راهنمای انتخاب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

قبل از انتخاب کاغذ دیواری حتما باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که در غیر این صورت به سرعت دلزده و پشیمان می شوید. یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای‌ آسان‌تر شدن انتخاب کاغذ دیواری، این است که شما قبل از رفتن به فروشگاه‌ها برای انتخاب و خرید، ایده و طرحی واضح و شفاف از آنچه می‌خواهید، داشته باشید. برای خرید کاغذ دیواری باید چند فاکتور را در ذهن داشته باشید و سوال های زیر را از خود بپرسید. پاسخ این سوال ها کار شما را برای انتخاب و خرید راحت تر خواهد کرد:

۱- چه نوع از کاغذ دیواری نتیجه و نمایی که شما مدنظر دارید را ارائه می دهد؟ ( رنگ و جنس کاغذ دیواری های موجود در بازار را بررسی کنید)
۲- کدام طرح برای فضای مورد نظر مناسب تر است؟ و یا کدام سبک از طرح و نقش ها مورد علاقه شماست؟!
۳- آیا به کاغذ دیواری هایی که قابل لکه برداری و قابل شست و شو هستند نیاز دارید؟
۴- آیا قصد دارید که از کاغذ دیواری های پشت چسبدار استفاده کنید؟ و یا ترجیح می دهید یک متخصص از روش های دیگر برای نصب کاغذ دیواری تان استفاده کند؟!
چه میزان کاغذ دیواری نیاز دارید؟( ابتدا حتما” محلی که می خواهید کاغذ دیواری کنید را با دقت اندازه گیری نمایید و قبل از سفارش، نیز در مورد مقدار مناسب آن، مشورت های لازم را با فروشنده انجام دهید.)

 

کاغذ دیواری برای خانه شما مناسب است

به شرطی که قبل از انتخاب کاغذ دیواری به رنگ وسایل خانه توجه کرده باشید. زیرا هماهنگ نبودن رنگ و نوع کاغذ دیواری با سایر وسایل، علاوه بر اینکه خانه را بی نظم و خسته کننده نشان می دهد، برای افراد خانواده احساس آشفتگی ایجاد می کند. بنابراین حتما به هماهنگی رنگ ها توجه داشته باشید. هماهنگی نوع و طرح کاغذ دیواری با سبک و شکل چیدمان خانه نیز مهم است.

اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید شروع کنید به جمع آوری تصاویری از اتاق هایی با کاغذ دیواری دلخواهتان. می توانید این تصاویر را از بروشورها، مجلات و یا حتی از گالری عکس ما نیز تهیه کنید. توجه کنید معمولا چه طرح و نقش هایی شما را بخود جذب می کند.

کاغذ دیواری ، تغییر دکوراسیون بی دردسر در خانه شما است. هدف خود را برای خرید کاغذ دیواری بشناسید. انتظار دارید کاغذ دیواری برای فضای شما چه کند؟ عمق بیشتری به فضای اتاق بدهد؟ بافت و یا گرما اضافه کند؟ درخشش بیشتری به فضا دهد؟ گوشه های تیز دیوار را کمتر به چشم بیاورد؟ و فراتر از این چیزها از خودتان بپرسید که می خواهید کاغذ دیواری تان چه احساسی به شما منتقل کند. وقتی پا به اتاق می گذارید می خواهید فضایی محسور کننده، شاد و یا آرام (و یا غیره) داشته باشید؟

کاغذ دیواری با توجه به طیف گسترده آن در طرح، سایز و جنس به شما کمک می کند تا بتوانید به اتاق هویت متناسب با کاربری آن را بدهید. لیست زیر معیارهای کلی در مورد میزان تاثیر انواع طرح ها و رنگ های مختلف کاغذ دیواری را ارائه می کند:

 • طرح و مدل:   رنگ تیره
 • تاثیر:            ۱. اتاق های بزرگ را کوچکتر نشان می دهد.   ۲. حس آرامش القا می کند.
 • طرح و مدل:   رنگ روشن
 • تاثیر:            ۱. اتاقها را بزرگتر جلوه می دهد.  ۲. حس ملایم و دوستانه ایجاد می کند.  ۳. انرژی و پویایی به فضا می بخشد.
 • طرح و مدل:   طرح گلدار یا تکرار شونده
 •  تاثیر:           ۱. ترکها و عوارض دیوار را می پوشاند.   ۲. می تواند برای بزرگتر جلوه دادن فضاهای کوچک استفاده شود.
 • طرح و مدل:   طرحهای بزرگ
 • تاثیر:             ۱. فضاهایی دنج و صمیمی ایجاد می کند   ۲. کمک می کند تا اتاق های خیلی بزرگ معقول تر به نظر بیایند.
 • طرح و مدل:   طرحهای کوچک
 • تاثیر:            ۱. به فضا حس بزرگی و وسعت می دهد.   ۲. توجه ها را به سمت همه طرح های رنگی جلب می کند.   ۳. در اتاق های کوچک پرکاربردتر است.
 • طرح و مدل:   خطوط
 • تاثیر:            ۱. خطوط عمودی ، دیوارها و سقف را بلندتر نشان می دهند.   ۲. خطوط افقی اتاق را کشیده تر نشان می دهند.   ۳. برای فضاهای کوچک یا با سقف کوتاه مناسب هستند.

اگر به لحاظ شخصیتی فردی تنوع طلب هستید و زود از همه چیز خسته می شوید، پیشنهاد ما این است که از کاغذ دیواری های ساده با رنگ های ملایم که هیچ طرح و شکلی ندارد و با هر نوع چیدمان و رنگی هماهنگ می شود، استفاده کنید زیرا استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار روحیه خاصی می طلبد و هماهنگ کردن وسایل با این گونه کاغذها کمی مشکل است و ممکن است پس از مدتی دچار دلزدگی شوید.

***این نکته نیز قابل ذکر است که کاغذ دیواری ها شاید در طول زمان دچار آسیب و خرابی شوند و زیبایی اولیه خود را از دست بدهند. بنابراین بهتر است یک رول بیشتر خریداری کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید و برای پیدا کردن آن نوع کاغذ دیواری در بازار دچار مشکل نشوید.***

اگر به دنبال کاغذ دیواری و یا دیوارپوشی مناسب برای دکوراسیون منزل خود می گردید می توانید به مشاوران عمران سازه تماس بگیرید و نمونه کارهای آنها را ببینید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.