دیگ بخار – انواع دیگ بخار و نکات نگهداری دیگ بخار

دیگ بخار یا بویلر بخار (steam boiler) یک مخزن بسته می باشد که گرمای حاصل از مولد گرما ( که در اکثر موارد مشعل می باشد ) را به آب منتقل کرده و موجب تبخیر آن شود. این آب تبخیر شده جهت استفاده در پروسه های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و مجددا به آب تبدیل می شود و به دیگ بخار باز می گردد.

بویلر بخار در دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند

 1. دیگ بخار واترتیوپ (Water tube steam boiler)
 2. دیگ بخار فایر تیوپ (Fire tube steam boiler)

دیگ بخار واتر تیوب

این دیگ از دو منبع یا درام اصلی تشکیل شده که توسط تعداد زیادی لوله آتش خوار به هم متصل شده اند ، یکی از منابع یا درام ها در پایین دیگ و دیگری در بالا قرار دارند. منبع پایینی به نام منبع آب یا واتر درام (Water dram) شناخته می شود و منبع بالایی به نام منبع بخار یا استیم درام (steam dram) نام دارد. مشعل ، گرما را به لوله ها انتقال می دهد و با گرم شدن یا تبخیر آب ، بخارات و آب گرم به سمت منبع بالایی حرکت می کنند. در سطحی از منبع ، بخار آب و در قسمتی دیگر بخار وجود دارد. رسوب گیری لوله های آتش خوار دیگ بخار واتر تیوپ بسیار زیاد می باشد به همین دلیل نیاز به رسیدگی و تعمیر و نگهداری خاص می باشد اما کیفیت بخار خروجی و توان تولید بخار بسیار بهتری دارند. از این دیگ بخار در توان های بالا با فشار بالا استفاده می شود.

دیگ بخار فایر تیوب

این دیگ های بخار بسیار ساده تر از دیگ بخار واتر تیوپ هستند و از منبع اصلی که تعداد زیادی لوله آتش خوار از درون آن عبور کرده تشکیل شده اند.

قیمت دیگ بخار

قیمت دیگ بخار فایر تیوپ از نمونه واتر تیوپ آن کمتر است و در اکثر صنایع از این نوع دیگ بخار استفاده می شود ؛ راهبری آسانتر و هزینه کمتر را می توان دلیل این محبوبیت عنوان کرد.

دیگ های فایر تیوپ از نظر ساختار و دفعات چرخش محصولات احتراق در دیگ به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند.

 1. دیگ بخار فایر تیوپ دو پاس
 2. دیگ بخار فایر تیوپ دو پاس سوپر یا کوره برگشتی
 3. دیگ بخار فایر تیوپ سه پاس
 4. دیگ بخار فایر تیوپ چهار پاس

اما از نظر نوع کوره و گردش محصولات احتراق در انتهای کوره به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

 1. درای بک ( Dry back )
 2. وت بک ( Wet back)

در نمونه درای بک یا پشت خشک محل گردش محصولات احتراق در دیگ از یک پاس به پاس دیگر خارج از دیگ و در صفحه انتقال در مجاورت هوای اطراف قرار دارد. این کار باعث کاهش طول دیگ در ظرفیت برابر می شود اما از سوی دیگر راندمان را کمی کاهش و استهلاک را افزایش می دهد.

دیگ بخار وت بک که انتهای کوره آن درون آب و در مجاورت آن می باشد راندمان بیشتر ، طول عمر بیشتر ، قیمت بالاتر و ابعاد بزرگتری دارد. از این نوع دیگ بیشتر در ظرفیت های بالا استفاده می شود.

اسید شویی دیگ بخار

اسید در حرارت پایین اثر کمی در انحلال رسوبات دارد همچنین احتمال ترکیب شدن ناخالصی های فلز بدنه دیگ بخار با آن ها وجود ارد. به همین جهت از اسید های محافظت شده برای شستشوی دیگ بخار استفاده می شود.

استفاده از اسید در شستشوی دیگ های بخار از مدت ها پیش مورد توجه بود و به مرور تکامل یافته است.

شستشوی دیگ بخار از مدت ها پیش مورد توجه بوده و به مرور نیز تکامل زیادی یافته است.شستشوی دیگ بخار با اسید کم خرج ترین وسیله زدودن رسوبات جدار دیگ ها است و در اثر آن چنانچه زیر رسوبات خوردگی هایی موجود باشد بعد از شست و شو دیده خواهد شد به علاوه شیارها و فرو رفتگی های ناشی از شکنندگی قلیایی که احتمالا به علت تشکیل رسوب از دیدگاه مسئولین بهره برداری از دیگ بخار مخفی بود قابل رویت خواهند گردید.

گاهی با شستشوی دیگ بخار با اسید رسوبات اکسید آهن سیاه را که حتی آب دیگ بخار را رنگی نموده می توان از بدنه دیگ های بخار جدا نمود.

جهت کسب اطمینان از اثر اسید بر رسوبات و رضایت کامل از شست و شو با اسید و به حداقل رسانیدن اثرات خوردگی اسید بر بدنه فلزی دیگ و کنترل کامل از شست و شوی دیگ بخار باید به عوامل زیر توجه نمود:

 • ترکیب و غلظت اسید
 • کیفیت و ترکیب ممانعت کننده ای که به اسید اضافه می شود
 • حرارت دیگ بخار و محلول شست و شو
 • ناخالصی ها فلز بدنه دیگ بخار
 • چگونگی گردش شست و شو دهنده در داخل دیگ بخار
 • حالت فیزیکی و ترکیب شیمیایی رسوبی که باید شست و شو داده شود
 • خطراتی که ممکن است در حین شست و شو پیش آید.

نکات نگهداری دیگ بخار

برای جلوگیری از وارد شدن شوک حرارتی به دیگ بخار و هم چنین افزایش طول عمر لوله های آتش خوار قبل از بویلر بخار ، دی ارتیور به ظرفیت مناسب نصب شود .

در زمان خاموش بودن دیگ بخار بهتر است تمام حجم دیگ با آب پر شود تا از فرسودگی و زنگ زدگی لوله های آتشخوار جلوگیری شود .
انجام بلودان یا زیر آب زنی دیگ بخار و کنترل کننده های سطح در فواصل زمانی مشخص موجب جلوگیری ازانسداد مسیر های کنترل کننده سطح و تخلیه رسوبات ته نشین شده در دیگ بخار می شود.

افزایش راندمان دیگ بخار

وظیفه دیگ بخار تامین بخار با کیفیت بالا و مورد قبول برای فرایندهای تولیدی می باشد. به همین جهت نوع دیگ بخار، کارکرد و راندمان دیگ بخار از اهمیت ویژه برخوردار است.

با توجه به بالا بودن هزینه های بازدهی بالا در دیگ بخار پیشنهاد می شود قبل از شروع کار با دیگ بخار به روش های افزایش راندمان دیگ بخار توجه فرمایید. تا بتوانید به بهترین وجه ممکن و با کمترین هزینه راندمان حرارتی دیگ بخار را افزایش دهید.

افزایش کارایی دیگ بخار ، افزایش راندمان کلی دیگ بخار را در پی خواهد داشت . یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش هزینه های عملیاتی یک کسب و کار ، استفاده از تجهیزات بهره‌وری انرژی است. یک موقعیت خوب برای شروع کاهش صورتحساب ماهانه شما این است که به اینکه چگونه اخیرا تعمیر و نگهداری دیگهای خود را انجام داده اید و چگونه دیگ بخار فعلی شما به طور موثر کار می کند ، نگاه کنید.

مقدار زیادی از گرمای دیگ بخار در دودکش یا آب دیگ هدر میرود. هدف این است که شرایطی ایجاد کنید که کوچکترین مقدار ممکن از گاز دودکش در کمترین دمای ممکن تولید شود که سبب افزایش کارایی دیگ بخار می شود.

روش های افزایش راندمان دیگ بخار

 1. کاهش درجه حرارت دودکش
 2. نصب یک اکونومایزر
 3. تنظیم مشعل به صورت منظم
 4. نصب یک درایو فرکانس متغیر
 5. عایق کاری سوپاپ ها
 6. تمیز کردن دیواره خارجی لوله ها
 7. پیش گرمایش هوای احتراقی
 8. تمیز کردن لوله های آب
 9. بازگرداندن میعانات به بویلر
 10. بازیابی گرما از تخلیه بویلر
 11. کنترل کردن رنج تخلیه
 12. کاهش هوای اضافه
 13. کاهش دادن سرریز آب
 14. بررسی تله های بخار
 15. کاهش استفاده از بخار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =