راهنمای خرید دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ بنر امروزه در صنعت چاپ بسیار کاربرد دارد در گذر زمان برای چاپ متن و طرح بر روی پارچه، کاغذ، پلاستیک دستگاه‌های چاپ بسیاری ساخته شدند که پیشرفت آن‌ها باعث افزایش در کیفیت و افزایش در سرعت چاپ بنر نیز شده است. دستگاه‌های چاپ بنر  ابعاد و اندازه‌های بزرگ برای استفاده های صنعتی و دستگاه‌هایی که در سایز و اندازه‌های کوچک تولید می‌شوند برای استفاده‌های شخصی و مشاغل کوچک.

دستگاه چاپ بنر به هنگام خرید

برای انتخاب و خریداری یک دستگاه چاپ بنر باید ویژگی‌های مختلف دستگاه را بشناسیم و در هنگام خرید تمامی این ویژگی‌ها در نظر بگیریم. عوامل متنوع و تاثیرگذار بر قیمت دستگاه چاپ عبارتند از:

 • سرعت بالای چاپ
 • سیستم پرژ مجزا داشته باشد که در مصرف رنگ صرفه جویی می‌کند.
 • کیفیت چاپ
 • از موتورهای سروو بر رویش استفاهده شده باشد تا برق کمتری را مصرف کند.
 • به هیتر خشک کن کم مصرف مجهز باشد.
 • مجهز به پارکینگ هد باشد.
 • نرم افزارهای راحت داشته باشد.
 • به هیتر عقب مجهز باشد تا زمانی که ایجاد چروک بدون مدیا چروک از بین برود.
 • هر چقدر بدنه دستگاه سنگین‌تر باشد در زمان کار کردن دستگاه با سرعت بالا لرزشی نخواهد داشت.
 • به عیب یاب اتوماتیک مجهز باشد تا در هنگام بروز مشکل دستگاه اخطار دهد.
 • به سنسور رول باز کن مجهز باشد.
 • مجهز به کلید اضطراری باشد تا در مواقع ضروری دستگاه خاموش شود.
 • قابلیت چاپ بر روی ۲ رول با سایزهای متفاوت به صورت همزمان را داشته باشد.
 • قابلیت چاپ بر روی بنر، فلکس،مش و استیکر را داشته باشد.

دستگاه چاپ بنر در ایران

در اواخر سال‌های دهه هفتاد بود که تابلوهای جدیدی به بازار ایران وارد شد، که این تابلوها بسیار زیبا و رنگی بودند. تا قبل از ورود این نوع از تابلوها تمامی مدل‌های قبلی کاره دست انسان، که بر روی پلاستیک و یا فویل بودند اما این تابلوهای جدید بسیار متفاوت بودند و به فلکسی فیس معروف بودند. از مهم‌ترین شرکت‌های چاپی در ایران شرکت ماتریس بود که دستگاه‌های چاپ بنر کرده و شروع به انجام عملیات چاپ شد. نمونه‌های دیگری از شرکت‌های چاپی می‌توان به شرکت جی اس اس و مرحوم شجاعیان که از شرکت‌های پیش‌رونده و عرضه کننده ماشین آلات بودند اشاره کرد.

بهترین برند موجود دستگاه چاپ در ایران

هنگامی که قصد خریداری دستگاه چاپی را دارید به قطعات اصلی دستگاه از جمله main board و brige board  باید بسیار توجه شود. main board موجود در دستگاه چاپ بنر دستورات را از سیستم دریافت کرده و آن‌ها را به brige board انتقال می‌دهد و brige board اجازه چاپ دستورات را به هد دستگاه می‌دهد. هد دستگاه چاپ بنر مشخص‌کننده کیفیت و کارایی یک دستگاه است، نقش رنگ رسانی به سطح و زمینه کار بنر ار دارد. هر مقدار که تعداد و فشردگی‌های نازل‌های سره هد بیشن‌تر باشند هد کیفیت و دقت چاپی بالاتری دارد.  هر چقدر که تعداد هدهای یک دستگاه چاپ بنر بیشتر باشد آن دستگاه از سرعت چاپ بیشتری برخوردار است.

مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید دستگاه باید به آن توجه کنید:

 1. انتخاب برند و مارگ تولیدکننده
 2. انتخاب قابلیت‌های دستگاه
 3. انتخاب مدل دستگاه

ریپ دستگاه

ریپ دستگاه نقش بسیار مهمی در خروجی نهای کار چاپ بنر دارد. هر چقدر که ریپ دستگاه قدرتمندتر باشد خروجی کار چاپی بهتری دارید. ریپ‌های قوی ریپی است که گزینه‌های زیادی برای انواع چاپ، پروفایل‌های زیادی دارد، که این پروفایل‌ها اغلب توسط کمپانی سازنده خوده ریپ و تولیدکننده دستگاه ساخته می‌شود. جوهرهایی که در پروسه چاپ بنر از آن‌ها استفاده می‌کنید با همین پروفایل‌ها هماهنگ شده است پس اگر زمانی قصد داشتید که از جوهر دیگری به جای جوهری که کارخانه فروشنده دستگاه یا فروشنده دستگاه به شما توصیه کرده است استفاده کنید حتما باید پروفایل مخصوص آن جوهر را بسازید.

نصب دستگاه چاپ بنر

بعد از ارسال ایمنی دستگاه برای مشتری عملیات نصب دستگاه حتما باید زیر نظر تکنسین‌های با تجربه در داخل چاپخانه و یا محل در نظر گرفته شده نصب و راه‌اندازی شود و تمامی ایرادات توسط کارشناس مربوطه با دقت و آرامش فراوان رفع گردد.

راه اندازی دستگاه چاپ بنر

در ابتدا با ورود اپراتور به محیط چاپخانه اول باید دمای محیط سننجیده شود. در فصل‌های سرد سال بهتر است که قبل از روشن کردن دستگاه برای گرم کردن هد دستگاه از هیتر یا هیتربرقی که معمولا در دستگاه‌ها وجود دارد استفاده شود. زیرا این هیترها دمای گالن‌های جانبی جوهر و با ساب تانک‌ها را بالا می‌برد. بعد از روشن کردن دستگاه در درجه اول باید اپراتور لیستی که تحویل گرفته است را چک کند تا تمامی مواردی که قرار است در روز پیش رو چاپ کند برای وی مشخص شود.

به چقدر سرعت برای چاپ احتیاج دارید؟

اول به این موضوع که برای انجام چاپ به چه مقدار سرعت نیاز دارید اگر به سرعت بالایی نیاز ندارید انتخاب یک دستگاه چاپ بنر ساده انتخاب خوبی است، اما اگر می‌خواهید که عملیات چاپ با سرعت بالا و با حجم سریعی انجام شود بهتر است که دستگاه پیشرفته‌ای انتخاب کنید. هر دستگاه چاپ بنری دارای محدودیت‌های اندازه‌های مختلف است.

چطور اپراتور برای دستگاه خود انتخاب کنید؟

دستگاه چاپ بنر را از فروشنده‌ای که اموزش‌های اولیه و پشتیبانی مداوم را فراهم می‌کند تهیه کنید زیرا به شما کمک می‌کند که با طریقه کار با دستگاه به خوبی آشنا شوید به ویژه اگر که اولین تجربه شما از خرید دستگاه چاپ بنر باشد. باید مطمئن باشید که ارائه کننده در صورت بروز هرگونه مشکل پشتیبانی‌های لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد.

کار با دستگاه چاپ بنر

تجربه و آگاهی افراد نقش موثری در کار با دستگاه دارد همانطور که عدم آگاهی از نحوه انجام کار با دستگاه چاپ بنر پروژه درحال انجا را با مشکل روبه رو می‌کند. تا قبل از ورود دستگاه چاپ بنر در دهه ۸۰ افراد برای مراسمات مختلف خود از پارچه نوشته استفاده می‌کردند اما با ورود دستگاه‌های چاپ به بازار ایران پروسه نوشتن پارچه را کم کم کاهش داد.

مراقبت کردن از دستگاه

شیوه درست مراقبت کردن از دستگاه به هنگام قبل، بعد و در حین انجام کار بسیار با اهمیت است زیرا کیفیت چاپ هم بستگی به شیوه مراقبت صحیح از دستگاه دارد و موضوع بسیار مهمی در بهبود و ارتقا کیفیت چاپ به حساب می‌آید. هر دستگاه چاپ بنر از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند اما مهم‌ترین قطعه در این دستگاه هد هست که مراقبت از این قطعه بسیار حیاتی است هر گونه آسیبی که به این قطعه وارد شود هزینه بر و مشکل ساز خواهد بود. از اولین مواردی که برای مراقبت از هد دستگاه چاپ بنر باید رعایت کرد حفظ و تعدیل دمای محیطی است که دستگاه در آنجا قرار گرفته و به این خاطر که نمی‌توان دستگاه را به صورت مداوم جابه جا کرد پس بهتر است که در دمای پایین اقداماتی را برای گرم کردن هد دستگاه انجام داد.

گارانتی و پشتیبانی دستگاه خریداری شده

زمانی که دستگاهی را خریداری می‌کنید اگر از پشتیبانی قوی برخوردار نباشد در حقیقت نمی‌توانید با آن کار کنید زیرا با ایجاد کوچکترین مشکل نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری دستگاه خریداری شده شما دیگر قادر به چاپ نیست.دستگاه‌های لارج فرمت اغلب دستگاه‌های چاپی بزرگی هستند که برای چاپ به صورت‌های مختلف طراحی شده‌اند .برای نصب و راه‌اندازی نیازمند فضای کافی و مناسب هستند. دستگاهی که متناسب با نیاز خود انتخاب کرده‌اید، امکان دارد که تشکیل شده از ترکیبات ارگانیک فرار باشد که در طول مدت چاپ نمایان شود که این ترکیبات بسیار خطرناک هستند. دستگاه چاپ بنر را حتما از شرکت‌های معتبر خریداری کنید. در هنگام خرید ارزان قیمت بودن دستگاه نباید ملاک کاریتان باشد برعکس باید در مورد فروشنده دستگاه تحقیق و ارزیابی انجام دهید تا متوجه شوید که کدام یک از فروشندگان خدمات بهتری را ارائه می‌دهند.

انواع مختلف هد دستگاه چاپ بنر

 • هد زار انگلیس
 • هد اسپکترا
 • هد اپسون
 • هد کونیکا

بدنه دستگاه

بدنه دستگاه چاپ بنر در حقیقت محل قرار گیری جوهر،کامپیوتر و …. را شامل می‌شود که در کیفیت چاپ تاثیری ندارد اما در زمان طولانی اگر بدنه از استقامت بالایی برخوردار نباشد مسبب کاهش در کیفیت چاپ می‌شود. هر چقدری که بدنه دستگاه سنگین‌تر باشد در زمان انجام پروسه چاپ ثبات بیش‌تر و بالاتری دارد. اغلب به دستگاه‌های بالای ۵۰۰ کیلوگرم بدنه سنگین یا اصطلاحا شاسی سنگین می‌گویند.

قیمت دستگاه چاپ بنر

عوامل متنوع و گوناگونی بر روی قیمت دستگاه چاپ بنر تاثیر می‌گذارد. از جمله عوامل تاثیرگذار مثل مدل دستگاه چاپ، نوع و تعداد هدهای دستگاه، کشوره سازنده دستگاه و…. هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =