمصرف واسطه می‌باشند و هیچگونه مجوز از اداره صنایع نداشته و حتی نام شرکت و یا نام تجاری انتخاب کرده برای معرفی کالا خود نیز درهیچ اداره و سازمانی ثبت شده نیست.