راهنمای خرید برنج ایرانی؛ چطور بهترین برنج را بخریم؟

برنج یکی از اصلی ترین مواد غذایی و جزو اصلی تغذیه ایرانی‌ها است. به همین خاطر خرید بهترین برنج ایرانی که خوش عطر و طعم باشد، همیشه یکی از دغدغه‌های آنها است.

با توجه به افزایش تنوع برنج ایرانی و همین طور وجود انواع برنج‌های خارجی در بازار، تشخیص برنج باکیفیت از بی کیفیت کار راحتی نیست و اگر اطلاعات کافی نداشته باشید، ممکن است در انتخاب و خرید بهترین برنج شمال اشتباه کنید.

در ادامه در قالب راهنمای خرید برنج ایرانی، آموزش خرید برنج و مهم ترین نکات و ترفندهای خرید برنج با کیفیت و اصل شمال را برای شما آورده‌ایم تا بتوانید یک خرید مطمئن همراه با رضایت داشته باشید. با ما همراه باشید.

انواع برنج ایرانی

برنج ایرانی دارای تنوع زیادی بوده و در نقاط مختلف کشور کشت می‌شود. هر کدام از آنها ویژگی‌ها، عطر و طعم خاص خود را دارند. در مجموع خریداران برنج ایرانی مرغوب، انواع برنج شمال را ترجیح می‌دهند. محبوب ترین و پرمصرف ترین برنج ایرانی عبارتند از:

 • برنج دم سیاه
 • برنج طارم
 • برنج هاشمی
 • برنج صدری
 • برنج دودی
 • برنج فجر
 • برنج شیرودی

تشخیص هر کدام از آنها از یکدیگر کار راحتی نیست و باید در این کار حرفه‌ای باشید. معمولا پس از پخت است که متوجه خواهید شد هر کدام چه تفاوتی با هم دارند.

در بین برنج‌های شمال، برنج صدری بهتر و مرغوب تر است. برنج صدری در گیلان کشت شده و دارای انواع مختلفی است. برنج صدری دم سیاه عطر زیاد و برنج صدری هاشمی دانه‌های بلندتر دارد.

برنج طارم که عمدتا در استان مازندران کشت می‌شود، پس از برنج صدری از بهترین برنج‌های شمال است. دانه‌های برنج طارم نسبت به صدری کمی کوتاه تر و چاق تر است. این برنج هم خود دارای انواع مختلفی از جمله برنج طارم محلی، طارم دیلمانی، طارم سنگی، طارم رشتی، اهلمی طارم، سنگ جو و طارم امیری است.

کامل ترین راهنمای خرید برنج شمال مرغوب و اصل

در این بخش مهم ترین نکاتی را که قبل از خرید برنج باید بدانید، آورده شده است:

رنگ برنج ایرانی

رنگ برنج ایرانی سفید، یکدست، بلوری مات (عاج مانند) است. اگر دانه برنج رنگ زرد، شفاف، خیلی سفید یا دودی داشته باشد، نشان از عدم مرغوبیت آن است.

دانه برنج ایرانی چند لایه دارد؛ بعد از برداشتن لایه اول رنگ آن قهوه‌ای بوده که همان برنج قهوه‌ای معروف و پرخاصیت است. در مرحله بعدی توسط دستگاه این لایه قهوه‌ای هم برداشته شده و رنگ برنج سفید می‌شود.

اندازه دانه برنج ایرانی

مورد دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، دانه بلند بودن برنج است. معمولا ایرانی‌ها برنج‌های دانه بلند را بیشتر می‌پسندند. البته طول دانه برنج در انواع برنج ایرانی متفاوت است؛ برنج هاشمی جزو دانه متوسط و برنج صدری دانه بلند هستند.

البته نوع دیگری از برنج گرد در بازار است که جزو برنج‌های دانه کوتاه محسوب می‌شوند از جمله بینام، حسنی، عنبربو، گرده و….

عطر و طعم برنج ایرانی

عطر و طعم خوب برنج ایرانی یکی از مزیت‌های آن بوده که برای هر ایرانی بسیار مهم است. برنج شمال معمولا از سایر برنج‌های ایرانی خوش طعم تر و با عطر بیشتری است. برای خرید برنج شمال اعلا، کمی از آن را در دست ریخته و در آن بدمید. برنج مرغوب میزان عطر خود را نشان می‌دهد. در میان برنج‌های شمال، برنج هاشمی و صدری از عطر و طعم بسیار خوبی برخوردارند.

یکدست بودن برنج ایرانی

قبل از خرید برنج، مشتی از آن را برداشته و یکدست و یک رنگ بودن دانه‌های برنج را چک کنید. برنج درجه یک شمال باید کاملا یک دست بوده و دانه‌های شکسته و خرد نداشته باشد. وجود برنج نیم دانه و شکسته در آن نشان از عدم مرغوبیت آن داشته و در کیفیت پخت برنج موثر است.

همین طور می‌توانید مقداری از برنج را روی سطح شفاف و شیشه‌ای بریزید و زیر نور با دقت بررسی کنید. برنج‌های خارجی شفاف هستند و اگر با برنج ایرانی مخلوط شده باشند، با این روش به راحتی می‌توانید این را تشخیص دهید.

خشکی و سفتی برنج ایرانی

هر چه دانه برنج سفت تر و خشک تر باشد، کیفیت بهتری دارد؛ زیرا وقتی آن را می‌پزید آب بیشتری جذب کرده و حجیم تر می‌شود. اگر برنج کاملا خشک نباشد، کیفیت پخت آن پایین می‌آید. برای تشخیص خشک و سفت بودن دانه برنج، بهترین راه این است که آن را زیر دندان خرد کنید.

نداشتن ترک و بند عرضی دانه برنج

دانه برنج مرغوب شمال ترک و بند عرضی ندارد. معمولا برنج‌های بی کیفیت دارای بند عرضی یا ترک هستند و پخت مناسبی هم ندارند. پس در هنگام خرید برنج ایرانی فراموش نکنید که این مورد را هم حتما در نظر داشته باشید.

کهنه بودن برنج ایرانی

هر چه از زمان برداشت برنج بیشتر گذشته باشد، برنج رطوبت خود را کاملا از دست می‌دهد و در نتیجه کیفیت برنج بهتر می‌شود. در نتیجه برنج کهنه بهتر از برنج تازه است.

برنج کهنه که کاملا خشک است، در هنگام پخت آب بیشتری به خود جذب کرده و بیشتر ری می‌کند. یکی از راه‌های تشخیص کهنه بودن برنج، همان تست خشکی و سفتی دانه‌های برنج است که با زیردندان قرار دادن دانه برنج می‌توانید آن را متوجه شوید.

البته توجه کنید اینکه برنج کهنه بهتر است دلیل کافی برای خرید برنج نیست. برنج کهنه ممکن است در شرایط خوبی نگهداری نشده باشد و بوی کهنگی بدهد یا دارای شپشک برنج باشد. پس دقت کنید حتما این موارد را چک کنید. اگر مطمئن نیستید، بهتر است برنج تازه بخرید و خودتان در شرایط مناسبی از آنها نگهداری کنید تا کهنه شوند.

تست نمونه برنج ایرانی

یکی از بهترین و مطمئن ترین راه‌ها برای خرید یک برنج خوب و باکیفیت، گرفتن نمونه برنج است. اگر بتوانید قبل از خرید، مقداری از نمونه آن را پخته و تست کنید، دیگر با خیال راحت می‌توانید خرید خود را انجام دهید.

خرید برنج ایرانی در زمان مناسب

یکی از موارد مهمی که باید در خرید برنج مد نظر داشته باشید، بهترین زمان خرید برنج است. اگر در زمان مناسب خرید کنید، محصول خوب با کمترین قیمت را می توانید پیدا کنید. این مورد برای برنج تازه و کهنه متفاوت است. برنج کهنه را بهتر است یک ماه قبل از شروع برداشت برنج تازه خریداری کنید. بهترین زمان خرید برنج تازه هم پس از برداشت آن است.

بهترین روش نگهداری برنج

پس از خرید برنج، روش نگهداری برنج هم بسیار مهم است؛ چون اگر در شرایط نامناسب برنج را نگه دارید، بوی کهنگی گرفته و کیفیت آن کم می‌شود.

بهترین روش نگهداری برنج همراه با رعایت نکات زیر است:

 • در جای خشک و خنک نگهداری شود.
 • کیسه یا ظرف برنج از زمین و دیوار فاصله داشته باشد.
 • برنج در کیسه‌های نخی نگهداری شود.
 • کیسه‌های برنج در معرض نور آفتاب نباشد.
 • هر جند ماه یک بار، برنج را زیر و رو کنید.
 • کیسه‌های برنج را روی هم نچینید.
 • اگر مقداری زیادی برنج به صورت عمده خریدید، بهتر است از جذب کننده اکسیژن استفاده کنید تا از بروز آفت و تخم گذاری حشرات در برنج جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از شپشک یا کرم زدن از روش‌های سنتی نگهداری از برنج مثل گذاشتن حبه سیر، فلفل خشک، برگ بو، میخک و… در کیسه برنج استفاده کنید. یادتان باشد که از قرص‌های شیمیایی استفاده نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 1 =