دستگاه گندگی چیست ؟

گندگی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد دستگاه گندگی برای تعیین ضخامت یا برابر کردن عرض در چوب است. قطعه کار ورودی گندگی محصول رنده کف است. اگر قطعه کار در دستگاه سنگ زنی تولید نشود، نمی توانید انتظار نتیجه مطلوب را از دستگاه آسیاب داشته باشید.

به روشی دیگر تقسیم بندی بر اساس عرض صفحه یا طول تیغه کثیفی انجام می شود. مثلا منظور از ۴۰ این است که عرض صفحه یا طول تیغه ۴۰ سانتی متر باشد. دستگاه گندگی بر خلاف دستگاه های رنده کف چوب را رنده می کند.

کاربرد رنده گندگی  چیست؟

دستگاه گندگی ، دستگاه ضایعات چوب و چوب های ناهموار را دریافت کرده و با توجه به اندازه تنظیم شده رنده کرده و صاف و یکنواخت تحویل می دهد. گندگی در حین رنده کردن چوب را به حرکت در می آورد و نیازی به زور زدن به بازوی اپراتور نیست.

البته معمولاً از دستگاه سوهان در آخرین مرحله عملیات تبدیل الوار به چوب قابل استفاده در نجاری استفاده می شود و الوار وارد شده به کارگاه ابتدا توسط دستگاه رنده رومیزی برش داده می شود و سپس توسط دستگاه به اندازه دلخواه برش داده می شود. یک اره نواری در انتها کثیفی توسط دستگاه صاف و یکنواخت می شود.

این دستگاه مانند سایر دستگاه های نجاری به صورت تک فاز و سه فاز تولید می شود و لازم است بدانید کثیفی های موتور سه فاز بسیار قویتر از مدل تک فاز هستند. پس پیشنهاد می کنیم با توجه به شرایط برق کارگاه و اندازه قطعات چوبی که قرار است رنده شوند تکفاز یا سه فاز بودن دستگاه را انتخاب کنید.

این دستگاه از نظر سیستم کاربری به دو نوع اتوماتیک و دستی تقسیم می شود و با توجه به عرض صفحه و یا طول تیغه کثیفی نیز طبقه بندی می شود. به عنوان مثال منظور از  گندگی۶۰ این است که عرض صفحه یا طول تیغه گندگی ۶۰ سانتی متر باشد. دستگاه گندگی بر خلاف دستگاه های رنده کف چوب را رنده می کند.

رنده کثیفی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

بدن

بدنه یا شاسی خودرو که تمامی قطعات روی آن سوار شده و در جریان آن قرار می گیرد، معمولاً از چدن یا آلیاژهای قوی ساخته می شود.

صفحه اصلی

 

صفحه ای که قطعه کار روی آن قرار می گیرد تا حرکت و آسیاب شود.

جک های بالابر

جهت بالا و پایین بردن رنده برای تنظیم سایز کار استفاده می شود.

اهرم تنظیم ارتفاع

تمامی دستگاه ها دارای صفحه نمایش متحرک هستند که با چرخاندن اهرم جلوی دستگاه قادر خواهید بود اندازه صفحه نمایش را با توجه به نیاز خود تغییر دهید و میزان باری را که باید از روی چوب بردارید مشخص کنید. (در دستگاه های اتوماتیک چندین کلید و مانیتور این عمل را بر عهده دارند).

شاخص

در همه دستگاه ها نشانگر وجود دارد که فاصله بین صفحه و تیغه را نشان می دهد. به عبارت دیگر، قبل از روشن کردن دستگاه، باید اندازه صفحه کثیفی را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید.

موتور ماشین

وظیفه چرخاندن هاب های محرک و رنده بر عهده موتور یا موتورهای دستگاه می باشد که از نوع تک فاز یا سه فاز بوده و توانی بین ۴ تا ۱۰ اسب بخار دارند.

توپی تیغه: یکی از مهم ترین قسمت های دستگاه است که نقش سنگ زنی چوب را ایفا می کند. در دو طرف توپی، کفش هایی وجود دارد که فشار دهنده را به بیرون هدایت می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.