راهنمای خرید پکیج

پکیج به مجموعه گرمایشی گفته می‌شود که امکان فراهم کردن آب گرم برای گرمایش محیط و آب گرم مصرفی را دارد. به دلیل اینکه این دو امکان در یک دستگاه وجود دارد به آن یک پک گرمایشی یا همان پکیج گرمایشی گفته می شود.

آشنایی با پکیج و انواع آن

پکیج گرمایشی در انواع زمینی و دیواری با ظرفیت حداقلی ۲۲۰۰۰ تا حداکثر ۵۵۰۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت برای گرمایش و تامین آب گرم مصرفی واحدهای مسکونی، اداری و تجاری از ۶۰ تا ۳۷۰۰ متر مربع به کار می‌رود.

پکیج های دیواری از ظرفیت ۲۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت و مدل‌های زمینی از ظرفیت ۲۷۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت به بالا تولید می شوند.

پکیج های با ظرفیت پایین تا ۶۰۰۰۰ کیلوکالری بر ساعت معمولاً از مشعل های اتمسفریک که درون دستگاه تعبیه شده‌اند استفاده می‌کنند اما در ظرفیت های بالاتر پکیج ها با مشعل مجزا راه اندازی می شوند.

راهنمای خرید پکیج های گرمایشی

سیستم تولید آب گرم مصرفی در پکیج ها به دو صورت لحظه‌ای و یا با حجم ذخیره است. در مدل های لحظه‌ای مبدل صفحه ای برای تولید آب گرم مصرفی در نظر گرفته شده است اما در مدل های مخزن دار حجم ذخیره برای آب گرم مصرفی از ۲۵ تا ۲۰۰ لیتر وجود دارد.

پکیج تک مبدله بخریم یا دو مبدله؟

پکیج دو مبدله یا پکیج مخزن دار بهتر از پکیج تک مبدل است. پکیج تک مبدل دارای یک مبدل حرارتی شعله مستقیم از جنس آلومینیوم و مس برای تولید آب گرم گرمایش و آب گرم مصرفی است که دارای دو مدار مجزا است.

در کل در سیستم‌های تولید آب گرم مصرفی که دائماً آب تازه در جریان است اختلاف دمای دو طرف مبدل (آب سرد و منبع حرارتی) نباید بالا باشد هر چه این اختلاف بیشتر باشد میزان رسوب گذاری در سمت آب سرد بیشتر است. در نتیجه در پکیج های تک مبدل که یک سمت مبدل آب سرد و سمت دیگر شعله مستقیم است میزان رسوب گذاری درون مبدل بالا خواهد بود.

در پکیج دو مبدله آب گرم مصرفی به وسیله مبدل حرارتی صفحه ای آب به آب و جدا از مبدل اصلی اولیه گرم می شود. بدین معنی که آب سیستم گرمایش رادیاتور ها در مبدل اولیه اصلی شعله مستقیم که در آن آب دائماً در حال سیرکوله است و آب تازه در آن جریان ندارد گرم شده و به واسطه مبدل حرارتی ثانویه آب گرم مصرفی را تولید می‌کند. در این سیستم اختلاف دمای دو سمت مبدل آبگرم مصرفی نسبتاً پایین است و میزان رسوب گذاری به مراتب کمتر از پکیج تک مبدل است.

راهنمای خرید پکیج های گرمایشی

زمانی که در مبدل حرارتی آب سیرکوله در جریان است میزان رسوب گذاری به میزان املاح موجود در حجم آب سیرکوله است اما زمانی که آب مصرفی در مبدل جریان دارد و روزانه چند برابر حجم آب سیرکوله رادیاتورها از آن عبور می کند و رسوب گذاری در مبدل چندین برابر بالا می‌رود. (اتفاقی که در پکیج تک مبدل می افتد)

بهترین برند های پکیج دیواری

متاسفانه بهترین برندهای پکیج‌دیواری داخلی نیستند، برندهایی مانند آریستون، فرولی، بوش، باکسی، وایلانت، ایمرگاس و… از برندهای مطرح در دنیا هستند که در ایران نیز جزو بهترین برند ها دارای کارایی بالا و قابل قبولی هستند.

از برندهای ایرانی پکیج که دارای کیفیت مناسبی هستند می توان پکیج بوتان ، ایران رادیاتور، لورچ، ایساتیس، ایرفو و… را نام برد.

بهترین پکیج موجود در بازار

بهترین پکیج موجود در بازار در حال حاضر پکیج‌هایی هستند که ضمانت و خدمات پس از فروش خوبی دارند. معروف ترین برند ها اگر ضمانت و خدمات ارائه نکنند ارزش خرید ندارند.

تا زمانی که تحریم‌ها برقرار است بهتر است از پکیج های با برند ایرانی استفاده شود. در این بین تعدادی از برندهای خارجی مانند آریستون، فرولی و ایمرگاس خدمات بهتری را در مقابل سایر برندهای خارجی ارائه می دهند.

پرفروش ترین پکیج

در حال حاضر پرفروش ترین پکیج در برندهای ایرانی، ایران رادیاتور و بوتان، و در برندهای خارجی آریستون و فرولی هستند. در واقع این برندها علاوه بر تنوع محصولات و موجودی دارای قطعات یدکی، ضمانت و خدمات مناسبی نسبت به سایر برندها هستند.

عوامل موثر در قیمت پکیج

قیمت پکیج های ایرانی به نسبت پایین تر از پکیج های خارجی و قیمت پکیج های دیواری پایین‌تر از پکیج های زمینی است.

قیمت پکیج های تک مبدل پایین‌تر از پکیج دو مبدل و قیمت پکیج مبدل دار پایین تر از مخزن دار است.

قیمت پکیج به مواردی مانند برند پکیج، ظرفیت حرارتی، نوع تک مبدل یا دو مبدل بودن دستگاه، فن دار و بدون فن بودن پکیج، مخزن دار یا مبدل دار بودن پکیج، زمینی یا دیواری بودن آن و… بستگی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =