راهنمای کامل خرید اجاق گاز یا فر گاز

در یک اجاق گاز سالم، شعله‌ها باید به صورت یکدست و آبی رنگ باشند. ارتفاع یک شعله سالم نیز در حدود ۲۰ میلی متر است. گاهی اوقات شعله‌ها رنگ زرد به خود گرفته و قدرت کافی ندارند. اگرچه این مشکل چندان جدی نیست، اما باید رفع شود. دلیل بروز چنین مسئله‌ای کثیف شدن شعله‌ها است.
شعله را تمیز کنید. این کار را با استفاده از یک ظرف آب و کف و ابر انجام دهید. مشعل‌ها را برداشته و با ابر کفی شده آن‌ها را به خوبی تمیز کنید. پس از اتمام صفحه را توسط دستمال خشک کاملا تمیز کنید تا کف باقی نماند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، این کار را پس از هربار چرب شدن شعله‌ها انجام دهید.

شاید جالب باشد بخوانید :

پیلوت بی دلیل خاموش می‌شود

اگر پیلوت اجاق گاز به طور ناگهانی خاموش شود، به درستی تنظیم نیست. در این حالت گاز کافی به آن نرسیده و خاموش خواهد شد. با بستن مقدار کمی از محفظه پیلوت می‌توانید این مشکل را برطرف نمایید. از برندهای خوب میتوان به نمایندگی کن در اصفهان کراجعه کنید.

شعله اجاق گاز به رنگ زرد و نارنجی می سوزد

رنگ شعله‌های یک اجاق گاز سالم باید آبی باشد. در صورتی که رنگ شعله به زرد و یا نارنجی تغییر پیدا کند،  باید حتما در سدد عیب جویی باشید. کم بودن نسبت هوا در مخلوط کن اصلی ترین دلیل زرد سوختن شعله هاست. جهت رفع این مشکل ابتدا صفحه تنظیم مخلوط کن باید باز شود. سپس فاصله نازل تا لوله بررسی شده و در صورت تنظیم نبودن این فاصله، آن را تنظیم کنید. می‌توانید از یک تعمیرکار جهت تنظیم کمک بخواهید.

فندک روشن نمی‌ماند

معمولا با چرخاندن ولوم اجاق گاز، و نگه داشتن چند ثانیه‌ای فندک، شعله باید روشن شود. در غیر اینصورت فندک خراب شده و نیاز به تعمیر دارد. سر رفتن غذا و ریختن مایعات بر روی شعله، شست و شوی ناصحیح و ورود آب به فندک، نوسانات برق و سوختن فندک، فشردن بیش از حد دکمه فندک، کم بودن بیش از حد شعله به مدت طولانی و خراب شدن ترموکوپل، منجر به خراب شدن فندک می‌شود. برای تعمیر ترموکوپل و فندک اجاق گاز می‌توانید از تیم مهندسی آرا سرویس کمک بگیرید.

شعله‌ها با صدا می‌سوزند

در حالت عادی شعله‌های اجاق گاز بی صدا و آرام می‌سوزد. در صورتی که حین روشن کردن، صدای زیادی از آن‌ها خارج می‌شود، مشکل از هوا رسانی به شعله هاست. اگر مقدار هوایی که برای سوختن به شعله‌ها می‌رسد یکسان نباشد، این مشکل به وجود می‌آید. برای حل این مشکل شاتر هوا را بررسی کرده و میزان هوا و گاز ورودی را تنظیم کنید. در شعله میتوانید برند داتیس را انتخاب کنید برای نمایندگی داتیس در اصفهان میتوانید به ما مراجعه کنید.

اجاق گاز جرقه نمی‌زند ( اشکال در فندک اجاق‌گاز )

اگر با چرخاندن ولوم اجاق گاز جرقه نزد، ابتدا ترانس جرقه را بررسی کنید. عملکرد ناصحیح این بخش باعث بروز این مشکل می‌شود. قطع شدن سیم‌ها و کلید جرقه و همچنین شکستن چینی جرقه از دلایل دیگر جرقه نزدن اجاق گاز است. در صورت شکسته شدن چینی جرقه باید آن را تعویض نمایید.

اجاق گاز دود می‌کند

این مشکل در اجاق گاز‌های جدید رایج تر است. ممکن است در کنار دود کردن بوی نامطبوع نیز از آن خارج شود. در هنگام ساخت اجاق گاز برای محافظت از صفحه از یک لایه روغن صنعتی استفاده می‌شود. بنابراین شما با روشن کردن اجاق گاز متوجه بوی نامطبوع حاصل از احتراق این روغن‌ها می‌شوید. برای این که با چنین مشکلی مواجه نشوید قبل از استفاده، صفحه را با شوینده‌های مخصوص بشویید.
اگر در اجاق گاز قدیمی با این مشکل مواجه شدید، دلیل کثیف بودن صفحه است. تجمع چربی موجب بروز این مشکل می‌شود. با استفاده از شوینده‌های مناسب اجاق را تمیز کنید تا مشکل رفع گردد.

پخش شدن بوی گاز در فضای نزدیک اجاق گاز

هرگاه با چنین مشکلی مواجه شدید سریعا رسیدگی کنید. اگر در نزدیکی اجاق بوی گاز حس می‌کنید، ابتدا شیلنگ را از نظر نصب صحیح بررسی کنید. ممکن است مشکل از محل نصب کپسول گاز باشد. آن را از جهت نشت گاز بررسی کنید.

گاز به اجاق گاز نمی‌رسد

اگر گاز از لوله اصلی به اجاق گاز نرسد، اجاق گاز کار نکرده و جریان گاز وجود ندارد. برای بررسی وجود جریان گاز ابتدا دستگیره سوپاپ را باز کنید. سپس یک کبریت یا فندک را روشن کرده و در نزدیکی آن قرار دهید. اگر گاز روشن نشود جریان گاز وجود ندارد. برای رفع این مشکل جرقه‌های ایگنیتر را بررسی کنید. رنگ جرقه‌ها باید سفید مایل به آبی باشد. در صورتی که رنگ آن ها زرد یا نارنجی باشد به معنای معیوب بودن ایگنیتر است. در این هنگام می‌بایست ایگنیتر تعویض گردد.

مشکلات فر اجاق گاز


فر گرم نمی‌کند

اگر فر اجاق گاز اصلا گرم نمی‌کند مشکل از سیستم جرقه زن است. برای رفع این مشکل المنت حرارتی یا سیستم جرقه زن باید تعویض گردد.

پخت یکنواخت نیست

در صورتی که غذای شما یکنواخت پخته نمی‌شود. ممکن است مشکل از حسگر‌های دما و یا المنت‌های حرارتی باشد. این بخش‌ها را بررسی کرده و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. در غیر این صورت ایراد از نحوه جایگذاری و یا ظرف مورد استفاده است. از ظرفی با ارتفاع کم استفاده کنید.

دما ناپایدار است

یکی از نشانه‌های بارز این مشکل پخته نشدن غذا است. رایج ترین دلیل خراب شدن حسگر دما است. اگر با تعویض حسگر مشکل برطرف نشد، فر را کالیبره کنید. برای کالیبره کردن فر دما را روی ۳۵۰ درجه تنظیم نمایید. هر نیم ساعت دمای خوانده شده توسط حسگر را یادداشت کرده و با توجه به آن‌ها درجه را تنظیم کنید.

تعمیر تخصصی اجاق گاز در محل


اگر به دنبال تعمیرکار مطمئن برای تعمیر اجاق گازتان هستید، آرا سرویس با تکیه بر بهترین تیم مهندسی آماده ارائه خدمات در جهت نصب و تعمیر اجاق گاز در محل است. از طریق تماس با ما علاوه بر دریافت مشاوره رایگان، با نازلترین هزینه مشکلات اجاق گاز خود را برطرف نمایید. یگی دیگر از برنهای خوب برند بیمکث می باشد میتوانید به نمایندگی بیمکث در اصفهان نیز مراجعه کنید.

1 نظر
  1. neginrasan می گوید

    ممنونم از سایت خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + یک =