راه های مقابله با ترس کودک از دندانپزشکی

راه های مقابله با ترس کودک از دندانپزشکی را در این مقاله با هم بررسی می کنیم پس با ما همراه باشید.

سناریوهای ایفای نقش می توانند به دور شدن از قرار ملاقات های آینده دندانپزشکی کمک کنند. از ابزار بازی برای گوش دادن به صدای قلب فرزندتان، نگاه کردن به گوش های او، بررسی دندان هایش و غیره استفاده کنید. کودک خود را تشویق کنید تا یک عروسک یا اسباب بازی را معاینه کند. تجربه بازی می تواند تجربه ای را که ممکن است اضطراب آور باشد عادی کند.

داشتن ترس یک بخش عادی و عادی دوران کودکی است. ترس کودکان از ترس از تاریکی، دوری از والدین، حیوانات خاص و تقریباً هر چیزی از جمله ترس از دندانپزشک متغیر است.

وقتی کودکان از دندانپزشک می ترسند، این می تواند سفرهای دندانپزشکی را غیرقابل تحمل کند. والدین چه کاری انجام دهند؟ کودکان باید به دندانپزشک مراجعه کنند تا اطمینان حاصل شود که دندان ها به خوبی و سالم رشد می کنند.

خوشبختانه، دنتوفوبیا قابل کنترل است و با کمی کمک و در دست گرفتن، یک ملاقات مسالمت آمیز به دندانپزشک با کودک امکان پذیر است.

 

دنتوفوبیا چیست؟

دنتوفوبیا به عنوان فوبیای دندانپزشک طبقه بندی می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که بین ترس و فوبیا تفاوت وجود دارد.

ترس ترس از چیزی است، اما شاید تا زمانی که اتفاق نیفتد قابل توجه نباشد. زندگی روزمره شما را اذیت نمی کند.

فوبیا متفاوت است. فوبیا ترس های شدیدی هستند که در توانایی شما برای داشتن یک زندگی عادی اختلال ایجاد می کنند. فوبیا به عنوان یک اختلال اضطراب شناخته می شود، حتی باعث ایجاد حملات پانیک می شود.

کسی که از دندانپزشک می ترسد ممکن است همچنان برای معاینات سالانه خود حاضر شود، اما همیشه می ترسد. فرد مبتلا به دنتوفوبیا به هیچ وجه نمی تواند و نمی تواند قرار ملاقات دندانپزشکی را تعیین کند و به هر قیمتی از آن اجتناب می کند.

 

چه چیزی باعث دنتوفوبیا می شود؟

دلایل زیادی برای ترس کودکان از دندانپزشک وجود دارد. البته، به عنوان بزرگسال، ما ممکن است فکر نکنیم که آنها منطقی هستند، اما برای یک کودک، ترس ها بسیار واقعی هستند و باید با حساسیت و شفقت مواجه شوند.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که باعث می شود کودکان به دنتوفوبیا مبتلا شوند:

 • ترس از درد
 • صدای ناشی از ابزارهای دندانپزشکی
 • ترس از دندانپزشک
 • تجربه ای داشت که باعث ترس و اضطراب شد
 • سوزن و سایر ابزارهای دندانپزشکی 

اینها تنها چند دلیل هستند که چرا کودک شما ممکن است از دندانپزشک بترسد. بهترین کار این است که با کودک خود گفتگو کنید تا ترس او را مشخص کنید.

 

چگونه به کودک خود برای غلبه بر اضطراب دندانپزشکی کمک کنیم

غلبه بر دنتوفوبیا احتمالاً یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. صحبت کردن با فرزندتان در مورد اینکه چرا نباید بترسد ممکن است نتیجه زیادی نداشته باشد، به خصوص اگر ترسی ریشه دار باشد.

با این حال، این بدان معنا نیست که دنتوفوبیا رفتن به دندانپزشک را غیرممکن می کند. در اینجا چند ایده وجود دارد که به شما کمک می کند تا به فرزندان خود کمک کنید تا بر ترس های خود غلبه کنند.

 

راه های مقابله با ترس کودک از دندانپزشکی

 • با فرزند خود صحبت کنید

تنها راه برای فهمیدن اینکه چه چیزی واقعاً کودک شما را در مورد مراجعه به دندانپزشک ناراحت می کند این است که با آنها صحبت کنید. از لحن‌های مهربان و ملایمی استفاده کنید که نشان می‌دهد با دقت به آنها گوش می‌دهید و می‌خواهید به آنها کمک کنید و بفهمید.

مراقب باشید که به آنچه فرزندتان به شما می‌گوید گوش دهید و سعی کنید آنچه را که می‌گوید درک کنید و برای روشن شدن سؤالات بپرسید.

 

 • نقش بازی

ایفای نقش برای کودکان بسیار مهم است. کودکان درمانگر از این تاکتیک برای کمک به رشد مهارت های عاطفی و اجتماعی کودکان استفاده می کنند.

در صورت امکان، با کودک خود به دندانپزشک بروید. به نوبت دندانپزشک و بیمار باشید. انجام این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا دید سالمی نسبت به نحوه مراجعه به دندان‌پزشک داشته باشند و احساس راحتی بیشتری نسبت به آنچه در هنگام ورود شما داشته باشند داشته باشند.

برای کودکان مبتلا به دنتوفوبیا واقعی، این ممکن است غیرممکن باشد، با توجه به این واقعیت که آنها به شدت می ترسند. اگر فرزندتان مقاوم است، نقش بازی را تحت فشار قرار ندهید، زیرا باعث بدتر شدن وضعیت می شود.

دندانپزشکان اطفال منحصراً با کودکان کار می کنند. آنها آموزش و دانش بیشتری در زمینه سلامت و رفتار کودکان دارند که آنها را در انتخاب دندانپزشک برای کودک خود انتخابی عالی می کند. دندانپزشکان اطفال بهتر از دندانپزشک عمومی کودکان را درک می کنند.

اگر کودک شما تجربه سختی با دندانپزشک داشت که به ترس او کمک می کند، دندانپزشک را عوض کنید. شما نمی خواهید فرزندتان همچنان بترسد، حتی اگر تجربه او عادی به نظر برسد.

 

 • انتخاب کلمه مهم است

اگر کودک شما قبلاً هرگز نزد دندانپزشک نرفته است، با کودک خود در مورد انتظارات خود صحبت کنید. اما کلمات خود را با دقت انتخاب کنید، زیرا کلمات تاثیر زیادی روی کودکان دارند.

با استفاده از کلماتی مانند “آزار” یا “دردناک” یا “ترسناک” تصاویری را فراخوانی کنید که برای کودکان ترسناک است. حتما از کلمات مثبتی مانند “تمیز” یا “سالم” استفاده کنید. کارکنان دندانپزشکی همچنین ممکن است واژگانی داشته باشند که به خوبی با کودکان کار کند تا ترس آنها را آرام کند.

 

 • از موسیقی استفاده کنید

موسیقی یک توانایی ذاتی برای آرام کردن افراد در مضطرب یا ترس دارد. در معاینه بعدی دندانپزشکی، با اجازه دندانپزشک اطفال، کودک شما احتمالاً می تواند یک دستگاه الکترونیکی همراه داشته باشد که موسیقی را با هدفون ذخیره می کند تا کودک شما آرام بماند.

به خاطر داشته باشید که از قبل یک لیست پخش ایجاد کنید و به کودک خود بگویید که گوشی خود را در آن نگه دارد. اگر موسیقی برای آرام کردن کودک مضطرب شما موثر است، دندانپزشک اطفال شما ممکن است از شما تشکر کند!

 

 • آرام بخش

در برخی موارد، ترس های شدید ممکن است باعث شود کودک دچار حملات پانیک یا بی وقفه بی قراری و ناتوانی در همکاری شود.

دندانپزشک هرگز نباید با اجازه شما – والدین یا قیم – از هیچ نوع آرامبخشی استفاده کند. همیشه این گزینه را قبل از قرار ملاقات با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا ببینید آیا این گزینه به شما کمک می کند یا خیر.

 • کمک بگیر

در بسیاری از موارد، کودکان ممکن است از دندانپزشک رشد کنند یا با ترس خود از دندانپزشک مواجه شوند و دیگر مشکلی نداشته باشند. با این حال، برخی از کودکان از یک اختلال اضطراب واقعی رنج می برند و این بهتر است به متخصصان سلامت روان سپرده شود. دریافت کمک هر چه سریعتر از کودک، او را برای موفقیت در ملاقات های بعدی دندانپزشکی آماده می کند. متخصص سلامت روان دانش و تخصص لازم را دارد تا به کودکان در هر سنی کمک کند تا از طریق انواع خاصی از درمان بر فوبیای دندانی خود غلبه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.