رابطه زخم مقعدی و ابتلا به بیماری شقاق یا فیشر

حداقل یکبار برای همه ما اتفاق افتاده که دچار سوزش و زخم در ناحیه مقعد شویم و می دانیم که این عارضه چقدر می تواند آزاردهنده باشد. اما احساس سوزش مقعد معمولا در پی یک اختلال یا بیماری دیگر در ناحیه نشیمنگاه اتفاق می افتد و اگر بصورت طولانی یا مکرر رخ دهد باید علت آن بررسی شود.
حداقل یکبار برای همه ما اتفاق افتاده که دچار سوزش و زخم در ناحیه مقعد شویم و می دانیم که این عارضه چقدر می تواند آزاردهنده باشد. اما احساس سوزش مقعد معمولا در پی یک اختلال یا بیماری دیگر در ناحیه نشیمنگاه اتفاق می افتد و اگر بصورت طولانی یا مکرر رخ دهد باید علت آن بررسی شود.
شاید جالب باشد بخوانید :

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد زخم و سوزش بخصوص در زمان اجابت مزاج، ابتلا به شقاق یا فیشر مقعدی است.

این عارضه به دلایل گوناگون و در سنین مختلف ایجاد می شود که در ادامه به بررسی علائم، دلایل و بهترین روش های درمان آن خواهیم پرداخت:

بیماری شقاق چیست؟

شقاق یا زخم مقعدی نوعی شکاف و پارگی سطحی است که در انتهای روده بزرگ و روی دیواره مقعد ایجاد می شود. این بیماری که با نام فیشر هم شناخته می شود ممکن است در بخش های دیگر بدن هم ایجاد شود، اما شقاق مقعدی شایع ترین نوع آن است که برای بیمار علائم آزاردهنده ای ایجاد می کند.

شما در هر سنی ممکن است به شقاق مبتلا شوید و بروز این عارضه ارتباطی با سن و سال ندارد. داشتن سبک زندگی سالم و عادات غذایی درست مثل مصرف کافی فیبر و مایعات کافی در طی روز، ورزش و تحرک تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری می کند.

علائم انواع فیشر مقعدی

بیماری شقاق با توجه به عمق و شدت زخمی که ایجاد می کند به دو نوع شقاق حاد و مزمن تقسیم می شود. فیشر حاد با استفاده از دارو و روش های خانگی ممکن است بهبود پیدا کند.

اما اگر بیشتر از شش هفته از شروع بیماری و علائم شما گذشته باشد، به احتمال زیاد شقاق مزمن شده و تنها راه برای درمان قطعی آن روش های پزشکی است.

اما در ادامه رایج ترین علائم و نشانه های شقاق (فیشر) را بررسی می کنیم:

  • درد مقعد
  • سوزش و خارش شدید در زمان دفع
  • خونریزی هنگام دفع
  • مشاهده زخم و ترک در مقعد
  • مشاهده التهاب و تورم

تشخیص و درمان

نشانه های آزار دهنده این بیماری معمولا از تحمل بیماران خارج است و مبتلایان به دنبال راه درمان سریع و قطعی شقاق یا فیشر مقعدی هستند.

یکی از مهم ترین نکات مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص و درمان شقاق مقعدی است. حتما توجه کنید که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، حتما برای تشخیص به دکتر متخصص شقاق مراجعه کنید و دست به خود درمانی نزنید.

برای تشخیص این بیماری نیازی به انجام آزمایشات سخت نیست و معمولا با معاینه فیزیکی به راحتی قابل تشخیص است.

بیماری شقاق و هموروئید در مواقع بسیاری علائم شبیه به هم ایجاد می کنند و به همین دلیل ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند.

لیزر

در حال حاضر عمل سرپایی شقاق با لیزر یکی از بهترین گزینه های درمان این عارضه است. طی این عمل با استفاده از اشعه لیزر زخم شقاق را ترمیم می کنند.

درمان شقاق با لیزر با بی حسی موضعی و در زمانی کوتاه، بدون هیچگونه درد و خونریزی انجام می شود.

این عمل سرپایی هیچگونه عوارضی ندارد و احتمال بازگشت بیماری بسیار ضعیف است.

همچنین در روش لیزر نیازی به بستری شدن و گذراندن دوران نقاهت سخت و طولانی نیست و فرد بلافاصله بعد از عمل می تواند به زندگی عادی خود برگردد.

درمان شقاق با لیزر به دلیل مزایای فراوان مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته و تا حد زیادی جایگزین روش های جراحی سنتی شده است.

فیشرکتومی

در عمل جراحی فیشرکتومی آن قسمت از پوست مقعد که شکاف و شقاق روی آن ایجاد شده با برشی حذف و سپس ترمیم می شود. علاوه بر دوران نقاهت سخت و طولانی و احتمال بروز خونریزی یا بازگشت مجدد بیماری، احتمال بروز بی اختیاری در دفع گاز و مدفوع یکی دیگر از مشکلات جراحی فیشر است.

رابطه زخم مقعدی و ابتلا به بیماری شقاق یا فیشر – تدبیرخبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 12 =